Vlákno názorů k článku Důchod vnímáme jako začátek finančních problémů od Nemo - Až do příchodu této "nečasovy" vlády, pokud nepřispíval...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 1. 2011 8:07

    Nemo (neregistrovaný)

    Až do příchodu této "nečasovy" vlády, pokud nepřispíval zaměstnavatel, bylo daleko lepší spořit na důchod ve stavebním spoření, a to zejména podle starých podmínek (5 let a příspěvek 4500). Spoření bylo pojištěno a výnos spolehlivý. Vláda by měla zrušit současnou podporu penzijního připojištění a raději podporovat vytváření úspor na důchod v neziskových pojištěných společnostech, jakou jsou družstevní záložny nebo státní dluhopisový fond.. Všechny ostatní možnosti jsou jen zdrojem příjmu pro jejich majitele, zatím co budoucí důchodce na nich vždy prodělá.

  • 14. 1. 2011 13:54

    Pavel (neregistrovaný)

    Dlouhodobé úspory mají nepřítele jménem inflace. Kancléř Bismark vymyslel průběžný důchodový systém, který geniálně tuto vadu eliminuje. Když tedy musíme mít nutně něco jiného ať vláda umožní každému jednotlivci ať se o sebe postará. Někdo dá peníze cizímu člověku (firmě) a bláhově se bude domnívat, že mu je neziskově rozmnoží a neukradne, jiný se zařídí jinak. Třeba investicí do nemovitostí.

  • 14. 1. 2011 14:37

    Michal Kára (neregistrovaný)

    Průběžný důchodový systém tu vadu eliminuje jen na prvním pohled. V dlouhodobém horizontu silně demotivuje od toho mít děti a působí naopak rozvrat celé společnosti, která předtím fungovala po staletí.

  • 14. 1. 2011 20:02

    Nox (neregistrovaný)

    Nemysli, ze je to pouze prubezny duchodovy system, co demotivuji lidi mit deti. Dnes maji lide moznost se realizovat i jinak nez rodinou a navic stoupaji naklady na vychovu ditete.

  • 16. 1. 2011 20:57

    Michal Kára (neregistrovaný)

    Však neříkám, že je to _jediný_ důvod. Ale docela podstatný.

  • 17. 1. 2011 7:49

    Jarmila (neregistrovaný)

    Řekla bych, že druhým jsou zásahy státu do toho, co v rodině máte a musíte, a třetím suma, kterou rodinám stát sebere a následně jim možná tak třetinu vrátí na podporách, přičemž se tváří, jak rodiny a děti podporuje.

  • 17. 1. 2011 11:25

    Michal Kára (neregistrovaný)

    Na druhé místo bych dal společenské efekty:

    1) Dvě děti jsou společensky vnímány jako "standard" a tří už "něco navíc". Což na reprodukci nestačí.

    2) Lidé se identifikují s vyšší společenskou třídou, než na kterou opravdu mají (částečně pod vlivem "konzumních" reklam). A podle ní chtějí žít oni a chtějí její komfort poskytnout i svým dětem. Z toho vznikají ty stesky "další dítě si nemůžeme dovolit".

    3) Narozením dítěte (přirozeně!) klesne životní standard rodiny, což podporuje předchozí bod.

  • 17. 1. 2011 14:35

    Jarmila (neregistrovaný)

    Znám řadu lidí, co si dítě opravdu nemůžou dovolit.
    Příklad: on vyučený automechanik, ale po úrazu páteře tu práci nemůže dělat. Byl rád, že sehnal místo vrátného za podminek, že dojíždí vlastním autem 20 km. Autobusem spojení nemá. Dělá dvanáctky, takže to není denně, nicméně nutnost vlastnit auto tu je. Jeho přítelkyně, vyučená prodavačka, přišla o práci, sehnala práci tamtéž, dojíždí obdobně. Protože nechtějí udržovat dvě auta, on ji do práce vozí, pokud nejedou spolu. Oba dělají za minimální mzdu. Jsou rádi, že si postupně opraví starší domeček po rodičích. Děti by měli rádi, ale uvědomují si, že si ho nemůžou dovolit. Co byste jim doporučil? Pořídit si dítě nebo dvě a při nemoci jednoho z nich aby se šli na pole pást? Podotýkám, že to jsou oba slušní lidé, žádní nemakačenkové. Kdo by jim pomáhal při hlídání dětí, když jeden z nich rodiče nemá a druhý je má daleko? Podotýkám, že oba dělají dvanáctky, takže děti by asi nejspíš lítaly kolem baráku s klíčema na krku.
    S jakou společenskou třídou se tito dva podle Vás identifikují? S bezdomovci? No, daleko k nim nemají, zvláště pak při nemoci jednoho u nich.

  • 17. 1. 2011 14:48

    Michal Kára (neregistrovaný)

    To je ale velmi extrémní případ, na tom co jsem psal nic nemění. (A neměl by dotyčný mít navíc částečný invalidní důchod?)

  • 17. 1. 2011 16:41

    Jarmila (neregistrovaný)

    Extrémní? Myslím, že vcelku běžný. ČID ten hoch nemá, s ním by tu práci totiž nesehnal vůbec, je rád aspoň za toho strážného. A je rád, že má aspoň toto. I tak měli problém, když měl s autem nehodu a byl skoro tři měsíce ve špitále. Na regulačních poplatcích se řádně prohnuli.
    Víte, problém je v tom, že bílá a slušná rodina zvažuje, zda si to dítě pořídí. Rodinka nepřizpůsobivých seká děti jak na běžícím pásu a jak rodiče, tak děti v životě pracovat nebudou. Stát jim ovšem tleská, že mu zvedají porodnost. Já si ovšem nemyslím, že je čemu tleskat. Já bych osobně podpořila tu rodinku slušnou, která by vedla dítko aspoň k tomu, aby nebylo závislé na dávkách. No nic, toto přece chceme, ne?

  • 17. 1. 2011 17:19

    Michal Kára (neregistrovaný)

    Tak se například podívejte, kolik lidí pracuje za minimální mzdu, odečtěte, kolik k ní dostává další peníze bokem a spočtěte si jak je pravděpodobné, že takoví budou v jedné rodině dva (byť je to korelované podle regionu). Tolik k té běžnosti.

    Já znám docela dost párů ve "věku vhodném k pořízení dítěte" a neznám žádný, který si ho nepořizuje opravdu z ekonomických důvodů.

    A možná by se dalo něco vymyslet i pro tento pár, ale bez znalosti konkrétní situace těžko radit. Třeba by bylo možné se přestěhovat za prací, tím by hned ušetřili spoustu peněz za benzín...

  • 17. 1. 2011 17:48

    Flasi (neregistrovaný)

    Oba víme prd o té skutečné situaci. A chápu, že píšete, že těžko radit bez konkrétní znalosti situace.
    Ale když už jste navrhl přestěhovat se za prací, tak se k tomu vyjádřím. Strážný je klasická "shitty job", za kterou se nikdo nebude stěhovat ani v zemích, kde je stěhování za prací mnohem rozšířenější, než zde. Tedy pokud teda někdo nezačal pomalu umírat hlady, ale to zjevně není popisovaná situace.
    Strážný je člověk, který má velmi malou perspektivu dlouhodobého zaměstnání. Buď je najatý s ŽL, nebo přes pracovní agenturu, nebo ho možná zaměstnává přímo ta firma, jejíž uniformu nosí - ale i tak bude mít pracovní smlouvu na dobu určitou a nazdar. (V případě pracovní agentury je navíc běžné, že to, jestli s vámi podepíší smlouvu na další půlrok, vám řeknou až v den, kdy vám stará smlouva vyprší.)
    Náklady na přestěhování by pravděpodobně byly vyšší, než náklady na rok, dva dojíždění jinam. A za rok dva tam nejspíš skončí a sežene stejně neperspektivní práci zase někde o 30 km dál.
    Prostě stěhovat se do místa, kde je to s prací podobně špatné, jako v tom mém - jenom proto, že tam zrovna teď mám nějakou silně nejistou práci - to prostě není obecně dobrý nápad.

    Nemluvě o tom, že po přestěhování vám naroste spousta nákladů spojená s tím, že v novém městě nemáte ani rodiče ani kamarády, co by vám s čímkoliv pomohli (dítětem počínaje, spravením auta, nebo vymalováním pokračuje a odvirováním počítače konče).

  • 17. 1. 2011 20:22

    Jarmila (neregistrovaný)

    Přestěhování za prací řeší jedno: zatímco dneska můžou přežívat v malém domku na vesnici, zděděném po rodičích, který horko těžko udržují, tak po přestěhování se jinam by měli tak maximálně na nájem v garsonce, pokud by na to z těch malých platů vydělali. Ano, mohou změnit práci. Někdy to nejde, třeba ze zdravotních důvodů. Ne každý ale hned běží pro ČID, protože s ním se práce hledá hůře. Mohou si zvýšit vzdělání, mohli se učit jazyky - ale nebavíme se o supermanech, bavíme se o docela obyčejném páru lidí, kteří jsou rádi, že dostali výučák. Kdyby měli na víc, třeba by studovali VŠ. Ale prosím, kolik lidí s výučákem má na to, aby se plynně naučili cizí jazyk? A musí znát cizí jazyk každá uklízečka, prodavačka, automechanik? Jak je tomu v zahraničí? Pokud mi napíšete, že každý Ital, Španěl, Švéd nebo Nor umí kromě své mateřštiny ještě jeden nebo dva jazyky, pak to jako argument uznám. Jinak uznejte, že to je pěkná blbost.

    No, a abychom to odlehčili: jsou lidé, kteří si dětí pořídí opravdu hodně. Divím se naší vládě, že je pro použití v českých podmínkách nenechá klonovat: http://zpravy.idnes.cz/v-ekvadoru-zemrel-superotec-ktery-se-49-zenami-zplodil-96-potomku-p8i-/zahranicni.asp?c=A110106_082400_zahranicni_stf

  • 14. 1. 2011 17:12

    Nemo (neregistrovaný)

    Vlastnit nemovitosti na stáří je klišé. Snad jen pro vlastní bydlení. Současný systém spolu se zrušením regulací třeba v našem městě způsobuje problém sehnat platící nájemníky. Už dnes je řada bytů volných a další volné byty přibývají. Mladí preferují vlastnické bydlení a u bytových domů stačí jedna problémová rodina a zbytek se raději přestěhuje.
    To co podle mého názoru může vzdorovat inflaci jsou neziskové družstevní záložny, které prostě úročí vklady 1 až 2 % nad inflaci, připočtou náklady a tvorbu rezerv a za ty úroky půjčují a nemusí živit majitele či akcionáře fondů.

  • 15. 1. 2011 0:45

    Flasi (neregistrovaný)

    Je zajímavá otázka, jestli je rozumné trávit důchod v zemi, kde pan domácí nemůže dát problémové rodině výpověď z nájmu. Bez milionu komplikací a náhradního ubytování a kdovíčeho.
    Že mladí preferují vlastnické bydlení může souviset s mnoha věcmi a nemusí to platit nadále. Může to souviset s tím, že dříve byly úroky hypoték hodně nízké a byl výhled na setrvalý růst ceny bytů. A taky tady téměř neexistují klasické nájemní domy. Tedy, že budu bydlet u někoho, kdo má pronájem bytů jako svou hlavní činnost. Takže mám slušnou jistotu, že o mne jako od slušného nájemníka bude mít dlouhodobý zájem.
    Na rozdíl od člověka, který pronajímá jeden dva byty a vy nevíte dne ani hodiny, kdy vám dá 3měsíční výpověď, protože chce byt prodat, nebo tam nastěhovat dceru.
    Takových společností které se pronajímáním skutečně živí, jako třeba aktuálně médii probíraná RPG tu moc není. A pokud jsou, tak často nejsou moc usazené a člověk neví, jestli fakt chtějí pronajímat, nebo spíš spekulovat.

  • 15. 1. 2011 9:46

    P2010 (neregistrovaný)

    "Tedy, že budu bydlet u někoho, kdo má pronájem bytů jako svou hlavní činnost. Takže mám slušnou jistotu, že o mne jako od slušného nájemníka bude mít dlouhodobý zájem"

    Vyborne popsany problem CR !

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).