Hlavní navigace

Dnes zasedá ČNB, přijde revize inflačního výhledu

2. 2. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
První zasedání ČNB v roce 2017 přinese zřejmě prudkou revizi inflační prognózy. Růst cen v posledních měsících totiž centrální banku překvapil.

Změnu měnové politiky ani termín očekáváného ukončení kurzového závazku neočekáváme. Podle našeho výhledu přestane ČNB bránit hladinu 27 CZK/EUR na svém zasedání 4. května.

Bank of England ponechá měnovou politiku beze změny

Zasedání Bank of England by dnes nemělo přinést žádné překvapení. Očekáváná revize inflačního výhledu směrem nahoru nebude dostatečným důvodem pro utahování měnové politiky v současnosti či blízké budoucnosti, nad ekonomikou Spojeného království totiž nadále visí rizika spojená s „tvrdým“ brexitem.

Fed letos nadále předpokládá trojí zvýšení sazeb

Zasedání americké centrální banky v souladu s očekáváním změnu měnové politiky nepřineslo. Ve svém prohlášení Fed vyzdvihl dobrou situaci na trhu práce a pokračující růst ekonomiky. Inflace (měřena jádrovým deflátorem osobní spotřeby) roste, ale je stále pod dvouprocentním cílem Fedu (v prosinci 1,7 % y/y). Trumpovy plány v oblasti fiskální politiky centrální bankéři nekomentovali, zřejmě kvůli nejistotě, jakou formu případná fiskální expanze nabyde a kdy dorazí. Výhled Fedu nadále předpokládá troje zvýšení sazeb v letošním roce. My nadále očekáváme jen dvoje. Důvodem je očekávaná silná pozice dolaru, a že by jádrová složka inflace neměla přestřelovat dvě procenta.

Lednové indikátory PMI z hlavních zemí eurozóny potvrdily dobrou kondici ekonomiky EMU na přelomu roku. Souhrnný index pro celou eurozónu byl revidován na nejvyšší hodnotu od léta 2010.

Během obchodování na starém kontinentu euro proti dolaru ztratilo zhruba třetinu procenta. Po výsledcích zasedání Fedu zveřejněných ve 20:00 našeho času ale naopak ztrácel dolar, takže hlavní měnový pár nakonec otevírá na úrovni těsně pod 1,08 USD/EUR, tedy stejně jako včera.

Britský parlament schválil zákon, který umožňuje vládě aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy a zahájit jednání o odchodu Británie z EU.

Revize inflační prognózy ČNB může vyvolat příliv kapitálu

Zasedání ČNB a zveřejnění nové prognózy centrální banky je hlavní událostí dneška. Podle našeho výhledu centrální bankéři nezmění očekávané načasování konce kurzového závazku. ČNB tedy určitě nepustí korunu k silnějším úrovním minimálně do konce března, přičemž pravděpodobné ukončení kurzového závazku setrvá na polovině letošního roku. Zajímavá bude revize inflační prognózy centrální banky. Ta listopadová očekávala velmi nízký růst cen (například v prosinci 2016 jen 1,3 % oproti 2,0 % ve skutečnosti), ČNB jí proto zřejmě posune výrazně směrem nahoru. To by mohlo spustit další příliv kapitálu na český trh a posunout korunové forwardy opět směrem dolů, podobně jako se posunuly v první polovině letošního ledna.

V našem novém výhledu zveřejněném v úterý (http://bit.ly/CEO1q17CZ) předpokládáme, že ČNB ukončí režim kurzového závazku na svém měnově politickém zasedání 4. května. Vzhledem k nedávným vyjádřením centrálních bankéřů nadále neočekáváme záporné sazby centrální banky. Naopak: revize inflačního výhledu směrem nahoru (očekáváme průměrný růst cen letos 2,2 % a 2,3 % v roce 2018) nás vede k přesvědčení, že v Q2 18 začne ČNB sazby zvyšovat, což se projeví i růstem ostatních úrokových sazeb v ekonomice (PRIBOR, swapy, apod.).

skoleni_4_3

Indikátory PMI z průmyslu příjemně překvapily

Český indikátor PMI z průmyslu v lednu příjemně překvapil, když vzrostl na roční maximum 55,7 bodu. Je tak dalším střípkem do mozaiky dobrého výkonu českého hospodářství na přelomu roku, ale odráží i nárůst důvěry i ekonomického výstupu v Německu a u dalších obchodních partnerů České republiky. Koruna zůstala proti euru na hranici kurzového závazku.

Vyšších než očekávaných hodnot PMI jsme se včera dočkali i v Polsku a Maďarsku, což také svědčí o dobrém vstupu střední Evropy do nového roku. Zlotý a forint tak včera proti euru mírně posílily.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).