Hlavní navigace

Deadline Řecka se blíží. Přežije?

8. 2. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zahájení dnešní obchodní seance bylo významně ovlivněno včerejším prohlášením Bernankeho před senátní rozpočtovou komisí ohledně udržení úrokových sazeb do roku 2014 a blížícím se koncem jednání v Řecku.

Tyto informace investoři přijali pozitivně a tak při otevření akciové indexy atakovaly svá půlroční maxima.

Zatímco se jedna strana těší na finální řešení, druhá naopak očekává že Řecko tak silné zásahy do státního rozpočtu neustojí a padne. A právě neustálé odkládání „velkého rozhodnutí“ investory znervózňuje a ani dnešek toho nebyl výjimkou.

dane_z_prijmu

Podobná situace byla na měnových trzích, kdy v dopoledních hodinách měnový pár EUR/USD dosáhl hranice 1,33, ale v odpoledních hodinách začal opět lehce klesat. Naopak skvěle si dnes vedly komodity, které dobře reagují na oslabující dolar. V čele s americkou ropou WTI, která po týdnu dosáhla opět hranice $100 za barel (+1,5%).

Zdá se, že silně rezistentní na aktuální ekonomickou situaci v Evropě je pražská burza. Ta dnes dokázala posílit na takřka neuvěřitelných 1.024 bodů (+2,2%). Největší nárůsty si připsaly akcie společnosti CETV (165 Kč; +5,8%) a Erste Bank (487; +4,7%).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).