Názory k článku Dohady o úspěchu a neúspěchu stavebních spořitelen

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 2. 2006 0:31

    Pavel (neregistrovaný)
    Stavební spořitelny již dávno půjčují vysoké částky v milionech. Na rozdíl od bank si poplatek za vedení účtu (cca 200 Kč) účtují ročně a ne měsíčně. Nabízená úroková sazba se u řádných (nikoliv překlenovacích) pohybuje na úrovni hypoték. Nejsem ekonomický expert jako Markéta Šichtařová, ale na rozdíl od ní si aktuální nabídky SS přečtu na netu.
  • 20. 2. 2006 10:16

    ja (neregistrovaný)
    1) A ty Vami uvadene poplatky mate primo ve smlouve nebo Vam je kdykoli zvednou, jako to dokaze napriklad Raiffeisen SS behem sporeni?

    2) Te skvele urokove sazby jste opravdu dosahl nebo soudite podle lzivych reklam na internetu stylu "urok jiz OD ... %"
  • 20. 2. 2006 18:54

    Docent (neregistrovaný)
    Ad 2): Lživé reklamy "úrok již od..." jsou právě specialitou hypoték, nikoliv stavebního spoření. Úrok máte daný v obchodních podmínkách i ve smlouvě.
  • 20. 2. 2006 22:08

    Julie (neregistrovaný)
    Hlupáky a z klientů dělat nesvéprávné klienty dokáže i jiná spořitelna jako Modrá pyramida a při snaze o zvýšení cílové částky Vás donutí uzavřít jiný nevýhodný tarif, obere Vás o úroky z vkladů !
    Uzavřeli jsme stav.spoření u Modré pyramidy v prosinci 2002. Ještě v r. 2003 měla poplatek za roční vedení účtu 240,- Kč, které si další rok klidně zvedla na 300,- Kč. Ve smlouvě stav. spoření máme uveden 3 % úrok ze stav. spoření. V podmínkách je možnost zvýšení cílové částky, ze které má stav. spořitelna poplatek 1% z navyšované cílové částky. Skutečnost je ale jiná !! Dnes dcera zařizovala na pobočce Modré pyramidy zvýšení cílové částky stavebního spoření. Dostala formulář "Návrh na zvýšení cílové částky, Žádost o změnu tarifu". Referentka jí tvrdila, že že pokud chce navýšit cílovou částku, musí změnit dosavadní tarif Profit na tarif Kredit (bez toho prý zvýšení cílové částky nelze !!). Na formuláři je skutečně věta : "Beru na vědomí a souhlasím, že v případě zvýšení cílové částky u smlouvy s tarifem Profit musí dojít ke změně tarifu Profit na tarif Kredit." V druhé půlce formuláře je text : Žádám o změnu tarifu stavebního spoření na tarif Kredit (úrok z vkladu 2 % p.a.). V textu dál je tučně uvedeno : "Mám-li uzavřenou smlouvu o stavebním spoření s nárokem na úrokové zvýhodnění, souhlasím s tím, že zvýšením cílové částky nebo změnou tarifu ztrácím v plném rozsahu nárok na toto úrokové zvýhodnění od data uzavření smlouvy. Beru na vědomí a souhlasím, že Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., účtuje úhradu za změnu tarifu ve výši 1/3 připsaných úroků. Úhrada za zvýšení cílové částky činí maximálně 1% z částky, o kterou byla cílová částka navýšena.
    Smlouva je smlouva a na ní možnost navýšení cílové částky je umožněna a ani v obchodních podmínkách viz čl. 7 není o podmínce navýšení cílové částky nutnosti změnit tarif na nevýhodný tarif Kredit zmínka ! Dle platných obchodních podmínek může stavební spořitelna snížit úrokovou sazbu z vkladů na aktuální depozitní sazbu jen v tom případě, že účastník po splnění podmínek pro poskytnutí přidělení úvěru nabídku nepřijme a ode dne smlouvy uplyne nejméně 6 let.
  • 21. 2. 2006 9:14

    J. stack a M. škopek (neregistrovaný)
    Když jsem začínal u ČS-Stavební spořitelny - Buřinky - dnes Stavební spořitelna České spořitelny, byl poplatek za vedení účtu tuším 20 nebo 25,-, a to ještě čtvrtletně. Tzn., když klient uzavřel smlouvu ke konci roku, neplatil zbytečně celý rok. Dnes jim platím přes 500 ročně, protože mám ještě 4% úrok z vkladu. Když jsem tenkrát ukončoval cyklus po 5ti letech, nebyli mi schopni ani dát výpis za poslední rok. Teprve když jsem začal být netrpělivý a pohrozil nabonzováním na jisté orgány (dnes už vím, že by mi bonzovačka asi moc nepomohla), poslali mi výpis za celých 5 let, že prý jim to programové vybavení neumožňuje s ukončením spoření vyhotovit výpis. Když jsem měl za sebou další 5letý cyklus, rozmýšlel jsem se, zda ukončit nebo dál pokračovat, protože při ukončení bych nevyužil nasmlouvanou cílovou částku a hlavně bych jim tam zbytečně nechal ten 1% poplatek za uzavření smlouvy. Dělali to tenkrát ve spořce dobře: Do cílové částky dávali dvojnásobnou částku, než za 5 let naspořím. Prý kdybych chtěl úvěr. Ale ten já nechtěl. Z toho pramení 2násobný poplatek a hlavně dvojnásobná provize prodavačům tohoto produktu. Takže pokud máte cílovou částku např. 100 000 a vy po 5ti letech máte nešporováno 50 000, můžete samozřejmě spořit dál, tzn. celkem cca 10 let. Na to ne každý rád přistoupí a raději po 5ti letech spoření ukončí s tím, že nad zaplaceným 1% vstupním poplatkem (v tomto případě 1 000 Kč) mávne rukou a oželí jen. Pětistovka z tohoto poplatku je tak nevyužita a v obchodních podmínkách je uvedeno: přeplatek může spořitelna vrátit. V praxi "může" = "nemusí", tudíž: nevrátí! Pro klienta pětistovka nic neznamená, ale na jaký prachy si přjdou prodavači st. spořitelny ...!!!!
    Takže na jedno st. spoření dál pokračuju normálně, na dalším jsem si nechal zastavit státní podporu. Šel jsem k Wuestenrotu, a tam na mě taky zkoušeli dvojnásobnou cílovou částku. Tak jsem jim vysvětlil, že tomuhle trochu rozumím a že jim Ježíška sponzorovat nebudu (bylo to před vánoci). Měli v té době nejlepší úrokovou sazbu 2 % z vkladu (kromě Hypo st. spořitelny - ale na tu jsem neslyšel ani nečetl jediný kladný ohlas, naopak jen samé zápory) a měli a ještě mají i nejnižší poplatky. Kromě toho u děcka do tuším 15ti let bonifikace - odpuštění vstupního poplatku.
    Známý naopak u ČS-stavební spořitelny spořil víc a tak chtěl navýšit cílovou částku. Prý to jde, ale úroková sazba 4 % spadne na 2 %! V obchodních podmínkách žádná zmínka o takové sankci. To, spolu s nekresťanskými poplatky, mě vyprovokovalo k napsání několika institucím: Ministerstvu financí, ČNB, finančnímu arbitrovi a ještě někam, nepamatuji se již. Odpověď byla vždy stejná: nikomu nepřísluší "soukromým" subjektům něco určovat, nařizovat či kontrolovat. Občan tedy nemá žádné právo se nějak bránit zvěrstvům kapitalistického monopolu. No, o revoluci nám s. Havel, Klaus a jim podobní slibovali cosi jiního ... Tehdá ovšem nebylo před volbami, kdybych to chtěl asi řešit nyní, nějaké zpřízněné duše bych asi našel.
  • 21. 2. 2006 19:18

    Tomáš Marný (neregistrovaný)
    Odpověď byla vždy stejná: nikomu nepřísluší "soukromým" subjektům něco určovat, nařizovat či kontrolovat. - Dostal jsem tu samou odpověď. Na další dotaz, proč potom schvalují stavebním spořitelnám Obchodní podmínky (na což nepochybně existuje na Ministerstvu financí přinejmenším odbor, pokud ne rovnou sekce), když už nemají právo dodržování oněch obchodních podmínek kontrolovat, jsem přes několik urgencí nedostal odpověď.
  • 21. 2. 2006 20:57

    JirkaZ (neregistrovaný)
    No, když to zkrátíme, tak jste podepsal smlouvy, případně dodatky, aniž jste si je přečetl - nebo přečetl, ale neuvědomil si možné důsledky. A ted se dovoláváte nápravy u institucí.
    Jediné, co jste při sebelepší vůli nemohl ovlivnit, jsou poplatky za vedení účtu. Ale to byste nikdy nepodepsal smlouvu s žádnou finanční institucí.
  • 20. 2. 2006 14:34

    Pet (neregistrovaný)
    Já taky nejsem ekonomický expert, ale mám s tím praktické zkušenosti, protože jsem před 2 roky stavěl. Nabídka od stavební spořitelny byla ve srovnání s hypotéční bankou absolutně nekonkurenceschopná, nepružné jednání, otřesný přístup (a to u jiných SS je to ještě horší).

    Nakonec jsem si vzal na pár měsíců překlenovací a pak řádný úvěr, ale to jen kvůli tomu, abych ze stavebního spoření vytáhl alespoň ty peníze, které v něm ležely. Celý úvěr jsem pak splatil asi ve 2/3 stavby, protože bylo mnohem výhodnější táhnout to celé na hypotéku a úvěru ze stavebního spoření se co nejrychleji zbavit.

    Takže stavebním spořitelnám opravdu zůstává jen parazitovat na nemístné štědrosti státu. O ničem jiném stavební spoření není, jako komerční aktivita by to do 5 minut museli všechno zavřít.
  • 20. 2. 2006 18:57

    Docent (neregistrovaný)
    Pokud dokážete napsat takové blbosti jako ve 2. odstavci, tak ekonomický expert opravdu nejste.
  • 21. 2. 2006 8:33

    bob25 (neregistrovaný)
    Ok.Ovsem uroky u HU za 3 roky mohou byt uplne jine nez dnes.U SS je urok fixni po celou dobu, dále poplatky za odhady nemovitosti, poplatky za dolozeni faktur, poplatky za vedeni uctu-vetsinou 200-250Kč/měs. oproti SS cca 285Kč/rok atd...Kdyz porovnam uver na 995tis. Kč : SS-cilova castka 1mil. - splatka 109mes.:6 815 Kc,127mes.: 5 856Kc+11tis. poplatek za uzavreni smlouvy, 5tis. popl. za meziuver,popl. zavedeni uctu v cene.Celkem tedy za 236mes.
    1 502 654Kc.HU - 995tis. uver, trvani 20let, 5 let fix., splatka 6 130Kc+popl. za vyrizeni uveru, vedeni uctu=1 514 200Kc.Pri fixu na 15let je to jiz 1 644 040.Samozrejme je mozne kombinovat SS a HU a umorovat hypoteku stavebkem, ale mesicni zatizeni splatkami bude vetsi...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).