Myslím, že by se už někdo měl zamyslet nad tím, jak pracujicí důchodci deformují pracovní trh / cizince vynechám/. Jestli chce jakýkoliv důchodce pracovat, ať si pracuje, ale bez nároku na důchod, ať zůstane dále aktivním zaměstnancem a svým výdělkem si nad rámec nárokovaného důchodu zvyšuje budoucí důchod. Takto se výrazně deformuje pracovní trh lidem v aktivním věku, kteří chtějí pracovat / ať mi tady nikdo neříká, že nikdo nechce, jsou tací, kteří nikdy nedělali a dělat nebudou / a není pro ně práce neb na místech jsou pracující důchodci.Spravedlivější by to jistě bylo , buď jdi do důchodu a nebo pracuj, ale ne obojí, jen se tím zvyšuje mezi generační napětí , poněvadž lidé v aktivním věku, mající rodiny s dětmi nedosáhnou z valné většiny zdaleka na takový příjem, jako dva pracující důchodci, kterým se ještě ze zákona zvyšuje důchod. Nebavím se o částkách atd. jde tu přeci jen o princip. Ale u nás v ČR s tou bandou v PS je tu jen kocourkov.
Nemusíte souhlasit, jen se nad tím zamyslete.
Stejně tak byste ovšem musel zakázat živnostníkům podnikat po dosažení důchodového věku, všechny důchodce odstranit ze všech statutárních orgánů firem a institucí, dále pak i naše volené zástupce v parlamentu apod. Taky přece zabírají místo mladším, nebo ne ?
Můj názor je, že pokud někdo chce pracovat, at pracuje, pokud jej někdo zaměstná. Důchodci nedělá problém částečný úvazek, má ve své profesi velké zkušenosti, nesimuluje nemoc atd. Najdete jiného zaměstnance v aktivním věku, který by ho nahradil ?
Obávám se, že podle logiky Vašeho komentáře deformují pracovní trh i 1) manželé a patrneři bohatých protějšků, 2) bohatí dědici i 3) mnozí z těch, co mají něco naspořeno a práce je baví … ti všichni „jsou ochotni pracovat za nižší mzdu, než si může dovolit člověk bez jiného příjmu, a tím snižují cenu na trhu práce“
No, podle mě je hlavně nepřirozené, že dostávají důchod lidé, kteří se ještě dokáží uživit sami. Důchod je přece určený k tomu, aby mohl důstojně žít člověk, který se sám uživit nemůže. A buďto to musí prokázat (a dostane invalidní důchod), nebo se od určitého věku považuje na neschopného se sám uživit automaticky (protože od určitého věku by individuální posuzování přišlo příliš draho). Pokud ovšem i v tomto věku pracuje, tak dává jasně najevo, že se uživit dokáže, a tedy na důchod nemá nárok. Tolik pravi zdravý rozum, bohužel naše zákony se zdravému rozumu obloukem vyhýbají.
Toto je jen hezká idea, která v praxi nefunguje a ani fungovat nemůže. Ano je to nepřirozené, ale již v nepřirozeném systému ve své podstatě. Lité jsou pod sankcemi nuceni v mládí platit, aby měli důstojné staří, bez ohledu na to zda to chtějí a nemohou se svobodně rozhodnout zda si na stáří uspoří, postarají se o ně děti nebo si v mládí užijí a pak si hodí v 65 mašli. Při důsledném uplatnění principu, že důchod je pro toho kdo se sám nemůže živit, by potom o nároku nerozhodovalo dosažení určitého (důchodového) věku, ale jen schopnost vydělávat, což by posuzovali lékaři, tedy toto pojetí důchodu bychom mohli zrušit a posílit nemocenskou. A argumentovat zdravým rozumem mi připadá trochu demagogické, protože případný oponent je hned na předem degradován. Jinak tento systém, pokud vím, zavedl Bismarck v Prusku a většina evropských zemí je v podstatě okopírovala, takže závěr mi zavání českým sebemrskačstvím.
Ano, jenže v tom původním Bismarckově systému vznikal nárok na důchod ve věku asi o patnáct let větším, než byla tehdy průmérná délka života a tak se důchodu dožilo jen hodně málo lidí. Dnes by to odpovídalo asi téměř 90 letům.
A k tomu rozhodování, kdo se nedokáže uživit – vždyť jsem to napsal. Systém předpokládá, že od určitého věku je takový podíl lidí, kteří se nedokáží uživit, že náklady na jednotlivé posuzování by převýšily ztráty z paušálního přiznání důchodů všem. Jen tam chybí ta podmínka, že kdo ještě pracuje, dává jaksi explicitně najevo, že se uživit dokáže, a tedy bez jakéhokoliv posuzování nárok na důchod nemá.
Tady je problem uz v samotenem principu. Proc davame duchodcum duchod? K cemu je takovy duchod dobry?
Ja mel za to ze duchod dostavaji lide proto, ze proste po dlouhem zivote uz musi mit vice odpocinku, tak aby meli dustojene stari a za co zit. Totiz neni ani nahodou pravda ze je to domena za dlouhodobou praci a placeni dani. Nemale procento duchodcu cely zivot nepracovalo a presto duchod dostavaji.
Jestli ma duchod slouzit jenom jako domena za dlouhy zivot, tak by se mel zrusit. Jeslti ma ale slouzit pro dustojne proziti stari, tak neni duvod aby byl vyplacen, kdyz je clovek jeste produktivni.
A to ze deformuji trh je evidentni. (tech par skupin ktere uvadite vy, jsou skutecne zanedbatelne)
Ve firmě pracuji 13 let na údržbě.Plat mi postupně rostl,jsem s ním celkem spokojen.Je to nepřetržitý provoz.Za tu dobu co tam jsem tak údržbáři co tam byli a odešli tak by se nevešli snad ani na " náměstí".Bylo i hodně mladých.Ti chtějí hned velký plat.Napřed něco musíš ukázat a svoji práci tzv.prodat.Začínal jsem stejně.Za dva roky jdu do důchodu a zaměstnavatel již mi naznačil,že chce abych zůstal při důchodě.V žádném případě bych nešel na menší mzdu.Zaměstnavatelovi nejde až tak o mzdu,ale o kvality zaměstnance.Můžete namítnout-kde se má mladý naučit-již jsem jich několik zaučoval a žasnul jsem nad jejich znalostmi(elektrika).Zaměstnavatel nemůže nahradit 3 roky učení.V dnešní době se vyučí každý i bez základních znalostí.Navíc v tomto oboru je nutné samovzdělávání,jelikož technika jde kupředu.Co se týče toho ,že pro stát jsou nevýhodní prduši,tak oni platí jak sociální tak zdravotní pojištění jako každý jiný.Dohromady je to asi30 procent hrubé mzdy.
Pracuje z vás někdo ve státní správě? Já ano. Vedle toho, že zaměstnáváme důchodce, tak máme permanentně několik míst volných, lidé prostě odcházejí. Volná místa jsou samozřejmě nahlášená na ÚP a dáváme i inzeráty, takže propuštěním důchodců, by se problémy jen zvětšily. Jinak pro většinu míst u nás je předepsáno vysokoškolské vzdělání a pokud mohu věřit statistikám, tak mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním je 0,3% nezaměstnanost. Pokud by to bylo nastaveno např. tak, že důchodce může zaměstnán na místě o které nikdo z „aktivních“ neprojevil zájem třeba po dobu 2 měsíců, tak většina prduchů o svou práci nemusí mít strach.
A to je presne to o cem psal pisatel vyse. Prduch zdeformoval pracovni trh, takze jineho nez ho nesezenete, protze clovek bez duchodu si nemuze takove pracovni misto dovlit. Tady vubec totiz nejde o vek toho cloveka, ale o to ze mu stat vyplaci jeste dalsi penize a proc? Proto aby prozival dustojne stari, aby dustojne odpocival? Ale on to nedela, tak proc mu nas zadluzeny stat sype dalsi penize?
Co byste tomu řekl: na Slovensku pracující důchodce má plat a bere důchod.Odpracuje li důchodce 5 let vyměří se mu další důchod, právě z těch 5ti odpracovaných let. Takže bere dva důchody. V konečném důsledku bere jen jeden, ale skládá se ze dvou částek. U nás po 1.1.2010 za každý odpracovaný ch 360 dnů se Vám důchod zvyšuje asi o padesátikorunu. Přitom ze svého platu důchodce odvádí 6,5 % na důchodové pojištění a zaměstanvatel 21,5%. Předpokládejme, že důchodce pracuje za 10 tis. Kč. Kolik se odvede měsíčně na důchodovém pojištění? Asi 2,3 tis.