Dala jsem si tu práci a vysčítala náklady na účtu, přestože je to na výpisu hezky vyčísleno: 1x vklad kartou = 6,-, 1x došlá platba v rámci banky = 0,-, 2x inkaso z jiné banky = 12,-, 4x došlá platba z jiné banky = 0,-, 2x příkaz do jiné banky = 18,-, 4x příkaz kartou = 28,-, 2x trvalý přkaz v rámci banky = 10-, 4x trvalý příkaz do jiné banky = 28,-. Celkem: transakce = 102,-, vedení účtu a výpisy = 45,-. Tolik souhrnný přehled na konci výpisu. Ale v textu a mezi položkami, abychom nebyli troškaři, jsou ještě jiné zápisy. To aby to v souhrnu tak nebilo do očí: poplatek za použití platební karty = 5-, poplatek za vedení karty = 16,-, no a hezky 8x pod sebou poplatek za služby po 20,- = celkem 160,- Kč za zrušení trvalého příkazu. Suma sumárum 348,- Kč. Tato suma je poslední a konečná. Zrušení trvalých příkazů neznamenalo, že přestaneme svítit, topit, prát a koupat se, znamenalo to jen jejich převod k jiné bance.
Nezajímá mne 120-letá a delší tradice ani historie banky, nezajímá mne, že akcionáři si chtějí přijít na své, v době rozvinutého internetu a mobilního bankovnictví mne ani nezajímá, kolik má banka poboček a jestli umí 10 variant hypotéky, investice do akcií, zajištěných fondů, certifikátů, jestli má v portfoliu penzijní připojištění ani jestli má generální ředitel Mercedesa, milenku nebo nové sako. Zajimá mne jediné, a to je dopad služeb na moji peněženku. Pokud proboha zadám trvalý příkaz, který 10 let neměním, nemůže banka říct, že se mnou má mimořádné výdaje.
Takže volba byla jasná: mBank, FIO a ING-konto.
Nebyla jste u České šiditelny, a.s.? Tuhle jsem někde četl, za kolik že jí koupili rakušáci a jaký mají nyní zisk. A to tam ještě nepsali, kolik do ní stát napumpoval financí od daňových poplatníků, aby byla lehce prodejná. Suma sumárum - kdyby se tenkrát neprodávala (nejen ČS, ale i jiné lukrativní podniky), a jen se pozavíralo vedení, které muselo dokázat, že bez zahraničního vlastníka to nemůže fungovat (nejen ČS, ale i jiné dnes lukrativní podniky), dnes by stát měl z těchto společností pohádkové zisky nebo by služby nemusely být tak předražené.
Nebyla. To jsou sumy Poštovní spořitelny, alias ČSOB. Kdysi jsem si ji pořídila, protože se s účtem dalo manipulovat na každé poště, tehdy (ještě před masovým spuštěním bankomatů) to Šiditelna ještě neuměla, rotože neměla propojenou pobočkovou síť. Já s tím měla problém v Česku na dovolené, kdy jsem sice na účtu peníze měla, leč dostat se k nim na druhém konci republiky byl nepřekonatelný problém.
Tak mně tak napadá: sakryš, to už jsem takový pamětník? Vždyť já už jsem vlastně fosílie!
Vase smula je, ze jste fosilie ve spatnem stadiu zfosilneni. Uz moc, ale jeste malo. Ja pamatuju doby jedineho bankovniho ustavu, zadnych bankomatu kdy vrcholem "vzdaleneho pristupu k uctu" byla cestovni vkladni knizka. Jenze to rozhodne nebyla vseobecne rozsirena vec. Clovek si proste penize vybral pred odjezdem na dovolenou, vybral si jich tolik, kolik potreboval na celou. A behem dovolene zadny kontakt s jakymkoliv bankovnim ustavem proste nepotreboval. A Ano, vyzadovalo to financni planovani a cestovat s vetsi castkou melo urcita rizika. A kdyz planovani nevyslo, bylo potreba pribuznejch nebo kamaradu, aby vam dalsi penize poslali slozenkou. A jako vymozenost moderni doby - slozenkou telegrafickou. Do druheho dne.
Dneska planovat nemusite umet a bez penez jste bezpecnejsi - to je pohodli a bezpecnost. nekde za to, ze vam je poskytnou chteji zaplatit ...
Jinymi slovy - jeste malo fosilie - jiank byste tohle musel apamatovat a bance drahe poplatky neplatit - vedela byste, ze si to lze obstarat sama, bez banky. Ale da to trochu starani.
Na druhou stranu - jste moc fosilie. Zrejme jste sve ucty zakladala hodne davno. FIO je na trhu uz deset let. Kdybyste byla mladsi, patrne byste ucty u nej zalozila rovnou a usetrila si mnoho let poplatku...
P.S. Ja bych uz taky mohl byt pametnik. Kdybych si ovsem neco pamatoval ;-)