Stojí za pozornost, že ČSSZ má webovou aplikaci ePortál ČSSZ. Ta umožňuje přihlášení pomocí bankovní identity. Kdo by se domníval, že ČSSZ využije již provedeného ověření identity a vlastnictví účtu a umožní v roce 2023 požádat o zasílání důchodu elektronicky, bude se bohužel mýlit. Po ověření bankovní identitou je možné pouze vyplnit PDF formulář, vytisknout ho a znovu jít osobně do banky si jej potvrdit.
Tak ten zavedený postup vidím jako naprosto logický. To, že se přihlásím bankovní identitou, ještě neznamená, že u oné banky, jejíž identitu využívám, mám i bankovní účet. Např. ČSOB umožňuje použití bankovní identity i bez účtu. Navíc, já se mohu přihlásit třeba právě bankovní identitou ČSOB, ale peníze chci zasílat na účet u třeba u "Rajfky", takže potvrzení, že u "Rajfky" mám účet, resp. že tenúčet, na který důchod chci posílat, je skutečně můj, je zcela jistě na místě.
Pochybuji, že důchodce chce postupovat takové martýrium. Co si pamatuji, tak Česká pošta v rámci bankovních služeb, dříve Poštovní Spořitelna, dnes ČSOB, tyhle nesmyslné papírování o zasílání důchodů na účet, vyřizovala automaticky pro své klienty. Doufám, že i dnes mají stejnou dohodu s ČSSZ, O tomhle by se mělo především psát.
Datovou schránkou to bohužel poslat nemůžete. Nebo tedy můžete, ale je to něco jako škrábat se levou rukou za pravým uchem.
Žádost o poukazování důchodu na účet se podává na tiskopise předepsaném plátcem důchodu.
Tiskopis „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice - majitel účtu“ pak předpokládá jako povinné položky jak podpis žadatele, tak potvrzení banky, bez jejíhož ověření není možné žádosti vyhovět
Je-li výše uvedená žádost uplatněna prostřednictvím datové schránky žadatele, je nutné vycházet z ust. § 18 odst. 2 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZEÚ“), podle kterého má úkon učiněný oprávněnou osobou prostřednictvím datové schránky stejné účinky jako úkon učiněný písemně a podepsaný, ledaže
jiný právní předpis nebo vnitřní předpis požaduje společný úkon více osob.
Žádosti došlé datovou zprávou lze proto akceptovat pouze s připojením uznávaného elektronického podpisu jak žadatele, tak banky, nebo za předpokladu, že tiskopis žádosti je zaslán jako výstup automatizované konverze ve smyslu ust. § 22 odst. 1 ZEÚ. Konverzí se rozumí úplné převedení dokumentu v listinné podobě do dokumentu obsaženého v datové zprávě nebo datovém souboru způsobem zajišťujícím shodu obsahu těchto dokumentů a připojení doložky o provedení konverze.
Vzhledem k tomu, že Vaše žádost tyto předpoklady nesplňuje, musí být žádost zaslána v listinné podobě ČSSZ nebo ji lze uplatnit prostřednictvím OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno. Žádost můžete rovněž dodatečně zaslat jako výstup autorizované konverze. Skutečnost, že osoba majitele účtu byla potvrzena
bankou, nelze mít za spolehlivě prokázanou pouhým zasláním naskenované kopie tiskopisu žádosti o výplatu důchodu na účet.
13. 5. 2023, 21:46 editováno autorem komentáře
Samozřejmě si penzi a důchod nechávám posílat na bankovní účty. Je to určitě výhodnější, než si chodit na zrušené pobočky pošty pro hotovost. Ale pozor, pokud si založíte účet pro zasílání důchodu u UniCredit Bank, tak počítejte s tím, že automaticky založením běžného účtu uzavíráte také smlouvu o kontokorentním úvěru, o čemž bude za týden po založení účtu informovat dopis. Proto je lepší mít účet třeba u Fio banky s visa kartou s bezpoplatkovými výběry z bankomatů nebo účet u Moneta Money Bank nebo i u té "poštovní banky" ČSOB, ale tam jsou bez poplatku jen výběry z bankomatů ČSOB, pokud máte v bydlišti takový bankomat, jinak každý výběr z jiného bankomatu pěkně naúčtují. Pozor také na dotaz na zůstatek třeba v bankomatu České spořitelny kartou od Monety. Za takový dotaz Moneta naúčtuje 30 Kč, i když jinak výběry jsou bez poplatku i z cizích bankomatů.
Vůbec celé debatě nerozumím, přijde mi to jako odvádění pozornosti a nahánění nových klientů bankám, resp. příprava na digitální měnu.
Převážná většina důchodců, které znám /včetně mých rodičů/, nikam nechodí, důchod si prostě nechávají DORUĆOVAT přímo domů, což je pro ně obvykle zpestření a ani poštovní doručovatelka na tom není škodná.
Strašení MV Rakušana o riziku přepadení při odchodu z pošty mi opravdu přijde velmi a velmi za hranou !