Současná reforma je neštěstím pro silné poválečné ročníky, které začaly odcházet do důchodu. Tato generace vyrostla v poválečné bídě, v době znárodňování, kolektivizace a nesmiřitelného třídního boje. Na vzdělání měli nárok jen ti, kteří měli správný původ, ostatní končili jako tvrdě manuálně pracující stavební dělníci, horníci, traktoristé, textilní dělnice atd.
Praktická možnost bez červené legitimace najít za komunistické totality vhodné dobře placené zaměstnání nebyla, takže mimo ředitelů, náměstků, stranických a odborových aj. funkcionářů, estebáků a lampasáků nikdo si na stáří našetřit nic nemohl. Ostatním nezbývalo než spoléhat na to, že dvaceti- až třicetiprocentní srážky ze mzdy slušný důchod zajistí. Navíc výpovědní lhůta byla až 7 měsíců, tak dlouho dobré místo nezůstalo neobsazeno.
Komu se podařilo víc než jednou změnit zaměstnání, dostával do posudku poznámku fluktuant, což bylo něco jako podvratný živel, nepřítel socializmu, který měl být přeřazen na podřadnou práci.
S tímhle bych tak úplně nesouhlasil. I za komunismu si mohli lidé vydělat velmi slušné peníze např. v těžkém průmyslu, dolech atd.
Problém je že tuto práci nemohli vykonávat celý život. Tzn. řekněme že do svých 40let bouchali o život odváděli státu velké sociální pojištění. A pak zhuntovaní odešli na huře placenou práci nebo ještě hůře na částečný invalidní důchod.
Jenže v čem je problém důchod se vyměřuje jen z posledních 15let přijmu. Nadprůměrné částky jež člověk odváděl v raném věku kdy byl zaměstnán se do důchodu vůbec nezapočítavají (samozřejmě násobené inflací).
Tenhle problém je i dnes je mnohem větší pravděpodobnost že ve věku mezi 50-65 rokem kdy budete vydělávat do důchodu budete nezaměstnaní nebo mít špatně placenou práci a z té se vám bude počítat důchod nikoho nebude zajímat že jste ve 30letech odváděl sociální pojištění z 2x větší mzdy než je průměrná.
Ono se to mění (a dost často). Pamatuji se, že v dobách, kdy jsem začínal pracovat, se počítalo posledních pět nebo deset let, podle toho, co vyšlo lépe. A že ve slušném pracovním kolektivu se lidem před odchodem do důchodu pomáhalo, například tak, že se jim napsaly odměny pro několik lidí, aby se jim formálně zvedl plat, a pak se ty odměny rozdělily mezi ostatní.
Vašnosto, kolik je jim let, že tohle všechno tak "dobře" vědí?? Než takhle splácávat dohromady naprosto nesouvisející informace, to je lepší vylámat písmenka z klávesnice.