Hlavní navigace

Dnes bylo na regionálních měnách mrtvo

13. 11. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna během dnešního dopoledne oslabila zhruba o tři haléře. Ve zbytku dne se na mezibankovním trhu obchodovala kolem 27,05 CZK/EUR.

Podle guvernéra Miroslava Singera by koruna měla zůstat na současné úrovni alespoň rok a půl. Domácí měna se v posledním týdnu, kdy ČNB začala intervenovat, stala měnou s nejmenší volatilitou na světě. Ani zítra zveřejněný HDP za Q3 13 by to neměl změnit.

Polský zlotý se dnes obchodoval v úzkém pásmu kolem 4,2050 PLN/EUR s posilujícími tendenci ke konci obchodování. Maďarský forint stagnoval kolem 299 HUF/EUR. Zároveň byl zveřejněn zápis z posledního zasedání maďarské centrální banky, na kterém byla klíčová úroková sazba snížena o 20 bb na 3,40 %. Ze zápisu vyplynulo, že většina centrálních bankéřů (8 z 9) hlasovala pro snížení sazeb o 20 bb. Pouze jediný centrální bankéř (Pleschinger) opět hlasoval pro pomalejší uvolňování měnové politiky (o 10 bb). Centrální banka zároveň vidí prostor pro další snižování sazeb. To je podpořeno inflačním vývojem, kde snižování cen energií oslabuje dynamiku spotřebitelských cen.

Účto_tip_změny21

Zítra se dočkáme předběžného odhadu hrubého domácí produktu za Q3 13 z české, polské i maďarské ekonomiky. Česká ekonomika by měla ve Q3 13 navázat na růst HDP v předchozím čtvrtletí (+0,6 %). Podle naší prognózy by HDP mělo přidat 0,6 % q/q. Dařit by se mělo i nadále průmyslu. Konečně vyšší přidanou hodnotu v následujících čtvrtletích očekáváme i v zemědělství, kde by měla pomoci lepší letošní úroda. Maďarská ekonomika by podle tržního konsensu měla v Q3 13 přidat 0,4 % q/q (SA). Polské HDP se čeká na 0,8 % q/q. V Polsku bude ještě odpoledne zveřejněna spotřebitelská inflace (trh 1,0 %).

Česká swapová křivka dnes poklesla o 7 bb na kratším konci, na delším konci o 6 bb.

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).