Je tu mnoho rozporu. Vzdelavani...k cemu? Ve stari to stejne odnese demence a navic, v padesati uz vas nikdo nezamestna at umite cokoli. Deti jako investice? Proboha, jak tohel dneska jeste muze nekdo napsat? Takovy blud? Do triceti je nutne je zivit, satit a platit skolu a vzdelani. Pak jim pomahat na startu, pak s jejich detmi a pak je moralne nejlepsi rychle umrit, nebot budou tak vytizeni, ze stejne nepomohou. Kdepak, reseni je jine. Je treba zvratit dejinny vyvoj od skutecne uz upadajiciho kapitalismu a venovat se vice zakladnim hodnotam zivota. K cemu je zisk, kdyz si jej stejne nevezme nikdo do hrobu? K cemu je vzdelani, kdyz jej nikdo po vas nebude chtit? K cemu jsou deti, kdyz je uvidite umirat na stres, rakovinu a ustvani? Je treba zacit premyslet. Kdyby vsechno fungovalo jak ma a nekradlo se, prubezny system by byl v pohode jeste dlouha leta. Ale kdyz tu mame Pandury, Cassy, samopaly, pistole, pouzdra, LTO, ABL, dalnice, CEZ, fotovoltaiku a mnoho krasnych veci, ktere nas defacto zaziva zabiji.
Svým způsobem máte pravdu. Nerozumím ale jak to myslíte, že na průběžný systém financování důchodů mají vliv pandury, cassy, samopaly, fotovoltaika ...
V tomto roce bude scházet na výplatu důchodů cca 35 - 40 mld. Kč. Přece se nemůže vyplácet více, než se vybere. A že se už prakticky vždy bude vyplácet více než se vybere, to je jasné každému - rozhodují ti co platí a ne ti co čerpají. Jedině plátci do tohoto systému mají právo rozhodnout, jestli ještě chtějí platit nebo ne. Vzhledem k tomu, že mladí plátci už z tohoto systému dostanou jen směšné minimum, případně nic, bylo by celkem logické, kdyby do tohoto systému platit odmítli. Koneckonců každý má za celý život nějaké úspory, nějaký majetek, nějaké děti - když příjde na to nejhorší, musí se postarat rodina, případně každý sám. Doba blahobytu skončila - začíná válka o přežití.
Okolní státy už roky vyplácejí na důchody víc než vyberou a žádný problém v tom nevidí. Prostě místo na zbraně dají těch pár miliard z rozpočtu na důchody. A ti mladí možná dostanou o něco míň, ale dostanou. Rozhodně s větší jistotou, než kdyby své peníze svěřili nějakému penzijnímu fondu.
Co si tak matne pamatuji, tak leta se na socialnim pojisteni vybralo vic, nez kolik se na duchodech vybralo. Otazka zni, kampak se ty penize podely?
Byli to politici, kteri tunelovali duchody - jinak by totiz na duchody byla pekne velka hromadka penez (v pripade rozumnych hospodaru by to byla aktiva).
Dokud se to politikum hodilo, tak z duchodu cerpali penize bokem. Ted uz to nejde, tak je potreba zbavit se odpovednosti za duchodce a udelat takovou reformu, aby bylo mozne kazdemu rict: mas malo penez v duchodu? Tvoje vina!
Tohle je hodne ohrana pisnicka, ta o socialnich davkach.
Spis bych za tim videl predrazene statni zakazky, zminovane pandury, extremne drahe dalnice a dalsi kseftiky, na kterych kamaradicci hezky vydelali a vyslouzili politici si jimi vyslouzili tepla mistecka ve spravnich radach apod.
Ale to se zadna vlada nepochlubi, o kolik zas nechala stat okrast...
A mimochodem, socialni davky jsou potreba - pokud nechcete nechat slabsi cleny spolecnosti chcipat hlady na ulici (pripadne v nejakem ghetu, jak uz nekde planuji). Nebo chcete?
Ale je potreba porad dokola vykladat pohadku o socialnich davkach - prastare "rozdel a panuj" porad funguje - a kdyz se ti mene chudi budou vztekat na ty vice chude, tak si treba ani jedni z nich nevsimnou, ze velke prachy utikaji nekam jinam.
Pandury, padáky, grippeny - spoustu těchto věcí jsme tu vyráběli, ale radši jsme to pozavírali, že? My jsme neuměli vyrábět BVPčka? Děla? Padáky? Armádní pistole? Letadla? Pravda, nemusely to být zrovna grippeny, ale na co jsou nám superrychlá letadla, která se nad naším pidistátem ani neotočí a tak v rámci EU hlídkují v Pobaltí? Když k tomu připočítáme pozavírané fabriky, které mohly zaměstnávat lidi a odvádět odvody do státního rozpočtu a tunely a rozkrádačky kam se podíváte, máte obrázek celý. Hlavně že jsme kdysi kritzovali varšavskou smlouvu a RVHP, to jsme si fakt pomohli.
Co si matne pamatuji, tak Rusko nam sve dluhy splacelo jeste hezkych par let po revoluci.
Co se tyce Havlova sireni pravdy a lasky likvidaci nasich zbrojovek, tak o tom si myslim taky svoje - nekomu se zatracene hodilo, ze jsme vyklidili trhy (misto toho, aby porevolucni vlady ukazaly, ze ty fabriky ve vlastnictvi statu umi ridit lip, nez ti kritizovani komunisti).
To je komunisticka propaganda s tim ze to zavrel Havel. Jo vyrabeli jsme haldy zbrani ktery od nas kupovali bud sbraterny staty nebo africti vrazi. Ale ani jeden z nich nam neplatil. Slusne staty by zbrane od dodavatelu semtexu a kalasnikovu musulmanum a komunistum stejne nekupovaly.
Dalo by se pokračovat? Tak pokračujte. Uveďte pár příkladů zbraní, které se v ČSSR v 80. letech vyráběly a byly opravdu moderní špičkové a konkurenceschopné (i jinak, než že se dávaly levně na úvěry se splatností nekonečno).
Kromě Tamary mě tedy nic nenapadá. Někdo by mohl uvést i semtex, ale ten z pohledu vojáka, technika, nebo chemika nebyl nic špičkového. Měl jenom "štěstí" na pověst, kterou jsme spoluvybudovali tím, že jsme dodali 690 tun do Libye, která podporovala terorismus ve velkém.
Vše ostatní, co se tu vyrábělo, buď těžilo z minulé slávy, nebo byla cizí licence - tak jako tak, ale žádná špička.
Nu, je par věcí, které by za to stály. Jsou ovšem ještě i dnes utajované. Jsou to některé speciální detektory na výbušniny, něco na rušení a tak dále. Nicméně co je špatného třeba na AK-47? Je to sice už velmi stará, nicméně nesmírně efektivní a obávaná zbraň ve všech konfliktech světa. Ta naše varianta samopalu 58 taky není špatná. Nebo třeba ty samopaly škorpion, taky udělaly dost neplechy v rukách teroristů. U zbraní nelze posuzovat modernost, takový infra zaměřovač je vám v husté vánici a nebo písečné bouři k ničemu. Navíc můžou dojít baterky. Kdepak, jednoduché zbraně jsou skoro nejlepší.
No jo, tak tajné to je, že se o tom i po 20-30 letech nemůže mluvit :-) To víte že jo. :-)
Položil jsem otázku, co se tu ve zbraních vyrábělo v 80. letech špičkového.
Nepoložil jsem otázku, co se tu vyrábělo konstrukčně 20-30 let starého, ale přesto pořád dobrého.
Takže krátce, AK-47 je úplně mimo, ten se v Československu nikdy nevyráběl. Sa58 je sice o třídu lepší, než AK-47, ale v 80. letech to už prostě byla 30 let stará zbraň a moderní trendy byly jinde.
Škorpion je totéž akorát s tím, že je z 60. let.
Jak daleko chcete zajít v té odmítání modernosti? Co taková puška? Když vám navlhne střelivo, tak vám nevystřelí a je nanic. Takový jednoduchý meč, to je nejlepší zbraň. Vlastě, co to kecám. Meč se může ztupit a je nanic, pořádný poctivý kyj je nejlepší :-D
Armády všech vyspělých států vaše hlouposti nesdílejí a za moderní zbraně platí mnohem více, než kolik by daly za starší generace zbraní. Ale musím ocenit aspoň zoufalý pokus, jak jste se pokusil udělat znouze ctnost ze zastaralosti čs. zbraní a zbrojního průmyslu v 80. letech :-D
Na našem zbrojním průmyslu (resp. na jeho sestupu ze světové špičky) se dá postupný úpadek komunistického hospodářství dokládat moc hezky, tak se raději víc neztrapňujte.
Jo, to mi připomíná vojenskou katedru. Když jsme tahali ty těžké obrovské elektronkové vysílačky a do toho nám gumy vykládaly, jak jsou ty elektronky výhodné, protože je nezničí jaderný výbuch. Zato ti hloupí zápaďáci se svými tranzistory budou po prvním jaderném výbuchu odepsaní.
Jo, ještě, jak Jakeš někde prohlašoval, že ten náš elektronický průmysl na tom není nijak špatně, že jsme třeba největší výrobci digitronek na světě (pokud si ještě pamatujete, co to digitronky byly, a kdy se v normálním světě přestaly používat). Prostě jsme byli špička, že.
Nu, ale v podstate meli pravdu. Dukazem muze byt v soucasnosti sice uz zastaraly, ale porad jeste spickovy letoun B-52, ktery je vybaven prevazne analogovymi budiky a relativne starou avionikou. Prave take kvuli tomu, ze moderni pristoje by mohly byt ovlivnene prave ionizacnim zarením. Jinak co je spatneho na AK-47? To uz bychom mohli diskutovat, zda-li je lepsi AK-47 a nebo obstarozni M-16. Jasne, bezpilotni letouny, satelity, laserove navadeni, aerosolove bomby...k cemu? USA s temito zbranemi nebyly schopne vyhrat ani nad USamou Bin Ladinem. A ten ma jenom ty AK-cka. Tak co je v principu lepsi? Jinak digitronky naprikald u scintilacnich sond mely a nekde stale maji svuj vyznam. Pravdou je, ze to nikdo nikdy v tom proudu toho jaderneho zareni nevyzkousel. Myslim ale, ze toto je diskuze o duchodech ne?
Já jsem diskuzi offtopic směrem nestočil. Ale bohužel mi to nedá, musím reagovat na nesmysly.
B-52 není špičkový. B-52 byl špičkový v 50. letech. Dneska je to letadlo, které svému účelu dostačuje. Ale není proboha špičkové. V současné době létající B-52 mají v sobě tranzistorové a digitální techniky požehnaně.
Nejde o ionizující záření. Buď jste odhodil bombu tak blbě, že vám elektroniku zasáhne ionizující záření, pak je vám to ale jedno, protože jste stejně moc blízko a je po vás tak jako tak, nebo jste vůči ionizujícímu záření v bezpečné vzdálenosti, tak nepotřebujete mít starou elektroniku. Problém je v EM pulzu, což je záření neionizující. A proti tomu je holt nutno používat elektroniku odolnější a lépe stíněnou. Což celkem jde. Moderní jaderné bombardéry obou supervelmocí měly v sobě tranzistorové a digitální techniky spoustu.
Co je špatného na AK-47 by zabralo celou diskuzi. A je to jedno. Podstatné je, že ta zbraň nikdy nebyla v ČSSR vyráběna a že nebyla z technického hlediska špičková.
Jelikož jste stále neuvedl žádnou zbraň, která odpovídá mé otázce, tak předpokládám, že vaše mlžení je jenom způsob, jak přiznat, že mám pravdu, že žádná taková nebyla (vyjma Tamary, kterou jsem zmínil jako výjimku).
Tady je otazka, do jake miry to bylo reseni nedobytneho dluhu a do jake miry slo o tunelovani toho dluhu. To druhe naznacuje napr. Stetina zde:
http://www.jaromirstetina.cz/media/brezen-2006/rusko-ceske-vztahy-ostrazite-partnerstvi-a-oboustranne-vyhodny-byznys.html
Zajimava je i letosni zprava o ruskem dluhu, napr. Euroinvest podle ni odebral zbozi, ale jaksi za ne uz statu zapomnel zaplatit. Jak to tak vypada, tak umorovani ruskeho dluhu je prima byznys, kterym se da stat hezky podojit.
Zajimavy je ten zminovany dluh Iraku, ten je stejne problematicky, jako dluh byvalych statu Jugoslavie, no a o Kube darmo mluvit. Pripomina to Svejka, ve kterem se kdosi ptal ve stylu "vede se snad tato valka za ucelem likvidace mych dluzniku"?
K tomu připočítejte Irák,Afganistán, Kosovo a jiná pochybná dobrodružství.Pro čí zájmy a s jakým výsledkem v zájmu ČR?Při radikálním omezení nebo úplném zrušení tohoto hraní na vojáky v zájmu Spojených států a dalších "spojenců" by těchto radikálních úspor ve státním rozpočtu nebylo třeba.Pokud tato vláda a svým počínáním to dokazuje,není schopna naplnit příjmovou stránku rozpočtu,tak by se měla zaměřit na omezení výdajů na zahraniční mise,pronájem stíhacích letounů,nákup Pandurů a podobných nesmyslů.Ale řešit deficit na úkor řadových občanů je hanebné a dnešní vládnocí garnituře se to vrátí i s úroky.A nebude to dlouho trvat.
Zacalo to u duchodu, jako zduvodneni kam zmizely penize z prebytku jsi uvedl socialni davky. Na ty jsem zareagoval s rozhazovanim v jinych oblastech (podle me zasadnejsim, nez jsou socialni davky) a uz jsi zase u absolutni vyse duchodu? To se motame v kruhu.
A uplne zcestna je argumentace typu "za duchody se vyda tolik a tolik - co je proti tomu mala zlodejina, predrazena zakazka, zbytecny nakup"... Takhle totiz lze obhajit jakoukoli zlodejinu na statu, kraceni dani apod.
Trestní oznámení podat může. Jenže viníci mají poslaneckou imunitu. Pokud by to přece jen policie dostala do ruky, tak se spiš pošle spřátelenému soudci (Jihlava), který navíc vystudoval v Plzni a problém je snadno smeten ze stolu. Kdo by se v tom pak ještě vrtal, když i ten policajt živí rodinu?
Nepodal jsem nic, není na koho. Tady v 90. letech za vlády Klause krachovaly banky (nevím přesně které, jména si nepamatuju) a stát, aby "odškodnil" běžné střadatele mající v těchto bankách své peníze, použil peníze vybrané na sociálním pojištění. To je veřejně známá věc.
Ono se to i nějak šetřilo (tak je zbytečné podávat další trestní oznámení) proč banky krachly a kdo za to může, ale na nic se nepřišlo jako (téměř) vždy.
Lidem? Idealisto, co mají z lidí? Za co by žil Kožený na Bahamách, Krejčí na Seychelech, Pitr ve Švýcarsku, z čeho by žili další doposud nejmenovaní? Copak Kožený mohl nabýt tolik majetku rachotou v Poldovce? To aby si hoch ušoupal pracky až po ramena, než vydělá na obyčejný byt v králíkárně, za to by na Bahamy neměl ani na letenku.
Peníze byly vyvedeny, tu na Kajmany, tu na Kypr, tu se někomu uloupla provize, aby ty prachy pustil, aby jiný tamto prodal. Vy jste zapomněl na 5 v českých na stole? A to byly jen drobné. Kolik peněz zmizelo v kauze Český líh, Český cukr, České pivo, kolik v rumové afáře, kolik v podvodech s LTO? Za to by čeští důchodci mohli do konce života jíst ze zlatých talířů, a ne přemýšlet o euthanasii!
AAA (neregistrovaný) 62.168.56.--- Dnes 15:55
Re: NU...
celé vlákno
takze ty penize tak jako tak vyplatil lidem, ne?
jo ale z i z peněz těch lidí kteří v bance nic neměli . To je stejné jako podpora stavebního spoření - nespořím ale musím přispívat lidem kteří na to mají a to samé u důchodvého atd.
Naprostý souhlas s Robem. Chápu i politiky, že se stát už o nás nebude starat a musíme se o sebe postarat sami. Nabízí se otázka: proč mně strhávají měsíčně přes 2 tis. na sociální pojištění? Nic nečekám, ale taky nic nechci platit. Vyhlídka do budoucna je následující: dál budeme platit sociálku, ale až půjdeme do důchodu tak nedostaneme nic.
Částečně souhlasím. Navíc, poslední dobou mám stále intenzivnější pocit, že je ten náš kapitalismus jaksi na nic. Denodenní stres z práce, z totální nejistoty co bude nebo nebude, z toho co si zase kdo vymyslí za novou "reformu", co kdo zase ostatním zdraží aby si někdo jinej bezpracně vydělal na jejich úkor atd. Na jedné straně se přelívají obrovský prachy do kapes spekulantů a všelijakejch grázlů a darmošlapů, jejichž přínos je přinejmenším diskutabilní, a na druhé straně spousta lidí živících se skutečně poctivou prací dostane pár šupů a nemá pak ani na nájem. A to nemluvím o tom co dalšího přinese budoucnost. Jenže jak z toho ven?
Jak z toho ven? No určitě existují lehčí otázky. Můj názor je opřít se o děti, ale nikoliv přímo. Část peněz odváděných potomky by měla mířit na důchody rodičů. Vyřešilo by se tím hned několik věcí. Jednak by se pravděpodobně zvedla porodnost, která klesá, nebylo by mnoho volných dětí na krku státu, protože kdo nemůže mít vlastní děti, tak by stejnou službu udělala adopce. Možná by se snížila i rozvodovost, ale to kdo ví. No byl to jen chvilkový nápad tak ho tak berte.
Já se obávám, že tohle by nefungovalo a dokonce by to možná vedlo k ještě vyhrocenějšímu mezigeneračnímu konfliktu než který tady už teď je, resp. ke kterému se zjevně schyluje. Myslím si, že problém je mnohem hlubší, že od dětí nemůžeme nic dobrého čekat, protože oni samy nežijí v ničem dobrém, nemají možnost identifikovat se s ničím pozitivním - mozky jim vymazávají stupidní reklamy, kult peněz, kult silnějšího atd. Problém je v samotným systému, který nutí lidi chovat se jako hovada.
"nemají možnost identifikovat se s ničím pozitivním - mozky jim vymazávají stupidní reklamy, kult peněz, kult silnějšího atd."
-- a) Jak se k těmto vymývárnám dostanou?
b) Nevěřím, že neexistuje pozitivní protipól. Nikdo přeci např. nenutí děti sledovat celé odpoledne televizní reklamu (tedy pokud to nedělají rodiče) nebo ji číst v časopisech pro mládež. Děti jsou sice tak trochu jako houba, ale potřebují "korekci" v podobě rodičů. Pokud ta chybí, je problém jinde než v "nemožnosti".
Nemyslel jsem nutně pozitivní protipól k "blbé" televizi v podobě "dobré" televize (ostatně blbosti byly vždycky), ale obecně protipól v podobě nějakého chování/výchovy. Jinými slovy, pozitivní hodnoty není přeci nutné (často ani možné) hledat/prosazovat jen prostřednictvím televizní obrazovky (ani - možná spíš, pokud jde o dnešní mládež - prostřednictvím monitoru počítače).
Za všechny lepší i horší možnosti bych uvedl - pokud to vztáhnu na nějakou rodinu - třeba staré dobré stolní hry (ano, zábava, ale nejde jen o to).
Ono je snadné si stěžovat, jaké jsou otřesné reklamy atd., ale tak ať rodiče nenechají děti na ně koukat.
Reklamy - předřečník napsal "mozky jim vymazávají stupidní reklamy".
Nerozumím přesně, v jakém kontextu tedy vlastně reagujete.
Nemyslím život v izolaci, pouze chci říct, že člověk si může obvykle vybrat, co chce a nechce "nasávat". Pokud (jak psal předřečník) nežijí děti v ničem dobrém (s kterýmžto názorem nesouhlasím), proč jim rodiče něco dobrého/pozitivního neposkytnou (myšleno prostředí, inspirace, orientace...)? Nějaká pozitivní výchova? Komunikace a společenství přeci vždy bude takové, jaké si je uděláme, ne jak to radí v televizi.
Reklamy byly skutečně zmíněny jen příkladmo, vykašleme se na ně. Ale vadí mně jiná věc: Vaše na první pohled pozitivní řešení, které je typické pro spoustu lidí dnes. "Tak ať dělají lidi to nebo ono nějak, ať přestanou ti nahoře krást apod." Myslíte, že se začnou lidi jen tak masově chovat tak jak si představujete? Jen tak určitě ne, sami od sebe se lidi nezmění.
Pozor, to mi vkládáte do klávesnice, co jsem nenapsal. Já nepíšu jen tak, ať OSTATNÍ něco dělají atd.
Do extrému vzato, ať se ostatní chovají, jak chtějí. Ale pokud si předřečník stěžuje, že děti mají jen špatné vzory, vychází mi z toho toto:
a) Rodiče mohou své děti vychovávat pozitivně. A to včetně toho, jaké pořady, prostředí atd. jim (ne)dovolí. Pokud je tak nevychovávají, ať si (pokrytecky) nestěžují na ne-pozitivitu světa.
b) Nebo (rodiče) nemohou, protože jsou sami "negativní". Takoví rodiče si ovšem asi těžko budou stěžovat na nedostatek pozitivity. (Osobně ale tuto variantu nepovažuji za pravděpodobnou.)
Dále, mně nejde o nějakou masovou změnu chování podle mých představ. Pouze říkám, že stěžování na televizi nebo prostředí nic nevyřeší. Řešení je v dobré výchově, a tu televize ani masa nezajistí.
A na závěr, lidi sami od sebe se myslím mohou změnit. Nebo vlivem jiných lidí. Ale to už se vracíme k úvodu. Buď jsou dobří, vadí jim zlo a chtějí zůstat dobří a chtějí mít dobré děti, nebo nejsou dobří a pak jim nedostatek dobra asi stejně nevadí, nebo to nevnímají. Nebo, pokud vědí, že nejsou dobří, a vadí jim to, mohou s tím zkusit něco udělat. Člověk má nějakou vůli. Rozhodně to bude účinnější pokus, než si jen stěžovat, co ta dnešní mládež. Nevím, jestli je to srozumitelné. :)
(Pozn. Mám tři děti, to jen abyste si případně nemyslel, že tu jen tak úplně planě teoretizuju.)
Ale to je přeci úplně jednoduché a Tomáš to i popsal. My dětem televizi nepouštíme, večerníčky a podobné věci, pokud neznám, předem zkouknu a posoudím, jestli je to dost dobré a rádio neposloucháme. To kryje ty nejhorší reklamy. Reklama na bilboardech a v tisku na děti prakticky nezabírá, takže není třeba ji řešit. Stačí dělat tohle a nekonstruovat hlouposti o vymývání mozků televizí. Co dělá zbytek populace mi je ukradené, krom toho, že kdyby přes noc zmizelo 30% těch nejhorších ... lidí, tak bude na světě o sto procent líp, ale o tom můžu tak akorát planě snít.
Vy snad děti nepouštíte z domu ani neposíláte do školy? Pokud nežijete v naprostém izolaci, nevyhnutelně vás následky násilných pořadů a zpráv postihnou, i když se na ně třeba sám nedíváte, protože na ostatní mít vliv budou. Ale podle toho co píšete mezi ně patříte i vy.
Co to pořád máte s reklamami? O reklamy tady jde opravdu minimálně, problém je násilí v televizi.
Jestli myslíte vliv násilí na chování lidí, tak ten ovlivnit nemůžu. Ostatně by neměl být příliš velký. Pokud vím, nepodařilo se pořádně prokázat ani vliv násilných počítačových her na chování pubescentů. Jestli to nějaký vliv má, tak velmi malý. Sledování televize podle mého způsobí hlavně to, že člověk okorá a nedovede si pořádně představit jaká hrůza např. válka je. Tohle může mít vliv např. na rozhodování voličů a proti tomu můžu něco dělat tak akorát výchovou svých dětí a občasným okřiknutím někoho, kdo je zjevně úplně mimo. Nemám dojem, že pindání o tom, jak je to hrozný, něčemu pomůže. Mám dojem, že Češi obecně jsou nadmíru negativní a místo aby si našli něco hezkého, co jim zlepší náladu, vyžívají se v pitvání všecho špatného, o čem kde slyšeli. Snažím se, aby moje působení na lidi kolem mě bylo spíš pozitivní.
Nevím, jestli Vám rozumím. Ptáte se mě, jak zařídit, aby rodiče vychovávali děti pozitivně? Nebo myslíte, že společnost jakoukoli pozitivní výchovu spolehlivě zhatí, a že se tak stane kvůli násilí v televizi? Myslíte, že jsou všichni lidé dychtiví toho sledovat krváky na Nově, a že všichni spokojení diváci takových pořadů se tak následně chovají v reálném životě?
(tohle je odpověď i pro laruse)
To je obecně rozšířený omyl, bohužel velmi často opakovaný. Ale problém není v tom, že by se lidi po sledování násilí začli chovat násilně, to ne. Problém je, že začnou věřit že OSTATNÍ se chovají násilně. Je prokázané, že lidé kteří hodně sledují násilné pořady a zprávy mají daleko vyšší pravděpodobnost, že si pořídí zbraň kvůli ochraně, že budou mít strach chodit neozbrojení po městě, že budou podporovat víc ochranných opatření, trest smrti a drakonické tresty obecně, neúměrně vzhledem ke skutečnému riziku se bojí že jejich dětem někdo ublíží nebo je unese a pod.
"lidé kteří hodně sledují násilné pořady a zprávy"
A kolik takových lidí v populaci je (v procentech)?
Jinak, nevím, ale mohl byste objasnit, jak je "začnou věřit že OSTATNÍ se chovají násilně" v rozporu s možností pozitivní výchovy?
JÁ mám pokřivenou realitu, a tak JÁ synku kašlu na Tvou dobrou výchovu, a může za to ONA zlá společnost (nebo televize)? Nějak mi to nesedí.
Násilí je nejen v TV, ale i v pořadech pro děti. Je ho tam opravdu hodně. Začíná to už pohádkami: taková Perníková chaloupka, to je panečku krvák! Nejdřív jsou děti vlastním otcem zavedeny do lesa a záměrně ponechány vlastnímu osudu. V noci se v lese samy bojí a jdou směrem ke světýlku. Tam narazí na chaloupku, kde kradou chutné poživatiny (o tom, že by stejné poživatiny ožíraly mravenci nebo jiná lesní žoužel, se pohádka nezmiňuje, stejně jako o nesprávném krmení spárkaté lesní zvěře, která by při pozření perníku mohla mít zažívací potíže). Následně děti lžou ve snaze zakrýt své nesprávné chování, jsou chyceny při krádeži, zavřeny do chlívka a vykrmeny pro lidožroutskou hostinu. Dostatečně tlustý Jeníček - jeho sestra Mařenka se zatím stává nevolnicí - má být upečen v peci a snězen párem starších občanů. Děti se před smrtí ubrání tím, že všoupnou starou paní na lopatě do rozpálené pece. upálí Ještě že je pohádka určená pro malé děti a nezmiňuje se o nedovoleném podnikání, neplacení zdravotního, sociálního a jiného povinného pojištění, natož pak daní, není ani zmíněna možnost ohlášení pobytu nezletilých osob Policii ČR. Jak má pak dítě věřit, že když se někde ztratí, že ho rodiče najdou?
Nicméně dosti srandiček. Téměř v každé pohádce naší provenience bojuje princ nebo Honza s drakem. Dívat se dá bez problému tak maximálně na proslulý seriál Jen počkej, zajíci, případně na Králíky z klobouku a Pata a Mata. Dnešní seriály pro děti větší, hlavně ty americké, jsou neskutečně kruté. Takoví Želví nindžové je prvotřídní krvák, schválně se někdy podívejte, jaké zbraně se v tom používají. Běžné jsou laserové pušky, dalekonosná děla a další. Absolutně nekrvaví jsou snad jen Teletubies.
Když byla moje dcera malá, odmítala se dívat na TV, dívala se hlavně na cestopisné a přírodopisné filmy (i tam byly krváky, když tam byl třeba pořad o lvech a jejich lovu). Jako větší konstatovala, že "chceš-li vidět jednu mrtvolu, dívej se na zprávy na ČT. Chceš-li vidět vraždění více lidí, přepni na zprávy TV Nova".
Proto dětem pustím jen to, co jsem předtím sám viděl. Zrovna vlka a zajíce bych velmi malým dětem (pod tři roky) asi nepustil, je to stejný typ jak Tom a Jerry - zjednodušené násilí, kdy se postavám nic nestane, ale ve skutečnosti by to dopadlo uplně jinak.
Dcera kouká v podstatě jen na přírodopisné dokumenty a krtka. Že lev sežere zebru není násilí, ale příroda. Akorát mi vrtá hlavou, co si batole odnáší z desetiminutového popisu páření velryb s komentářem o třímetrovém penisu :-)
Máme výhodu v tom, že doma není TV, takže máme plnou kontrolu na tím, co dítě vidí. Odhaduji, že nejpozději v pubertě si dítě TV domu vyžádá. I když třeba moje žena na TV nekoukala nikdy, i když ji doma měli.
U malých dětí to ohlídáte, u dětí 10+ to může být složitější. Pokud budou chtít být IN, budou se chtít na některé věci podívat. I dospělí se občas na cosi podívají, jen aby věděli, wo co go, když se kolem nich o tom mluví. Naštěstí je stále víc lidí, které nějaká TV nepřitahuje a dovedou si najít vlastní program.
Já osobně vidím problém v tom, že si děti neuvědomí, že násilí může mít nevratné důsledky. Herec zahraje mrtvolu, ale po vypnutí kamer vstane a jde ze sebe namaskování smýt. V reálu tomu tak ale není, mrtvý zůstane mrtvým napořád.
Maně jste mi připomněl jednu historku: známý z pošumavské vesnice přestavěl bývalou cihelnu na malebný penzion a rozhodl se, že do toho nevšedního prostředí bude zvát cizince. Rozhodil sítě a první várku Angličanů nalákal na echt jihočeskou zabijačku. Milých Anglánů přijelo asi 20. Večer ještě vesele vtipkovali před chlívkem. Ráno přišel řezník, za pomoci kuchaře vytáhli prase a zastřelili, V ten okamžik třetina Anglánů zbledla a něktřeří se pozvraceli. Řezník prase podříznul a s kuchařem chytali krev do zadělávačky. V ten okamžik se pozvracela další část Anglánů. Pak to prase opařili, očistili, začali bourat, no a když byl připravený ovar s křenem, nebylo ho komu podávat. Milí Angláni se vypařili jak pára nad hrncem. V penzionu se pak konaly vepřové hody, ale už bez Anglánů. Lidi maso jedí s chutí, ale hodně málo z nich by dokázalo zvíře zabít a připravit. A ještě jeden dodatek: když před několika léty běželi v TV Vyvolení, napadlo oranizátory, že účastníkům do vily dají jako potravu živé kůzle. Dokud ho nesnědí, nedostanou maso. Asi po 10 dnech diskusí si kůzle vzali zpět. Z osazenstva tam byl jediný, kdo by zvíře zabil a připravil, shodou okolností Vladko Dobrovodský, vyučený kuchař a vítěz celé soutěže. Ostatní se rozhodli, že konce soutěže radši maso jíst nebudou (já to tenkrát sledovala taky jen stylem " jen vědět, wo co go", ale třeba tenhle moment mne zaujal).
No dobře, ale pořád nevidím, proč by mi tohle mělo nějak výrazně vadit. Zaprvé není možné regulovat, co je v televizi nebo snad jak vypadají dostupné PC hry. Svoboda slova je důležitější. Zadruhé v tom seznamu následků nevidím moc důvodů, proč se takového vývoje bát. Snad kromě toho, že nějaký populista využije strachu lidí k prosazení policejního státu. Proti tomuhle by měly fungovat standardní ústavní pojistky. Zatřetí spousta tradičních společností se běžně setkávala s násilím a smrtí obecně. I zemědělská společenstva běžně vidí třeba porážku zvířat apod. Čili dnešní nadbytek násilí v médiích může být jen reakce na to, že většina lidí nikdy v životě neuvidí, jak se zabíjí slepice a že už dvě tři generace nikdo z nás neviděl válku. Čili moje otázka zní, proč mi má násilí v televizi vadit. Jak to ovlivní můj život a život mých dětí. A musí to být pořádně silný argument, protože řešení je mj. velmi silná regulace médií a omezení svobody obecně (kdo mi má co určovat, jakou PC hru budu hrát?).
Třeba pro toto: http://rozhovory.ihned.cz/c1-46911470-lepsi-je-byt-ponizenej-nez-mrtvej
To, že jednoho člověka násilí v TV neovlivní, neznamená, že druhému nenapoví, že by to třeba mohl zkusit. Někdo se odreaguje při hře na indiány, druhý přepadne a zabije důchodce. Nemusím zrovna zažít válku, ale násilí kolem nás bohužel přibývá.
tak to asi nevíte o čem mluvíte DavideS. Mně je 58, mám sice jen SEŠ, vyučení, spoustu rozšíření vždělání v certifikovaných kurzech, praxe na manažerských postech a je mi to naprd, prostě pošlu životopis bez ročníku narození a nikdo neodpoví nebo napíšou, že nejsem vhodný kandidát a to jsem se hlásil i na místa bez požadovaného vzdělání...tak, kde je ta poptávka nezávislá na věku?
.. zkuste bydlet v nějakém zapadákově, už vidím, jak se o vás zaměstnavatelé perou. Pochopte konečně, že každý nemá schopnosti být IT specialistou a na dálku z domova programovat za těžké prachy. Co chcete chytrého doporučit těm statisícům lidí, kteří se s úsilím dopracovali vyučení a na nic jiného prostě nemají hlavu? Ty chcete zabíjet, nebo co?
Nu k teto primitivni demagogii bych snad jenom dodal, ze mam technicky doktorat, umim plynne anglicky a mozna bych si vzpomnel i na rustinu a v nemcinu take. Umim prirozene vsechno, co je potreba, informatiku, databaze a umim programovat. Nicmene jsem uz take casteji unaveny, jsou tu chronicke nemoci, je treba brat leky, pomerne casto jsem vycucnuty jako citron, stihat nove a nove naroky je docela fuska a hlavne, denodenne slychat jak jsme jako stat v krizi, co musime skrtnout a pak zase co se ukradlo a tak dale...nevim, nevidim to osobne moc pozitivne a uz ted bych mel docela problem s mistem, na nejakou praci jsem uz ve ctyriceti stary , na jinou jsem prilis vzdelany, na jinou mam nevhodne papiry atd. Navic dneska mnohde nechteji profiky, ale cucaky, ktere nemusi platit a kteri jsou tak hloupi, ze podepisi cokoli a prevezmou odpovednost za to, co jim kdo da. To ja samozrejme uz davno nejsem. Verte mi, prosel jsem vsim, od delnika z fabriky az po vedce z ustavu a to vcetne zahranici a vim, o cem je zivot. Tohle, co tu patlame, nema s progresivnim kapitalismem nic spolecneho.
Ono je chyba od začátku ve filozofii důchodu - mělo by to být jako pojištění nebo jako spoření na své stáří. Dnes je to systém letadla a nastupují generace, které na to dojedou.
Další problém je vůbec v morálním "nároku" generace "pracujícíc" v 50tých až 80 letech vůbec chtít něco čerpat, když to vyplundrovali.
Třetí problém vidím ve špatném zadání zdravotnictví - neprodlužovat délku dožití, ale kvalitu života.
Je mě 30 let, a nechcu zažít krizi, kdy půjdu do práce kolem lidí co nebudou mít kde bydlet a co jíst, a sám se budu bát, abych ekonomicky nespadl mezi ně.
Přestože jsme po převratu slyšeli od pana Profesora, že neviditelná ruka trhu vše vyřeší, NENÍ TO PRAVDA. Stát, jako organizace, se chová jako nejhorší hospodář. Svým občanům radí utahovat si opasky a hledat pomocnou ruku na konci své paže. Sám však neuváženě rozhazuje, rozprodává a nakupuje jako hlupák. Když mu pak v kasičce chybí zvedne daně nebo omezí služby pro své občany.
Navrhoval bych toto:
1/ zavést kvalitní systém hospodaření se státními prostředky- vypustit z něj současný amatérismus.
2/ soustředit se na pokrytí základních potřeb občanů: tj.
zaměstnanost, bydlení, zemědělství.
Pokud se včas nic nezmění, musíme vyjít do ulic, jednou za penzisty-ať mají kde bydlet, jednou za zemědělce-ať nemusí lít mléko prasatům a topit obilím, jednou za bývalé politiky-že opravdu, ale opravdu za nic nemůžou...