Hlavní navigace

Názor k článku Deset lákadel, kterými si vás chce Air Bank získat od Patrik Chrz - Ne každá zahraniční platba musí jít přes korespondenční...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 11. 2011 6:00

  Patrik Chrz

  Ne každá zahraniční platba musí jít přes korespondenční banku. Např SEPA platby jdou přes Evropskou centrální banku a všechny banky v rámci měnové unie za ně nesmí účtovat více, než za platbu vnitrostátní. Pokud jde o platbu mimo měnovou unii, je na rozhodnutí dané banky, zda si za platbu bude, nebo nebude něco účtovat. Obvykle např. německé banky mají zdarma platby do všech členských zemí EU i když nejsou zároveň členy měnové unie (tedy nemají jako národní měnu euro).
  U plateb v jiných měnách a mezi jinými stát je to už složitější, ale obvykle je to striktně rozděleno na náklady odesilatele a náklady příjemce platby. Každá banka (odesilatele a příjemce) se tak může rozhodnout, zda tyto své náklady na svého klienta přenese nebo nikoliv. U nás jsou dvě banky, které si za příchozí zahraniční platby neúčtují žádný poplatek a to Citi a Zuno (osobně jsem v Zuno vyzkoušel příchozí platbu 3 € a byla bez poplatku).
  Pak jsou tu ještě devizové společnosti, které umožňují zahraniční platby zdarma nebo za nižší poplatek odesílat i přijímat.
  http://trhy.mesec.cz/clanky/prisnejsi-podminky-procistily-trh-devizovych-spolecnosti-nektere-neprezily/
  http://www.mesec.cz/clanky/zahranicni-platby-s-dobrou-devizovou-spolecnosti-usetrite/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).