Hlavní navigace

Do jara vstoupily fondy rozpačitě

7. 4. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zprávy z trhů nadále drtí fondy peněžního trhu. Výhledy slibující výnos menší než u spořicích účtů poslaly jejich bilanci za březen do mnohamilionového minusu.

Březnové výsledky nejsou nijak veselé, protože něco málo přes půlmiliardu korun ukazuje proti únoru jen nepatrný růst. Z celého čtvrtletí tak byl pro fondy nejúspěšnější leden, ale přiznejme si, že ani trhy se zatím netvářily nijak optimisticky. To se změnilo až koncem března, kdy akciové indexy konečně začaly dobývat svá 18měsíční maxima, tedy hodnoty, kde se nacházely před pádem Lehman Brothers.

Vývoj podílových fondů v březnu
Podílové fondy V mil. Kč
Peněžního trhu –376
Dluhopisové 456
Smíšené 53
Akciové 99
Zajištěné 321
Celkem 554

Letošní jaro také přineslo zajímavou nepřízeň vůči fondům peněžního trhu. Nebojte, žádné opakování „islandského průšvihu“ se nechystá, to jen situace na mezibankovních trzích ukazuje, že jejich výnos bude jen nejvýš něco málo přes jediné procentíčko. To skutečně i na každém hloupém „spořicím“ účtu dostane náš spořínek víc. Od půle února tak již z peněžáků uprchlo přes půl miliardy korun. V ČSOB tyto peníze přecházejí většinou do zajištěných fondů, ve spořitelně do ISČS Sporobondu. Ten kvete v poslední době o 100 milionů týdně a není se co divit, když za posledních 12 měsíců ukazuje 14% výnos. Že se nemáme řídit minulým výnosem? To lze opakovat do nekonečna a není to nic platné. Na druhou stranu ale zcela jistě vydělá víc než peněžní trh, což je fakt.

Jako mírné oteplení na investičním teploměru můžeme snad vnímat i zlom, k němuž došlo u smíšených fondů – ty po dvouleté tortuře konečně část klientů přijala na milost, jak ukazuje aspoň těch březnových 50 milionů korun. Nu a přežili také někteří otužilci držící i akciové fondy v plusu svými 100 miliony.

ČSOB srdnatě bojuje na poli zajištěných fondů, ale protože občas skončí některému investiční období, příliš „nových“ peněz také nezískává. A ISČS se na tento produkt v podstatě vykašlala – každá mince má i svůj rub.

skoleni_13_10

A protože se blíží valné hromady a schvalování dividend, měli by se mnozí zamyslet i nad tím, zda není výhodnější si nějaké dividendové akcie pořídit. Philip Morris vyplatí 780 korun, tedy 8 %, Telefónica O2 s 40 korunami dokonce přes 9 %. A kdo víc věří dalšímu růstu ČEZ, který vyplatí „jen“ něco přes 6 %, ale kterému analytici věští cílovou cenu kolem 1100 korun, dostal by tedy navíc k tomu ještě i šanci na další 20% růst kurzu. Porovnejte si tedy naděje různých produktů – neválí se vám na běžném účtu zbytečně moc prodělávajících pe­něz?

Navíc největší nadílku přinesla na Velký pátek data z trhu práce v USA: americká ekonomika začala konečně vytvářet pracovní místa. Takže optimismus je na místě. Kdo nezasadí své portfolio nyní, nevykvete mu možná, ale sklízet nebude jistě.

fondy březen

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).