… málo se ví, že cílem centrálních bank není udržení cenové hladiny, ale udržení inflace. Například naše ČNB si stanovila, že bude udržovat inflaci 2% ročně. Zdá se to sice málo, ale je to jako u složeného úrokování – každý další rok se základ zvyšuje a výsledkem zdánlivě konstatní veličiny je exponenciální funkce. Například úhrnná inflace dolaru za posledních 100 let je cca 2500% (na koupi spotřebního koše potřebujete 25krát více dolarů, než přes 100 lety).
Spotřební koš bývá jednou za x let aktualizován. Je samozřejmé, že s dobou se mění – ono taky před těmi 100 lety spotřební koš neexistoval, měřítkem papírových bankovek bylo zlato. Ale to nic nemění na tom, že tu phrnnou inflaci můžeme vypočíst.
„Jenže ta inflace 2 až 3 procenta zhruba odpovídá zvyšování kvality spotřebního koše“ … to není pravda. Zkvalitňování spotřebního koše se projevuje deflací (při konstatní měnové zásobě) … tak jak tomu bylo například v 19. století. Zkvalitňování spotřebního koše má tedy naopak protiinflační efekt.
Text Ústavy o ČNB – cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu. Co to je „udržení inflace“? Inflační cíl ve výši 6% – 15% p.a. z 90 let min. stol. je „udržení inflace“? Cenová stabilita má širší pojem než jen inflace!!!
Hlava šestá
Česká národní banka
Článek 98
(1) Česká národní banka je ústřední bankou státu. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu; do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona.
(2) Postavení, působnost a další podrobnosti stanoví zákon.