Zaujal mě australský systém důchodů.Pokud jsem to správně pochopil, na minimální důchod od státu má každý australský občan, pokud se zdržuje na území Austrálie a dovrší 65 let. Tento důchod je rovný, pro všechny stejný a velmi nízký - stačí tak na jídlo. O všechno ostatní se musí postarat zaměstnavatel a pojištění, do kterého jednotliví zaměstnavatelé přispívají. Možná, že je to složitější, mám to zprostředkovaně od bratra, který v Australii žije, ale tak nějak to tam mají a myslím, že to může být zajímavé jak pro občana, tak i pro stát. Samozřejmě, problém je s přechodovým obdobím...
... a co když se někteří zaměstnavatelé rozhodnou, že do systému přispívat nebudou - vyváží to o něco vyšší mzdou. 90% lidí dá vyšším penězům na ruku přednost - důsledek: penzijní zajištění de fakto nulové.
Protože po privatizaci většinou vyschly zdroje vhodné pro tunelování obrací se zrak k možnostem tunelovat penze, sociální systém. V soukromém penzijním fondu nevidím žádnou záruku, že opravdu dostanu po x letech peníze, které jsem tam vložil, a navíc velkou část fond spotřebuje na svou obživu.
Dle mého názoru je nezodpovědnost některých občanů dána mateřským státem. Nechme stát zajistit občanům "základní minimum", zbylé prostředky ušetřené na odvodech, ať si každý občan investuje do různých produktů spoření či investic dle sklonu k riziku a výnosům. Vyšší objemy investic budou dalším motivátorem růstu ekonomiky a tím i poklesu nezaměstnanosti.