a nestačí jim zkušenost z 20.století ani krize roku 2008. Vždyť každému, kdo trochu sleduje ekonomický vývoj musí být jasné, že poslední krize byla zmírněna jen díky obrovskému zadlužení států a toto zadlužení je možno odbourat jen dvěma schůdnými cestami - buď bankrotem států nebo tištěním peněz (čili inflací či spíše hyperinflací). A už teď je jasné, že byla vybrána cesta inflace - takže kdo si spoří - čili má majetek ve formě peněz - tomu zbydou jen oči pro pláč a skoro bezcenné papírky.
Ale kdo chce kam, pomožme mu tam :)
A proto je potreba delat osvetu aspon v blizkem okoli. Plebani si sporit nejspis nebdou (pac nemji moc z ceho) a kdyz tak smesne castky, ktere jim duchod nezjisti. Takze Az dojde na lamani chleba (vyplaceni duchodu), si zvoli jinou stranu (vydemonstruji, udelaji prevrat), ktera jim rada penize nasype z ani (rozumej: prubezny system). Ostatne co bude za 30let? Bude vubec dost potravin? Nebo nebude jich nadbytek? Nebude vsechno na listky?
Pro dnesek to ma jediny dopad. Nasla ze zaterka jak navysit dane a zamaznout kus statniho dluhu a zabranit zvysovani dluhu. Coz ani samo o sobe nemusi byt spatna myslenka.
Jo,jo je to přesně tak. Jsem příjemně překvapen, že uprostřed naprostého chaosu převážně špatných informací, se našel člověk s rozumem. Žiji skoro 30 let v USA a bláboly o důchodovém systému tady jsou neuvěřitelné. Doporučoval bych autoru tohoto článku (a komukoli jinému) aby získával informace "od pramene", tedy přímo z e stránky :
http://www.socialsecurity.gov/onlineservices/. V dnešní době není problém nechat stránky překládat...Google.....
Jsem rád, že si na důchod spořím ve Velké Británii. Jen uvidíme, jaký bude kurz libry za 35 let. Každopádně ne nadarmo britští důchodci tráví podzim života na Floridě, kupují nemovitosti ve Španělsku a Portugalsku. Kdo pochopí, že se musí na stáří zajistit sám, ten se pak ve stáří nemá špatně. Samozřejmě je dost britských důchodců, kteří si za celý život neuspořili nic. Ale nezodpovědné lidi najdeme všude.
Bóže, to je pořád plků o tom, jak se rodí málo dětí a jak Evropa a západní civilizace stárne... Somálsko má věkový průměr obyvatel nízký, stejně tak střední Afrika, a kdo z vás by tam chtěl žít? Jaká je tam životní úroveň? pravda, tam asi nemají problémy, co s důchodovým systémem a jak ho reformovat.
Pokud chceme dětem zachovat slušnou životní úroveň, prostě jich v rodinách moc nebude, s tím se už konečně smiřme a přestaňme lkát nad tím, jak je málo dětí. Začněme se starat o ty, které se narodily, aby dosáhly rozumného vzdělání a jako dospělé odváděly práci na slušné úrovni. Místo toho meleme, jak je dětí málo a jak podpoříme imigraci. Jakou? Vietnamskou? Romskou? Ze střední Afriky? Jakou bude mít kvalitu?
Dulezite je se zamyslet nad tim nez nejdriv projevite svuj nazor : berete 2 extremy - v CR je natalita na hodnote 1,4 ( cili jedna zena ma v prumeru 1,4 ditete ) , v Africe je natalita na hodnote 5. K tomu abychom nevymirali tak je potreba min. hodnoty 2,1 a realne 2,4 -- v dnesni dobe je na jednoho duchodce 2,2 pracujicich kteri odvadeji dane , za 30 let to bude na hoodnote cca 1,3 az 1,5 ... pri zachovani stejneho systemu bude danove zatizeni neunosne - a to co pani politici ted maji za duchodovou reformu, tak neni nic jineho nez o par let odlozeni stejneho problemu a obrani kazdeho obcana o jeho penize na danich.
To je ale vecny problem mezi K-strategii a R-strategii. Obavam se zemerit se jenom na jednu urcite vychodiskem nebude. Kvalitu neni mozne zvysovat do nekonecna.
Pro nas je z dlouhodobeho hlediska asi nejdulezitejsi zajistit to aby si lidi ze zemi kde jich bude dost na to, aby nas uzivili nemohli volit sami jestli nas budou zivit nebo ne.
Jarmilo, to byste musela nějak zařídit, aby se rodili děti průměrné, které budou zde v budoucnu přispívat na důchodový účet. Proč?
V současné době (ostatně již několik let zpět) se demografický vývoj otočil. Neboli rodí se více dětí, než kolik lidí umírá. Přibývá nás. Potud ok. Ale když se podíváme na složení narozených dětí, tak tam už je jistý problém. Více dětí se rodí v rodinách, kde slovo práce patří mezi ta sprostá. Pak je nemalá skupina dětí, která budou studovat v zahraničí a mnoho z nich tam patrně zůstane. Tudíž oboje je pro budoucnost průběžného důchodového systému nevýhodné. Co s tím ale udělat?
Osobně bych viděl následující řešení:
1) Uzákonit to, že se pro účely důchodů rozdělí ročně vždy jen tolik, kolik se rok před tím vybralo. Neboli nikdy nedovolit deficitní důchodový účet.
2) Umožnit lidem ve věku od 15 do (třeba) 35 let se rozhodnout, zda budou v budoucnu požadovat státní důchod a v jaké výši. Například podle tohoto klíče:
a) požadavek na 100% důchod dle platné legislativy = plný odvod na důchodové pojištění dle platné legislativy.
b) požadavek na 50% důchod dle platné legislativy = poloviční odvod na důchodové pojištění dle platné legislativy.
c) požadavek na žádný důchod dle platné legislativy = žádný odvod na důchodové pojištění dle platné legislativy.
Ve všech případech by se jednalo o akt jednorázový a neměnný. Jak by se poplatník jednou rozhodl, tak by to zůstalo až do jeho smrti.
3) Posílení principu rodinné sounáležitosti. V případě použití bodu 2a - možnost příspěvku dětí svým rodičům ve výši 6%. V případě použití bodu 2b - 3% ze základu pro výpočet důchodového pojištění.
4) Stanovit minimální hranici důchodu pro přežitá. Nyní například ve výši 4.000 Kč/měsíčně.
5) Vyrovnání účtů se státním rozpočtem. Neboli před nástupem do starobního důchodu by od vypočtené částky na důchod (vyměřovací základy v jednotlivých letech) bylo odečteno čerpání různých příspěvků při nezaměstnanosti a sociální podpory. Maximálně do hranice minimálního důchodu.
Třeba přidáte ještě další nápady.... ;-)
Dětí přibývá. Jak dlouho? To je totiž optický klam, že se zvýšila natalita. To, že přibylo dětí, je způsobeno tím, že se rodí děti odložené, děti, kterým by dneska už mělo být nějakých 8-12 let. Dřív se rodily první děti ve věku kolem 20 let matky. Tam byla šance, že rodina bude mít další dítě. Pokud jsme ale pozavírali školky, odsunuli věk odchodu do důchodu u babiček a ještě k tomu začali mlít o zodpovědnosti, že dítě má mít rodina s dětmi až tehdy, kdy si na něj našetří, posunuli jsme hranici rození prvních dětí do věku kolem a nad 30 let věku matky. Tam už je to bohužel o tom, že první dítě může být pro rodinu zároveň dítkem posledním, protože ve vyšším věku jednak klesá možnost přirozeného početí, druhak rodina na to prostě "nemá nervy". Ne nadarmo se kdysi žertem říkalo, že děti mají mít lidi, dokud jsou mladí a hloupí. Že když trochu zestárnou a spočítají si, co je dítě stojí, tak už by ho neměli. Až tahle vlna porodnosti odezní, bude to hodně rychlý sešup, protože děti se nebudou mít komu rodit (když teda nepočítáme naše tmavší spoluobčany a Vietnamce).
Bohuzel tohle neni o otezich. Coz se da sledovat vsude ve svete. At je system jakykoli se zvysujici se zivotni urovni se meni hodne veci. Mezi nimi vek matky prvorodicky (samozrejme i rovnost pohlavi a ras atd.). Mnoho z tech zmen je chapano pozitivne.
Nicmene to ze se rodi mene deti neni mozne brat jako absolutne spatny jev. Jenom se proste ustali pocet obyvatel na jine hladine. Se zmensujici se populaci bude klesat cena surovin a tudiz i nakladu na zivot a da se tedy predpokladat, ze v urcitem bodu se populace ustali. Nehlde na to ze evoluce funguje a to nejen v genetice, ale i ve spolecnosti a nakonec prevladnou geny a spolecenske vzorce, ktere vygeneruji vetsi populaci.A ty ktere nebudou zivotaschopne (lide, kteri nechteji mit deti, nebo max. jedno), proste vymrou.
Btw. z toho pohledu se da predpokladat, ze procento vericich v populaci bude stoupat.
V tech Vasich pravidlech vidim jednu trhlinu a to bod 2c. Jestli si zvolim ze do systemu nic nebudu davat a o duchod se postaram sam tak je to OK, moje volba. Ale kdyz budu nezodpovedny a do systemu nic nedam, vsechno utratim a s blizicim se duchodem zjistim ze nebudu mit z ceho zit tak asi co udelam?
Pujdu k volbam a zvolim tu politickou stranu co mi sliby ze mi nejaky duchod da nebo vezmu transparent a pujdu s dalsimi takto "postizenymi" pred parlament protestovat.
Jak k tomu ale prijdou ti zodpovedni, kteri si sporili nebo zvolili bod 2a?
Evropský soudní dvůr rozhodl, že pojišťovny nesmějí stanovovat výši pojistného podle toho, jestli je jejich klientem muž, nebo žena. Pojištění kvůli tomu může zdražit.
Nová pravidla, která by měla zajistit stejné pojištění a výhody mužům i ženám, by měla podle soudu začít platit od 21. prosince příštího roku. Pohlaví je jedním z podstatných parametrů, podle kterého pojišťovny vypočítávají výši pojistného například u životního nebo důchodového pojištění. To by se teď mělo změnit.
Pojišťovny nebudou rozlišovat pohlaví, pojistné tak může zdražit (iDnes, 1.3. 2011)
Soudruzi soudci zřejmě netuší, že existuje něco jako pojistná matematika... Toto třeba praví zákon o pojištovnictví:
Pokud pojišťovna používá rozdílnost pohlaví jako určující faktor při stanovení rozdílné výše pojistného a rozdílného výpočtu pojistného plnění, je povinna zabezpečit, že tyto rozdíly jsou
a) založeny na přesných pojistně matematických a statistických údajích a
b) přiměřené.
Na Finance iDnes to již rozebrali podrobněji:
V případě penzijního pojištění odborníci míní, že by vydělaly ženy a prodělali muži. "Rozhodnutí by mělo dopad zejména na důchodové pojištění, kde se při stanovení výše penzí vychází z průměrného věku dožití," potvrzuje Filip Král, ředitel úseku pojištění osob z Kooperativy.
OTÁZKY A ODPOVĚDI: Co změní rovnost pohlaví v pojištění (iDnes, 2.3.2011)
Nějak nám to jde všechno dopr--píp--, ale jsem rád že se to vše děje tak nějak naráz. Alespoň se mohu lépe ne/rozhodnout ohledně důchodové reformy. Veškeré dění, i to které může přijít v budoucnu, mne stále více a více utvrzuje v myšlence, že solidarita je k ničemu. Vynucená jistojistě. Nechápu jak někdo může mít jiný názor, asi lidé bez představivosti...
Když nebudou pojištovny rozlišovat pohlaví, bude to i jinde? Třeba rodit by mohli chlapi, kojit taky (a tuším, že ve Dnu D byl borec, co vymyslel umělá prsa uvnitř s flaškou mlíka, aby chlap mohl taky kojit. Docela jsem se přitom pobavila), zdravotní pojišťovna by mohla proplácet operaci dělohy mužům a prostaty ženám, muži by mohli chodit na preventivní prohlídky na mammograf... Pak hrdě přejdeme na ženy traktoristky a ženy hornice, sákryš, že by se historie znovu opakovala? Že by soudruzi v Bruseli blbli více než soudruzi na Východě?
Ano jinde to uz je. S pristupem k socialnim davkam, v prumeru jsou muzi solidarnejsi se zenami (muzi maji v prumeru vyssi platy). V zamestnani taky nemuzete diskriminovat zenu i kdyz jeji vykonost je nizsi nez muze. Jsou k tomu obektivni duvody, napr. starost o deti, kterou si zeny dobrovolne vybiraji casteji nez musi. Atd.
A materstvi neni direktivne narizeno statem. Je pouze povoleno, takze kdyz tu bude chlap ktery chce rodit deti a kojit je, zakony mu to umozni. Stejne tak jako zena ktera tohle delat nechce, tak nemusi.
Někde jsem četl zpravu ,že v chile stejně stat dava socialní davky těm co duchod ze soukromych fondu nestačil.Prostě fondy asi nehospodařily s vydělkem.
http://www.ct24.cz/ekonomika/116134-vostatek-reformu-penzi-postavili-lobbiste/
Tak ať stát zruší ty podělané soukromé školy, především ty vysoké, jež jsou fabrikou na tituly za prachy, aneb jak získat titul, když mám v hlavě seno. Pak by blbečkové, kteří na VŠ zkrátka nemají šli po střední makat a neflákali by se 5 let na škole, kde po nich stejně nic nevyžadují, teda kromě peněz, a ani je nic nenaučí.
Plzeňská práva jsem na mysli sice neměla, ale...:D. Vím, že úroveň většiny VŠ v ČR není zrovna valná, jenže i to je důvod pro to, aby vymizely soukromé vysoké školy, protože jestli člověk nemá na to, aby vystudoval státní školy v ČR, tak je to opravdu úplný debil a neměl by mít možnost, získat titul na soukromé škole. V tomto oboru by se opravdu nemělo podnikat, vím o čem mluvím, jelikož znám pár jedinců, kteří tyto školy navštěvují a je to opravdu ubohost sama. Bohužel ale za prachy může dnes mít před jménem ing každý :(. Podle toho to pak v tom našem státě vypadá...