Balíček je o tom, jak chudým brát a bohatým dávat.
Nechci se nějak zastávat státních zaměstnanců, někteří jsou potřební a jiní zase zbyteční, jedny oslavujeme, druhé proklínáme. Ale už doteď patřili ti neuniformovaní k bídně placeným a p. Janota je bude ještě více obídačovat? Vždyť oni tu krizi nezavinili a práce jim také neubylo, mnohým naopak přibylo. Jak pan premiér v tisku informoval, půjde o selektivní snižování. Zřejmě těch nahoře s velkými platy se to dotkne méně, těch dole s nižšími platy více, tak aby to v průměru dalo 4 nebo 2 %. V HN vyšel přehled, o kolik se sníží platy naší vrchnosti. On někdo z vlády či parlamentu nepocítí při svém mnohadesetitisícovém platu zkrácení o 4-6 tisíc, kdežto nějaký úředníček někde dole tu tisícovku ucítí dost. Přitom obě kategorie mají základní životní náklady stejné či podobné.
Je vcelku logické, že omezí-li se příjmy mnoha lidem nejen v eráru, nebudou moci tito lidé utrácet a tím ještě více "podpoří" propad celé ekonomiky. Asi by bylo vhodné, tak jak to ve vyspělém světě funguje, větší progresívní zdanění a zajistit i od podnikatelů výběr daní, ne aby stát toleroval "daňovou optimalizaci" ve formě luxusní spotřeby a nemusel by pak skuhrat, že na to či ono nejsou finance.
Na druhou stranu si přečteme, že vláda chystá nákup obrněných aut za 2 mld. Náklady na zbrojení přestavují vůbec podivné plýtvání se státními penězi, kdy jedněm utípneme, aby si jinde mohlo rozhazovat. Tuhle jsem četl, nevěděl jsem to, že příslušníci ozbrojených sil nemají daněno služné. Armádu bych bral pro záchranu v podobě přírodních či jiných katastrof, ale právě záchranné týmy byly podstatně zredukovány, aby zbylo více na zahraniční vměšování se do vnitřních záležitostí jiných států.
Co se týče uváděného příkladu rodiny, tak ten nepočítá se snížením platu, případně s dalšími možnými propady příjmů (nemoc, úraz, ztráta zaměstnání ...). Pak bude krušno ... A tabulka už vůbec nepočítá s nárustem nájemného, což také může činit tisícovku za měsíc. Zrovna tak se může zvýšit splátka hypotečního úvěru, cena stavebních prácí na výstavbě nového bytu či rekontrukce stávajícího bydlení nebo dražší oprava automobilu. Toho, co cenově roste, je mnohem více a určitě to nevyváží zlevňování LCD monitorů nebo výpočetní techniky jako takové.
Co se týče úpravy sazeb DPH v minulosti, tak ceny dotčeného zboží skutečně až tak nevyletěly dnem platnosti novely. Oni totiž obchodníci zdražili již ve značném předstihu před novelizací, aby pak s velkým humbukem mohli v marketingových akcích jásat, že nezdražují. A jak např. HN nedávno psaly, ceny všeho rostou již nyní. Takže se situace bude nejspíš opakovat, samozřejmě tam, kde má obchodník vysoký zisk, asi to 1 % navýšení oželí. A mnohým obchodníkům vyhovuje prodat méně zboží s vyšším ziskem než prodat více zboží s nižším ziskem. Fakt konkurence jak vyšitá. Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet.
Myslím, že ceny nerostou. Inflace se potácí kolem nuly a v ní nejsou ty tolik oblíbené socialistické lokomotivy (tento vtip má totiž překvapivě kořeny v minulém režimu).
Souhlasím s tím, že úředníků by mělo ubýt. Ideálně tak na polovinu - umožnilo by to odbourat plno zbytečné byrokracie a třeba by se pak ani nemuselo sahat na platy. Mimochodem, ohledně přebujelé a často vysloveně kontraproduktivní administrativy viz situaci ve školství, kterou tak trošku sleduji (i když naštěstí nejsem zaměstnanec jakékoliv školy).
Podnikatelé - zejména ti drobní - za to ale taky vinu nenesou. Za to, že stát hospodaří takto blbě totiž můžeme všichni tím, že jsme volili politiky, kteří tomu rozumí jako koza petrželi. A přeneseně by se klidně dalo říct, že právě ti konzumenti dávek za to všechno můžou, protože svým hlasem umožnili toto bezuzdé utrácení a vyhazování peněz oknem, ale to neřeknu, to už je příliš silné tvrzení. Nicméně malé, zcela nepatrné pravdivé jadérko v něm je taky.
V podstatě se dlouhodobě nic nemění, zase to odse*e střední třída. Četl jsem bonmot: daně jsou úplatek od střední třídy chudým, aby nedělali moc velký bugr a aby nevyhnali ze státu ty opravdu bohaté. Nelze než souhlasit :)
K armádě se vyjadřovat nebudu, mám jiný názor, a navíc armáda byla vždycky (a třeba v minulosti i mnohem více) stát ve státě.
Mohu Vas poprosit o presny seznam jmen politiku, kteri tomu rozumi, at vim koho mam jit volit? Chci mit jistotu, ze nejdu k volbam zbytecne a ze se k moci nedostanou stejne typy jako v minulych letech.
Špatně položená otázka, seznam vám vydají na vašem uličním výboru. Pokud to myslíte vážně, doporučuji k pravidelnému studiu náš tisk a nejlépe i nějaké ty zahraniční zdroje, ať vidíte, jak to vypadá zvenčí.
Proč si myslíte, že se za vás bude furt rozhodovat někdo jiný? :(
Snazil jsem se tim upozornit na to, ze nikdo nemuze dopredu vedet, jak se ktery politik po volbach zachova. Jejich ekonomicka odbornost by snad jeste zjistit sla, otazka je, zda se ji budou ridit. Nechci aby za me rozhodoval nekdo jiny, jen potrebuji presne a kvalitni informace, abych se mohl rozhodnout. Ty tezko mohu ziskat z tisku, ktery je poplatny svemu vydavateli.
Zatim totiz volby z meho pohledu pripominaji sportku, kdy nemohu dopredu urcit, volba kterych cisel povede ke kyzenemu vysledku.
Vím, že bodnu do vosího hnízda. Pomiňme minulost /otce/ p. Grebeníčka či jeho politickou příslušnost. Co jsem sledoval jeho diskuze, měl vždy věcné, konkrétní názory, sypal pravdivá čísla, ne nějaké to okecávání, kdy se hodně mluví ale vcelku se nic neřekne, jak má ve zvyku většina jiných politiků. A zejména u pravicových je běžné, že slíbí pro občany něco pozitivního, a pak se to zvrtne úplně někam jinam, zpravidla proti běžnému občanovi. Říkám si "to je ale od nich hezké", ale hledám nějaký háček. A ten většinou najdu.
Člověk se chce mít samozřejmě lépe, ale není zvědavý a nechce čekat na to, až se za dalších 20 let odrazíme pokolikáté již ode dna, abychom se měli zhruba stejně, jako jsme se již v minulosti měli. Za 20 let tu už našinec nemusí vůbec být. A ať si člověk utahuje opasek sebevíce a dělá jako ďas, zjišťuje, že s poctivou prací nikam nedojde, že jím vytvořené hodnoty spolknou nekonečné arbitráže, prošustruje se za všechno předražené... Ty vyhlídky do budoucna nejsou nijak pěkné, beru tak z pohledu, co už jsme na tom světě zažili. Hlavu plnou ideálů máte ve 20 ve 30, když ovšem vidíte, kam ten svět spěje ... Ve 40 v 50 na to koukáte již jinak.
pozor na dojem... opozice má šanci být vždy upřímější. Nemá totiž co zkazit, neb o ničem nerozhoduje. To je standardní součást tohoto cirkusu. Realita je bohužel taková, že bez populistických slibů nemá žádná strana šanci na výhru. Většina stáda je totiž tupá a na med kolem huby slyší. Těch pár procent moudrých lidí nemá sebemenší šanci v demokracii uspět nad většinou. Tím nemyslím, že většina jsou hlupáci, ale povětšinou se o politiku do hloubky nezajímají, protože na to ani nemají čas - ohýbají hřbety, aby uživili rodinu...
K té armádě: máte pravdu v tom, že náklady na zbrojení jsou často podezřele drahé, na druhou stranu obrněné vozidlo už ze své definice musí vydržet o něco víc než škodovka na dálnici, ba dokonce i víc než dnes tak populární SUV.
Máte pravdu i v tom, že služné se nedaní. Bohužel pojem "služné" znamená peníze, které brali vojáci základní služby, takže od roku 2005 nebyla na této položce vyplacena ani koruna. Vojáci z povolání pobírají normálně daněný plat.
A proč je tedy v balíčku i návrh na zrušení nedanění služného? Nejsem voj. z pov., ale kdyby se to týkalo záklaďáků, kteří již neexistují, tak by to nedanění asi nikdo netahal na světlo. A z kolika částí se takový plat vojáka skládá? Dříve bylo i hodnostní, nevím, jak je to teď, mluvilo se všeobecně o ozbrojených složkách, že hodnostní již nebude, nyní berou cca 10 tisíc příspěvek na bydlení. Pak samozřejmě odměny za zahraniční mise ... Určitě by ty miliardy na zbrojení uvítaly dětské domovy, domovy důchodců, LDNky, školy, silnice taky máme katastrofální, Policii vidíme, jak hlavně obouvají za nezaplacené výpalné, ale chránit a pomáhat ... na to nejsou ani lidi ani peníze...
Nejspíš proto, že je zásadní rozdíl mezi "(ne)existuje v zákoně platná daňový výjimka" a "fakticky se to nepoužívá, protože není komu to služné platit". Tedy v zákoně to je, ale nepoužívá se to. Tudíž je možno to bez následků a bez problémů zrušit.
Ke zbytku vašeho žalozpěvu nemám potřebu se vyjadřovat.
Pravda pravdoucí. Všude jen slyším už takových 15 let, že na to či ono nejsou peníze, přitom za socialismu na to bylo. Jak to ti komunisti dělali? Chápal bych jako vývoj k lepšímu to, že se bude pokračovat v tom dobrém, a to špatné z minula se nahradí lepším. Ale takhle? Vše dobré z minula se zatratilo, Zrušily se školky, aby v nyní nich scházela místa. Děcáky škemrají o každou korunu, aby dětem mohly koupit aspoň setinku z toho, co je pro "normální" děti zcela běžné. A tak se udělá pro smetánku rautík, který stojí daleko více, než je výtěžek pro dětský domov. Kdyby se ten rautík nekonal a náklady na něj se použily pro zpestření života dětí a smetánka si odpustila něco ze svých přehnaných požadavků, určitě by to bylo pro děti lepší. "Obdivuji", jak vzhledem ke stále rostoucím cenám snad všeho se právě v sociálních výdajích škrtá o 106. Dotčení se nemají jak bránit. Policii bych přebudoval na podnikatelský subjekt, zabývající se jen činy, které přinesou něco zpět. Tzn. botičky, pásy, světla, lékárny. Pomoc a ochranu nechť si platí občané zvlášť, komerčně.
Prostě, kdybychom přestali financovat některé nesmyslné věci, bylo by více prostředků za věci užitečnější. Když budu vojákem, budu se zastávat zbrojení, když budu dealerem droh, budu preferovat narkomanství. Je na nás (nebo na našich volených zástupcích, kteří by měli vyjadřovat požadavky voličů, nikoli nařízení šéfa strany), jaké hodnoty budeme uznávat a které ne.
Jak to ti komunisti dělali?
Jednoduše. Sebrali zisky ze všech podniků, do většiny pak dalších 20 i více let neinvestovali ani korunu. Stavěli možná nějaké silnice a paneláky, ale stávající zástavbu nechali chátrat (na šedivá města s domy občas obloženými dřevěným lešením nelze zapomenout) a prostě přelévali peníze kam se jim zrovna zachtělo. A když jim i přesto systém má dáti - dal v padesátých letech nevycházel, tak udělali měnu.
Pak lze dnes snadno nadávat ,že na tohle byly peníze a dnes nejsou a přitom zapomínat na věci na které peníze nebyly.
A na co peníze kdysi nebyly a dnes jsou? Na magalomanské stadiony s vyhříváním, na obchodní centra?
Stávající zástavba dnes nechátrá? Podívejte se na nově postavené či zrekonstruované, jaká je to kvalita? Závady se přehlíží, neopravují a zase se do oprav nebude cpát 40 let, protože se musí jen a jen rejžovat...
Dovolím si tvrdit, že i dnes se prostě přelévají peníze kam se zrovna zachce.
No a když se po převratu rozfrcaly peníze nakeťasané komunisty a už nebylo kde brát, tak se udělala taky měnová reforma. Byla to sice megainflace, nebobyla to klasická měna jako v 50. letech, ale dopad na občana byl stejný - občan během chvíle přišel o poctivě naspořené peníze díky prudce rostoucím cenám /přechod na tzv. světové ceny/ při zachování nízkých příjmů. Pár lidí z toho sice zbohatlo, ale jen pár.
Je vidět, že vůbec netušíte, co to je ta Vaše "megainflace".... Je sice pravda, že inflace v Československu a v ČR udělala v první polovině devadesátých let asi 60 % a do dnešní doby asi 485 %. Ale na druhé straně jsou ČR a SR jediné "postsocialistické" země, kde nebylo nutno provést denominaci měny, tedy výměnu hyperinflací znehodnocených peněz za "nové" v poměru 1:1000 až 1:10000. Račte se podívat do Polska, Maďarska, Ruska, Bulharska, atd. My prostě jen máme po 20 letech zhruba dvacetihaléřovou korunu, která je ovšem, trochu paradoxně, například vůči marce, šilinku (viz měnový koš, z něhož je složeno Euro) či dolaru silnější, než byla tehdy. Nemyslím, že při střízlivém pohledu máme zrovna mnoho důvodů nadávat a stěžovat si...
Já si myslím, že při střízlivém pohledu máme mnoho důvodů nadávat a stěžovat si... Lidi zkrátka po převratu přišli o poctivě naspořené finance. A furt jsme jen ten povl ...
Ad "služné" - všeobecná branná povinnost stále existuje. A pokud se něco šustne a budou povolány zálohy, nebo začnou odvody nováčků za účelem výcviku, tak se prostě musí to služné začít zase vyplácet....