Vlákno názorů k článku Doba před listopadem a po něm z finančního pohledu od anonym - Článek totálně o ničem a autorka by se...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 11. 2009 4:57

    anonymní
    Článek totálně o ničem a autorka by se za něj měla stydět! Pokud by srovnání mělo být alespoň trochu objektivní, musela by autorka taky uvést kolik tenkrát lidí dosáhlo na průměrnou mzdu a kolik nyní. Jistě by to bylo zajímavé číslo. Potom srovnat kolikanásobně více vydáme dnes na bydlení, energie, služby, jízdné, vzdělání svých dětí, zdravotnictví atd. a kolik nám vlastně potom zbývá na šetření na ta "levná" auta, dovolené, pračky atd. Čísla jsou vždy zavádějící. To bych taky mohl uvést, že v roce 1989 jsem se mohl nechat za průměrnou mzdu 528 krát nechat ostříhat a dnes jen 261 krát, zajít 396 krát do sauny a dnes jen 196 krát nebo nechat vystavit 3170 receptů na léky a dnes s bídou třeba jen 67. Autorka a vůbec celý tento finanční server by si měl uvědomit, že finance nejsou jen zboží! Totálním nesmyslem pak je věta "Nové auto si nemohl dovolit téměř nikdo, prakticky každý kupoval ojetinu." Neznám nikoho ve svém okolí, kdo by si koupil v té době ojetinu. Všichni, kdo chtěli, časem dosáhli na nové auto! Jiná je pak věc, že ho drželi dvacet i více let. Zajímavé pro mě je, že otec při dvou dětech na první a při tom nové auto našetřil ve 34 letech, kdežto já při jednom dítěti a o stupeň vyšším vzdělání si první skoro nové mini auto pořídil až ve 43 letech. O chatě už raději nemluvím.
  • 23. 11. 2009 8:03

    MoB (neregistrovaný)
    Těch 67 receptů jsem nepochopil. Maximální poplatek za recept je 60Kč (při dvou lécích na receptu) a tím pádem "za recept" mi to vychází na nějakých 392 receptů. Jiná věc je doplatek za léky, ale myslet si, že budete dostávat léky zadarmo je naivní - ostatně ani za socíku to tak nebylo, jenom ty drahé léky byly pro papaláše nebo nebyly vůbec. Ono vůbec žádné bezplatné zdravotnictví neexistuje, ale to asi chápete.

    Jinak obecně se dá říct, že levnější jsou věci a dražší služby - např. to zmíněné stříhání nebo sauna. Dává to smysl, věci se dají vyrábět efektivněji a ve větším množstí, zatímco holič ostříhá za směnu víceméně pořád stejné množství hlav, takže tlak na zvýšení ceny je pochopitelný.

    Jo a drobnost, i před rokem 1989 mělo dosáhlo aspoň na průměrnou mzdu méně než 50% lidí, to je totiž dáno tím, z jakého souboru se ten průměr počítá. I když se nejspíš mírně lišil ten poměr... jde i o to, kdo všechno se do toho započítával za socíku, pochybuju, že platy tehdejších papalášů byly veřejně známé a započítané do průměru - tyto extrémně vysoké platy totiž způsobí ten rozdíl mezi průměrem a mediánem.
  • 23. 11. 2009 10:34

    (neregistrovaný)
    Asi myslel vč. doplatku kterej tenkrát nebyl. A už první odstavec je žvást, o tom nepoživatelným chlebu. Právě tenkrát byl chleba dobrej i po několika dnech, dnes díky chemii neztvrdne, ale zplesniví.
  • 23. 11. 2009 18:27

    Dupree (neregistrovaný)
    Kdo vas nuti kupovat chemicky chleba? Ja bezne beru kvalitni tmavy, celozrnny, a nemivam problem ho sehnat v kazdem vetsim obchode.
  • 23. 11. 2009 19:14

    myš (neregistrovaný)
    ale on zrovna srovnává srovnatelné-běžná "šišatá" šumava 1200g- a ta je, ať od pekaře nebo z marketu, prostě horší.....
  • 30. 11. 2009 10:08

    ppp (neregistrovaný)
    No, taky jak kde, nektera je docela jedla. To ale nesmi byt Delta pekarny.. :-(

    Ale predchozi prispevek obsahuje udaj o hmotnosti (drive vaze :) ), a ten se take lisi. Za onoho casu byla jmenovita hmotnost sisky chleba 1500 g, dnes je to tech 1200 g.

    V jedne ucebnici dejepisu za socialismu byl obrazek historickeho plakatu ci letaku, ktery mel ukazovat, jak se pracujici meli za kapitalismu spatne. Na plakatu byl text priblizne tohoto zneni: "Cena chleba vzrostla o <nejaky udaj o dobe a cene>, pricemz bochnik se zmensil." Neco mi to pripomina... :-)))
  • 23. 11. 2009 10:29

    Pavel (neregistrovaný)
    Mzda má (zhruba) lognormální rozdělení a z toho vyplývá, že podprůměrnou mzdu mají zhruba 2/3 zaměstnanců a jedna třetina nadprůměrnou. Tenkrát jako nyní.
  • 23. 11. 2009 10:36

    (neregistrovaný)
    To je kravina, tenkrát jí mělo mnohem víc, byly menší rozdíly. Jeden generální s 200 000 měsíčně s průměrem pěkně zacloumá. A zajímal by mě poměr čistý mzdy, vsadil bych se že dnes jsou mnohem větší daně.
  • 23. 11. 2009 10:44

    brbla (neregistrovaný)
    No, nevim, kdo by se měl stydět, jestli jste si koupil prvni auto ve 43 letech tak chápu, že máte na článek takový názor.
  • 23. 11. 2009 10:58

    kocour (neregistrovaný)
    Souhlasim, proste kdyz nekdo neuspel, tak na neho tvrzeni, ze jsme se pred rokem 89 meli hure nez dnes, musi pusobit jako cerveny hadr na byka.Za to prvni auto ve 43 bych se taky stydel:-)
  • 23. 11. 2009 11:41

    (neregistrovaný)
    Psal první nové.....
    A než si člověk zařídí bydlení, tak je zbytečný kupovat nový. Za komunistů bylo bydlení zdarma, správně by se měla přičíst cena bytu do tehdejší výplaty.
  • 23. 11. 2009 10:50

    anonymní
    Souhlas s anonymním uživatelem 23.11.2009 04:57.
    Různé "profese" se mají za různých režimů rozdílně. Zatímco za minulého režimu byli z větší části lidé odměňováni skutečně po zásluze za vykonanou práci (horníci, zemědělci ...- kde byla zohledňována lidská dřina, pracovní prostředí - kdo z horníků se např. dožije dnešního důchodu - proto jim komunista dal i 1. kategorii) zatímco dnes vydělávají více profese, které až tak nic moc hodnotného nevytvářejí (bankovní úředníci nebo bývalí veksláni - dnes vlivní podnikatelé a lobisté). Navíc třeba konkrétně zemědělci měli i přes dřinu dobrý plat - ale za kolik hodin? Za 8,5 hodiny jako ve fabrice to rozhodně nebylo - přes sezonu se na poli dělalo od nevidím do nevidím včetně sobot, nedělí a svátků. V živočišné výrobě se dělalo třeba od 4 od rána včetně Štedrého dne či Nového roku. Pak se šlo domů, a odpoledne znovu (mnohde směnný provoz neexistoval) do 6 do 7 do večera. Nebyl problém, aby se něco po ... a krávy se podojit musely a dostat nažrat taky musely, takže se tam tvrdlo, až se porucha něčeho odstranila.
    Dovolím si trvdit, protože jsem zažil oba režimy, že kdysi se daleko více lidí přibližovalo příjmovému průměru (těch dobře placených horníků, hutníků apod. nebylo až tolik, aby tolik hnuli s průměrem), dnes 2/3 lidí na průměrný příjem nedosáhne. Nebyly zkrátka tak rozevřené nůžky.
    Ceny něčeho klesají, ceny něčeho naopak rostou. Co je mi platné, že klesla cena monitorů, který si koupím jeden za pětiletku, když ceny věcí každodenní spotřeby letí stále výš a výš. Z platu rozhodně nekupuji jen 2 pračky, ale celý mix výrobků a služeb, takže po zaplacení všech nezbytných výdajů mohu klidně na onu pračku opět šetřit (nebo splácet) např. 4 roky.
    Co se týče pečiva, tak bydlím na 7,5 tisícovém městě a manželka mi celkem pravidelně, když chce koupit pečivo, volá, ať ho koupím já, protože zrovna tak po 15. hodině u nás není. Když přes den je, tak je to ten průmyslový humus, co je po 10ti hodinách nedá jíst. A chemikálie z dopékáren nebo zaručeně 2 měsíce čertsvé - děkuji, rakovina střev, žaludku či jiných vnitřností mi za to nestojí.
    Nová auta byla běžně i na půjčku, pravda, byly to hlavně už v té době neoblíbené Škodovky, na Žigulíky byly pořadníky nebo úplatky. Jeden z místních prodejců zn. Škoda se vytahuje, jak z úplatků postavil za socíku vilu a ještě mu zbylo na privatizaci místního autoservisu (včas přišel převrat, kdy špinavé peníze přestaly býti špinavými), prý takto bojoval proti socialistickému zřízení. Není tedy pravda, že nová auta nebyla. Pravda, 18ti leté děcko si tenkrát z "poctivých příjmů" auto nepořídilo. A ta auta se zase drží 20 a více let tak, jak tomu bývalo v minulosti. Favorita na našich silnicích chápeme coby současné vozidlo, přesto že, jak ten čas letí, je už na světě přes 20 let. 120tek je na našich silnicích také stále hodně, hlavně na venkově, v Praze je až tak nepotkáte. No a když se zprůměrují stará venkovská auta a pražskými novými, vyjde nám celorepublikově žalostných 14 let stáří. Tenkrát u aut nebyl takový technický pokrok jako dnes - třeba na brzdách je znát každá nová generace téže značky. Když srovnáme Škodu 1000 / 100 / 105 - jaký v tom byl zásadní rozdíl? Karosérie se dala přehodit z jednoho typu na druhý a 120ky to dotáhly tak daleko, že místo 4 l chladící směsi bylo potřeba 6 l, aby se auto mohlo dostatečně chladit přes chladič vpředu s motorem vzadu - větší možnost úniku chladící kapaliny přes různé spoje a hadice než bývalo u starších typů s chaldičem vzadu - ty se ale zase více vařily a nestačily chladit. Favorit už měl posilovač brzd, a přesto z dnešního pohledu brzdy nic moc. Felicie, to už byl zázrak, přesto když přesedneme do Fabie, je to zase o něčem jiném. A díky krizi se i do škodovek už dnes více dává "luxusní" výbava v podobě klimatizace nebo dálkově ovládaného centrálu vč. 5. dveří.
    Mohl bych hovořit k těm, co se za minulého režimu nezmohli na pořádné auto, barák, chatu, oblečení, po vzoru dnešních odsuzovačů stěžovatelů si, že i tenkrát šlo o neschopnost vydělat si, protože kdo chtěl a měl na to, si i tenkrát mohl pořídit cokoliv. Protože pokud zde někdo napíše, že bere nyní málo, a to málo mu nestačí na pořízení auta, bydlení, vzdělání atp., tak je ostatními přispěvateli označen za neschopného a ať se z této republiky vystěhuje, vzdělává se, zvyšuje si kvalifikaci, pracuje 25 hodin denně bez oběda, učí se cizím jazykům a podobné "rady" Kdyby se řídil podobně chytrými radami i tenkrát, mohl si jistě i tenkrát žít "na vysoké noze".

    Nevím, jak se do přehledu dostal průměrný příjem v 89. u lékaře 3.000 Kč. Lékaři měli za každého režimu dost slušné příjmy a oněch zmiňovaných 3.000 Kč jsem měl v 89. coby 25letý středoškolský vzdělaný THP.

    "Svobodné" cestování v podobě vyplňování lustračních dotazníků přineslo zejména příliv drog, kriminálních živlů, mafií a nemocí, které tu byly kdysi vymýceny. Dovolím si tvrdit, že až nějaká pandemie zaútočí, budou se hranice stejně zavírat, a nepomůže nám ani devizový příslib. Co se týče plánování doby dovolených, tak co je to tehdejších "téměř rok dopředu" proti dnešnímu stavu, kdy se dovolené plánují přes rok dopředu. A je zajímavé, že mimo plán dovolenou nedostanete, ale když marodíte a zaměstnavatel by měl vyplácet nemocenskou, najednou ta dovolenka mimo plán jde ...

    Co se týče "nedostatkového" zboží - vždyť to ale opět funguje. Mám seznam položek, které sháním, a když cestuji po republice, tak se na ně ptám - a všude stejná odpověď - nemáme. Pamatuji si, jak jsme krátce po převratu skutečně dostávali zdarma igelitky na nákup takřka všude, abychom je opět nedostávali, hlavně prý v zájmu ekologie" Prdky, obchodní řetězec na nich ušetří pár milionů, zrovna tak jako se snažil šetřit náklady tehdejší socialistický obchod.

    Pro nížeji / výšeji (nevím, kam můj příspěvek po deslání "zapadne") reagujícího MoB 23.11.2009 8:03: ono bezplatné zdravotnictví nikdy neexistovalo. Za minulého režimu se na něj platily daně, ze kterých se ale financovalo i vzdělání, výstavba a rekonstrukce silnic a dálnic, důchody atd. Dnes se vedle daní platí ještě další odvody a ani to nestačí, tak se zavedly na "přechodnou" dobu např. dálniční známky, a na zdravotnictví platíte extra zdravotní pojištění, na důchody extra sociální pojištění a jelikož je to stále "málo", platí se extra penzijní připojištění a značně se redukují výplaty těchto dávek, bez ohledu na růst cen. A až dojde v jeho rámci k hromadným výplatám důchodů, přijde se na to, že ani to nestačí, protože velká část peněz do systému přitékající (vč. státního příspěvku) zase odtéká v podobě reklamy, provozu fondů atp.

    Ještě by mne zajímalo, kolik bylo v 89. z 3.170 Kčs čistého a kolik je dnes čistého z 23.542 Kč. Ceny zboží a služeb jsou totiž všude v čistém a v různých přehledech se tak míchají hrušky s jablky v podobě hrubé mzdy a čistých cen.

    Různá srovnání s přelistopadovým obdobím zveřejněná v těchto dnech se mi jeví jako vysoce tendenční. Když se podívám na "Zašlapané projekty" na ČT, co všechno komunisti "zašlapali" - proč tedy nynější režim neobnoví výrobu levných, kvalitních ale zašlapaných věcí? Připadá mi, že jak kolem sebe v 89. bezmocně kopali komunisti, že podobně kolem sebe kope i pravice s pocitem, že jí dochází dech a bojí se, aby se nějaké shromáždění opět někam nezvrtlo, proto je nepovolují, všude asistuje policie. Nepřipomíná to období před r. 1989?

    Netrdím, že všechno bylo před 89. lepší, ale je potřeba srovnávat objektivně a ne jen hanit minulou dobu a vyzdvihovat současný kapitalismus. Co si všímám vývoje, ani minulý režim neustanul v nějakém vývoji, ten probíhal v linii tehdy dostupných technologií a materiálů, zaostávali jsme např. v elektronice (např. dovozová spotřební elektronika před revolucí už nebývala jen doménou Tuzexu, ale dala se sehnat i za běžné Kčs), ale obdivuji třeba těžké strojírenství, kterým jsme dokázali "zásobit" i vyspělý svět, ale na úkor toho zase byl v mnohém omezen spotřební trh, takže si občan nemohl vybrat z 10ti různých značek MP4 přehrávačů ve 20ti variantách od každé značky, protože takovéto neexistovaly tenkrát ani na Západě.

    Ten, kdo se měl dobře za socialismu, bude vyzdvihovat socialistické zřízení, ten, kdo se má dobře nyní, bude samozřejmě vyzdvihovat současné zřízení.
  • 23. 11. 2009 11:08

    Méďa Béďa (neregistrovaný)
    Nemohl byste sem hodit seznámek toho dnes nedostatkového zboží?
  • 23. 11. 2009 11:20

    brbla (neregistrovaný)
    Ten seznam by mě taky zajímal. Náhodou, já autorce fandím, aspoň má odvahu říct věci, tak jak skutečně jsou. A že by dneska něco nebylo po celé ČR k sehnání... to bych chtěl vidět co, to schválně napište
  • 23. 11. 2009 11:54

    Peva (neregistrovaný)
    Tak například:
    ---------------------
    1) nábytek - ze dřeva a dýhy - ne z papundeklu a lamina
    2) Kvalitní potraviny - zejména jogurty, sýry a uzeniny
    3) Kvalitní botu jsem, která by vyrdžela rok, jsem neviděl od svých 18 let.
  • 23. 11. 2009 12:04

    Méďa Béďa (neregistrovaný)
    Ad 1) Zkuste napsat do Google "Nábytek masiv"
    Ad 2) Vyražte jinam do než do Lidlu a Penny Marketu
    Ad 3) Chce to kouknout i jinam než na vietnamské tržnice a do Reno obuv.
  • 23. 11. 2009 12:35

    Flasi (neregistrovaný)
    Ad ad 2) No s Lidlem opatrně. Většina toho, co se v Lidlu prodává bych za kvalitu neoznačil. Ale i v Lidlu jsou kvalitní věci. To kvalitní je v drtivé většině je to zboží z Německa (kompletně německý obal jenom přelepený malou povinnou českou etiketou). Dá se tam tak občas narazit na slušný sýr apod. Pochopitelně to stálo mnohem víc, než nejlevnější věc ze stejné kategorie v daném regále. Zajímavé, že tyhle věci (jako stejné věci) tam nejsou pravidelně. Zřejmě se jedná o nějaký aktuální vývoz přebytků z domovského Německa :-D Snad kromě vánočních štól, ale ty ač mají v Lidlu na české poměry mírně nadprůměrnou kvalitu, tak jsou horší oproti obchodům v Rakousku a Německu.
  • 23. 11. 2009 12:46

    (neregistrovaný)
    Lídl má hodně kvalitní sýry a salámy, ale stojej aspoň tak 200/kilo, což si asi zdejší socky nemůžou dovolit. Ale salám kterej je v lídlu za 230/kilo by při stejný kvalitě stál někde v albertu tak 350. Lídl je prostě výhodnej.
  • 24. 11. 2009 7:35

    anonymní
    Hm, rodiče celkem pravidelně vracejí do Lidlu plesnivé sýry a salámy. Skladují je samozřejmě v ledničce, ale dobu spotřeby zdaleka nevydrží. A dokonce jim už párkrát objevili to samé, zkažené zboží v regálech a dle vyjádření pracovníků a datumu spotřeby se jednalo o čerstvou dodávku.
    Problém - cena: většina lidí akceptuje takovou cenu, která odpovídá jejich příjmům. Takže pro člověka s 10ti tisícovým příjmem bude cena za kilo salámu 49,90 vysoká, pro ředitele ČEZu nebude problém cena za kilo 5000 Kč. Tím chci také říci, že o financích běžných lidí rozhodují lidé, kteří nemají s financemi žádný problém, jejich odměny jsou nadhoceny a nejhorší je, když tito lidé rozhodují o nás bez nás, např. s placením ve zdravotnictví, ve školství, "regulované" ceny atp. Ono se jinak kouká na výdaj za elektřinu 40 tisíc měsíčně při 200 tisícovém příjmu a jinak na 1500 měsíčně při onom 10titisícovém příjmu, a to u obou porovnání není stejný matematický poměr mezi výdajem a příjmem.
  • 24. 11. 2009 8:41

    Méďa Béďa (neregistrovaný)
    "Hm, rodiče celkem pravidelně vracejí do Lidlu plesnivé sýry a salámy. "
    No hlavně že se tam stále a stále rádi vracejí, takovéhle lidi tyhle obchody přímo zbožňují... Mne už by tam po druhé takové zkušenosti neviděli.
  • 24. 11. 2009 10:00

    anonymní
    Vážený Béďo Méďo,
    ne každý žije v Praze nebo jiném velkém městě, aby si mohl vybírat, kde nakoupí nebo aby jel na týdenní nákup do Prahy.
    Ve městě je ještě Albert, 2 soukromníci a (bývalá ?) Jednota a situace je všude tragická, srovnal bych to s úrovní socialistického obchodu 60. let. Jen ta fronta na košíčky odpadla.
  • 24. 11. 2009 18:15

    Méďa Béďa (neregistrovaný)
    Tak je ještě ČOI, Ministerstvo zemědělství, nějaká hygiena, Černé ovce či jak se tyhle pořady v TV jmenují... Ale vracet PRAVIDELNĚ, jak tvrdíte, plesnivé potraviny a pak jen lkát na webu...
  • 25. 11. 2009 10:11

    anonymní
    Nevidím nic špatného na tom vrátit špatný výrobek, byť opakovaně nebo pravidelně. Bulíci, co se neodváží reklamovat, ať jejich vlastní kapsa a zdraví trpí.
    Co se týče kontrolních orgánů, tak byste mohl vědět, že jejich počet a pravomoci byly značně redukovány ("trh prý vše vyřeší"). Dříve kontroloři rozdali pokutové bločky, udělali stručný zápis a bylo to vyřízené. Dnes je se vším obrovské papírování a stane-li se nějaká chyba v procesu, nálezy, i když je jinak patrné, že došlo k nějakému porušení, jdou ke dnu.
    "Ochranu spotřebitele" bych přirovnal k vlku, aby se nažral a ovce zůstala celá. Chápu, že kontroloři mohou dělat jen to, co jim zákon dovoluje, že by kontrolovali jinak, ale lobby výrobců a prodejců převálcuje při prosazování formulek v zákonech touhy běžných občanů.
    Právě kdybyste sledoval různé spotřebitelské pořady na TV, tak byste viděl, že se šizením, okrádáním a podobnými "vymoženostmi" tržní ekonomiky nehne ani pár volů, natož právníci, soudy či různé kontrolní orgány. Je to smutné, ale je to fakt.
    A řešení jezdit 100 km do Prahy, kde se možná takovéto šlendriánství až tak nevyskytuje nebo si vyrábět vlastní sýry a salámy doma v paneláku, nepovažuji za příliš rozumné, to kdybyste pisateli tyhle eventuality, vedle zvyšování si kvalifikace, výuce cizích jazyků či odstěhování na Kubu atp., nabízel.
  • 23. 11. 2009 12:48

    (neregistrovaný)
    A ta vánoční štola je hrozně dobrá, už jsem jich pár zblajznul. A za rozumnou cenu, asi 70/kilo.
  • 26. 11. 2009 6:59

    anonymní
    V Německu stála štola vloni 2,09 €, letos nevím, ještě jsem ji nekupoval. Při jejich 4-5x vyšších příjmech pro nás drahota, pro ně láce. Někde jsou vám schopni prodat za tu samou cenu 450 nebo 750 g, ne všude tyhle peníze stojí 1 kg.
  • 23. 11. 2009 17:43

    anonymní
    Nechápu co všichni mají s Lidlem. Máme ho kousek od bytu, takže jezdím tam, ale stejně tak do Tesco, Intersparu, Hypernovy, Alberta a výjimečně i jiných obchodů. Lidl má trochu méně obvyklý sortiment, ale nepozoroval jsem nijak nižší kvalitu oproti jiným jmenovaným.
  • 24. 11. 2009 8:47

    anonymní
    Máte pravdu, některé průmyslové zboží, za které byste v jiných obchodech dali majlant, je v Lidlu kvalitní a za dobrou cenu. Kdysi jsme tam třeba kupovali bavlněné ručníky - drží stále, zato ty značkové a dražší se už rozpadly a nové dlouho nesály. Problém je, že Lidl má velice omezenou nabídku a já jako zákazník nemohu čekat, až v 33. týdnu bude k dostání nějaká žárovka, když tu žárovku potřebuji nyní, ve 48. týdnu a ta žárovka samozřejmě po zbytek roku není k dostání. Systém diskontů nechápu vůbec, jak v dnešní době mohou přežívat. I v potravinářském sortimentu - abych si "vybral" z jednoho druhu hořčice a čekal půl roku na nějakou akci, kdy budou na výběr hořčice 2 ... nejde samozřejmě jen o Lidl, ale o všechny diskonty a nyní se navíc k nim přidávají se svými novými prodejními koncepty Tesco a Hypernova/HyperAlbert. Nazval bych to krizí a bídou, kterou byl kdysi charakterizován socialistický obchod a asi by se tomto stavu nacházel v dnešní době, kdyby v 89. nedošlo k převratu. Takže si člověk nevybere, jestli kupuje v předlistopadovém Pramenu či Jednotě či nyní v nějakém věhlasném zahraničním řetězci. Zboží v akci není, fronty na pokladnách, tlející zboží, staré salámy omývány, staré pomazánky míchány s novými, mezi čerstvým pečivem staré z předchozího dne, jen u pečiva a zeleniny nejsou fronty, protože tam nikdo neobsluhuje, ale zákazníci se v tom sami rochňají jak prasata.
    Co se týče ostatního sortimentu v Lidlu, tak jak píšete, kromě přelepek na dovezeném zboží je jiné zboží méně kvalitní. A třeba nadnárodní řetězce mají své výrobce pro západní blok a zvlášť pro bývalý východní blok. To se dá přečíst z etiket. Řada zboží chutná jinak, když je zakoupena v německé prodejně a jinak když je zakoupená v českém obchodu. Samozřejmě, že část zboží se vyrábí jen pro ten který trh - zatímco v našich obchodech koupíte mléko s 1,5% obsahem tuku, tak třeba v Polsku prodávají 2%. Nebo nějakou Vysočinu v Německu nekoupíte. A třeba prací prášky - stejná značka se opravdu nedá srovnat. V Německu vychází kilo značkového prášku mezi 30 a 40 CZK a pere daleko líp než ta samá značka koupená v česku od 60 CZK za kilo. Ale to už nemluvím o Lidlu, ale o obchodech všeobecně.
    Lidl nebo Penny jsou považovány za levné, ale není to zdaleka pravda. Samozřejmě, akční zboží je levnější než jinde za běžnou cenu, ale to je všude. Ale to akční zboží hlavně není, slouží jen k nalákání lidí, aby přijeli koupit i něco jiného. Ostatní, neakční zboží jevšak stejné drahé nebo i dražší než jinde, a mnohdy za cenu obvyklou v jiném obchodě dostanete v diskontu privátní značku, která je něčím ošizená, není to standardní výrobek. Když koukám třeba v Lidlu na "fantastickou" akční cenu kuřecích prsních řízků neurčitého původu za 109 / kg a srovnám ji s cenou českých kvalitních za 89 / kg v Globusu, tak je to snad jasné. Ale nesmím je pak v Globusu kupovat, až budou v normální ceně za 159 / kg, ale za tu samou cenu budou i v Lidlu, ani tam je za ty prachy kupovat taky nebudu.
  • 23. 11. 2009 12:04

    Flasi (neregistrovaný)
    Hahahaha.
    To všechno je. Jenom to není mainstream a není to na pultech prodejen na mainstream se specializujících.
    Kvalitní nábytek vám udělá každá truhlářská firma - na nábytek se jich specializuje spousta.
    Kvalitní jogurty a sýry dělají někteří zemědělci. Kvalitní uzeniny dělají uzenáři.
    Kvalitní boty seženete i v běžných obchodech.
    Jenom to má háček. Musíte tu kvalitu zaplatit. A ta cena je vysoká. V některých případech i několikanásobně oproti nízké kvalitě mainstreamu.
    Částečně je to dáno tím, že se daná věc nevyrábí ve velkém, částečně je to dáno tím, že kvalitní suroviny v dostatečném množství jsou prostě o dost dražší.
    A tady najednou silné řeči většinové populace - že chce kvalitu - končí, následuje zamyšlení a obvykle odchod za nákupem mainstremu.
  • 23. 11. 2009 14:00

    anonymní
    Tak vidíte, že kvalitní zboží není běžně k dostání i v dnešní době, že se musí shánět jak za socíku. Myslíte si, že ti, co mají ve městě Lidl nebo Penny (Pro Méďu Béďu 12:04) pojedou někam 50 km, aby si mohli koupit zdravé, nejedovaté, opravdové potraviny (myslí si Méďa Béďa, že jiné obchody na tom budou s kvalitou lépe? - většina dodavatelů je nadnárodních, takže jejich jedy koupíte v Aši i v Brně). Za minulého režimu se ani jiné než opravdové potraviny nedaly sehnat. Komunisti neměli valuty na dovoz chemikálií a ani neměli technologie, které by uměly rozemlít separát na "šunku" nebo smísit škrob s rostliným tukem, aby z toho vznikl "jogurt".
    Hromadné hospitalizace po konzumaci některých potravin taky hovoří dost jasně. Každou chvíli se v okolí něco přihodí a není to o tom, že v minulosti se také tak dělo, jen se to ututlalo. Ano, něco se ututlalo, nebylo to předmětem hlavních zpráv, ale v bezprostředním okolí se to jak nyní, tak i v minulosti, provalilo. A když vidíte, co za humus jsou produkty dnešních restaurací... Zhlédněte spotřebitelské pořady v TV, jak jsou občané všude šizeni, kráceni na svých právech atp. Jak se k nám bojí vyjma otrlých a pervézních Skopčáků většina zahraničních turistů. I o těchto věcech se třeba psát a prát se s nimi, ne je někam zamést a věšet si bulíky, že nás se přece tohle netýká, to tak možná Rumunska ...
    Ukažte nám, kolik tady zůstalo kvalitních obuvnických firem masově vyrábějících kvalitu ... Těch pár esroček nezachrání populaci před nezdravými botami /ale třeba i textiliemi/ bůhvíodkud. Už za socíku nás učili, že výroba se zlevňuje velkosériovostí. Ano. Tak proč jsme v tom nepokračovali a z obuvnických gigantů jsou malé dílničky, vyrábějící samozřejmě draze. Rovněž velkovýroba ve stavebnictví byla degradována na příštipkaření. Cena je dost důležitá. Proč si lidé kupují nezdravé potraviny, boty, textil? Jen tak z hecu? Část obyvatel určitě raději proleje vydělané peníze v putice a pak jde do Lidlu pro slovenský točený za 39, ale těch pár vejpitků není vzorek populace. Zbytek poplatí povinné a neustále rostoucí platby za nájem, vodu, proud ... a teprve co jim zbyde po zaplacení těchto "luxusních" položek, může použít na nákup ošacení, potravin... A vzhledem k tomu, že příjmy řady obyvatel jsou nedostatečné vzhledem v výdajům, lidé šetří tím ,že kupují humus, který by komunisti z bezpečnostních důvodů ani nepovolili. Ano, nemusíme se "rozcapovat" a můžeme jít bydlet pod most, živit se sběrem kořínků a chovat slepice na balkoně, ale kvůli tomu se tu v 89. klíčema asi nezvonilo.

    A nejen k tomu nábytku: člověk se domníval, že doba půjde k lepšímu. Ne k horšímu. Že se upustí od toho, co bylo špatné a nekvalitní a bude se vylepšovat to stávající. Proč musely být zlikvidovány desítky truhlářských firem vyrábějící kvalitu a ta nahrazena papundeklovými výrobky, které, i když jsou relativně levné, díky své mizerné kvalitě a provedení jsou vlastně drahé. Ne každý si chce měnit každé 3 roky nábytek z důvodů, že se mu rozpadne. Je to přece plýtvání lidským fortelem. A jsem zvědav, jak dlouho vydrží nově budované nemovitosti, "kvalitně" postavené UKáčky s VŠ diplomy a materiálově velmi "úsporné" - za socíku se to nazývalo šizené.
  • 23. 11. 2009 22:40

    JirkaZ (neregistrovaný)
    Pdpověd je velmi jednoduchá : zákazníci chtějí, to nejlevnější, tedy šunty. Až bude masová poptávka po kvalitních výrobcích, bude toto zboží samozřejmě masově k dostání.

    Kvality socialistických restaurací asi nemá cenu příliš rozebírat.
  • 24. 11. 2009 8:09

    anonymní
    Zákaznící chtějí to, co jim umožňují příjmy. jelikož se o socialistickém zboží tvrdilo, že je předražené, nevidím důvod, aby nám páni kapitalisti uakázali, jak se vyrábí levně a kvalitně, což nám bylo v popřevratové době slibováno.
    Vždycky mi připadalo mrháním pracovní síly, surovinami, energií, když se dělal nějaký výrobek, který neplnil funkci, pro kterou byl vyroben a který tak skončil na skládce.
  • 24. 11. 2009 11:05

    Jarmila (neregistrovaný)
    Já měla vždycky dojem, že když se zboží vyrábí ve velkém, bude levnější, než když ho budu doma šudlit na koleně. Se slzou v oku vzpomínám třeba na bývalé KDS Sedlčany a jeho nože. Mám je v šuplíku už více než 25 let, některé nože mám dokonce po mojé mamince, která si domácnosti zařizovala po svatbě v 50. leteech. Jsou kvalitní a řežou, když se nabrousí. Zato modení současné kapitalistické "supervýrobky" nevydržely ani dvakrát ukrojení krajíce chleba a odpadla jim střenka. Chcete je? Daruju a ani nebudu chtít poštovné (jen marně přemýšlím, jestli se tomuhle plýtvání kdysi neříkalo plýtvání surovinami, energiemi a lidskými zdroji).
  • 24. 11. 2009 11:13

    Méďa Béďa (neregistrovaný)
    Proč "bývalé KDS"??? KDS Sedlčany stále existuje a jejich nože jsou k dostání např. v prodejně na náměstí v Sedlčanech.
  • 24. 11. 2009 16:34

    Jarmila (neregistrovaný)
    To mám kvůli jedné nebo dvěma kudlám jet do Sedlčan? Kvůli bramborám k soukromníkovi, do jiného chlíva pro mléko... Tak na co jsme nastavěli tolik krabic? Na šunty z Číny, které nikdo nechce? Kdysi jsme se učili, že firma, jejíž zboží by se stalo neprodejným, zkrachuje. Tak proč tu jsou pořád ty hnusné škatule s neprodejným zbožím z Thajwanu a z Číny?
  • 24. 11. 2009 18:13

    Méďa Béďa (neregistrovaný)
    Ježkový voči, já psal "např. ...". Jejich nože patrně budou k dostání i jinde, těžko budou svoji produkci prodávat jen v jedné své prodejničce, že. Ale ono je lepší "se slzou v oku vzpomínat" na to kvalitní a nadávat na čínské šunty, než se podívat, jestli se to kvalitní náhodou nedá koupit i teď.
    BTW mají i své webové stránky a na nich e-shop.
  • 24. 11. 2009 19:56

    Roman (neregistrovaný)
    Že se nad Jarmilou rozčilujete. Je to stará soudružka, dělala u nás ve fabrice kádrovačku, komunistka jako řemen. Ta na staré časy bude vzpomínat se slzou v oku, to je jasné.
  • 25. 11. 2009 9:09

    anonymní
    Dost dobře nechápu primitivy, kteří se do p. Jarmily navážejí. Jednou je to pisatel "Jarmil", nyní zase nějaký "Roman" - domnívám se, že zrovna jeho slintání není diskuzí, ale spamem. Pouhé urážky nejsou diskuzí, k tématu nebylo vůbec nic řečeno.
    Já s přspěvky paní Jrmily naprosto souhlasím, jsou to praktické postřehy ze života. Chápu, že někomu se líbit nemusí, ale proto nemusí nikoho osobně urážet. Není mi známo, zda je to pravda, je mi to jedno, každý se za socíku musel něčím živit a jestli někdo dělal personalistu nebo jezdil kolečkem na stavbě sídla okresního výboru KSČ, nemá snad vliv na dnešní situaci.

    K těm nožům (ale i jinému kuchyňskému zboží) - všude v obchodech je bohužel monopol Tescomy či Falcemana (či jaký je správný název), a ač se v prvním případě jedná o českou značku, je to čínský šunt. Dodnes pamatuji, když nám po mnoha letech bezproblémového používání odešla čepovací termoska zakoupená v Merkurii a tehdy ještě kvalitně vyrobená v Číně a my ji nahradili "značkovou" Tescomou. Měli jsme malé dítě a tak jsme s sebou v autě vozívali čaj právě v oněch termoskách. Ta čínská v životě nic špatného neprovedla, z té tescomácké se obsah vylil po celém kufru. Vzteky jsem si rozšvihal, protože následovala důkladná očista lepivého obsahu celého zavazadlového prostoru včetně dobře savých koberců. Když jsem svůj zážitek sdělil tescomě, tak mi jen odpověděli, že termoska je konstruována jen na kolmé stání a nějaká těsnost výrobku je zbytečností. K výrobku žádný návod či upozornění nebylo, dnes bych se možná soudil o náhradu škody. Je to jako kdyby u petek nebyla záruka, že po přetržení "plomby" šroubovacího uzávěru by nebyla zaručena těsnost tohoto uzávěru a obsah by se svévolně vyléval.

    Někde tady v dikuzi bylo řečeno, že kdosi shání "nedostatkové zboží" a Méďu Béďu 23. 11. 11:08 a brblu 23. 11. 11:20 zajímaly položky. Vedle reakce typu nábytek, kvalitní potraviny - sýry, jogurty, uzeniny, boty bych i já přidal: za socialismu se vyráběly otevíráky konzerv, nevím, jak bych jej popsal - otvírák měl takový zobáček, ten se zapíchl do víčka a a otáčením rukojeti doprava a jednoduchým převodem se konzerva obkroužila a víčko se tak pĺně nebo částečně prořízlo. Levou rukou se držela konzerva a pravou se točilo s rukojetí. Tyhle spolehlivé, jednoduché a levné otevírače se sehnat nedají. Dnešní otvírače jsou drahé, technicky překomplikované, některé otevírají tak, že odříznou nejen víčko, ale i kousek boční stěny konzervy, takže zůstane po otevření ostrá boční hrana, o kterou se krásně říznete. Někdy potřebujete 3 ruce. Dřívejc to muselo projít nějakou zkušebnou a jistě by takový paskvil neschválili. Když jsem byl u té Tescomy, testovali se různé silikonové formy (např. bábovky) do trouby. Samozřejmě, že tyhle silikony uvolňovaly při vyšších teplotách nějaké jedy a ještě bylo divné že stejné výrobky od stejné firmy a každý vylučoval něco jiného a i v jiných, dost rozdílných množstvích. Pokud jde výrobek k testování, tak se samozřejmě předkládají jiné vzorky, než které pak jdou do obchodní sítě.Z obchodní sítě pak testují různá spotřebitelská družení, ale ta nestíhají a nemají dostatek financí, protože výrobek určený k testovaní musí koupit a zaplatit.
    Dále sháním takové malé plastové lopatičky, dají se použít např. v kuchyni na mouku či cukr, dřívejc běžné v každých domácích potřebách, dnes nesehnatelné.
    A takové prkotiny, kdyby byly na Internetu, si z např. z USA objednávat nemíním. Ale nenašel jsem je tam. Dále sháním jakékoliv šrouby, vruty s rovným "šlicem". Ty s křížovým se sice dají použít s aku vrtačkou a patříčným bitem (jen kolik těch je druhů - PZ, PH ... proč to někdo neunifikoval do jednoho křížku - nezaměňovat s velikostmi 1-3), ale jinak jsou na Ho..., protože se po čase nedají povolit, křížová drážka se vymele, nejde proříznout tak jako jde proříznout "šlic" rovný. Sháním venkovní krycí kulatou mřížku, vnitřní průměr 125 mm, vnější 175 mm. Zrovna tak je blbost si asi objednat 1-2 nože v ceně několika desítek korun z e-shopu, takové základní věci by měly být k dostání v každém obchodě, dnes ty obchody jsou, na rozdíl od socialistických krcálků, velkokapacitní.
  • 25. 11. 2009 13:32

    Jarmila (neregistrovaný)
    Díky za názor.
    Vezmu to popořadě: kádrovačku jsem dělala, ale v r. 1990-91, krátce po převratu, kdy jsem nastoupila po jednom komunistickém "dělnickém kádru". Co dělali soudruzi, jak se báli, co se s nimi stane, jak před mým nástupem začerňovali zmínky o členství v rodné straně i o tom, jak byli v milicích, bych mohla psát story. fakt je, že v té fabrice bylo hodně sice soudruhů, ale těch poctivých, co tomu skutečně věřili a makali a věřili, že se jednou budou mít lépe. Třeba pán kolem 50 let, hlavní vedoucí výroby. Chlap jen s výučním listem, ale v organizaci práce strčil do kapsy všechny inžinýry. Ten odejít z fabriky, tak se ještě ten den zastavila. Takových lidí jsem si hluboce vážila - pracanti, co nekoukali na politiku, ale snažili se odvést precizní práci.
    Pak tam byla hromada kariéristů, ti vystoupili z rodné strany, chvíli se třási o krk a majetky, někdo začal podnikat a řada z nich po čase naskákala do ODS (v drtivé většině právě tam) a dneska jsou znovu vážení papaláši, jen kopají za jinou stranu.
    Mým úkolem bylo nejprve nabírat lidi a když jich pak bylo moc, tak je zase propouštět. Jenže já holt tři měsíce řvala na vedení, že fabrika je nacpaná lidma a že hrozí propouštění. Tak mne ředitel odvolal, že podrývám jeho budovatelské nadšení, protože on vede fabriku ke světlým zítřkům. Následně se zjistilo, že fabrika je nacpaná lidma a že se bude propouštět. To jsem dostala za úkol já, ale já to odmítla, to nebyla vina těch lidí, to byla jednoznačně vina vedení. Takže nejprve přišlo o práci důchodci (-10% lidí z fabriky), to nestačilo, tak volné pátky za 60 % mzdy a do půl roku přišlo o práci dalších asi 200 lidí, což je na okresní město hodně lidí. Z tzv. THP ale nepřišel o práci nikdo, všechno odskákali jen dělníci. No, a pak jsem z fabiky odešla, protože ten bordel se strávit nedal.

    K nožům: já je teď nepotřebuju, mám jich dost. V prodejnách je jen Tescoma (což je tzv. "naleštěný prd") a Fackelman, totéž, jen v bledě modrém. E-shop je dobré řešení, jenže v Čechách má jednu vadu, a tím je poštovné, balné a další "zbytné" položky, krom toho zasílání zboží na dobírku (nešvar většiny e-shopů) zrovna nemiluju. Díky, mne tato forma prodeje moc neoslovuje, protože u několika málo položek to zboží nechutně prodražuje. Takže já třeba e-shopy nepoužívám, nějak není nic, co by se nedalo koupit v normálním kamenném krámě.

    Já třeba sháním mlýnek na koření, nechce se mi kupovat hmoždíř, radši bych něco modernějšího, na elektriku. Není a nebude, mlýnek na kávu se na to použít nedá, protože třeba badyán je na mletí dost tvrdý a hotové směsi jsou na jedno brdo.
    Pak třeba sháním boty, to už jsem to psala, rozumné oblečení nikoli velikosti 36 (toho jsou plné krámy, větší není a máme se ptát v příští pětiletce. Bodejť by bylo, když Číňani jsou drobnější než Evropani). No, a pak ještě nějaké drobnosti, ale já si zas umím poradit. Oni nás ti komunisti v přežívání a nahrazování kdečeho nedostatkového něčím jiným, tím co bylo momentálně k dostání, vycvičili docela dobře.
  • 25. 11. 2009 15:36

    KOUDY (neregistrovaný)
    To není důležité, jestli s tím mám problém já. Spíš se divím, že s tím problém nemáte vy, z hlediska svědomí. Musela jste zničit hodně životů. Ale to je Vaše věc, ja bych tak fungoval nemohl.
  • 25. 11. 2009 16:11

    V (neregistrovaný)
    Domníváte se, KOUDY, že dnešní personalisté neničí životy ostatním?
  • 25. 11. 2009 16:29

    KOUDY (neregistrovaný)
    To nemá s STB nic společného.Jsou dobří i špatní, jako všude, ve všech profesích. Ale členství v STB to nebyla profese. Kdyby Vám někdo vyhrožoval a vy jste ze strachu o sve blízké stal členem STB, pak je toto velmi těžké odsoudit. Člověk pro bezpečí svých blízkých udělá mnoho. Ale pokud to někdo dělal dobrovolně a rád, pak se divím, jak může v noci v klidu spát.
  • 25. 11. 2009 20:18

    Jarmila (neregistrovaný)
    Nevím, kolik Vám je let, KOUDY, ale běžný člověk se s STB běžně nepotkal (já osobně třeba nikdy a z příbuzenstva taky nikdo). Práskači ale nebyli jen v STB, ale existovali taky tzv. PS VB = pomocná stráž veřejné bezpečnosti, vlastně práskači, co udávali policajtům, co kde a kdo řekl. Lidi je ale znali a dávali si bacha, aby před nimi zbytečně nemluvili. Ono stačilo, když tihle bbečkové udali třeba mladé kluky, že si v hospodě dali pivčo a pak jeli na motorce přes pole domů do vedlejší vesnice. Když ho cajti chytili, přišel o papíry (a třeba taky ne, když měl mezi cajty známého. Vždyť jsem někde psala, že komunismus měl nastat až tehdy, až budou mít všichni všude známé).
    To už byl spíš běžnější nátlak na vstup do KSČ. Co vím, tak řada lidí se snažila jakkoli vymluvit, aby nemuseli vstoupit, ale hrozba přeřazení někam do kotelny nebo zákaz studia pro děti často dělala divy. Já se řadě lidí nedivím, že tam nakonec vlezli, co taky měli dělat, když chtěli, aby děti dostaly vzdělání a mohly třeba vystudovat střední nebo vysokou školu? Taky jsem se třeba setkala s tím, že absolventa SŠ nebo VŠ do KSČ nechtěli, protože "strana by ztratila dělnický charakter". Takový člověk pak musel ke vstupu ukecat dva dělníky, aby ho tam vzali (což byl třeba případ mého kamaráda, ani nevím, jestli ho tam nakonec vzali, bez toho mohl i s VŠ jezdit s náklaďákem). Takže studenti stupovali do KSČ ještě na škole, protože student do KSČ vstoupit mohl, to ještě nebyla "pracující inteligence" nebo na vojně, protože voják do sledovaných kategorií taky nepatřil. Soudruzi si většinou dávali bacha, aby na dobrých a lépe placených místech byli zase jen členové KSČ. Člen KSČ totiž platil straně příspěvky podle výše platu, takže to byl kšeft něco za něco: my tobě dobře placené místo, ty nám členský příspěvek. No, a protože byly organizace KSČ v každé fabrice, měli to hoši ošetřené dobře, placení se nevyhnul nikdo.
  • 25. 11. 2009 20:39

    KOUDY (neregistrovaný)
    Pak má V. jste opravdu hloupa. S takovýma věcma se nežertuje. Dle názorů, které tu píšete bych se ale u Vás nedivil ničemu.
  • 25. 11. 2009 21:31

    Méďa Béďa (neregistrovaný)
    Proboha, co je na tom povídání Jarmily hloupého??? Jenom dokazuješ, že jsi si v té době hrál v uhláku na horníka, nebo jsi spíš nebyl vůbec na světě, a teď onu dobu posuzuješ podle toho, co mo(u)drá strana a vláda dovolí vypustit jako informaci...
  • 25. 11. 2009 23:16

    KOUDY (neregistrovaný)
    Hloupé je to, že jsem se mylně domníval, že paní Jarmila si dělá z takto vážných věcí legraci.Domníval jsem se to na základě příspěvku, který udajně napsala ona a byl obdobny příspěvku, který se tu objevil i dnes večer, okopírovaný přikládám niže. Autor tohoto příspěvku se za paní Jarmilu evidentně vydava a tímto ji poškozuje. Veškeré mé příspěvky, které se týkají tohoto byly reakcí na příspěvky typu jako je níže. Jinak pro Vaši informaci, horníka jsem nikdy nedělal ani nic podobného.
    Datum: Dnes 22:51
    Vložil: Jarmila
    Titulek: Re: Trošku zavádějící čísla (celé vlákno)

    Asi by bylo fér abych se přihlásila svým jménem a rozsekla to. Je tady někdo, kdo se za mě vydává. Já, skutečná Jarmila, potvrzuji, že jsem v STB byla. Ale jak jsem napsala výše, nebylo to nic hrozného. Rozhodně jsem nikomu nezničila život.
  • 25. 11. 2009 21:45

    Jarmila (neregistrovaný)
    Můžete být konkrétní, co píšu špatně? V čem máte dojem, že žertuju? Že jsem nikdy neviděla a nikdy nepotkala živého STB-áka? Já za to nemůžu, až se znova narodím nebo jestli se ten režim nedej bože vrátí, tak to pro klid vaší duše napravím.
    Uvědomte si, že úkolem STB-áků bylo hledat vnitřního a vnějšího nepřítele. Podobné složky má každý stát, co myslíte že je americká FBI? Dneska si je hodně lidí plete právě s PS VB, jenže to byli proti STB spíš jen místní práskači (asi za peníze, protože slušný člověk by to normálně nedělal).
    Vážený, zapojte mozek a zeptejte se pamětníků, nekoukejte tolik na TV a nechoďte na schůze ODS.
  • 25. 11. 2009 22:45

    KOUDY (neregistrovaný)
    Moje reakce byla na příspěvek, který byl zde někým uveden (podle přezdívky jsem se domníval, že jste to napsala vy), že jste pracovala jako kádrovačka a zároveň byla v STB, Ptal jsem se, zdali to je pravda a přisla mi od osoby s přezdívkou Jarmila odpověď že ano, jestli s tím mám nějaký problém. Záhy přišla reakce, že to tak není, proto následovala moje reakce, že s takovými věcmi se nežertuje. Ta diskuze je už velmi nepřehledná a samozřejmě se může i stát, že někdo napíše cokoliv pod Vašim jménem a těžko lze rozpoznat, kdo to napsal. Pokud se tak stalo v tomto případě nebo došlo k jakémukoliv jinému omylu vlivem nepřehlednosti diskuze, kvůli četnosti příspěvků,pak se samozřejmě omlouvám za výrok, že jste hloupá, bylo to myšleno jako reakce, pokud byste si dělala z těchto věcí legraci.
  • 25. 11. 2009 22:51

    bez přezdívky
    Asi by bylo fér abych se přihlásila svým jménem a rozsekla to. Je tady někdo, kdo se za mě vydává. Já, skutečná Jarmila, potvrzuji, že jsem v STB byla. Ale jak jsem napsala výše, nebylo to nic hrozného. Rozhodně jsem nikomu nezničila život.
  • 25. 11. 2009 23:12

    Méďa Béďa (neregistrovaný)
    Ty krávo nebeská, vždyť ani nevíš, jak se název té zločinecké organizace vlastně píše... A každý s IQ nad 65 pochopí, že skutečné Jarmile nesaháš ani po kotníky, byť jsi jí ukradla a zaregistrovala si její nick.
  • 26. 11. 2009 7:13

    Roman (neregistrovaný)
    Nesahá jí po kotníky v čem? V komoušských kecech a levicových nesmyslech????
  • 26. 11. 2009 9:10

    anonymní
    Nedávno jsem četl o možnosti obnovy Pomocné stráže VB, jen by se to jinak jmenovalo.

    Co znám členy a sympatizanty ODS, tak jsou to překabátění kovaní komunisté, kteří se nějak nemohou upamatovat na období před r. 1989. Ach ten Alzheimer ...Nebo Prkinson ... Já si ty dva občany stále pletu.
  • 26. 11. 2009 12:33

    anonymní
    StB pokračuje, jen pod novým názvem. Občané jsou špiclováni ještě více než za prvního totáče.
    Jen si vemte, když se chystá nějaká schůze, oslava, setkání, manifestace atp. Děje se tak v naprostém utajení, a stejně o tom bezpečnostní složky vědí. Neschvaluji a nezastávám se extrémistických skupin, ale jen upozorňuji, že Velký Bratr vidí skutečně vše. Dále odposlechy telefonů jsou na daleko vyšší a masovější úrovni, než tomu bývalo před 89. Dále kamerové systémy - dnes je člověk sledován naprosto všude, samozřejmě pod záminkou bezpečnosti občana. Kamery zaznamenávají pohyb auta, např. za účelem měření rychlosti či jízdy na červenou, ale je zaznamenán každý, i kdo přestupek nepáchá. Radary používané Policií mají v paměti hafo měření, a to i těch bez přestupků. A jak mi prozradili známí měšťáci, neumí to z radaru ani vymazat, takže kdyby chtěl někdo v budoucnu porovnat výběr pokut s napáchanými přestupky, tak zjistí, že v paměti je hafo přestupků nepostižených, protože je spáchali známí, kteří přece nebudou platit pokuty... Kde surfujete na internetu, jakou poštu posíláte a přijímáte, jaké děláte bankovní převody - na vše jsou speciální sledovací programy používaných nikoliv hackery, ale státní mocí, takže aby občan unikl sledování, musel by žít asi na pustém ostrově /Bahamy, Sejšely/ a ke komunikaci užívat šifrovaný kouř a bubny.
  • 25. 11. 2009 15:33

    Jarmila (neregistrovaný)
    Ale ježišmarjá KOUDY, copak jsem mohla být v STB? To bych asi nenapsala, že jsem v r. 1990 vystřídala jednoho komunistu ve funkci kádrového ředitele! Já nebyla ani v rodné straně, já byla na mateřské a pak jsem se vymlouvala na to, že mám malé dítě a nemám hlídání. I tak se to rovnalo profesní sebevraždě, protože jsem pak nesehnala práci a chodila jsem uklízet. Zase jsem ale měla jako uklízečka volnou pracovní dobu a na počet odpracovaných hodin i rozumný plat. A slušnou práci jsem sehnala právě až po r. 1989.

    Fakt ale je, že komunisti měli za 40 let u moci řadu věcí vymakaných. Nařídili všeobecnou pracovní povinnost, díky tomu neměli bezdomovce a vpodstatě ani sociální případy. I když se rozpadla rodina, měl chlap (protože v bytě většinou zůstala manželka s dětmi) kam jít, byly podnikové ubytovny. na těch taky končila děcka z dětských domovů, protože ta se vyučila pro nějaký podnik a jejich profese se vybíraly podle toho, jestli podnik má nebo nemá ubytovnu, aby toi měly do startu života aspoň trochu ulehčené. Taky bylo dobré, že se vpodstatě celý národ v poledne stravoval, ne jako dneska, kdy přijde domů ženská po 12-hodinové šichtě a večeře doma je její první teplé jídlo, protože nedostává stravenky a jídlo v hospodě za 100,- Kč je pro ni vzhledem k jejímu platu moc drahé. Ono byly věci dobré a byly věci špatné. Jen blbec dobré zruší šmahem a pak povinně jásá nad něčím daleko horším, jak je to úžasné, báječné a jedinečné.
  • 25. 11. 2009 16:06

    V (neregistrovaný)
    Vy ekonomice moc nerozumíte, co? Říkat povinné zaměstnanosti, že byla "vymakaná", to je opravdu názor nevzdělané a hloupé uklízečky.
  • 25. 11. 2009 17:03

    Jarmila (neregistrovaný)
    Zato platit nepřizpůsobivé skupiny, které už 3. generaci nepoznaly, co to je práce, je pokrok? Ty skupiny, které se množí jako králící a které nebudou dělat, jen hýbat pr*elí, aby bylo víc usoplených nevzdělaných fakanů, na které se zas budou bezpracně pobírat sociální dávky? Vy nechápete, že na některé lidi bohužel platí jen bič. Takoví ale byli za socíku v base za příživu nebo na ně platil zase jen bič v podobě postihů. Já vím, přezaměstnanost je blbá, ale některým skupinám barevných obyvatel se flákání líbí a ještě řvou, že je živíme špatně. Slovo práce je pro ně rasýzmus.
  • 25. 11. 2009 18:53

    V (neregistrovaný)
    Jak říkám. Uvažování uklízečky. Nic proti nim, ale na přednášení na VŠ to asi nebude.
  • 25. 11. 2009 20:02

    Jarmila (neregistrovaný)
    Dle Vašich výlevů soudím, že přednášíte přinejmenším na Harvardu, že? Učil jste taky Viktora Koženého? Vaše myšlení by tomu odpovídalo.
  • 25. 11. 2009 20:24

    V (neregistrovaný)
    Nikoliv. Pracuji jako senior manažer v jedné auditorské firmě. A hlupáka jako jste Vy potkávám velmi zřídka.
  • 26. 11. 2009 11:37

    V (neregistrovaný)
    Ano, ale těžko je nazývat blbci. Ať už díky jejich vzdělání, platu, IQ atd. Takto blbci opravdu nevypadají...
  • 25. 11. 2009 16:43

    J. (neregistrovaný)
    Měli to tak vymakaný, až to přivedli ke krachu...

    A pozor, zjevné nedostatky dnešního režimu které nepopírám nemají s tím, že socialismus je hloupost, nic společného. (To jen předem upozorňuji na nesmyslnost reakce typu "a dneska to stojí teprve za nic" a následného všeobjímajícího dvoustránkového výlevu, jak to tu někteří diskutující umí.)
  • 24. 11. 2009 8:10

    Peva (neregistrovaný)
    Většina truhlářů, kvalitní nábytek neudělá, kde by vzali kvalitní masivní dřevo a nebo dýhu? Většinou dělají jen z laminovaných desek a lepí na to umělý hrany...Stejně tak kuchyňský studia. Sehnat kvalitný nábytek za celkem rozumnou cenu je celkem dost pracné. Většina lidí ani neví jak takový nábytek vypadá...
    Kvalitní řeznictví s vlastní rozbouráním a vyrobou salámů, aby člověk pohledal. Většina řezníku bere maso a uzeniny z velkovýroby. A je to ten samý šunt jako v supermarketech...
  • 25. 11. 2009 9:10

    anonymní
    Ano, máte pravdu. K výrobě nábytku jsou třeba drahé, mnohdy jednoúčelové mašiny, na které běžný, natož venkovský truhlář nemá. Pokud takový stroj nejede celou směnu, tak se nevyplatí. Dále potřebuje velké sklady na suché dřevo, čisté, suché, teplé, oddělené prostory pro stříkání nábytku. Pak to už ale není pro živnostníka, ale velkou firmu. Pokud to dělá nějaký živnostník, tak se nejedná o sériovou, ale o kusovou, a tím pádem i drahou výrobu. Pokud se podíváte do nějakých databaází, tak truhláři, co ještě zbyli, nabízí většinou zakázkovou výrobu nábytku - banky, hotely, restaurace. Už to napovídá o ceně, jenže už se nové banky nestaví či nemodernizují, tak se třeba přeorientují na montáž kuchyní či vestavných skříní, a jsme zase u toho lamina a papundeklu. V okolí, ač nejsme žádná bývalá nábytkářsko-truhlářská oblast, se pár fabriček vyrábějící kvalitní nábytek, po převratu muselo uzavřít. Sice nevykryli svou produkcí celou republiku, ale místně něco platní byli.

    Co se týče masa a uzenin, tak se po převratu vrhli na to, že každý řezník si bude sám bourat, vyrábět. Nově postavené a moderní masokombináty typu Čakovice musely jít do kytek. Jenže pak se začala zpřísňovat hygienická pravidla na úroveň civilizace bývalých uzavřených socialistických kombinátů a nově budované miniprovozy nevyhovovaly /to se týká ale např. i zpracování mléka/, na jejich další a další modernizace už nebyly finance a tak se doménou stala tak odsuzovaná (nyní už nesocialistická) megalománská velkovýroba. Pokud se někde slučují nebo kupují nějaké provozy, tak za účelem uzavření těch menších. Zpracovatelské podniky jsou opět kolosy, byť ne koncernové podniky, ale holding a kde jsou ty sliby, jak si budeme vyrábět regionální kvalitní speciality? A tak si v každém obchodě koupíme stejný vídeňský párek, stejnou Ostravsko klobásu, stejnou Vysočinu, nemající až na výjimky s těmi původními, socialistickými nic společného (Vysočina měla přídomek "český uherák" - dá se to o dnešních Vysočinách a Vysočinkách říci?)
  • 23. 11. 2009 12:06

    brbla (neregistrovaný)
    No to je tedy skutecny konkretni seznam:-)Ja znam spoustu znacek kvalitnich syru, kvalitnich bot i kvalitniho nabytku. Reknete jednu jedinou vec, jeden konkretni vyrobek, ktery nemuzete nikde sehnat,
  • 23. 11. 2009 17:14

    Jarmila (neregistrovaný)
    Já třeba neseženu boty. Nejde jen o kvalitu. Já mám prostě tu smůlu, že mám širší chodidlo než ostatní. Takže jsem už rezignovala. Chodím v botaskách nebo v páskových pánských botech, a to celoročně. Když si koupím dámské botky, jsou úzké a lepené, takže po dvou hodinách na noze se prostě bota v lepených spojích rozlepí a na závěr podrážka odpadne od svršku. Stejně tak se mi stalo, že se podrážka zlomila vejpůl. Botasky jsou dostatečně široké a mají pružné podrážky. Akorát prostě nemůžu nosit sukně, protože k botaskám to vypadá blbě. Kde jsou story o to, že pan Baťa vlastnoručně ušil botu na netradiční velikost chodidla? Jenže já si troufám tvrdit, že Evropanky mají v drtivé většině širší nohy než Asiatky, a boty, prodávané v Evropě, se prakticky kompletně dělají v Asii. Pochopitelně podle asijských kopyt. Takže Evropanky si buď kupují každý měsíc nové boty nebo rezignovaly jako já. To je bohužel příklad toho, co za socíku bylo a dneska není. Nejde mi o boty módní, ale o boty, které bych mohla natáhnout na nohu a jít v nich beze studu třeba na ples nebo prostě jen tak na ulici. Tuto službu mi bohužel dneska dělají botky, ušité ještě za socíku, a chvalitele moderního kapitalismu upozorňuji, že v těchto plesových botkách chodí na společenské události i moje dcera, ty zatracované socialistické botky si ode mne půjčuje. Má sice nožku o fous užší než já, nicméně má obdobný problém: botky, rozlepující se po straně. Takže nosí taky tenisky jako já nebo si botky kupuje v cizině. Zajímavé, že v Rakousku a v Německu ženy podobné problémy nemají.
  • 25. 11. 2009 11:21

    JarkaJ (neregistrovaný)
    Mám podobné problémy s botami. Myslím, že Rakušanky a Němky mají často taky širší chodidla stejně jako Češky, a proto se u nich širší boty seženou. Zkuste třeba německou firmu Deichmann - mají speciální řadu bot, myslím se jmenuje Medicus s botami šířky G nebo H. Nebo v Glóbusu mívají německé boty zn. Reflexan, ty jsou taky vyloženě pohodlné.Pro mě je svátek, když seženu opravdu pohodlné boty. Kdybych měla větší nohu, kupovala bych si pánské a měla bych po problému.
  • 25. 11. 2009 11:25

    anonymní
    U Deichmanna mně bez problémů vyměnili turistické boty, které po půl hodině chůze začaly tlačit. U RENO Obuv mně zamítli reklamaci polobotek, které se při první chůzi v dešti úplně promáčely (prý nejsou pro chůzi v dešti vhodné).

    Tak teď čekám, jak mně nějaký bolševik vysvětlí, že RENO je tím pádem kapitalistická firma myslící jen na zisk, a Deichmann naopak socialistická firma myslící na zákazníka.
  • 25. 11. 2009 13:14

    V (neregistrovaný)
    Tak čekejte, možná že vám ...

    Pokud byste jezdil do Německa, tak u nich je Reno spíše pro socky, problémy asi má, protože nedávno tam zavřeli jednu prodejnu, do které jsme jezdili. A obuv už občas vezmou i k opravě, což se v minulosti v Renu nedělo a neděje se tak ani v současnosti u Deichmanna. U nás Reno taky jeden krám zavřelo. Přesto je u nás Reno vnímáno spíše jako fajnovější obchod, spolu s Deichmannem či jinými značkami. Ale jako když porovnáte Lidl s Globusem, podobně je na tom Reno s Deichmannem.
  • 25. 11. 2009 13:47

    Jarmila (neregistrovaný)
    Poté, co mi v jednom kamenném krámu zamítli reklamaci tenisek, co vydržely jen tři neděle a prasknul jim svršek, načež je prodavačka štítivě uchopila dvěma prsty a zhrozila se "Vy jste v nich chodila!", a ve druhém opět kamenném krámu zase po třech nedělích zamítli reklamaci pánských polobotek mého přítele s tím, že "nemáme chodit s reklamací bot na konci jejich životnosti" (ale bohužel mi nevysvětlili, jak dlouhá je životnost bot, tři neděle to jistě nejsou), kupuju boty zásadně u Vietnamců. Boty ze tři stovky, když nevydrží, tak je zahodím a koupím nové. Páskové letní sandály vydržely skoro tři roky, jejich následovníci už drží druhý rok. Botasky jsou schopné vydržet taky tři roky. A značkové boty se můžou jít klouzat. U Vietnamců oceňuju vcelku příznivý poměr cena/ užitek.

    A ještě něco: u nás v Tescu má malou jídelničku Vietnamec. Kvalitní a chutné jídlo za lidovou cenu, bere i stravenky. Smažák s tatarkou, hranolky a 3 dl coly zmákne za 65,- Kč (zatímco McDonald za pouhých 135,- Kč), takovou cenu tu už nikdo široko daleko nemá. Jak to, že ti Vietnamci jsou schopní provozovat restaurace s lidovými cenami? Pro rejpaly podotýkám, že zařízení má kompletně v nerezu a jíst by se tam dalo i z podlahy, takže žádný humus.
  • 23. 11. 2009 12:54

    MoB (neregistrovaný)
    1. Nemáte na vsi truhláře? Stolaře? Prostě někoho, koho jeho šikovné ruce živí? Nebo chcete kvalitku za cenu levného papundeklu? Když budu chtít nábytek ze dřeva, nechám si ho udělat - a podpořím místního truhláře.

    2. Jde to. Někdy je třeba lépe hledat, ale jde to. Bohužel v tomto si za to můžeme sami: když dáte v krámě na polici vedle sebe levný jogurt "měkký kyt" a kvalitní smetanový za 2x tolik kaček, levný šunt se prodá, smetanový jogurt ne. Proto to lepší jídlo nemají v každém krámě, ale třeba jenom v každém pátém. Pro pečivo např. není problém se stavit v pekárně (v Ostravě např. Mayak), a pošmáknete si jako nikdy předtím. Opět, v Penny a spol bych tuto kvalitu ani nečekal.

    3. Ale jde to :) Nevím jak Baťa, tam se mi nelíbí design, ale já mám už tři roky botky Dr. Martens (výroba v Anglii, snad to ještě platí) a až na mírně zašlý svršek jsou naprosto v pohodě.
  • 23. 11. 2009 17:56

    anonymní
    Aniž bych se chtěl zastávat místních nostalgiků, zajímalo by mne, jak takový kvalitní jogurt (salám, maso, zeleninu...) poznám v regále od levných šuntů. Že je dražší? Je vyšší cena automaticky zárukou vyšší kvality?
    Jisté vodítko mi mohou dát biopotraviny, ale co v obchodech, kde zrovna konkrétní potravinu v bio kvalitě nemají?
  • 23. 11. 2009 18:44

    anonymní
    Ano, vezmu si lupu a nákup blbého jogurtu bude trvat půl dne, pokud se nepobleju rovnou po prohlédnutí první etikety. Proboha, hlavně že všichni melou o jištění kvality...
  • 23. 11. 2009 22:56

    anonymní
    Tak u jogurtu je to vcelku jednoduche - staci kupovat ty tradicni ve skle. Vyrabi je Madeta a Agro-la.
  • 24. 11. 2009 9:28

    anonymní
    Jenže ona ta Madeta nedávno stávala 10 Kč v akci a 15 mimo akci a nyní stojí 15/20, což je 50% zdražení. Vedle toho ještě snížili obsah balení!
    Mělo by být pravidlem, že nekvalitní, zdraví poškozující zdraví /nejen/ potraviny by se nesměly ani vyrábět a ani prodávat. V tomhle dost zachraňovaly tak zatracované socialistické zkušebny, které nekvalitní výrobek neschválily pro trh. Bohužel, zkušebny se rušily a různé přísné normy byly změkčeny nebo zcela zrušeny v souvislosti s "harmonizací" předpisů s "vyspělou" Evropou. Trh rozhodně nic nevyřeší a lidé kupují hlavně to, co jim dovoluje peněženka. Ale kdyby se nekvalitní věci vůbec nevyráběly a naprodávaly, tak by si lidé, bez dlouhého přemýšlení a luštění etiket s chemickými kódy, kupovali jen to kvalitní zboží, nic jiného by jim nezbylo. To zboží by samozřejmě muselo cenově odpovídat příjmům občanů, nikoliv maximálním ziskům prodejců.
    Když z desetitisícového příjmu utratím 7 tisíc za bydlení a zbyde mi na jídlo 3 tisíce, tak pak asi těžko budu kupovat jogurty za 20, když horko těžko budu mít na ty za 4,90. Kupovali-li bych kvalitní zboží na dvojnásobnou cenu, tak bych za potraviny utratil místo 3 tisíc tisíců 6 a kde ty 3 tisíce vzít, když přijem je jen 10 tisíc? Je to hlavně o penězích. Když však zlevní, bude větší odbyt, to by ale musel někdo oželet něco ze svých zisků.
  • 7. 1. 2010 12:15

    SKYDIVER (neregistrovaný)

    Aha tak nejdiv to neni pak to je ale daleko nebo je to o 50%PROBOHA! zdrazeno hmmm 5 korun no… nebo je to pres e-shop ale tam chtej dobirku – asi pro to ze firma co to dopravuje ji pozaduje a plati sve zamestnance kteri si pak stezuji na cokoli stejne jako Vy PROSTE SI DUVOD NAJDETE ve vsem argumeny nemaji cenu ponevadz vytahnete dalsi zastupny „PROBLEM“ a clovek se od prvni veci dostane uplne nekam jinam – to je proste sorta lidi ktera si stezovala vzdy a vzdy bude

  • 24. 11. 2009 10:00

    anonymní
    Každý není chemik nebo Ing. Havlíček, aby se podíval (mikroskopem) na etiketu - na složení. Občas nějaká éčka jsou i neškodná, ale na to nelze spoléhat. A u řady výrobků /hlavně pultový prodej/ se až na výjimky ani složení nedozvíte a cena, ta už vůbec není vypovídajícím faktorem. "Eidam", u kterého se mnohdy nepoužívá označení "sýr", stál donedávna 100-120/kg a leckdo se domníval, že kupuje opravdový sýr. Nicméně to byla jen imitace za cenu opravdového sýra.
    Navíc různé kontroly prokazují, že výrobky neodpovídají složení na etiketě, když tam náhodou je
  • 23. 11. 2009 22:56

    MoB (neregistrovaný)
    Jde to dost jednoduše: koupím, sním, když mi to chutná, koupím znovu, jinak ne. Proboha, to je to fakt tak složité??? Kdo myslíte, že vám bude říkat, který jogurt je dobrý? Vy sám musíte mít snahu. Jinak si jezte co chcete.
  • 24. 11. 2009 8:25

    Peva (neregistrovaný)
    1) Viděl jste někdy nábytek z dýhy? To vám truhlář na koleně jen tak neudělá. Ano, jde kvalitní nábytek sehnat, ale ne v obchodě, ale po internetu přímo od výrobce (třeba dřevotvar, cena je samozřejmě nyní úplně někde jinde...holt výrobní podniky jako Tusculum, Jitona, a podobně už zkrachovaly).

    2) Kvalitní jogurty a sýry podle mne nemají obsahovat žádné náhražky a zlepšovače chuti (jako jsou potravinářská barviva, guam, želatina, a podobně). Až takový najdete, tak mi napište, který to je (jeden znám, ale je německý). Jogurty ve skle jsou taky šunty, které se snaží tvářit že jsou něco extra...

    3) S botama baťa jste mě fakt rozesmál, křusky v kterých se nedá chodit...(měl jste je někdy na nohách) to si fakt raději koupím nějaký kožený boty v humanicu.
  • 25. 11. 2009 7:47

    mindrák (neregistrovaný)
    Protože pokud zde někdo napíše, že bere nyní málo, a to málo mu nestačí na pořízení auta, bydlení, vzdělání atp., tak je ostatními přispěvateli označen za neschopného a ať se z této republiky vystěhuje, vzdělává se, zvyšuje si kvalifikaci, pracuje 25 hodin denně bez oběda, učí se cizím jazykům a podobné "rady" Kdyby se řídil podobně chytrými radami i tenkrát, mohl si jistě i tenkrát žít "na vysoké noze".

    Nevím, jak se do přehledu dostal průměrný příjem v 89. u lékaře 3.000 Kč. Lékaři měli za každého režimu dost slušné příjmy a oněch zmiňovaných 3.000 Kč jsem měl v 89. coby 25letý středoškolský vzdělaný THP.

    "Svobodné" cestování v podobě vyplňování lustračních dotazníků přineslo zejména příliv drog, kriminálních živlů, mafií a nemocí, které tu byly kdysi vymýceny. Dovolím si tvrdit, že až nějaká pandemie zaútočí, budou se hranice stejně zavírat, a nepomůže nám ani devizový příslib. Co se týče plánování doby dovolených, tak co je to tehdejších "téměř rok dopředu" proti dnešnímu stavu, kdy se dovolené plánují přes rok dopředu. A je zajímavé, že mimo plán dovolenou nedostanete, ale když marodíte a zaměstnavatel by měl vyplácet nemocenskou, najednou ta dovolenka mimo plán jde ...
  • 25. 11. 2009 8:04

    Roman (neregistrovaný)
    To není o tom, kdo ho jak označí. Je to o objektivním faktu, že dnes mají málo peněz jen pohodlní a líní lidé, kteří do práce chodí z povinnosti a moc se nesnaží. Každý dobrý schopný pracovník je nad zlato a je náležitě oceněn.
  • 25. 11. 2009 10:00

    anonymní
    Náš synek měl vadné držení těla a tak navštěvuje ortopeda. Součástí návštěvy je i kontrola bot. Tehdy měl nějaké od Baťy, nebyly levné a ortoped se zhrozil. Vzhledem k tomu, že bydlíme na hranicích s Německem, začali jsme kupovat boty nejen pro něho, ale pro všechny dospěláky tam - cenově výhodnější než u nás, kvalita lepší a když se nám 2x ke konci 2leté záruční doby stalo, že měly závadu / u nás by reklamce byla jednozačně po 2 letech vyhodnocena jako neprůchodná vzhledem k opotřebení provozem), bez problémů a 30denního posuzování nám okamžitě vrátili peníze. Vyměnit zboží ani nejde, jedou přes čárkové kódy, takže i když si hned koupíte nové, stejně vám nejdřív vyplatí za ty reklamované a pak zase zinkasují za ty nové.
  • 23. 11. 2009 11:45

    (neregistrovaný)
    Dnes je akorát nedostatek pracovní síly. Stejně jako za komoušů se těžko hledá jakýkoliv řemeslník za rozumnou cenu co by něco uměl.
  • 24. 11. 2009 19:29

    anonymní
    Mně osobně chybí obyčejné mléko, které normálně zkyslo.
    Jogurt ve skle s marmeládou taky chutnal jinak.
    Ale hlavně, náklady na bydlení nebyly takové.
    Babičky, vdovy a "trídní neprátelé", dozily ve svých bytech. Na zdravé jídlo jim stačilo, i na kulturu.
    Matku restituentka vyhodila na ulici.
    Na Václaváku bylo v noci bezpečno.
    Suma sumarum 50/50.
  • 24. 11. 2009 22:28

    Roman (neregistrovaný)
    Třtídní nepřátelé nedožili ve svých bytech, ty jim byly hlavně začátkem komunismu sebrány. Nebo k nim byly nastěhovány další rodiny. V tomto tvrzení bych byl opatrný.
  • 25. 11. 2009 10:01

    anonymní
    Ano, tuhle jsem někde četl, že řada oblíbených, socialistických značek má jiné složení a mnohdy se mění i chuť. Ano, těžko porovnáme chuť Kofoly z r. 1989, protože ta se po taky 14 dnech byla schopna zkazit, zkysnout. I když mi Kofola stále nesmírně chutná a je rozdhodně zdravější než jiné colové výroby, které obsahují navíc kyselinu fosforečnou způsobující odvápnění kostí a rakoviny, vydrží mnohem déle díky konzervantům typu benzoan sodný, který ve mně důvěru nevyvodí. Ale bohužel, tyto konzervanty se dávají dnes absolutně do všeho, vahma možná nějakých regionálních moštů.

    Já třeba sháním slovenský nealkoholický nápoj z vinných hroznů - "VINEA´. Dříve, i krátce po převratu, se dal celkem běžně koupit, dokonce byl i ve vratném skle. Nyní se nikde u nás nedá koupit. Na Slovač kvůli tomu jezdit nemíním. Mohou "odborníci" poradit?
  • 25. 11. 2009 20:59

    evík (neregistrovaný)
    hele vinea je občas v prodeji ale pod jiným názvem ,,taky sem jí občas pila je to v takový plastový zelený láhvy asi má 1 litr -má balení podobné jako coca cola a myslím že jí mají v kauflandu tu u nás.. evík
  • 26. 11. 2009 9:00

    anonymní
    Jo, dělají se imitace, nemající s opravdovou Vineou nic společného, jen nesou zavádějící název, že to má vinný původ (Hrozen, Márka, Relax, Senza ...). Chuť po víně je čistě kombinace chemických sloučenin, stačí si vzít lupu nebo mikroskop a složení rozšifrovat pomocí E kódů. Navíc od Kauflandu nelze ani kvalitu očekávat, ten se snaží jet jen na nízkou cenu. Když si přečtete na etiketách, pomocí čeho je dosažena nejčastější chuť citronu či pomeranče, tak jsou to samé kyseliny, opravdový pomeranč či citron to nevidělo asi z rychlíku. A pokud třeba pamatujete na předlistopadový Lift, dělal se v licenci CocaColy do 1,5 nebo 2 litrových petek (a gastro balení tuším že v 0,33 l sklo) ve Frutě České Budějovice, pouze v citronu a pomeranči, byl na tehdejší poměry drahý, ale byl vynikající. Ta ovocná složka tam skutečně byla přírodní. Tekutina nebyla tak klasicky vodatá, ale taková trochu jakoby hustejší, právě díky té ovocné složce. Zato když dnes produkty Lift koupíte, tak to je obarvená průmyslová voda nemající s tehdejší chutí vůbec nic společného.
  • 23. 11. 2009 18:33

    KOUDY (neregistrovaný)
    Tak nejak nechapu, proc by se ta pani,co psala clanek mela stydet?! Napsala jen fakta. Nahodou jsem se dival na statitisticky urad, jak v clanku doporucuje, a vam to doporucuji take. Tam si snadno muzete porovnat co jste si mohli koupit za prumernou mzdu ted a co tehdy. Doufam, ze neotravite ostatni ctenare, protoze to by byla skoda.
  • 24. 11. 2009 16:36

    KOUDY (neregistrovaný)
    Jsou zde uvedeny jenom dostupné fakta. Vím, že na tom nejste zvyklí, ale je demokracie. Četl jsem některé Vaše komentáře zde. A tipuji Vás na muže ve středním čí postarším věku, určitě jste před rokem 89 pracoval především manuálně, na čemž samozřejmě není nic špatného, ale uspět po roce 89 chce víc než červenou knížku. A tak jste zahořklí vůči všemu dobrému i špatnému po roce 89.. Je mi líto, jak jste zahořklí, z Vašich příspěvků to jen čiší. Máte totiž velmi průhledný rukopis, takže je jasné, který příspvěk je váš. Každý může mít jiný názor, to je v pořádku, ten můj nemusí být správný a stejně tak ani ten Váš. Ale zase z druhé strany, apoň je s Vámi nějaké legrace:-)
  • 25. 11. 2009 12:13

    KOUDY (neregistrovaný)
    Na příspěvek Datum: 24. 11. 16:10
    Vložil: uživatel si přál zůstat v anonymitě
  • 25. 11. 2009 14:47

    V (neregistrovaný)
    Onen anonym reagoval na váš příspěvek 23. 11. 18:33 a ten reagoval na co? Docela blbě se příspěvky v diskuzi rovnají či řadí a nedá se určit, co k čemu patří, protože i když jsou příspěvky řazeny pod sebou, jsou ve skutečnosti přeházeny a příspěvek hned pod tím nereaguje na příspěvek nad tím ...
    Názorně - příspěvky:
    A
    B
    C
    D
    Příspěvek D nemusí zákonitě reagovat na C, ale může být reakcí na A nebo na B ...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).