Vlákno názorů k článku Důchodcům se v zaměstnání blýská na lepší časy, ale vyhráno nemají od Jarmila - Co řeší zaměstnávání důchodců? Důchodci budou pracovat a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 1. 2009 8:19

    Jarmila (neregistrovaný)
    Co řeší zaměstnávání důchodců? Důchodci budou pracovat a zároveň pobírat důchody a vedle budeme živit armádu nezaměstnaných. Nebylo by lepší zaměstnat důchodce jen tam, kde práci nemůže přijmout člověk v produktivním věku, jako je třeba práce na několik hodin týdně, práce časově omezená a trvající jen krátkou dobu apod.?
    Ježkovy voči, dejte plný důchod mně a slibuju, že se na práci ani nepodívám! Budu doma a vystačím si. Jenže to ne, nám odchod do důchodu prodloužili o nějakých 6 let, takže důchody musí dostat ti šedesátipětiletí a ještě přitom budou dál chodit do práce. Tak ať si tam chodí, když tam chtějí být, já bych ten důchod uměla využít jinak!!
    PS: když jsem těsně po revoluci dělala šéfovou personálního odboru u nás ve fabrice, měli jsme tam ženy-důchodkyně ve věku 80 let, které se doma nudily a neměly za posledních 5 let ani den dovolené. Když se pak začalo propouštět, protože sklady byly narvané zbožím, rozhodlo se vedení, že si lidi nejdřív vyberou dovolené. To byl mazec, když měla jít 80-letá dáma na půlroční placenou dovolenou! Pak se propustili důchodci, pak přišla řada na problémové pracovníky a pak se teprve řešila nadbytečnost ostatních. Důchodců bylo ve fabrice z cca 1100 zaměstnanců skoro 200, následně bylo propuštěno dalších cca 150 nadbytečných lidí. Jen výjmečně byli z THP, prakticky všichni byli z výroby (krom toho, že někteří odešli sami, protože začali podnikat).
  • 6. 1. 2009 10:13

    Patrik Chrz
    A nebylo by lepší nechat na zaměstnavateli ať si nechá takového pracovníka, který mu vyhovuje, bez ohledu na to jestli to je důchodce nebo ne?
  • 6. 1. 2009 10:20

    Michal Kára (neregistrovaný)
    To neni ani tak problem zamestnavatele jako toho, ze duchodce bude ochoten delat stejnou praci za min penez proto, ze je uz [vicemene] zajisteny duchodem. Takze zamestnavatel samozrejme prednostne vezme jeho nez cloveka co ho ta prace musi uzivit. A to je prave ten problem - stat "dotuje" urcite zamestnance a pokrivuje tim trh s praci :-/
  • 6. 1. 2009 10:59

    anonymní
    Pane Kára máte pravdu !!!! Dneska důchodci se doma nudí a u vietnamce v obchodě mají u nás 35 korun na hodinua za ně neplatí zdravotní a sociální pojištění...Unás je jeden ,podnikatel' a ten má hotel skuchynía hospodu a ještě ůdajně dvě hospody kdesi a zaměstnává výhradně důchodkyně.Dá jim ke mzdě ještě jeden oběd denně.A když se jdete zeptat na práci SAMOZŘEJMĚ si vybere podnikatel důchodkyni.:))))) podnikání je o zisku nééé? Všude sou důchodci -pracují na úklidu ,ve vrátnici,v supermarketech ,u vietnamců i na pkladně pracují-to není vůbec namahavá práce a ještě si stihnou nakoupit ,když jsou akce.Pomohlo by jedině ,kdyby dočasně zakázali práci důchodcům a to již tady jednou zakázaný bylo tuším za vlády ekonoma Klause. S pozdravem Evík
  • 29. 12. 2009 14:58

    (neregistrovaný)

    Tak jděte pracovat do pokladny. Za týden napiště, jak je to práce „lážo-plážo“. Řekneme si to.

  • 6. 1. 2009 11:31

    Jarmila (neregistrovaný)
    On to není až tak problém zaměstnavatelů, jako nerovnosti na trhu práce. Důchodce je zaměstnán na dohodu, na kterou se nevztahuje platba zdravotního a sociálního pojištění. Důchodce je teda ve výsledku levnější pracovní silou než pracovník v produktivním věku. Pro zaměstnavatele je to ideální pracovní síla: když není práce, pošle důchodce domů a nemusí ho pracně propouštět, čímž ušetří odstupné, ani nemusí vymýšlet obezličky s nuceným posíláním na nemocenskou. Důchodce je zajištěn důchodem a může si ve svém okolí prakticky okamžitě najít jinou práci. když je práce víc, stačí písknout a důchodců na práci bude dost. Nebylo by lepší mu teda ponechat platbu zdravotního a sociálního pojištění, ale každý rok mu připočítat určitou částku k důchodu (za to, že dále pracoval) nebo při souběhu práce a důchodu v určitém poměru krátit důchod? Uvědomte si, že například řada soudců sedí na svých seslích až do věku 75 let, protože pak už soudit podle zákona nesmí. Proč by tam neseděli, takové peníze jinde nedostanou. A mladí právníci můžou počkat do svých 50 let, až se místa uvolní, načež zasedou na dalších 25 let na soudcovské židle... Věčný kolotoč, který už kdysi dávno řešili komunisti, ale stejně neúspěšně (ti to řešili tím, že povolili důchodcům pracovat na dělnických místech a na místech THP bylo možno si vybrat, jestli plat nebo důchod, souběh nebyl povolen. Řada podniků to už tehdy dělala tak, že se prostě z funkce THP udělalo místo dělnické. Jako vrchní kádrovák jsem to svého času taky řešila, stejně jako propouštění důchodců z pracovního procesu. Podobné zákazy ale v soukromých podnicích dost dobře nejdou).
  • 7. 1. 2009 11:57

    Jarmila (neregistrovaný)
    Jo, vrchní kádrovák. To jsem dělala těsně po sametové revoluci, kdy u nás v jedné fabrice vypukla vzpoura právě proti komunistickým kádrovákům. Já se k té práci dostala na základě vyhraného konkursu. V první fázi jsem musela pracovníky nabírat, to bylo dědictví po minulém režimu, podstav a nesplněné plány. Následně jsem vedení firmy upozorňovala na to, že fabrika je nabitá lidma a že nás bude čekat propouštění. Protože jsem otravovala moc a nechodila s ředitelem na pivo, tak mně ředitel z této funkce odvolal za šíření poplašných zpráv. Za tři měsíce poté jsme propustili všechny důchodce, nařídili lidem vybrat všechny dovolené a poslali část pracovníků na čtyřdenní pracovní týden. Do půl roku musela fabrika propustit 1/4 osazenstva. V takové situace jste vděčný za každou ženskou, která otěhotní, nebo za člověka, který dovrší důchodový věk a rozhodne se do důchodu odejít, případně za toho, kdo odejde sám a rozhodne se podnikat. Propouštění bylo a je velice tvrdé opatření, v r. 1990-91 se propouštělo všude a soukromé podnikání bylo ještě v plenkách.
  • 29. 12. 2009 14:59

    (neregistrovaný)

    No vidíte. Když ovšem půjdete na „švarc-systém“, přijde to ještě levněji.

  • 6. 1. 2009 11:19

    anonymní
    Paní Jarmilo ,máte pravdu! Zaměstnávání důchodců je zbytečné nyní v krizi. U vietnamce nyní pracují důchodci u nás ve městě za 35 korun na hodinu.Ktomu si spočítejte zaměstnavatel nemusí platit zdravotní a sociální pojištění a taky daň z příjmu-koli ,že to dělá dohromady v součtu peněz? 12,5 -8-15% O tolik má pan PODNIKATEL levnější pracovní sílu.A o zisk přeci jde...U nás ve městě je jeden takový a ten má hotel s hospodou další snad tři hospody a všude zaměstnává ony zmíněné důchodkyně! A to ještě nemluvím o tom ,že důchodkyně nechodí s dětmi k lékařia nemá na ně paragraf-viz ted´ od ledna i ta nemco je v režii zaměstnavatele 14 dní, že?Pamatuji , žýe kdysi za vlády p.Klause byla práce důchodcům zakázaná, nemohli si přivydělat ani korunu. Spozdravem
    Evík
  • 6. 1. 2009 11:31

    jezevec (neregistrovaný)
    Aha, takže když zákonem zakážeme zaměstnávání důchodců (na tech pár měsíců, než to zruší žaloba u soudu pro věkovou diskriminaci) - tak tím zmizí zaměstnávní důchodců načerno za 35 korun na hodinu bez pojištění? Máte v tom trochu hokej, madame . . . . .
  • 6. 1. 2009 12:09

    anonymní
    Té žaloby o soudu bych se neobával... Posranci budou mít v rukávu nový zákon, který to zakáže zas... Viz neplacení prvních 3 dnů nemocenské.
  • 6. 1. 2009 12:56

    anonymní
    Paneee Jezevče hokej v tom nemám ,ale ptala sem se na práci u vietnamce a ten ,řekl ,že chce důchodce a dá 35 korun za hodinu.A totéž mi řekl ,v hospodě na náměstí majitel ,že dá tyto peníze důchodkyni za mytí nádobí... To je realita.Pro paní Jarmilu -důchodcům dávají smlouvu stejnou jako každému jinému pracovníkovi -na půl roku nebo na rok a ta smlouva se pořád obnovuje...evík
  • 6. 1. 2009 18:35

    Paly (neregistrovaný)
    za 35kc/h dělají podle mne na černo, minimální mzda je 46 a nějaké drobné(pokud se nejedná o invalidního důchodce), ne?
  • 7. 1. 2009 0:00

    krakonoš (neregistrovaný)
    Samozřejmě, že je to načerno! Ale díky děravým zákonům to zaměstnavatelům hladce prochází! Pokud chcete mít zdravý trh práce, musí být podmínky pro všechny zaměstnance nastavené stejně, jenže u důchodců se to dělá tak, že zaměstnavatel je nemá ve stavu, tudíž za ně nic neodvádí, zaměstnanec dostane jakousi ,,pracovní smlouvu" a peníze na ruku. K nim se přidá výplatní páska, kde je sice napsán odvod na zdravotní a sociální pojištění, ale když ten důchodce půjde na příslušný úřad, zjistí velmi rychle, že v evidenci není. Takovýchto případů jsou tisíce a nikdo je neřeší.
  • 6. 1. 2009 20:55

    anonymní
    Pokud to není zaměstnání na černo a mají jak uvádíte smlouvu na půl roku, nebo na rok, potom musí zaměstnanec i zaměstnavatel platit zdravotní a sociální pojištění i když jde o důchodce!
  • 12. 1. 2009 8:37

    Jarmila (neregistrovaný)
    Naprosto čerstvá zkušenost: známý tento víkend odcházel do důchodu, ale zároveň chce dále pracovat. Zaměstnavatel mu řekl, že všemi deseti ho nechá. Takže jako čerstvý důchodce ukončil pracovní poměr dohodou z důvodu odchodu do starobního důchodu a rovnou uzavřeli DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE!! Ta je sice limitovaná 150 hodinami/rok, ale neplatí se z ní sociální a zdravotní pojištění. Není také nárok na nemocenskou a na případné zvýšení důchodu.
    To dobré na závěr: o část sociálního a zdravotního pojištění bude mít vyšší plat.
    Protože 150 hodin odpracuje za měsíc, jeho zaměstnavatel jeho práci prostě další měsíce nevykazuje!!! Ani nemůže, jinak by tam víc jak měsíc nepracoval. Jde o bezpečností agenturu, kde je práce odváděná počtem odpracovaných hodin, nejedná se tedy o jinak měřitelný výkon. Je to tudíž hlavně o nerovnosti na trhu práce a obcházení zákonů.
  • 8. 8. 2014 1:45

    bedreiki (neregistrovaný)

    Divné,že vám vadí pracující důchodci a nevadí vám nepracující cigáni.Lidé kteří celý život pracovali za minimální mzdy a chtějí si prací v důchodě pomoct k trochu slušnému zbytku života vám jsou trnem v oku.Měli by jste řešit,proč je situace v téhle vytunelované zemi taková jaká je a nesvádět nezaměstnanost na důchodce.Ivana

  • 21. 1. 2009 18:13

    Tom (neregistrovaný)
    Jak může někdo (bývalá šéfová personálního odboru!!!) napsat, že zaměstnanci čerpali půlroční placenou dovolenou. Pro dovolenou vždy platila nějaká pravidla, ta platí také dnes.
  • 4. 2. 2009 15:13

    Jarmila (neregistrovaný)
    Až se budete divit té šéfové, tak si zjistěte podrobnosti.
    Půlroční čerpání dovolené bylo v té době běžné, nejen v naší fabrice. To až na základě blbých zkušenéstí z těsně porevolučních let se zavedlo zákonem, že to dále nelze, takže se dovolená za běžný rok má vyčerpat tuším do konce následujícího roku, jinak propadá. Dříve se ještě mohla nevyčerpaná dovolená proplácet (to už myslím taky nelze). My tenkrát jen likvidovali starý komunistický bordel, kdy jste si ty nevyčerpané dovolené mohl dle libosti kumulovat, takže pak nastala ona zvěrstva, kdy byl zaměstnanec opravdu na půlroční placené dovolené a pak jsme ho teprve mohli propustit. Další úchvatnou věcí bylo, že nám tam pracovalo skoro 25% důchodců, a to i ve věku přes 80 let. Doma se nudili, tak holt chodili pracovat. Oni věděli, že vždycky někdo onemocní, některé mámě onemocní dítě..., že se pro ně ve fabrice vždycky nějaká práce na lince najde.
    Pochopte, že kdyby po r. 1989 nezačala nezaměstnanost, tak by tohle nikdy nikdo neřešil.
  • 29. 12. 2009 14:56

    (neregistrovaný)

    Z čeho usuzujete, že má pětašedesátiletý mladík seděz na zadku a sypat ptáčkům? Z čeho usuzujete, že jiní budou zadanou práci vykonávat lépe? I já bych uměl času využít lépe – s důchodem ve výši čistého platu. Protože takový důchod není (po osmi letech valorizací důchodu mám necelých 50 % t e h d e j š í h o čistého platu), dělám. Dělám na živnosťák a jsem žádaný. Čím to?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).