Hlavní navigace

Data z USA překonala očekávání

1. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejší sada dat z USA překonala očekávání. Jaké dobré zprávy přinesla?

Včerejší sada dat v USA vesměs překonala očekávání. Osobní příjmy rostly o 0,5% ve srovnání s očekávanými 0,4%. Osobní výdaje byly výjimkou, protože lehce zaostaly za očekáváním (0% meziměsíčně oproti očekávaným 0,1%). Americké domácnosti reagovaly na nejisté vyhlídky ekonomiky zvýšením míry úspor na 4,4% v červnu z 4,0% v květnu a 3,6% v dubnu. Zvyšování míry úspor v současné situace představuje problém a může být jednou z motivací pro případný další zásah Fedu. Určitou naději na zlepšení situace dal růst indexu spotřebitelské důvěry Confrence Board. Rostla očekávání, zatímco hodnocení současné situace velmi mírně pokleslo.

Case-Schilerův index cen nemovitostí rostl meziměsíčně nečekaně rychle (0,91% ve srovnání s očekávaným růstem 0,4%), meziročně však stále klesá i když zpomalujícím se tempem (-0,66%, čekalo se –1,4%). Obrat trendu u cen nemovitostí je dalším příznakem zlepšování situace ba trhu s rezidenčními nemovitostmi. Tomuto segmentu včera věnoval pozornost americký ministr financí Geithner. Ve vystoupení před Kongresem vyzval k agresivnímu a kreativnímu programu na podporu sektoru rezidenčního bydlení v délce dvou až tří let. Geithner vyjádřil také důvěru ve schopnost Evropy zvládnout problémy související s dluhovou krizí a vyslovil obavu z dlouhodobých perspektiv čínské ekonomiky.

dan_z_prijmu

Chicagský index nákupních manažerů překvapil také pozitivně růstem na 53,7. Zlepšila se většina parametrů, nepříjemné je jen zpomalení u subindexu zaměstnanosti. Důležitější ovšem bude jak dopadne dnešní celostátní index ISM. U toho se očekává mírné zotavení lehce nad 50. Ještě před ISM výrobním bude zveřejněn údaj ADP o změně počtu pracovních míst. Očekává se jejich růst o 120 000, což by pro trh bylo neutrální a pro ekonomiku nedostatečné. Trh sice tomuto údaji bude věnovat pozornost, ale klíčový bude až oficiální páteční číslo. Kromě toho se dá čekat, že dnešní data budou zastíněna zasedáním FOMC.

Klíčovou událostí dneška bude zasedání FOMC. Podle našeho názoru je lehce možné, že má trh přehnaná očekávání ohledně toho co může Fed aktuálně udělat nebo slíbit. Pravděpodobně neudělá víceméně nic a neslíbí také o mnoho víc než už opakovaně slíbil v minulosti. Pro toto očekávaní máme dva důvody. Předně se blíží prezidentské volby a ve vypjaté atmosféře před jejich konáním by Fed jakoukoliv akcí silně riskoval útoky ze strany republikánů, kteří už tak jako tak Fed silně kritizují. Kromě toho není situace hospodářství tak vážná, aby vyžadovala okamžitý razantní zásah. Nějaká akce může přijít a my věříme že přijde, ale pravděpodobně až ke konci letošního roku. Zklamání z výsledku FOMC může krátkodobě negativně ovlivnit riziková aktiva (komodity a akcie).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).