Současná reforma je neštěstím pro silné poválečné ročníky, které začaly odcházet do důchodu. Tato generace vyrostla v poválečné bídě, v době znárodňování, kolektivizace a nesmiřitelného třídního boje. Na vzdělání měli nárok jen ti, kteří měli správný původ, ostatní končili jako tvrdě manuálně pracující stavební dělníci, horníci, traktoristé, textilní dělnice atd.
Praktická možnost bez červené legitimace najít za komunistické totality vhodné dobře placené zaměstnání nebyla, takže mimo ředitelů, náměstků, stranických a odborových aj. funkcionářů, estebáků a lampasáků nikdo si na stáří našetřit nic nemohl. Ostatním nezbývalo než spoléhat na to, že dvaceti- až třicetiprocentní srážky ze mzdy slušný důchod zajistí. Navíc výpovědní lhůta byla až 7 měsíců, tak dlouho dobré místo nezůstalo neobsazeno.
Komu se podařilo víc než jednou změnit zaměstnání, dostával do posudku poznámku fluktuant, což bylo něco jako podvratný živel, nepřítel socializmu, který měl být přeřazen na podřadnou práci.
S tímhle bych tak úplně nesouhlasil. I za komunismu si mohli lidé vydělat velmi slušné peníze např. v těžkém průmyslu, dolech atd.
Problém je že tuto práci nemohli vykonávat celý život. Tzn. řekněme že do svých 40let bouchali o život odváděli státu velké sociální pojištění. A pak zhuntovaní odešli na huře placenou práci nebo ještě hůře na částečný invalidní důchod.
Jenže v čem je problém důchod se vyměřuje jen z posledních 15let přijmu. Nadprůměrné částky jež člověk odváděl v raném věku kdy byl zaměstnán se do důchodu vůbec nezapočítavají (samozřejmě násobené inflací).
Tenhle problém je i dnes je mnohem větší pravděpodobnost že ve věku mezi 50-65 rokem kdy budete vydělávat do důchodu budete nezaměstnaní nebo mít špatně placenou práci a z té se vám bude počítat důchod nikoho nebude zajímat že jste ve 30letech odváděl sociální pojištění z 2x větší mzdy než je průměrná.
Ono se to mění (a dost často). Pamatuji se, že v dobách, kdy jsem začínal pracovat, se počítalo posledních pět nebo deset let, podle toho, co vyšlo lépe. A že ve slušném pracovním kolektivu se lidem před odchodem do důchodu pomáhalo, například tak, že se jim napsaly odměny pro několik lidí, aby se jim formálně zvedl plat, a pak se ty odměny rozdělily mezi ostatní.
Vašnosto, kolik je jim let, že tohle všechno tak "dobře" vědí?? Než takhle splácávat dohromady naprosto nesouvisející informace, to je lepší vylámat písmenka z klávesnice.
je pro mnohé nezaopatřené důchodce zoufale málo a určitě si moc klidné (natož pak aktivně prožité stáří) neužijí - nájmy, energie, poplatky za kdeco. Jenomže ani za komunismu neměli moji prarodiče na růžích ustláno. Těch pár stovek bylo jako dnes pár tisícovek. Vyčítat se nic nedá ani dnešním důchodcům (neprivilegovaní se potáceli v komunismu od výplaty k výplatě), ale ani systému. Ten se především musí razantně změnit a musí se změnit také výchova ke stáří. Koho by ve třiceti napadlo, že jednou bude mít opravdu problém.
Nechci tady rozvíjet nějaké sociální úvahy, ale pro začátek je ve zdanění opravdu rozdíl v tom, zda někdo tátovi daruje bazén s protiproudem do jeho vily v Praze na Ořechovce a někdo přispívá na základní potraviny.
Vy to fakt myslíte vážně? Jak by se kontrolovalo, na co ti rodiče peníze od synka použijí? A proč já bych nebyl daňově zvýhodněn jen proto, že moji rodiče jsou skromní a vyjdou s málem a nic po mně nechtějí?
Já si myslím, že by to tak obtížné nebylo. A konec konců, nemyslím si, že prachatí rodiče touží, aby jim ještě prachatější synek předal s nějakým odpisem dejme tomu 50 tisíc ročně. A když po tom budou toužit - proč ne. Ať to klidně dostanou. Ale ať se proběhnou se souborem různých papírů, co se dnes na sociálce běžně předkládá.
Účel by byl prostý a vlastně rodinně velmi tradiční. Proč mám neustále odepisovat položky z daní pro různé spolky, když bych mohl bezprostředně přilepšit (mimo jiné) i rodičům.
Stále dokola, proč by měl být někdo daňově znevýdněn, protože jeho rodiče nepotřebují nebo nechtějí podporu od dětí, nebo že rodiče nemá? Dokážete si představit jak by to bylo administrativně náročné? Definovat kdo je nemajetný (čili trestat toho kdo nerozhazoval a spořil), ta podpora by asi byla nějak omezená (nebo ne?) a když je víc dětí, to by se to nějak sčítalo, musel by jste doložit, že to jsou vaši rodiče (a věřte není to tak jednoduché), musel by jste doložit, jakou podporu dostávají od jiných dětí nebo nedostávají, jak by jste to dokládal, čestným prohlášením rodičů, mohli by podporovaní rodiče podporovat i svoje rodiče a takových otázek vám vymyslím za hodinu sto.
On je problem definici majetný nemajetný. Já bydlím na maloměstě a mám kolem sebe desítky rodin co pobírají sociální dávky nebo dokonce podporu v nezaměstnanosti. A přitom žijí v domech za 2-3mil kč a vlastní několik hektarů poli, lesů někteří i stavební místa. Tzn. jsou dle majetku milionaři. Jejich příjem je minimální ale majetek se zůročuje ve stovkách tisíc ročně.
Je-li to otázka na mně, tak bych řekl, že jsou majetní (mají majetek). A to je právě to, že daňově zvýhodňovat děti, co podporují nemajetné rodiče, je podle mne hloupost. Ale Palmáč nám to jistě vysvětlí.
9.111 je velmi slusne. Moje zena bere jen o tisicovku vice, moji rodice oba stejne tak a to dokazali uzivit sebe, deti a jeste neco nasetrit. Nepochybuji o tom, ze duchodci a cesky narod si proste jen z principu stezuje a bude stezovat vzdy, at uz bude situace jakakoliv. CSSD uz davno mela zacit s duchodovou reformou, ted to zase k pomeru stran v parlamentu nejde. Tak snad za dalsi 4 (3) roky.
Vaši rodiče patřili za bolševika asi k ztěm vyvoleným, když většina z nás se pohybuje okolo průměru.Va svých 72 letech pobírám důchod o 13 Kč vyšší než je průměr. Vaše vychvalované důchody patří ktěm několika procentům, co nyní mají 10.000,- a více.
9.111 Kč na osobu - to bychom s manželkou zkrachovali hned první měsíc. Respektive mohli bychom to nějakou dobu dotovat z úspor, ale pak bychom šli na ulici.
Neboli jak bych to udělal já: ihned vyměnit byt - najít si 1+1 za hubičku někde na vesnici, plus zahrádku. Ta vesnice by měla být špatně dopravně dostupná, aby tam byly nízké ceny nemovitostí. Na dojetí se třemi přestupy bychom asi měli v důchodu dost času. Naopak by měla být "středisková", hlavně lékař, obchod apod. Pak pořídit pejska a užívat si klidu důchodu, knížek, zahrádky a přírody okolo. Na nějaké dovolené a další vymoženosti s takovým příjmem nelze ani pomyslet, našetřilo by se akorát na dárky pro vnoučata a pohřeb... Na druhou stranu, zase to celkově nezní tak špatně - byly doby, kdy se staří lidé měli o hodně hůř.
9111Kc/osobu - tady se o nejak zkrachovani moc neda mluvit - za tyhle penize se pekny byt najit da (zvlaste, pokud jsou 2), na jidlo je take spousta penez a clovek nemusi platit tuny veci okolo jako je doprava a pod.
Musíte však počítat i s alternativou, že jeden zemře. Vdovský důchod je polovina poloviny (a to už se opravdu máte co ohánět, jestli nejste zabezpečen ještě jinak).
Problémem bude, že na tý vesnici bude stát všechno jednou tolik než ve městě. Jestli pamatujete, když byla v minulosti u koryta ODS, jak se na venkově rušily spoje hromadné veřejné dopravy, dá se tedy i v budoucnu počítat s tím, že až zase nebude kde brát, začně se rušením oběcně prospěšných věcí (redukce spojů, ale třeba i důchodů). Na vesnici mnohdy není ply, kanalizace, takže se připravte na topení uhlím či dřevem, vyvážení a financování žumpy. V 60ti a ve dvou to možná zvládnete, o deset let pozěději a v jednom to už bude horší.
Je fakt, že 9.111 bere i řada lidí v produktivním věku. A z toho by si měla šetřit na penzi, platit lékaře, recept, pobyt v nemocnici či vyšetření o specialisty.
ODS to má dobře vymyšleno: Po padesátce už žádné dobré místo neseženete, takže když nejste politik manažer nebo podobné VIP, tak se plácáte po brigádách, na pracáku a špatně placených místech. V tomto věku děláte na důchod, takže z těch mizerných platů na žádný pořádný důchod neušetříte, takže když se toho důchodu náhodou dožijete, budete zase jen živořit z mizerného důchodu od státu a nulového důchodu ze soukromého připojištění, protože zkrátka nebylo z čeho v závěru produktivního života spořit.
Pro nynější produktivní lid je to jasné - je nutno se starat před důchodem, šetřit (aspoň po troškách) v době, kdy se peníze vydělávají. V důchodu se většinou už jenom spotřebovávají.
nevím kde jste na to přišel že za to může ODS ze systémem důchodu nehla ČSSD 8let. Ba dokonce prodlužovala věk odchodu do důchodu. Takže za to můžou všechny politické strany bez vyjímky a hlavně sami občané že se o to nestarají.
ODS přece prováděla a bude provádět reformní kroky s negativním dopadem (nejen) na důchodce. Pokud by reforma neměla bolet, musela by nést pozitivní opatření!
ODS v čele s min. soc. věcí s. Nečasem opět zkouší, jak je národ blbý. Tři stovky přidání na důchodu je opravdu výsměch. Nemusím být žádný odborník, abych si nespočítal, co mne jen bude stát zvýšení cen nájmů, energií, potravin ... Zvýšená sazba DPH a platby ve zdravotnictví udělají také své. Jen pokud vezmu 2 návštěvy u lékařů, 4 recepty - jestli to bude à 30, tak je to za 180. Pokud se podíváte na ceny nejen masa, vidíte, jak to jde závratným tempem vzhůru. Nedávno stála vepřová plec 69, dnes daleko více. Vepř.kýta byla přes 70, dnes je přes stovku. Kuřecí prsní řízky byly za 99, dnes jsou za 130 /a více/. Jak se z toho dá vypočítat inflace okolo 2 % ??!! Mléko v pátek bylo za 9,90 - dnes v tom samém obchodu to samé za 13,90! A co když se důchodci rozbije lednička či TV? Možná pro někoho z ODeeseSáků to nejsou životně důležité věci ... Ale doporučoval bych těmto modrým odborníkům zkusit za ty peníze žít - žádné luxusní audiny, mobily za tisíce a účty k nim za desítky tisíc ... Kázat vodu a pít víno - to by jim šlo!
Mno, já jsem oproti vám patrně mladý, a nepamatuji toho tolik. Nicméně se přes nějaké ty staříky dostanu k informacím jak bývalo dřívejc.
Probere Vaše námitky odzadu, vynechám pouze modroptáky. Takže když se vám něco rozbije, měl by jste mít nějakou tu finanční rezervu, z které to pokryjete.
Co se týče cen potravin, pamatuji rohlík za 40 haléřů, dneska dejme tomu 2 Kč, na vině zde je inflace, atakdále. Mléko vskutku bylo za deset a dnes je o něco dražší. Není to tak dlouho co mlíkaři v médiích plakali že se jim pomalu nevyplácí mléko produkovat neb výkupní cena je příliš nízká, nyní je situace přesně obrácená. Na vině tentokrát nejsou modroptáci či jiní političtí tlučhubové. Mléko zdražilo neb se v Číně a Indii velmi rozmohlo požívání mléka popřípadě mléčných výrobků, holt se tuto komoditu vyplatí expedovat přes půl světa.
Co se týče masa apod., za Masaryka bylo ještě levnější. Za komunistů se prý platilo za recept. A tak dále, mohl bych pokračovat ale chce se mi spát, takže toho nechám.
Jo, důchody se nebudou zvyšovat donekonečna, prostudujte si statistiku na www.cssz.cz, leda by pracujícím zvedl zase někdo daně nebo firmám.
Ono se to napíše "mít nějakoui rezervu" Ale z čeho, když už nyní řada jak pracujících, tak i důchodců žije od výplaty k výplatě? A že důchodci pracují, když jim to jde - nedivme se. 1) za ty peníze nebo ten druh práce nikdo nechce dělat 2) důchodce je nucen pracovat, aby si vydělal na zvýšené výdaje, případně něco naškudlil na horší časy, když se mu to nedařilo v produktivním věku. Jen čekám, kdy ODS bouchne do stolu a dá na vybranou - buď jen důchod nebo jen příjem z práce bez důchodu. Ono se to kecá někomu, kdo bere 30 v čistém, že není problém tamhle dát 30 za recept a 30 za návštěvu lékaře. Ale kdo bere těch 10 v hrubém, ten už ty koruny počítá.
Změnila se struktura spotřebního koše, a tak zatímco litr mléka je dražší "jen" 8x a doprava MHDečkem 20x, tak kolikrát se zvedly třeba nájmy? A kolikrát platy? Nůžky se rozevírají.
Zajimave jak se vsichni odvolavaji na lidi, co zijou od vyplaty k vyplate. Z jakkoliv maleho prijmu se da setrit, jak nam neustale dokazuji mnozi lide po celem svete. Kdo zije od vyplaty k vyplate, tak mu to asi v necem vyhovuje... Treba si muze hrat na chudaka, aby ho ostatni litovali (tj. tahat z lidi energii tim, ze vyvolavaji pocit viny nebo soucitu).
pokud budete žít jako neadrtálec někde v jeskyni a živit se kořínky, tak vám možná minimální mzda bude stačit. Pokud bude chtít žít civilizovaně, ten samý finanční obnos vás neuspokojí. A kdy toto konečně pochopí i vládnoucí strana? Není nic primitivnějšího, než kvákat o věcech, které si v praxi nedovede někdo vůbec vybavit.
V kolínském SPELu se vydělává normálně 7 - 9 000,- čistého jsou to lidé ,kteří mají malé děti a určitě větší potřeby než sedmdesátiletý důchodce a nikdo se nad tím nepozastaví.
Ano, nejlépe vstoupit do politiky, pak jde všechno naprosto bez problémů. Toto je v dnešní době nejvýnosnější zaměstnání. Stačí se podívat do parlamentu či Senátu. Dále není třeba hovořit - nebo se dostat někam jako poradce pro věci zbytečně, naučit se pár frází typu: umím si představit (nebo neumím), relevantní (irelevantní), a další v obdobném stylu - a je vyhráno. S tím v současnosti vydržíte nadlouho.
Čest práci soudruhu faráři!
Na životní úroveň jako v Německu?
Nebo na přežití?
Nebo na čtyřpokojový byt v centru Prahy?
Nebo na slušný skromný život?
Nebo jako přídavek ke komerčnímu pojištění, který by si generace dnesních -cátníků měla platit už dvacátým rokem?
Vždycky to někomu stačí a někomu ne. Na něco jo a na něco ne.
Těch 9111 kč je p ů m ě r n ý důchod. To znamená, že nezanedbatelná část důchodců má důchod mnohem nižší. A u nich už je to na pováženou. Jsou to však většinou ti, kteří nemají odpracovaných předpokládaných 47 let. Mají prostě smůlu, nebo se jim pracovat nechtělo.
a odvedla ze své mzdy. Zatím převážně od státu jen brala - od mateřské školy až po ukončení vzdělání či přípravy na zaměstnání. Tak šup šup něco dělat.
Pokud na něco stát nemá,tak proč nějaké dělení medvěda a financování tak zájmů poslanců za státní peníze.Proč máme peníze na různé akce ve světě,zahraniční mise vojáků ap. a proč nemáme peníze pro vlastní lidi doma?Důchodci a nejenom oni by měli žít skromně,ale proč naši nahoře,poslanci ,úřednictvo,novodobí milionáři a miliardáři se nedokáží alespoň trochu uskromnit?Když lidé vidí jaké platy berou různí manažéři,ředitelé různých a i státních institucí a kromě toho jak si rozdělují další statisícové odměny,jak si vyplácejí zlaté padáky i když způsobili nějaké škody,tak se divím,že je dosud klid.Spočítejte všem s čím začínali a kde přišli k těm jejich majetkům a jakým způsobem.Čistou a poctivou prací rozhodně ne!!!!
Problém je v tom, že devět tisíc je pro běžný osobní život velmi slušné. Zatím vydělávám podstatně víc (a víc než devět tisíc -ačkoliv bych mohl- běžně stejně neutratím). JENOMŽE. Těch devět tisíc není nějaké kapesné. Pro někoho samozřejmě ano (když má zajištěné všechny věci okolo). Když kupř. bydlí ve svém novějším domku, topí dřevem, chodí spát, když nakrmí slepice, rajčata má ze skleníku atd.. Když někdo bydlí v nájemním bytě, platí elekřinu za topení, chodí nakupovat (protože v 1+1 toho moc nevypěstuje) je to mnohem horší. ALE: dá se zazlívat kupř. ovdovělé zdravotnici z města, že nedělala za komunistů lepší kšefty a na dům si nenašetřila?
Ono se to mladým a neznalým "pálí od huby" na generaci, jejichž dobu ani neznají. Přál bych pisateli předchozího příspěvku, aby jej v srpnu 1968 postavili před sovětský tank a musel čekat, jestli jej smete dávka z kulometu rudoarmějce. Jedině pak by měl morální právo žvanit, co je třeba dnešním důchodcům zazlívat. Já tohle viděl a zažil, byť jen jako pozorovatel. Tvrdím, že v dnešní české rádoby svobodné demokracii drží hubu a krok zhruba stejné množství lidí jako tehdy. Jen důvody k tomuto jednání má trochu jiné...
Kolik jich v té době stálo před tankem a hrozilo mu že ho zastřelí rudoarmějec.
Tím bych nestrašil, žil jsem v té době a u mnoha tanků jsem stál.Bát se musel člověk komunistů a díky jim od roku 1948 jsme na tom tak jak jsme. Podívejte se na západ od našich hranic. Kdyby se šlo stejnou cestou nikdy by u nás nebyli tuneláři a jiní podvodníci toho charakteru.
Důchod 9.111,-Kč za 47 let práce velmi málo zaplatím byt 1+1 energii vodu plyn a jsem na 5600,- kde je další lékař léky, za celý život jsem nebyl nemocen a nyní musím platit znovu všechno,ale z malého důchodu,vláda dá jen 346,-Kč toto je jen kopanec důchodcům přímo do tváře?????????????????????????
Vhledem k tomu, že nad určitou hranici platu se do důchodu započítává jen 10%, tak naopak onen průměrný důchod mají více méně všichni důchodci. Rozdíly ve výši důchodů jsou mnohem menší než u mezd a dokonce menší než byli za komunistů.
Když čtu ten nářek, že 9111 Kč je málo, tak se divím. Já mám důchod 5520 Kč a kdybych měl 9111 Kč, tak skáču štěstím 1m vysoko. Abych uživil sebe a syna, který studuje, tak musím pracovat a to často i v sobotu a v neděli. Takže , chytněte se práce a také něco dělejte. Odpočinek u všech přijde až na onom světě, který tolik naboženství slibuje...
Důchod 9 111 Kč měsíčně je hodně i málo. Záleží na tom, z jaké stránky se na věc člověk dívá. Žije-li důchodce velmi skromně, nějaká kultura, kosmetika, kadeřník, cestování, nákup oblečení atd. jde stranou, pak jakž takž vyjde. Pokud ovšem chce žít slušně, je to málo. A slušně může žít jen tehdy, jestliže odchází do důchodu a má našetřeno. To znamená, že když byl výdělečně činný, pamatoval na zadní kolečka, měl penzijní připojištění, stavební spoření apod. Problém je však v tom, že ne všichni měli takové výdělky, aby mohli měsíčně ušetřit dva až tři tisíce.
Před rokem 1992 bývalo pravidlem, že prům. důchod byl 60 procent pruměrné mzdy. Potom tento poměr začal klesat; v roce 1997 to bylo 53 procent, v současnosti 43 procent a nůžky se pořád rozvírají. JE TO VIZITKA VLÁDY. Zákonná valorizace nesleduje ani dopředu plánovanou (podhodnocenou) inflaci. Jestliže má vláda peníze na platy potřebných i nepotřebných úředníků - za 1.pololetí 2007 zvýšení o 6 procent, proč škudlí na ostatních?
Nebyla náhodou před revolucí průměrná mzda téměř schodná s mediánem ;-) ?
Vzhledem k tomu, že výrazně narostl počet lidí s výrazně nadprůměrnou mzdou a zároveň se u těchto lidí do důchodu od určité sumy počítá do důchodu jen 10% mzdy, tak poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě musí klesat už z prostých matematických zákonů a to i bez změny ostatních pravidel.
Jestli to není náhodou podobný nářek jako to že ani polovina lidí nedosahuje průměrné mzdy, což opět plyne z matematických zákonů.
Žádný nářek, jen prosté konstatování. A asi rada těm, které důchod čeká a kteří nemají deseti, či statisícové příjmy. Šetřete, jak se dá. Jinak bude hůř.
Divím se, že v této diskuzi zatím nepadlo to nejhorší. Běh do důchodu je běh na dlouhou trať a nikdy neví, jestli jeho dnešní prozíravost bude prozíravostí dejme tomu za 30. let. Co by dělal prozíravý třicátník před třiceti lety? To znamená v roce 1977! Především by podepsal Antichartu (aby měl nějaké výhody) dále by vstoupil do KSČ, aby mohl pracovat na odpovídajícím místě a občas (trochu) by spolupracoval s STB, protože si to přál zaměstnavatel a potřeboval by to na zahraniční výjezdy. Zároveň by na přání zaměstnavatele vstoupil do Lidových milicí a do Svazu československo - sovětského přátelství a studoval by VUML. Takto nějak by se úspěšný třicátník měl před třiceti lety připravovat na solidní odchod do penze. Jenže (jak víme) po roce 1989 by mu nic z těchto předností nepomohlo. Takže se musel po čtyřicítce rychle transformovat do Kapitála. A jsme u jádru pudla. Žádná prozíravost není Navěky. Takže, co platí dnes může být za třicet let úplně jinak. Pro kvalitní důchod bude kupř. dobré umět vzývat Aláha.
Vzývat Aláha bude třeba dobré, ale stejně dobré, ba ještě lepší bude investovat do vzdělání a potom do stáří. Jen tak si lze užít klidné a bezstarostné stáří.
Samozřejmě vážený pane Tučňáku, že jsem Vám tu nepředložil vlastní životopis. Ostatně i dnes by měl každý prozíravý třicátník odejít pro svůj důchod pracovat na Wall Street. A k nám by měli přicházet prozíraví třicátníci z Ukrajiny. A na Ukrajinu snad z Bangladéše? Jenomže to bude vždy jen třešnička na dortu.
V Británii neprosto normální věc né každý důchodce má na to aby mohl své stáří trávit na stejném místě jako vydělával.
Tamní důchodci movití se stěhují do Francie méně movití do Španělska, Portugalska a ti chudší Rumonsko, Bulharsko všude tam jsou služby pro důchodce levnější.
Stejná praxe panuje v USA již 50let viz. Florida a Bahamy či dokonce Mexiko ráj důchodců USA.
Musime si zvyknout na to že dnešní společnost je globalizovaná tak jak nám nevadí že jíme polské brambory a španělské rajčata. Utíráme si prdel brazilským papírem a přitom čumíme do Čínského počítače.
Tak nám nemá přijít divné že důchod strávíme na pobřeží černého moře blízko Odděsy :D.
No v tom bych s vámi víceméně souhlasila. Nesouhlasím s tím, že není povinností se o přestárlé starat. Dovedete si představit, že budete jednou nejen starý, ale i nemocný a nesoběstačný a že vám nikdo nepodá pomocnou ruku? V tomto směru si myslím, že je tu morální povinnost dětí se o své přestárlé rodiče postarat.
Tohle jsou naprosté polopravdy jaký byl počet důchodců za komunismu a jaký dnes. A samozřejmě bude hůře.
Už si konečně uvědomte že dnes neplatíte svoje důchody ale důchody dnešním důchodcům o co se zvedne důchod o to více odvedou pracující.
Tzn. nikdo z nás co odvádí ze svého platu desítky tisíc ročně na důchod vůbec neví jaký důchod bude mít. Stát s náma žádnou smlouvu nemá takže klidně nemusíme dostat nic nebo skoro nic.
To že dneska zvolíme Chroustožrouta co přídá důchodcům 5000kč měsíčně a dorovná tak důchody na 60% mzdy bude znamenat jen jedno že to pracující opět zaplatí, tím padem mnoho lidí ze státu uteče a rodit dětí se bude ještě méně.
Dneska opravdu není problém být občanem cizího státu EU a pracovat v česku. Národnost mi zůstane česká ale daně budou podstatně menší. Už dnes to lze pozorovat u osob SVČ minimální sociální a důchodové pojištění ale život na mnohem vyšší cenové hladině než by to podle odvodů státu vypadalo.
Takže v dnešním státě to vypadá dle hesla jen hlupák platí daně je to smutné ale je to tak.
Stejně tak provádí daňovou optimalizaci OKD, Zentiva a stovky dalších firem. opravdu tady nikomu nevadí že díky vysokým daním se přesídlují firmy ze stoletou tradicí v ČR do zahraničí?
soukromým penzijním fondem, které se již klepou na poslední možnost k tunelování. Povšimněte si, že již dnešní penzijní fondy brečí, že nejsou schopny lidem vyplácet doživotní penze, že se jaksi ve výpočtu let dožití sekly a nemají peníze. Volají o pomoc stát. A tak to dopadne se soukromými povinnými penzijními fondy, během pár desítek let vše rozkradou a zase nechají důchodce na krku státu.
To je pravda, penzijní připojištění nestačí, je nutná kombinace více druhů spoření. Jenže ne všichni na to mají. I když je průměrná mzda přes dvacet tisíc, množství lidí má tak polovinu.
Myslím, že pokud jsou naživu oba manželé a oba pobírají půměrný důchod, tak mají celkem slušný příjem. Všechno je to uměle nafouknutý vzhledem ke stoupající průměrné mzdě, na kterou ale nedosáhne 70% pracujících. Jen si vezměme, kolik je rodin, kde oba dospělí pracují a vydělají dohromady stejnou částku, kterou mají pro sebe dva důchodci, kteří na rozdíl od nich nemusí živit děti. To potom např. v čtyřčlenné rodině připadá na osobu průměrně kolem 4500 kč, kdežto v důchodcovské rodině je to oněch 9000 Kč. Vím, že to nejde brát doslovně a je mi jasný, že pokud zůstane sama vdova s důchodem kolem 7000 Kč, tak to má hodně těžký.
myslím si, že celý systém odvádění pojištění z mezd do balíku k rozdělení na důchody , je špatný. Ona je solidarita moc hezká věc, ale čeho je moc toho je moc. Jak k tomu třeba přjde člověk, který po celý produktivní věk odvádí pojištění a sotva odejde do důchodu, tak zemře? A další člověk může čerpat z důchod. systému třeba 40 let. Takže jedině souhlasím, že si každý člověk bude poměnou část sám spořit na důchod ( samozřejmě se musí ale snížit povinné odvody z mezd státu ),
Když si budete sám spořit na důchod a po roce čerpání důchodu exnete, tak fond vyplatí celý zbytek pozůstalým? A naopak, když byste mohl čerpat ještě 40 let, tak by vám fond vyplácel penzi třeba jenom 15 let, když jste si při sjednávání produktu ve svých 20ti letech sjednal právě tuto dobu?. A zbylých 25 let se budete pást? Svoji budoucnost těžko odhadnete ...
Osobně si myslím, že za přičinění modré totality kategorie důchodců brzy vymizí. Pokud se dívám na smuteční oznámení v našem městě, tak umírají ti, co zažili válku, a pak lidi mezi 60 - 70. Mezitím nic. A pokud se dnes podíváte, jaké pracovní podmínky tu modrá totalita zavádí a ještě chce zavést, tak kromě politiků a některých dalších vyvolených nemůže tuto dobu nikdo ve zdraví přežít. A to nemluvím o chemicko-potravinářském průmyslu. Nebudu zdůrazňovat, že dnes řada výrobků je nastavována chemickými nahrážkami, tzv. "éčky". Kdo bude chtít rýpat, že i v minulosti se éčka používala, tak za socialismu nebyl na dovoz takových sraček dostatek tzv. devizových prostředků (koruna nebyla volně směnitelná s cizí měnou) a proto se nepoužívaly. Platily rovněž přísnější hygienické a zdravotní normy, které byly po převratu pod nátlakem silných lobistických zahraničních řetězců zrušeny, a tak není divu, že po konzumaci "špekáčků" za 39 a slovenského točeného za 29 vychcípáme brzy na raka.
Celý problém ve financování chodu domácnosti jak důchodců, tak i pracujících bude v tom, že civilizovaný svět pobírá 4 - 5x vyšší peníze, ceny jsou už skoro vyrovnány, mnohdy jsou u nás dokonce vyšší než ve světě. Pak se může tvrdit, že v cizině berou důchodci 50 % výdělku z výdělku produktivního občana, ale těch 50 % představuje daleko více než je u nás běžný výdělek produktivního občana. Vidím to - bydlím na hranicích - jak si němečtí důchodci užívají u nás - nažerou se, ožerou se, pohostí půl lokálu a nechají se odvézt domů taxíkem.
1)
Při důchodovém pojištění si můžete vybrat formu výplaty buď si zvolite průběžný systém nebo přímou výplatu naspořených penez. Či dokonce si zvolit nějaký poměr mezi systémy. Tzn.člověk nemusí o naspořenou částku přijít při předčasném úmrtí.
2) Ano za komunistů nebylo potřba používat ečka (konzervanty) jelikož byly drahé pro již tak dotované jídlo a jelikož jídla bylo málo tak se ve skladech moc neohřálo a naše jídlo nebylo na vývoz tzn. že nemuselo snášet transport přes půl evropy jak je tomu dnes.
3)Ceny jsou vyrovnané protože funguje logický systém nabídky a potávky kdyby to zboží nikdo nekupoval tak drahé jistě nebude.
PS:
Podstatná část čechů trpí nadváhou a máme velkou spotřebu alkoholu na osobu rozhodně takhle nevypadá chudoba.
to je pravda. že svoje budoucnost dožití se dá těžko odhadnout. Ale rozhodně by bylo spravedlivější, kdyby měl každý důchodce garantováno státem stejnou výši minima důchodu ( ale to má každy jinou představu o tom co to minimum vlastně je ) klidně do 100let. Státu stejně odvedeme na pojištění mnohonásobně více než sami odčerpáme coby důchodci., takže solidarita by byla dostatečná.
Ale jestliže coby důchodce budu chtít dát něco vnoučatům, nebo cestovat po světě, nebo si jen tak prostě žít na úrovni, tak holt na to musím myslet již dříve a sám si během aktivního života vytvořit dostatečnou rezervu. Něco jiného je, když by člověk onemocněl nebo je nemocný, To by zase měl mít veškerou péči zadarmo a garantovanou státem. Takže důchodová reforma ANO, zdravotní , tak jak to předvádí Julínek NE
Jak má někdo "během aktivního života vytvořit dostatečnou rezervu", když mnoho lidí už nyní žije od výplaty k výplatě?
/Pro Tučňáka výše:
1) Nemohu si zvolit formu výplaty buď průběžný systém nebo přímou výplatu naspořených penez, když nevím, co bude za měsíc ... Jestli si zvolím přímou výplatu, tak až peníze utratím, co potom? A naopak: když si nechám peníze vyplácet průběžně, za měsíc zemřu, tak se někdo ze zbytku pěkně nakapsuje. Nevěřím, že všechno naspořené půjde do pozůstalosti. A pochybuji, že systém bude natolik solidární, že když mi bude vyplácet důchod třeba 10 let, že po těch 10ti letech budou mít snahu mi výplatu nějak ukončit, protože jsem jim už vybral dost, nechci odejít na onen svět a fondy nebudou moci hrabat tak, jak by si přály.
2) nepamatuji si, že bychom za socialismu trpěli hladem a že nebylo co jíst. Naopak, spousta dobrých věcí se vyvážela do celého světa tak, že naši lidé se k těmto výrobkům ani nedostali. Ale rozhodně bylo lepší jíst čerstvé jídlo, které se ve skladech moc neohřálo, než "zaručeně čerstvé" s minimální trvanlivostí 1/2 roku.
3) Ceny zboží jsou velmi deformované a nutí lidi kupovat nekvalitní věci, protože na dražší nemají. Viz "špekáčky" za 39 a slovenský točený za 29. Určitě bych si raději koupil uvedené zboží z masa a špeku, bez "éček". Bohužel, nikde nemám záruku, že špekáčky za 89 a slovenský točený za 99 nebude plný rakoviny - přísné socialistické normy byly v rámci protikomunistické euforie bezhlavě, zbytečně zrušeny.
Že podstatná část Čechů trpí nadváhou, je výsledkem špatné ekonomické situace. Pokud lidi budou mít dostatek financí na stavebně, penzijně spořit, na vzdělání dětí, na pořízení bydlení a na náklady s tím spojené, na pořízení a provoz nového auta, na placení zdravotnictví atd atd., nebudou muset jíst levné "potraviny" z náhražek a budou moci jíst opravdu zdravě (kilo ryby za 400, kilo papriky za 100, cereální houska místo za 1,50 za 4, šunka za 200, mléko za 15 - jen si to napočítejte, co stojí zdravě jíst ... - a to neuvádím ceny módních BIO výrobků). A že máme přehršel alkoholiků - podívejme se na bývalý Sovětský svaz (a nejen tam) - protože tam už lidi ztratili jakýkoliv pozitivní náhled na budoucnost, mají tam chudobu, tak aspoň utápí žal v alkoholu. Ale i v ostatních zaostalých zemích řeší bezvýchodnou situaci obdobně - někde se k tomu ještě přidají drogy a prostituce. A jak se na takovéto státy, kde na jedné straně lidi nevědí, co roupama dělat a na druhé staně tlučou bídu, díváme? Rozhodně ne jako na vyspělé ...
vytvoření rezervy na důchod během aktivního života lze. Přeci už nyní platíme odvody z mezd na social. pojištění. A tyto odvody jsou vypočítávány stále stejným procentem z hrubé mzdy. Takže kdyby se toto procento ( 8 procent co odvede zaměstanec a 26 proc.odvede zaměstnavatel ) upravilo tak, že ne všech 34 procent půjde do kasy státu, ale např. 5 procent půjde na osobní účet každého zaměstnance a zbylých( 3+26) třebas státu do společné kasy, aby byla zachována solidarita. Takto by přeci zaměstanec měl stále jstejný příjem, nic navíc by nespořil a přeci si spravedlivěji z výše svého platu mohl dělat rezervu na stáří.
Osobí účet - kdo by ho spravoval? Banky za nekřesťanský poplatek? Nějaký jiný soukromý subjekt, který vám jej vytuneluje? Díky za takové modré jistoty.
Drahý anonyme, jsi evidentně mimo mísu, tak raději mlč. Nejspíš jsi nikdy neslyšel o principu "osobních účtů" v penzijním systému a tudíž plácáš nesmysly. Jen pro rozšíření tvých chabých znalostí - osobní účty v systému penzijního zabezpečení nejsou ani modrá, ani růžová, ani zelená, ani rudá a ani černá "jistota", ale pouze jeden z několika existujících forem penzijních systémů.
Jen poznámka k těm penzijním fondům - evidentně tomu nerozumíte. Doba, po kterou si chci nechat vyplácet důchod z PF se sjednává při žádosti o výplatu a nikoliv při uzavírání smlouvy ve 20-ti (30-ti, 40-ti ....) letech.
Ano, můžete si sjednat dobu určitou s dodatečnou výplatou nebo neurčitou nebo jednorázové vyrovnání, ale pořád se o tom s fondem budete bavit až v době, kdy budete mít nárok a chuť začít ty peníze vybírat.
Vymlouvat se v konzumní společnosti, která se tvoří podle zákona poptávky na nekvalitní výroby, to je naprosto mimo mísu. Jo a ta opovrhovaná "éčka" jsou ve valné většině látky, které se v potravinářství používají už desítky let, jen je holt jednoduší to tam napsat podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 304/2004 Sb. než celým názvem.
Je to sice hezké, že se srovnáváme s německými pracujícími a důchodci, ale dohnat 40-ti letý náskok, to ještě chvíli potrvá. Bohužel žijeme v politicky méně stabilním regionu, ale na druhou stranu stačilo, aby se naši předkové "upíchli" o 500 km dříve na východě a dneska jsme neřešili ani otázku důchodu ve výši 300 EUR. A než budeme pěkně pohodlně remcat, užírat se závistí a hledat viníky, že a proč se má někdo líp, bylo by lepší víc na sobě makat, aby se nás tyhle problémy netýkaly.
Ta poptávka na nekvalitní výrobky je dána asi tím, že lidé neberou tolik, kolik by měli brát v souvislosti s výší životních nákladů. A pak také tím, že je dovoleno takové jedovaté výrobky vůbec vyrábět a prodávat. Některá (ale je jich málo) éčka jsou neškodná, většina jich je však rakovinotvorná nebo jinak zdraví nebezpečná. Za socialismu nebylo dostatek tzv. devizových prostředků na dovoz těchto sraček, proto se většina zboží dovážela na prodejny denně čerstvá, nikoliv s 1/2roční trvanĺivostí jako "zaručeně čerstvá". Navíc lidé z branže vám potvrdí, že za socialismu platily daleko přísnější normy než nyní, kdy zahraniční lobby protlačila u nás povolení užívat jedy, které tam u nich jsou kolikráte zakázány. No aspoň si pak budete moci připlatit 30 za recept na chemoterapeutika (max 3 balení na 1 recept) a 30 za 1 ozařovací kůru ...
Jen tak pro informaci:
Podezřelé přísady: E 125, 141, 150, 153, 171, 172, 175, 240, 241, 477
Nebezpečné přísady: E 102, 110, 120, 122, 123, 124, 151. 4.
Poškození střeva: E220, 221, 222, 223, 224.
Poškození trávení: E338, 339, 340, 341, 450, 461, 463, 465, 466, zmrzlina E407
Onemocnění pleti: E 230, 231, 232, 233, zničení B12: E 200
Onemocnění cév: E 250, 251, 252, (především v uzeninách), cholesterin: E 320, 321.
Citlivost nervů: E 311,312.
Zamlčováno: E 330 je z nejnebezpečnějších (rakovinotvorná), je obsažena např. v "Schweppes-Citrón", hořčici, Mezzo-Mix, krabím masu, některých sýrech (Bondel-Kase), houbách v plechovkách, Atemgold.
Rakovinotvorné přísady: E 131, 142, 210, 211, 213, 214, 215, 216, 217, 239.
Pozor: E 123 je silně rakovinotvorná, v USA a zemích bývalé SSSR zakázaná.
Na Tyto přísady je třeba dávat pozor při nákupu následujících potravin:
Mamba E 123/110!!!!
Gumoví medvídci, Treets, Smarties, Harribo-Weingummi, Schokolinsen, Zott pudink se šlehačkou, IGLO - rybí prsty, Kraft Dorahn mit Creme Fraiche, Kraft Salami Streichkase, vanilkový pudink E 102, E 110. Hotové omáčky všeho druhu. Ke všem číselným kódům existují i více vypovídající slovní názvy - vše se dá vyhledat mimo jiné na netu.
Když se podíváme na "oblíbené" Coca Coly a Papsi Coly - obsahují E 338 - česky kyselinu fosforečnou. Vyleptá vám pajšl a odvápní kosti. Kofola naštěstí tuhle kyselinu neobsahuje, nicméně snad ve všech nápojích jsou užívány konzervanty E 211 benzoan sodný, rovněž rakovinotvorný!
Mimochodem průměrný důchod 9111 je třeba srovnat alespoň s průměrnou čistou mzdou která je cca 15950 (z průměrné hrubé 21462). Pak je průměrný důchod na 57% průměrné čisté mzdy, nikoliv na 40%. Pisateli tohoto článku patrně chybí základní ekonomické vzdělání, nebo záměrně uvádí čtenáře v omyl na čísi objednávku ? Jinak opět mimochodem, většina lidí nedosahuje průměrné mzdy, ale důchody se mnohem více blíži onomu průměrnému důchodu. Pokud tedy někdo vydělává cca 75% průměrné hrubé mzdy, obdrží důchod ve výši více než 80% své předchozí čisté mzdy !!!! Holt nikdo se nemůže mít lépe v důchodu, než když chodí do práce, pokud si sám nenaspoří ! Tyhle nářky mne fakt štvou, vzhledem k tomu, že ještě hezkých pár desítek let budu platit na důchodce, kteří z větší části prožili aktivní život v sociálních jistotách a na úkor naší a následujích generací a teď ještě vzlykají a vysávají co ještě jde. Omlouvám se předem vyjímkám, kterých je určitě spousta.
A co byste dělal vy na pozici dnešního živořícího důchodce? Byl byste spokojen, že si po podělání ledničky nemáte z čeho pořídit novou ledničku? Nebo jste si nakeťasil už za komunismu z úplatků a nyní jen zhodnocujete?
Pro dva důchodce s čistým příjmem 18.222 Kč jistě není problémem nechat si ledničku opravit, našetřit na novou nebo splácet novou. Samozřejmě pokud netáhnou nájem za byt 4+1 v centru Prahy pro vnoučta (to je jejich rozhodnutí), nebo pokud je důchodce sám (pak je to jistě těžší). Pro spoustu rodin s dětmi (včetně mojí) je průměrný příjem na člena rodiny nižší než u mnoha důchodců. Celý svůj pracovní život dělám v novém režimu, nikdo mi nic nedal zadarmo, všechny nynější zvýhodnění pro mladé nás těsně minuly, platím důchod závistivým lidem jako vy a musím šetřím na svůj důchod, abych nebyl jako vy ! Je mi z Vás špatně !
jestli reagujete na můj příspěvek z 9.10. 14:22, tak se jděte vyzvracet! Mě je zase blivno z této doby a jak se chováme /nebo spíše se někteří chovají/ k těm, co jsou na zaslouženém odpočinku.
Mě důchod neplatíte, jsem v produktivním věku, jako zaměstnanec platím poctivě daně a další srážky a nezávidím těm, co z nich pobírají důchod.
Důchodci jsou často nemocní, takže musí více platit (nebou budou muset ještě nově platit) za léčebné výkony. Nějakých 300 přidání je opravdu výsměch ODS!
Mnoho důchodců žije sama. Když se jim porouchá lednička, opravdu mají problém zafinancovat koupi nové. Oprava většinou nepřipadá v úvahu, neboť na ni neseženete náhradní díly, pokud ano, je cena opravy bohužel mnohdy vyšší než cena nového výrobku.
Pokud důchodce obývá "nadstandardně velký" byt, tak většinou z toho důvodu, že tam žil se svým protějškem X desetiletí a k bytu má přinejmenším citové vazby. Výměna 3+1 za 2+0 mnoho nepomůže; 1 + 0 je nedůstojné - aby každý večer rozkládal postel na spaní. Navíc potřebuje bydlet někde v civilizaci - blízko doktora, služeb a obchodů. Když si zvládne jít nakoupit v 70 letech, neznamená to, že to bude plně zvládat i v 73! Nemyslím si, že po celoživotní dřině si zaslouží uklidit někam do hospicu nebo LDNky.
Nikde jsem nemluvil o uklízení starých lidí na LDN a každému starému člověku přeji co nejpříjemnější stáří. Je však sprosté zkreslovat situaci důchodců na úkor dnešní produktivní generace s výhledem na její budoucí minimální důchod. Jinak o své rodiče se hodlám v nouzi postarat stejně jako oni se postarali o mé prarodiče, což považuji za normální. Chci k tomu ale mít i rozumné podmínky, místo bezhlavého přerozdělování státem mých peněz těm, co nejvíc křičí a jsou pro strany zajímavější jako voliči, než ti co to ve skutečnosti platí. Jak si to udělají v jiných rodinách mne příliš nezajímá, ať je každý odpovědný sám za sebe a výchovu svých dětí. To ale takový bolševik a demagog jako vy pane (nejste náhodou Paroubek ?) nepochopí, že mago.
V této společnosti se opovrhuje satršími občany. Jsem cca 2 roky v důchodu. Marně hledám ještě nějaké zaměstnání ( mám velmi dobrou kvalifikaci - jazyky, PC, zkušenosti s řízením kolektivu....) Po devíti pokusech ( v životopise je samozřejmě můj věk) mi odpověděli jen jednou s nabídkou práce někde v terénu (chodit po ulicích) a to ve firmách, kde jsou inzerovaná volná místa odpovídající mé kvalifikaci V tom je totiž ten rozdíl v naší společnosti: Mladší člověk když chce, si práci najde, nebo maká na kvallifikaci a prostě najde. "Starší" člověk je degradován, aniž se s ním promluvilo.
To je mi novinka, že staří žili v sociálních jistotách. Má to být snad povzdech neurvalého a bezcitného mladíka s velmi mizernými počty nad dobou minulou?
Opravdu si myslíš, že důchodci vyssáli jeden bilión po šestitisícovkách?
Jsi určitě zlý a ani se mně nechce napsat slovo člověk.
Počítat umím dobře, proto ze sebe nerad nechám demagogy typu Paroubka a bolševiků dělat blbce. Tak jen pro připomenutí, velká část dnešních důchodců aktivně pracovala větší část svého aktivě pracovního života v době vlády KSČ s právem na zaměstnání se. V roce 1948 se komunisté k moci nedostali jen tak náhodou, ale protože jim tehdejší voliči uvěřili, že se všichni mohou mít stejně, bez ohledu na to co dělají, nebo zda vůbec něco prospěšného dělají. To bohužel přežívá v povědomí dodnes. To že komunisté znárodnili a přivedli na hunt co mohli, je snad jasné. To, že za vlády KSČ byly znárodněny a projedeny penzijní fondy tehdejší generací se málo ví, ale je těžko popřít. To, že by socialistické plánování vedlo k rozvětu prvorepublikového silného hospodářského postavení a růstu konkurenceschopnosti ČSR ve světovém hospodářství opravdu nemůže nikdo tvrdit. Bohužel pro dnešní bolševiky a jim blízké demagogy si většina lidí snad může vzpomenout na fronty na banány, prázdné půlty a dovolené u baltu. Tehdejší 40 leté přešlapování na místě je třeba dnes dohnat, ale určitě ne jen na úkor současných pracujících a jejich dětí. Bolševici svůj dočasný blahobyt založili na vraždění lidí jako Horáková, Brix a spousty dalších. Ukazát si na toho, kdo za to může a kdo na tom měl svůj mlčící podíl, podle mne není zlé ani nelidské, ale mělo se udělat už dávno. Takže na závěr jen chci říct, že o následky minulého režimu se musíme podělit všichni (tím myslím současné a budoucí důchodce včetně sebe) a ne se nechávat ukřičet početně rostoucí a v budoucnu dokonce většinovou populací důchodců. Za 30 let mohou na 1 pracujícího připadnout až 3 důchodci a jen blázen by tady zůstal a chtěl je živit, bez vlastní budoucnosti, bez možnosti něco ovlivnit a za situace, kdy se mu navíc smějí do obličeje Křečkové z čtyřpokojového bytu v centru města s regulovaným nájemným ke kterému mají "citový" vztah, důchodem na úrovni 90% předchozího čistého platu a stupňovanými požadavky na růst svojí životní úrovně bez ohledu na ostatní.