Vlákno názorů k článku Důchodovému systému lidé pomáhat nechtějí. Nemotivuje od Jack - Úroveň a vyspělost společnosti se pozná podle toho,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 5. 2016 8:37

    Jack

    Úroveň a vyspělost společnosti se pozná podle toho, jak se dokáže postarat o staré, nemocné ...

    Vysoká nezaměstanost ve věku 50+ a vysoká nezaměstanost mezi mladými do 25 let jen svědčí o patologických jevech ve společnosti.
    Výsledkem je rozklad morálky, solidarity a rozvoj egoismu.

  • 23. 5. 2016 8:51

    me vakérav

    Výsledkem je rozklad morálky, solidarity a rozvoj egoismu.

    Tedy návrat k modelu, který v přírodě funguje už milióny let. Pokus se solidaritou v posledních 50 - 100 let se holt zahodí.

  • 23. 5. 2016 9:02

    * (neregistrovaný)

    Nic jsi nepochopil. Přitom stačí sledovat zprávy, co se děje.

    Solidarita a chránění se navzájem v rámci většího, či menšího kruhu, zde byl prokazatelně tisíce let, pravděpodobně ovšem i dříve. Tedy vesnice, státy, cechy, se svými pravidly, cly, tarify, regulacemi a zákony. Například dnes, v době veliké nezaměstnanosti mezi mladými, a ještě hůře mezi starými, firmy tlačí na vládu, aby umožnila dovoz co nejlevnější pracovní síly, právě na úkor místních nejslabších. Mladých a starých. Což se netýká jen ČR, ale celé EU, a netýká se to jen pracovní síly, ale i přímo zboží, což je jiná forma předchozího. Minimální, či nulová cla. Výsledkem je nezaměstnanost kolem 50% mezi mladými v Itálii, Španělsku.

    Kdyby nešlo o vážnou věc, byla by to sranda, jak se dnes firmy "diví"*, že nejsou lidi v oborech, kde dlouhodobě platí almužnu.

    * Ne, nediví. To je jen naoko, je to jen tlak, aby jim politici kývli na dovoz levné pracovní síly... a oni mohli dále platit almužnu.

  • 23. 5. 2016 14:59

    L. (neregistrovaný)

    To je zase snůška nesmyslů. Ano, solidarita tady byla vždycky, v blízkém kruhu rodiny, případně vesnice nebo jiné sociální skupiny. Takže když někdo chtěl vaší solidarity zneužívat, tak jste ho poslali někam.

    Pak přišel stát a solidaritu znárodnil. Už nepodporujete konkrétní lidi, ale pošlete svůj díl a doufáte, že až budete v nouzi (nebo v důchodu), stát peníze pošle vám. Systém je formalizovaný (jinak to nejde), komplikovaný a děravý, takže často pomáhá těm, kterým by pomáhat nemusel a nepomáhá těm, kterým by pomáhat měl. Kvůli tomu je ochota do něj přispívat malá a lidé přispívají jen z donucení.

    A teď k pracovní síle: Firmy netlačí na vládu, aby umožnila dovoz co nejlevnější pracovní síly, ale alespoň nějaké pracovní síly. Protože lidí ochotných opravdu pracovat je velký nedostatek. Většina si jich pod "prací" představuje sezení u počítače v klimatizované kanceláři, žádný velký stres. To o tom stresu se dokonce odbory snaží protlačit do zákona.

    Čímž se hezky dostáváme k té velké nezaměstnanosti mladých ve Španělsku. Ta není způsobená nějakým importem pracovní síly, ale právě odbory, které protlačily pro zaměstnavatele spoustu povinností, prakticky nemožnost přijatého pracovníka vyhodit atp. Takže výsledek je, že firmy se snaží nové zaměstnance nepřijímat pokud fakt naprosto nezbytně nemusí. Staří zaměstnání mají, ale mladí co ho ještě nemají mají díky "skvělým" odborům utrum.

  • 13. 6. 2016 12:40

    řěščřěšč (neregistrovaný)

    Ale co rici pravdu misto te snuzky demagogie?

    Lidi je nedostatek? Asi stejne jak brecel mamlas manager nemec, nemecke firmy na jihu cech, ze maji nedostatek lidi a jake skvele zivotni rozhodnuti mohou udelat ti co u nich budou delat.
    Pak se clovek podiva na diskusni forum, co pisou ti co tam delali a najednou se zjisti, 15hrubiho, na zachod cestej pod pokutou, baby co maji sve musi mit cervene pasky atd.
    Jo bobane, "taky managery" sejri to, ze lidi nemaji zajem byt otrokem a breci a chcou ty pristehovalce, ale jaksi nevidi, ze ti na to aby pracovali hazou bobek, ti chcou jenom davky...

    Nejlepsi bylo cca 10 let zpet? Firma byla rakouska hned u hranic se slovenskem, postavila za hranicema pobocku, aby zvetsila vyrobu, ale co se nestalo potrbovali v domovskem state udelat rekonstrukcu, tak diky vetsi kapacite dojizdeli pracovat rakusaci na slovenskou stranu. Prekvapive pak lidi z jedne i druhe strany videli, ze slovaci maji 2x vetsi normy, prestavky na obed na zachod rekneme nezvykle (otrocke to nazvali rakusaci) pri kvalite odvedene prace stejna, nekdy i slovenska lepsi (v grafu vedeni pouze behem rekonstrukce...).
    Jakmile rekonstrukce skoncila, tak najednou domovsky zavod zase mel vetsi vykony, kvalitu atd. :D A divi se pak nekdo krome vedeni cechostanskych podniku a manageru co "mysli", ze nikdo u nich nechce delat?

    l. a co rikas na lidi co jsou u hranic rakouska a nemecka, ze kaslou na ceske firmy a delaji v nemecku a prekvapive nemci chroichtaji blahem, ze je mohou zamestatnat?

    Zde se zamenuje solidarita se skutecnou za solidaritu podle "pravice" a solidaritu podle "levice". Solidarita skutecna nikde v systemu neni. Uz jenom to, ze si platime "duchodove" pojisteni, ktere odebira 2,5mega duchodncu, ale dalsi 1mega lidi je stechto "duchodovych" penez placeno navic. Ja bych rekl, ze kdyz duchodovy system dokaze vyplacet 1milion lidi navic co si ho neplatili, tak je kurevsky vykonnej, a jak by asi vypadali duchody, kdyby se z duchodoveho opravdu platili jenom duchody...

  • 23. 5. 2016 20:54

    Johnny (neregistrovaný)

    V současném systému neoliberálního kapitalismu jde pouze o jedinou věc a to je ZISK. Proto korporace tlačí na dovoz levných zaměstanců nebo ještě lépe na přesun výroby do rozvojových zemí. Bohužel přísnější celní politika není řešením, protože by akorát vedla k pašování apod.
    Řešením by bylo začít pěkne od spoda v nejchudších zemích typu Bangladéš, kde by se měly zvyšovat platy, ale toho lze docílit jen mocným tlakem na ty naše skvělé korporace.
    Ona by pomohla docela dost rozumná spotřebitelská volba nás všech. Např. nekoupím si něco vyrobené v Číně, protože to je levné, ale radši se uskrovním a koupím si méně Evropských výrobků (navíc s potenciálně mnohem vyšší kvalitou a nehledě na to, že to šetří životní prostředí).

  • 24. 5. 2016 6:00

    Kde je ta evropská kvalita prosím? (neregistrovaný)

    Nakupoval jste někdy v Číně? Pokud s tím máte reálné zkušenosti, prosil bych o informaci, kde sehnat tu vyšší evropskou kvalitu. Protože pokud nejdu v Číně po nejnižší ceně, tak dostanu kvalitu. V Evropě nedostanu často kvalitu ani tehdy, pokud si krvavě připlatím, protože cenotvorba ani cena už nemá na Západě naprosto žádnou spojitost s kvalitou ani výrobními náklady.

    Západ už neumí nic jiného, než katovat kosty, tedy snižovat náklady, což znamená snižovat kvalitu. Podívejte se na „německou kvalitu“ až půjdete nakupovat třeba prací prášek nebo jídlo do českého supermarketu.

    V Evropě se pakují akorát manažeři a marketink, případně překupníci (tedy i ty supermarkety) – a výroba se holí co to jde. Evropská kvalita je v mnoha případech horší, než čínská.

    Nemluvě o tom, že on toho Západ vyrábí rok od roku méně a méně zboží. Je pravdou, že pokud poptávám produkty jako „získání dotace z EU“, „posouzení stavby na život křečka či žab pro ekologické řízení“, apod. – to opravdu v Číně nekoupím.

    Podívejte se ksakru kolem sebe na tu kvalitu. „Finanční poradci“, „realitní služby a kanceláře“, „elektronika“, „jídlo“, – cokoli. Všude dostáváte podřadnou kvalitu. K prohlédnutí je potřeba jít do zahraničí, protože lidé to tu už nevidí.

    Ať Evropa něco vyrábí, a ať to vyrábí kvalitně a v přiměřené ceně a marži, která neživí 20 × více MBA absolventů než dělníků – a pak není problém. Ale Evropa a Západ jsou nemocné.

  • 23. 5. 2016 14:48

    tonda (neregistrovaný)

    taková potopa taky funguje v přírodě miliony let a co z toho vyplýává?

  • 20. 6. 2016 11:11

    Ondra (neregistrovaný)

    Jo, tomuhle se říká sociální darwinismus a dnes je to považováno za zvrhlost. Neuznával ho ani sám Darwin, který poukazoval na to, že lidská společnost stojí na jiných hodnotách a principech než na přežití silnějšího.

  • 23. 5. 2016 16:37

    Hunter (neregistrovaný)

    Tak zrovna v ČR je procento nezaměstnaných mladých lidí velmi nízké (jedno z nejnižších v Evropě i na světě), a dokonce i těch nezaměstnaných 50+, pokud se podívat na jejich poměr nezaměstnaní/celkem v populaci, tak nijak zásadně nevybočují.

    Podle těchto parametrů by byla Česká Republika velmi vyspělá a na velmi vysoké úrovni.

    Nezaměstnanost určitě není problém, který bysme tu nějak zásadně museli řešit (i době úplně nejtužší hospodářské krize za poslední desetiletí byla kolem 12% ... to nemá mnoho států ani v největší konjuktuře).

    S mzdovou úrovní je to horší, to je pravda.

  • 23. 5. 2016 20:58

    Johnny (neregistrovaný)

    Přesně tak. Máme nízkou nezaměstnanost, ale jen za cenu nízkých platů. Kdyby platy stouply tak firmy nejspíš budou propouštět. Druhým faktorem nízké nezaměstanosti je přebujelý státní sektor s velice bídnou produktivitou (myslím tím, především úředníky). Pije mi krev, když potřebuju zjistit nějaké informace na úřadě a na emailový dotaz mi přijde odpověd jednou větou "informace jsou uvedeny na internetových stránkách" - Ne paní vytížená úřednice, to na co jsem se vás ptal tam opravdu není.

  • 23. 5. 2016 22:04

    Tomm (neregistrovaný)

    Já si raději zavolám. Mohu operativně klást další otázky, když mi úředník odpovídá na to, na co sem se neptal. Vyřízení dotazu mailem zabere více času, než odpovídat telefonicky, takže chápu, že se snaží odkázat na informace, které už jsou zpracovány.

  • 24. 5. 2016 10:00

    Behemot (neregistrovaný)

    To je vám stejně k ničemu. Po telefonu vám řeknou A, a na přepážce B a chtěj po vás něco úplně jinýho.

  • 13. 6. 2016 12:43

    ščřšěčřšě (neregistrovaný)

    Hunbter a cetl jsi statistiku nad 50+ nez jsi napsal ten blabol? Nebo to porovnavas s ukrajinou? Pak ano, pak 50+ nevybocuje...

    A o tech mladych, tam statistici rikaji opak, je pravda ze to od "18+" teprve zacina rust a musime pockat nejaky rok, aby se to projevilo i v intervalu 20-30, ale uz to roste...

    Takze to pises na zaklade informaci ala Idnes, nebo na skutecnych vystupech statistiku?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).