Tak hlavně by se mělo dávat pouze nepracujícím důchodcům. Tenhle souběh důchodů byl tenkrát velký kix,který akorát přinesl volební hlasy stejně jako zrušení progresivního zdanění,ale udělal obrovský zářez do důchodového systému. Z té vrsty 400 tis pracujících důchodců se stává extra třída a pro státní rozpočet neúnosná zátěž. Jasně,vše je podle zákona,ale vyplácet další a další navýšení těm,kdo současně pracují? Taky by měly být důchody zdaněny a platit z nich zdravotní pojištění. Když už tak pořád vzýváme ten Západ, že?
Ano, máte pravdu. Vždyť tenkrát, tuším v roce 2006(?),to bylo použito jako předvolební populismus. A musí se přiznat, že geniální! Přesně,jak říkáte, věděli, že už nikdy do toho nikdo nesáhne, protože by to byla jeho politická smrt. Bohužel,teď by se nám oboje,tedy i to progresivní zdanění i zrušení souběhu důchodů a mateřských dost hodilo. Doslova by to "hodilo" pěkných pár mld.
Ne. Jen zrušit souběh důchodů. Vždy to bylo přeci tak,že buď byl člověk v důchodu a bral důchod nebo chodil do práce a dělal tzv na procenta a důchod mu nebyl vyplácen,byl pozastaven. Takže o nic nepřišel, dalšími lety práce si důchod zvyšoval. Tady jde jen o to,že teď může mít oboje a to je finančně neúnosné. Logicky, při důchodu 16 tis,400 tis důchodců odčerpává měsíčně téměř 6,5 mld., které by takhle nebyly vypláceny. Ale tenkrát se to hezky poslouchalo a této velké skupině lidí to nadprůměrně zvedlo příjmy.
Až bude důchod v odpovídající výši, tak bych souhlasil.
Mám ID 3. st - tzn snížená práceschopnost o víc jak 70% (v mém případě o hodně víc).
Pokud by mne nepotkala nemoc, bral bych dnes plat hodně přes 100.000,-
Výše důchodu je asi 10% z toho.
Dělám tedy alespoň to co můžu abych se nějak uživil - a vy byste mi chtěl vzít důchod?
> Takže o nic nepřišel, ...
Tohle tvrzení není pravda, ostatně vyvracíte si sám ho o kousek dál:
> 400 tis důchodců odčerpává měsíčně téměř 6,5 mld., které by takhle nebyly vypláceny.
Pracující důchodce přišel o důchod, který mu měl být na základě splnění důchodových podmínek vyplácen. Sice když pak šel do důchodu, tak ho měl o trochu vyšší, nicméně to si zaplatil na sociálním za dobu té práce v důchodu, rozhodně to není kompenzace za nevyplacený důchod.
Finančně neúnosný je celý průběžný důchodový systém.
28. 7. 2022, 13:59 editováno autorem komentáře
Podle vaší teorie o krácení důchodů by člověk, který v důchodu pracuje na několik hodin týdně, měl mít úměrně tomu pokrácený důchod? Jak to chcete spočítat? Tento měsíc práce není, tudíž důchodce do práce nepřijde, to mu chcete ten důchod každý měsíc přepočítávat, jestli má nebo nemá nárok? Pravda, zase by vám stoupla zaměstnanost...
Řešit dneska zamestnanost je nesmysl. Firmy nemůžou sehnat lidi. Ukrajici situaci kapku zlepšili ale pořád je to málo. Roztočila se tu spirála přetahování a uplácení zaměstnanců. Pro lidi asi dobře ale celkově je ten systém na sesypání.
Neni třeba pravada že Evropa nbo ČR nic nevyrábí. Vyrábí se tady toho dost. Jenže až vám nebde mít v záruce kdo opravit auto nebo jinou věc protože prostě ten člověk v "chlívku servisák" neexistuje, to teprve bude průšvih.
Tak zase je vidět že i ty důchodce v práci potřebujeme.
To jsme si udělali sami. Nesmyslným snižováním nároků na maturity, kdy se laťka nejen snižuje, kdyby šla podbagrovat, tak budeme soutěžit o to, kdo ji podhrabe hlouběji. Tím, že na střední školy jdou i děti, které tam nemají co dělat, jsme absolutně degradovali učiliště. Navíc se dostáváme do fáze, kdy ty děti ani nebude mít kdo učit, protože nebudeme mít mistry odborného výcviku. Zručný řemeslník se na výchovu dětí vykašle, protože nemá důvod si vychovávat konkurenci, krom toho proč by učňům platil, když ho především zdržují od práce a on si bez zdržování s dětmi vydělá víc? Takže se můžeme dostat do fáze, kdy si učeň bude odborný výcvik platit, aby se vůbec něco naučil.
Krom toho nechápu pojem "nejsou lidi". Nejsou jen lidi do montoven, ale nejsou řemeslníci, učitelé, zubaři, lékaři taky ne... Sakryš, kde ti lidi jsou, když je nás už 50 let +- stejně? Jak to, že dřív byli a dneska nejsou? Neříkejte mi, že všechny tyto profese jsou v důchodu a není za ně náhrada.
No právě protože nejsme jenom ta montovna.
Proto chybí i ty odborné profese - konstruktéři, nástrojáři inženýři do kvality, lidi na testování v laboratořích...
(nejen) Průmysl se tu rozjel do nevídaných objemů a zdroje už vyschly. Podle vás by tu mělo být dost nezaměstnaných maturantů a vysokoškoláků (čert vem úroveň vzhledem ke školství) ale ani ti prostě nejsou.
Na druhou stranu ale zase po důchodních chceme, aby pracovali. Sice jsme jim neskutečně protáhli dobu odchodu do důchodu, takže se nám zvyšuje počet důchodců invalidních, kteří mají před důchodem problém sehnat práci. Kdo je OSVČ, moc si nepomůže, protože odvody jsou podstatně vyšší, než o kolik dostane přidáno za každý další odpracovaný rok. Pro zaměstnavatele je zaměstnávání důchodců vcelku výhodné: můžou pracovat na dohody a nemusí pracovat na plný úvazek, ale podle potřeby. Když není práce, jsou doma a nevisí státu na krku, protože důchody mají tak jako tak.
Mluví z vás závist. Je to právě naopak. Pro stát (a tím i pro ostatní občany státu) je velmi výhodné, když důchodce dále pracuje. Platí sociální pojištění, aniž by se mu úměrně zvyšoval důchod. Platí zdravotní pojištění, aniž by se mu zvyšovala úroveň zdravotní péče. Platí daně a přispívá tak do státního rozpočtu, aniž by měl nárok na jakékoliv zvýhodnění.
Proč hned závist? Závidět mohou jen ti, kteří byli po většinu v důchodu před rokem 2006 a tuto možnost souběhu neměli. A takových už zas tak moc asi nebude.
A co má stát z toho,že mu sice pracující důchodce platí srážky ze mzdy,ale zároveň mu musí současně vyplácet důchod? Tady jde přeci o to,vybrat si jen jednu možnost. Práci nebo důchod.
Ale to co říkáte není pravda. Ti důchodci tak jako tak splnili zákonné podmínky pro vyplácení důchodů a budou důchody pobírat. To že se rozhodli ještě pracovat je pro státní kasu jen přínosem. Pracující důchodce nemá žádnou úlevu v placení daně z příjmu, sociálního pojištění či zdravotního pojištění. Pokud ho někdo zaměstná, asi ví proč. Sekundárně má důchodce více peněz, které utratí a přidá státu na DPH, spotřebních daních a pod. A jediné zvýhodnění je, že si po 360 odpracovaných dnech může nechat přepočítat důchod o 0,4% výpočtového základu, což u průměrných důchodů je tak 50-80 Kč. Pokud tento pracující důchodce onemocní, má nemocenskou omezenou na 70 dni. Proč by se zrovna tomu měl náš stát bránit, to nechápu.