Hlavní navigace

Názory k článku Dostali jste dar, ale dárce jej chce zpět. Musíte vyhovět?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 1. 2022 7:06

  bez přezdívky

  Vetsinou je to danajsky dar. Manzelka dostala darem nemovitost s vecnym bremenem. Tchyne okamzite rezignovala na nejakou udrzbu, dum chatra, zahrada dzungle. Na dum uz nestaci, ale do duchodaku, ani do bytu, jit nechce. K nicemu ji nelze donutit, vsak tam ma bremeno. Veskerou peci ceka od nas, jinak by taky dar mohla pro nevdek odvolat, ze?
  Mozna by to bylo lepsi pro vsechny. Co s domem, ktery nemuzete 40 let uzivat, ale musite se o nej starat, platit dane, poplatky atp.

 • 26. 1. 2022 9:08

  bez přezdívky

  Manželka vlastní nemovitost anebo ji vlastníte i vy spolu s manželkou. Tchyně nebo matky nebo babičky, prostě starší příbuzní většinou darují svým potomkům svůj dům s takovou nadějí, že se tam snad ti mladí přistěhují a ona nebude sama. Nejspíš ji nebaví dům udržovat a nemá na to ani prostředky. Jestliže má na domě věcné břemeno a tchyně může dar pro nevděk odvolat, předpokládám, že existuje nějaká darovací smlouva mezi vaší tchyní a vaší manželkou. A také jste si měli smluvně stanovit další podmínky. Majitel nemovitost udržuje a ten, kdo v ní bydlí, by měl platit nájem. Pro vás by to bylo velmi jednostranně výhodné - byli byste majitelé bez jakýchkoliv povinností a po čase byste měli skvěle udržovaný dům. Kdo je tady tzv. vychytralý?

 • 26. 1. 2022 16:15

  Blanka_B

  Z Vašeho komentáře je mi smutno, když vidím, jak se dnešní mladí lidé chovají ke svým rodičům. Matka Vaší manželky vám daruje dům, který v minulosti možná se svým manželem postavili, případně si jej museli koupit. Vy se svou manželkou tento dům dostanete zdarma, můžete v něm zdarma bydlet a ještě Vám vadí, že se o něj budete muset 40 let starat a platit daně a poplatky (daněmi asi myslíte daň z nemovitostí, která je minimální s ohledem na hodnotu, jakou jste Vy, resp. Vaší manželka získali, co rozumíte poplatky, opravdu nevím, neznám žádné poplatky, které by se vztahovaly k domu, snad za odpad, ale popelnice snad používáte Vy s manželkou). A tchýně si ještě dovolí nestarat se o zahradu-džungli a dokonce Vám nechce dům udržovat, to si opravdu dovolila moc.
  Na Vašem místě bych se asi styděla dávat takto otevřeně najevo svůj „vděk“ a v podstatě napsat, že teď budete muset 40 let čekat, až dárkyně konečně zemře. Nezbývá, než doufat, že si dárkyně Váš názor nepřečte, protože by jí to asi bylo dost líto.
  I proto jsem se rozhodla připojit zde svůj komentář, aby případně viděla, že ne všichni Váš názor sdílejí. Pokud jste čekal, že Vám diskutující budou přitakávat, jaký jste chudáček, tak ano, chudáček jste, ale z úplně jiného důvodu. Pokud se obáváte, že by pro nevděk dar odvolat, co Vám brání dar vrátit a najít si bydlení, které si zafinancujete sami? Třeba Vám někdo daruje dům i se služebnictvem.

  S ohledem na to, že matku Vaší manželky odsuzujete na to, že nechce do důchoďáku, tak bych se vůbec nedivila, kdyby ona z domu vyprala Vás. A to už raději vůbec nemluvím o tom, že Vy jste pro matku Vaší manželky v podstatě cizí osoba, která přišla zadarmo k bydlení a namísto vděku se litujete, jak jste na tom díky tohoto daru špatně. Doufám, že Vás Vaše tchýně přežije a k Vašemu komentáři se vyjádří i další lidé, kterým se nelíbí, jak dnešní mladí berou vše samozřejmě a své rodiče by nejraději nacpali do důchoďáku, protože jim "jenom" dali dům, ale nechtějí na něm už pracovat.

  Takže rada na závěr: Stačí darovací smlouvou převést danajský dar zpět, bude Vás to stát pouze 2 tisíce za poplatek na katastru nemovitostí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).