Hlavní navigace

Drahou ropu prozatím nečekejme

23. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny ropy Brent v polovině října spadly na své čtyřleté minimum. Důvody lze hledat nejen v makroekonomických fundamentech.

Ceny ropy Brent v polovině října spadly na své čtyřleté minimum, když se jeden barel na trzích obchodoval za 85 USD. Oproti letošnímu maximu, kterého dosáhly v polovině roku, to znamená propad o 30 USD. Důvody lze hledat v makroekonomických fundamentech, když poptávka po černém zlatě je omezená kvůli slabému hospodářskému růstu na evropském a asijském kontinentě. Navíc se stále více a více zvyšují obavy, že tento vývoj bude mít negativní dopad i na Spojené státy, které se navíc chystají na zpřísňování měnové politiky. Mezinárodní měnový fond k tomu nedávno snížil odhady růstu globální ekonomiky pro příští rok.

Tip do článku - účto fakturace duben

A tím to nekončí. Překvapením je chování Saudské Arábie, která v srpnu ani září nepřistoupila k omezení produkce a exportu ropy. Na konci září její zástupci hovořili o stabilizaci ceny ropy těsně nad hranicí 90 USD za barel, o několik dní později i zaznělo, že by se hráči na trhu s ropou měli připravit na delší období nízkých cen v pásmu 80 až 90 USD. Cílem Saudské Arábie je přesvědčit další členy OPEC, aby společně s ní sdíleli břemeno omezení produkce. Tím chce předcházet tomu, aby neztrácela svůj tržní podíl. Současná situace je ovlivněna i strukturálními změnami, když je na trhu dostatek této suroviny i díky Spojeným státům nebo Rusku.

27. listopadu se uskuteční zasedání OPEC, které díky těmto událostem bude mimořádně důležité. Saudská Arábie je připravena ceny ropy podpořit snížením produkce, ale jen za předpokladu, že podobný přístup zvolí i ostatní zástupci OPEC. S tím počítáme i my v naší aktualizované prognóze a předpokládáme, že k omezení produkce nakonec dojde. Na základě výše uvedeného došlo i k výrazné revizi odhadů směrem dolů, když pro poslední kvartál letošního roku očekáváme průměrnou cenu ropy Brent na 88 USD za barel a pro příští rok 91 USD. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).