Hlavní navigace

Názory k článku Družstevní byty se vrací. Jaké mají výhody a nevýhody?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 3. 2014 0:35

  Patrik Chrz

  Družstevní byt je super, pokud jde o malé dobře řízené družstvo. Družstevní vlastnictví umožňuje přehlasovat "kverulanty" tam, kde to v normálním SVJ (kde o hodně věcech je nutné rozhodnout tzv. kvalifikovanou většinou) nejde a umravnit problémové podílníky např. hrozbou vyloučení z družstva (a tedy faktickým zabavením bytu, byť za (leckdy symbolickou) náhradu), i když je pravda, že jde o možnost do značné míry teoretickou, již se takové případy vyskytly (je totiž nutné svolení soudu).

  U nových velkých družstev založených developery je hrozba, že se jim podaří do orgánů družstva prosadit spřízněné lidi, které je obtížné odstranit (noví obyvatelé se navzájem neznají a nemají dostatek informací, aby byli schopni se spojit a nahradit je někým lepším). Toho může developer zneužívat např. při řešení reklamací (odběratelem prací není jednotlivý obyvatel bytu, nýbrž družstvo, které tedy musí chyby reklamovat, kdy mu orgány družstva mohou značně jít tzv. "na ruku". Neodborné vedení také může vést až k bankrotu družstva a k nucené dražbě. I takové případy se již vyskytly.

  Dalším - a to obrovským - rizikem jsou neplatiči. Pokud některý z družstevníků přestane platit, musí ostatní povinné splátky platit za něj (jak je uvedeno v článku, je s tím již často počítáno a splátky jsou o něco vyšší) dokud opět nezačne platit, nebo dokud svůj podíl dobrovolně neprodá někomu solventnějšímu, případě než se družstvu podaří ho soudně z družstva vyloučit, což může být otázka i několika let. V případě více neplatících družstevníků pak již reálně hrozí propadnutí celého domu bance, protože stávající jednoduše nezvládnou platit za všechny neplatiče. A že právě kvůli zmiňované cílové skupině (lidé, kteří za normálních okolností hypotéku nedostanou) toto skutečně reálně hrozí.

  Nevím, jestli to ještě stále platí, ale v minulosti platilo, že k vyloučení z družstva mohlo dojít i z důvodu, že družstevník vlastní i jiný byt, případně že byt neužívá k bydlení, takže koupě družstevního bytu jako investice je hodně diskutabilní. Na druhou stranu nemá-li v něm družstevník trvalé bydliště, ani si tam nenechává posílat poštu, je velmi problematické zjistit, že takový majetek vlastní, je to tak docela efektivní úkryt majetku (např. před exekucí).

 • 19. 3. 2014 11:47

  Petr (neregistrovaný) 65.197.242.---

  V principu souhlas. Několik let jsem bydlel v družstevním, družstvo bylo dobře řízení a všechno fungovalo bez problémů. Kverulanti (převážně z řad důchodců) byli přehlasováni v otázkách zateplení paneláku a rekonstrukce. Takže kvalitní bydlení s malými náklady. Byl to poslední panelák ve městě zkolaudovaný těsně před rokem 1989.
  .
  Můžu porovnat s problémy známého, který má byt v OV a roky řeší problémy s šílenými důchodci ve Sdružení vlastníků, kteří nedají ani korunu na opravu baráku a ten doteď vypadá jako za socíku (jen poněkud více sešlý léty) a tak se nic neopravuje a jen to chátrá.

 • 23. 3. 2019 21:03

  DonLabuznik (neregistrovaný) 83.240.61.---

  My jsme se do družstevního bytu přestěhovali s manželkou před několika měsící a musím říct, že zatím naprostá spokojenost. Dost nád odrazovala tvrzení, že financování družstevního bytu je o něco složitější, než vyřizování klasické hypotéky. Opak je ale pravdou, protože jsme měli přes https://www.burinka.cz/druzstevni-bydleni/ vše hotové za pár dní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).