Hlavní navigace

Domácí měně se dnes nedařilo

7. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

A to když během dne ztratila zhruba 17 haléřů. V závěru seance dosáhla úrovně 25,84 CZK/EUR, na které se uskutečnil nejdražší květnový obchod s jedním eurem.

Koruna zareagovala na makroekonomická data zveřejněná statistickým úřadem. Oproti konsensu zklamala jak průmyslová výroba, tak i zahraniční obchod. Ukazuje se, že slábnoucí poptávka ze zahraničí nadále negativně ovlivňuje tuzemskou výrobu. Export meziročně hluboko propadl o více jak sedm procent a nedařilo se tak především výrobě dopravních prostředků, ale také odvětvím navázaným na automobilový průmysl, jako je výroba kovových konstrukcí či plastů.

Do budoucna představují negativní faktor snižující se registrace aut v zahraničí, které se již v tuzemské výrobě automobilů projevují. Varováním jsou i klesající předstihové indikátory v Německu, které předesílají určité ekonomické ochlazení v následujících měsících.

Nicméně, co živí naději na postupné hospodářské oživení v ČR, jsou dnes zveřejněné německé tovární objednávky, které překvapily silným meziměsíčním nárůstem. Na silnější zakázky ze zahraničí pro české producenty ukázala i dnes zveřejněná statistika průmyslové výroby. Mluvit o známkách zlepšování by bylo ale ještě předčasné, musíme si počkat na potvrzení dat v následujících měsících.

Ke korunovým ztrátám pomohl i dnešní komentář guvernéra ČNB Miroslava Singera, který řekl, že bankovní rada diskutuje o intervencích proti koruně docela často. Reakce nebyla nijak výrazná, a jak jsme již několikrát uvedli, nemyslíme si, že by centrální banka v současné době k přímým intervencím přistoupila. Intervence se staly měnověpolitickým nástrojem, a tak debata o jejich možném využití je logická.

legislativni_zmeny_21

Swapová křivka dnes vzrostla prakticky po celé své délce, když následovala vývoj svého evropského protějšku, který reagoval na lepší data z Německa. Za růstem v eurozóně však nepatrně zaostala. Na dluhopisovém trhu byl zájem o nákup domácích bondů, což vedlo k mírnému poklesu výnosů. Výsledkem tak je tak utažení ASW spreadů.

Ve čtvrtek se dočkáme maloobchodních tržeb, které by nám mohly naznačit, jak se daří spotřebě domácností. Za březen očekáváme meziroční pokles o 3,0 %, což je v souladu s konsensem trhu. Vyšší dynamice budou bránit pouze prodeje aut, které by měly poklesnout o 1,8 %. Naopak ostatní maloobchodní tržby by se měly zvýšit o slušná 3,0 % (z větší části se ovšem jedná pouze o korekci vývoje ze začátku roku, když rozpočty domácností byly zasaženy pokračující fiskální konsolidací a také rostoucí mírou nezaměstnanosti).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).