Nedávno jsem se snažil najít cenu elektřiny za 2016 na webech dvou asi největších splečností - PRE a ČEZ. Předem říkám že je mi naprosto ukradený jakou část ceny elektřiny tvoří obnovitelné zdroje a podobný kraviny. U rohlíku taky neřeším jakou část ceny je nafta na rozvoz.
Zkrátím to - sumární cenu jsem ani na jednom webu NENAŠEL. Navíc jeden z nich (už nevím který) tam měl uvedený šílený vzoreček jak spočíst cenu z těch složek a vzore byl (záměrně?) chybný..
Takže asi tak, před pár lety mě ČEZ v Praze vyšel jako výrazně levnější než PRE. Dneska se přizná že porovnání nejsem schopen provést.
Sumární cenu ani nenajdete. Autoři podobných článků nejsou schopni tuto skutečnost ani zmínit. Cena se totiž odvíjí od odbraného množství. A tak můžete např. od ČEZ e-tarif mít cenu 4,88 kč i 11 kč/kWh. U plynu alespoň mají tarifní pásma v cenících. Proč se to tolik liší? No stálé platy a FVE výpalné hrají svoji roli.
Joo no, na to aby člověk měl vysokou školu energetiky :D ale je fakt, co tu lidi píšou, že kalkulačka tzbčka, by vám v tomhle ohledu mohla značně pomoct. Mě třeba teď vychází mnohem líp BE, než ti velcí dodavatelé, mám je u plynu a minimálně o půlku jedný zálohy měsíčně by se mi to mělo lišit, což je pro mě dobré zjištění.
Když už se řekne A, chtělo by to říct taky B, a sice: někteří dodavatelé energií si účtují poplatek za uzavření smlouvy. To je ale nezákonné.
Další se vykrucují, když chci přejít k jinému dodavateli a dělá jim problém najít datum uzavření smlouvy (protože jeden z mých dodavatelů byl koupen větší firmou a já jsem nedokázala určit datum převodu, to muselo až právní oddělení nového dodavatele).
No a samotné vyúčtování dodaných energií je čtení na několik večerů, prokousávání se měsíci, polovinami měsíců, koeficienty a tunami balastu, popsaných nejméně na 6 stránkách. Měla jsem i dodavatele, kde co faktura, to reklamace, roční vyúčtování dělali 4x do roka, to už jsem fakt lezla po zdi s očima vyvalenýma, jak když bací žábu drnem.
Ja mám dobré zkušenosti se srovnávačem http://kalkulator.tzb-info.cz. Vypadá, že obsahuje všechny nabídky.
Ano, to je dobrý kalkulátor. Na komplexní prověření propracovaná věcička. Zkoušel jsem i www.energie123.cz a www.ušetřeno.cz, kde jsem teda zjistil výhodu, že ten přestup celý vyřídí a není potřeba se s tím babrat. Což u tzb-info.cz u všech dodavatelů nejde, co jsem viděl naposled, ale na jejich stranu se přiklání mj. možnost prohrabat se v archivech ceníků, což je někdy hodně zajímavé :-)
Jinak, vyzkoušel jsem si u nic počítat i náklady na vytápění. Těch kalkulaček mají celou řadu.
Taky můžu potvrdit, mám s touto kalkulačkou celkem čerstvou zkušenost vyhodnocuje opravdu objektivně s ohledem na mojí spotřebu. Dostali jsme se skrz ní k Bohemii en. a očekávat by jsme měli úsporu až kolem 7tisíc.,což mě přijde jako podstatný a znatelný cenový rozdíl, jestli je vydat nebo naopak získat zpět.
Taky bych je raději dostal nazpět než je vydal, ale na tak vysokou úsporu se v bytě 2kk nemám šanci nikdy dostat, leda že bych vyhrál sportku a přestěhoval se. :D ..ale je mi jasný, že se výdaje a sleva budou vždycky odvíjet od spotřeby, takže 500korun přeplatek od BE je pro mě dobrá zpráva.
I tak je to málo, protože nejnižší cena vysoutěžená v aukci dtestu byla 726Kč/MWh (bez DPH) takže i tak by to bylo skoro 22000 (ještě bez DPH). A navíc porovnávat jen cenu silové energie by nemělo smysl, důležité je, kolik celkem zákazník zaplatí. A na burze je dokonce aktuální cena kolem 800, takže když to bude méně než 24000 (bez DPH), dodavatel na tom prodělává.
http://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/index.asp?A=5&idk=142&curr=CZK&on=0&unit=&lg=1
Díky za užitečný odkaz, kde budu moc sledovat vývoj. Od května mi u bohemky poběží novej tarif, který se mi bude řídit burzou a její cenou, tak aspoň to budu moc někde sledovat, kde to vypadá opravdu reálně tak jak se to ve skutečnosti děje. Takže doufám, že se mi to dobře projeví, zatím jsem spokojen.
Zajímavé na článku je tabulka srovnání mezi státy a melými/velkými odběry (z hlediska domácností, nepíšu o velkoodběratelích).
Vychází z ní, že v ČR, relativně oproti okolním státům, jsou na ceně / kW "biti" zákazníci s malou spotřebou*. A to chtěli před rokem distribučky tento poměr pro malé spotřebitele ještě zhoršit....
* Je jasné, že cena za kW u minimální spotřeby musí být, kvůli nákladům, vyšší. Jde ale o relativní poměr.
Trochu jsem se toho děsil, kvůli tomu že vlastním chatu a tam bych na tom byl bit hodně, jelikož jestli jsem na ní jednou týdně tak to bych možná i kecal, jednu chvilu už jsem uvažoval i tom, že bych jí prodal kvůli tomu že jí skoro vůbec neužiju. Topím tam přímotopy, takže mě od mé myšlenky o prodeji pak odvedl tarif, co mi na chatu nabídla bohemka, která k přímotopům má uzpůsobený tarif. Takže na tom nejsem bit a ještě to mám za kulantní cenu.
Tzb-info je v porovnání nabídek řekl bych takový specialista, již párkrát jsem ho využil jak pro své potřeby doma, když jsem hledal dodavatele tak i v rámci rodiny. Aktuálně jsem si hledal obměnu pro plyn a nejlíp mi vyšla Bohemia energo. Ze změny strach nemám, už jsem jich pár prodělal a ve většině případech vše dopadlo dobře i jsem ušetřil.
Podívejte se, jak je na tom naše energie v Česku 2017 https://www.finstart.cz/spotreba-energie-v-cechach-stale-roste-na-co-se-pripravit/