Hlavní navigace

Diskuze na Měšci se mění. Tak jako naše společnost

1. 12. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Internet Info s .r. o.
Server Měšec.cz zavádí povinné registrace a schvalování diskuzí, a to jako poslední ze serverů vydavatelství Internet Info. Mění se totiž naše společnost a s ní i pravidla slušného chování.

Od neděle 1. 12. 2019 na Měšci oficiálně nově diskuzní příspěvek pod články a aktualitami přidáte jen jako registrovaní čtenáři. Měšec.cz se tak přidává k sesterským serverům Internet Info, kde tento systém již necelý rok funguje. Nejprve vaše názory budeme schvalovat, pokud ale nebudou porušovat pravidla diskuzí, budete moci přispívat již bez omezení. Když pravidla porušíte (bude vám smazán příspěvek), opět budou vaše názory muset být schvalovány. V krajním případě vám může být vystaven ban.

Registrace je platná pro všechny servery vydavatelství Internet Info, nemusíte si pro každý web vytvářet další. Pokud již na nějakém našem serveru registrovaní jste, bude vám fungovat i na Měšci.

Weby vydavatelství Internet Info

 1. BusinessCenter.cz
 2. Lupa.cz
 3. Měšec.cz
 4. Podnikatel.cz
 5. Root.cz
 6. Slunečnice.cz
 7. Stahuj.cz
 8. SW.cz
 9. Vitalia.cz

Cenzura! Proč i vy?

Sami jsme odpůrci povinných registrací a přátelé svobodné diskuze. Problém není s kritikou, tu naopak vítáme a je nezbytná pro tvorbu obsahu i zpětnou vazbu autorovi. Rovněž vulgarismy nebo osobní útoky lze snadno editovat a mazat, protože do slušné diskuze nepatří a máme na ně nástroje.

Obtížně se však bojuje s trolly, jejichž jediným cílem je přes diskuzi si vyřizovat své osobní spory, řešit vlastní mindráky, své špatné psychické zdraví a zapojovat do těchto útoků i ostatní diskutující.

Více jak dva roky jsme tyto problémy denně řešili, což nás stálo nemalé úsilí. To se částečně zlepšilo povinným schvalováním příspěvků u článků a úplným zrušením diskuzí u aktualit, ke kterému došlo na jaře roku 2018.

Ovšem manuální schvalování příspěvků je časově náročné a ani tato forma neodradila některé jedince s neomezeným množstvím volna psát své názory v naději, že je administrátor diskuzí snad dokonce bude předávat dál (nepředával, ale rovnou mazal).

Proto jsme došli k přesvědčení, že jsme vyčerpali možnosti pro férové podmínky diskuzí a v zájmu zachování pracovní doby administrátorů, duševního zdraví redakce, čtenářů a dalších slušných diskutujících nám nezbývá už nic jiného než tento poslední krok, pokud diskuze chceme nějak zachovat.

Mrzí nás to. Ale musíme

Víme, že tím přijdeme o cenné příspěvky čtenářů, kteří se nebudou/nechtějí/nemohou registrovat. A mrzí nás to, diskuze často tvoří cennější informace než původní text, na který reagovala. Jenže tím, jak se mění naše společnost, ve které si někteří čtenáři mylně vysvětlují svobodu slova, musíme i my nakonec podniknout toto nepříjemné opatření, které má ochránit slušné diskutující, autory i redakci. Osobní útoky, vulgarismy, odsudky, trolling, flame a další do slušné diskuze nepatří.

Názory nesmí obsahovat

 1. Vulgární či hrubé výrazy.
 2. Urážlivé výroky na adresu druhé osoby či skupiny osob.
 3. Texty, které mají za cíl jen vyprovokovat emotivní reakci (trolling).
 4. Rasové útoky či útoky na jakoukoliv jinou menšinu či skupinu obyvatel.
 5. Komerční nabídky a affiliate odkazy.
 6. Odkazy na warez, sériová čísla, licenční kódy, pornografii a další nevhodný materiál, stejně jako žádosti o poskytnutí tohoto obsahu.
 7. Prokazatelně protiprávní obsah.
 8. Příspěvky mimo téma (off topic).

Na internetu nejsme anonymní

Kultura diskutujících, a tedy i jejich komentářů, se za posledních pár let významně změnila. Zatímco před pár lety komentáře byly cennými zkušenostmi pro autory a další čtenáře, dnes se často zvrhávají v osobní útoky. Náš vydavatel spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení a má dostatek podkladů pro řešení problematických příspěvků. Jejich autoři se sice snaží schovávat přes privátní sítě a měnit IP adresy, ovšem není nemožné je vypátrat. Naopak, lze je právně postihnout včetně trestní odpovědnosti, ale tato cesta je značně neefektivní, nákladná a časově náročná. Takoví lidé často spoléhají na to, že Policie České republiky pro pár ohnivých slov nejspíše nezaklepá na dveře dotyčného a že nedojde ani k následnému soudu. Neznamená to ale, že to nejde. Jen je to pracné.

Na internetu pod naivní rouškou anonymity si tak někteří lidé připadají velmi sebejistě a mají potřebu se „realizovat“ například v diskuzích. Pokud by však došlo na přímou konfrontaci, nedokázali by nejspíš zopakovat ani to, co už veřejně napsali. Nemáme jim to za zlé, stejně se chovají i naši politici. Lidé sledují špatné vzory a následně se podle toho také chovají. Příklad je třeba níže.

Nové možnosti, jak komunikovat přímo s redakcí

Budeme si velmi cenit toho, pokud s námi nadále zůstanete a budete nám psát v diskuzích své podněty, zpětné vazby i kritiku. Potřebujeme je od vás číst! Bez vás, čtenářů, to nejde.

Jestliže však registrace a schvalování bude pro vás nepřekonatelnou bariérou, můžete s námi komunikovat tradičně e-mailem na redakce@mesec.cz nebo telefonicky na čísle 775 898 247 (T-Mobile, SMS nefunkční).

skoleni_29_6

V rámci testovacího provozu však spouštíme novinku v podobě přímé komunikace. Můžete použít tyto aplikace:

 1. Discord – odkaz na kanál Měšce na Discordu
 2. Telegram – odkaz na kanál Měšce na Telegramu
 3. Viber – odkaz na kanál Měšce na Viberu

Touto cestou můžete komunikovat přímo s redakcí, ale i mezi sebou navzájem. Neznamená to, že obratem dostanete odpověď do pár vteřin, ale tato cesta může výrazně komunikaci urychlit. Přes chat můžete psát jakékoli zpětné vazby, tipy, náměty, kritiku, pochvaly apod. – v rámci seriózní a slušné diskuze. Po nějakém čase vyhodnotíme jejich používání a rozhodneme se, co dál.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).