volal při převratu v 89. s Havel. Dnes je to tedy úplně to samé.
Jak si někdo může dovolit ohodnotit, zda výška doplatku za recept, či pobyt v nemocnici či poplatek za návštěvu lékaře až do celkové výše 5000 za rok a za osobu nikoho "nezabije"? Pokud ve 4členné rodině jsou příjmy 60 - 120 tisíc čistého měsíčně, asi to nepocítí. Pokud však jeden bere necelý průměrný plat (ovšem v čistém) a druhý téměř minimální mzdu, dělá to za 4členou rodinu až 20 tisíc (málokdo se vyhne celý rok nějakému setkání ze zdravotnoctvím). Pomineme otázku neschopnosti si vydělat více /jak je v článku poukázováno, nemocní nemají většinou šanci si vydělat více; další věci je že běžný zaměstnanec těžko dosáhne u nadřízeného pochopení ke zvýšení platu vzhledem k rostucím životním nákladům - zvláště pokud leasing na nového mercedesa dělá 70 tisíc měsíčně/ - chroničtí a vážně nemocní si pak nemohou odpovídající léčbu tak jako tak dovolit.
Kromě toho do limitu 5000 se budou započítávat jen nejlevnější léky v dané kategorii. Pokud tedy pro pacienta bude vhodný jiný, dražší lék, částku 5000 hravě přesáhne.
Ono se to od stolu za vysoký plat káže voda, a pak se v závodce lemptá víno plnými hlty.
Co by to bylo za reformu, kdyby to někdo neodnesl?
Ostatně, na Slovensku jsem viděli, jaké "zázraky"přinesla běžným lidem reforma. Viz dnešní článek na Měšci o největším počtu chudých v Evropě - na Slovensku http://www.mesec.cz/clanky/chudi-evropane/.
I s tím, na co poukazujete, je změna dle návrhu lepší než současný stav. Čtyřčlenná rodina sice zaplatí "až" 20 tis. Kč za rok na doplatcích a návštěvách u lékaře, v současné době ale není limit žádný. Není výjimkou, kdy chronicky nemocní pacienti doplácejí měsíčně kolem tisíce korun (výjimečně i více) - tedy cca 12 tis. Kč ročně, více než dvakrát tolik, co podle návrhu.
Pokud by takové doplatky čekaly čtyřčlennou rodinu, jak na to poukazujete v případě stropu doplatků, zaplatila by téměř 50 tis. Kč za rok.
jenže takový důchodce spotřebuje mnohdy za méně než bude platit v nemocnici. A kolikrát vám dají v nemocnici takový blaf /oni to nazvou dietou/ že byste to doma nedal ani praseti. A pak hurá do kantýny, která vydělává komu že? Nebo to jídlo ani nesníte, protože jste neschopný se sám najíst a nikdo vás v nemocnici nenakrmí, protože na takové úkony nejsou v rámci úsporných opatření tabulková místa. Navíc při pobytu v nemocnici vám nikdo doma nezastaví platbu činže, topení. Že hotelové služby jsou drahé, protože se nakupují přes 5 příbuzensko-známostních kolen a řada podnikatelů přes různé pronájmy na tom ještě bohatě profituje - proč bych i je měl živit?
Já bych reformátorům stanovil platy (zvláště když jsou placeni z našich daní), které jsou popisovány v příspěvku, ať ukáží, jak se z toho dá vyjít.
Denodenně slýcháváme: na západě stojí litr benzínu tolik a tolik, MWh elektřiny tolik a tolik, v cizině se vypije tolik a tolik litrů kávy na člověka za rok, jen u nás . . . . tyto ceny (spotřeba) zatím úrovně vyspělých států nedosahují. Přečtěte si např. v pátečních hospodářských rozhovor s odborářem železnic p. Duškem a pak porovnávejme neporovnatelné. Někdy mi to tu připadá, že se politici snaží vynalézt perpetum mobile. Vtip:
americký prezident: náš člověk si vydělá 7000 dolarů, utratí 4000 a co dělá s těmi 3000, je mi jedno. Pak je něco mezi tím a pak český prezident: náš člověk si vydělá 10000 měsíčně, měsíční náklady má 15000 a kde vezme těch 5000, je mi taky jedno.
A treba se konecne radne provali, ze davno neplati to, ze v kazde skupine je PLNE hrazeny lek, jak nam budikoval Rath a Julinek (i jejich predchudci) to k memu udivu papouskuje furt take... to uz davno neni pravda. Docela jsem byl prekvapen, ze to neroznesl bulvar treba v souvislosti s Bailandem, kde dotycna holcicka nema hrazene leky a pritom nic jineho (plne hrazeneho) v dane skupine neexistuje...
A s tou usporou... - opravdu je tu nekdo, kdo si mysli, ze tyto doplatky (dane!) omezi zneuzivani pece? Proc se nejde po pricinach? Po batuskareni, vypisovani poukazu a cerpani na nikdy neprovedene ukony? Proc se nikdo nezajima, jak je mozne, ze zdr. poj. musi rocne prokazatelne vydat za leky vice nez je na nasem uzemi vyrobeno a radne dovezeno ze zahranici (takove male perpetkum mobile)... a tech "prijemych" otazek by byla cela plejada... takze az bude na stole opravdu REFORMA hodna sveho jmena, tak mne vzbudte...
Brýle a skla také plně hradí zdravotní pojišťovna. Pokud jsou léky plně hrazené pojišťovnou podobné kvality jako ty plně hrazené brýle a skla (jakože mnohé asi tak kvalitní jsou), tak doufám, že vždy budu mít na připlacení si.
Jenze pokud chcete lepsi, tak doplatite rozdil mezi hrazenymi a nadstandardem.
Zatimco treba pokud chcete pro sve narozene dite lepsi vakcinu nez je ta 50 let stara plne hrazena svine (pardon, vakcina s nepekne dlouhym seznamem potencialnich rizik), tak si to zaplatite cele (dle schopnosti vyjednavat s lekarnikem a typu kombinace rekneme okolo 7.000,- Kc - to bude taky v limitu?!)!
Takze to, co plati v jedne casti neplati v jine, aby byl chaos...:)
Vývoj směřuje vždy kupředu, a tak by se nadstandard měl stávat standardem. Jinak kdyby tu vládla ODS už v minulosti, asi bychom se dočkali toho, že narkoza by byla prováděna ránou do hlavy a zlomenina prstu useknutím celé ruky. A nemocniční pokoje po 15 kusech se sociálním zařízením na mezipatře s (možná i) tekoucí vodou (ale pouze studenou - otužování je zdravé) ...
nechtěli ale po vás peníze. Pokud bylo něco drahé a nad rámec možností, nedostal jste to tak jako to nedostanete dnes. Nebyly však k dispozici léky, přístroje či určité metody z důvodu uzavření hranic a zákazu západu poskytovat východu vyspělé technologie (nejmenovalo se to GATT nebo nějak tak?).
Pokud se ale kouknete do čekáren, a uvidíte, jak lidé vše zanedbávají, s prkotinou nejdou k doktorovi, aby nemuseli něco doplácet. Pak to přeroste v komplikaci, jejíž léčba je mnohem dražší, ale již to jde z pojištění.