Hlavní navigace

Platební bilance zklamala. Přesto data ukazují, že Česko nemá problém s vnější nerovnováhou

Miroslav Frayer

Běžný účet platební bilance vykázal v srpnu hluboký deficit. Zklamal zahraniční obchod i ostatní položky. Přesto data nenaznačují, že by mělo mít Česko problém s vnější nerovnováhou.

Doba čtení: 1 minuta

Běžný účet platební bilance v srpnu vykázal hluboký deficit ve výši 26,6 mld. CZK. Již data za zahraniční obchod naznačovala, že je náš odhad příliš optimistický, nicméně zklamání jsme zaznamenali i v ostatních položkách běžného účtu. Nejvýraznější překvapení se pak koncentrovalo do bilance výnosů.

Loni se deficit běžného účtu zlepšil na 2,9 % HDP, letos očekáváme jeho další výrazný pokles na zhruba 1 % HDP. Důvodem je především podstatně lepší dynamika zahraničního obchodu, která se promítá do vysokého přebytku bilance se zbožím běžného účtu. 

dan_z_prijmu

Oproti původním odhadům by měla pozitivně působit i bilance výnosů díky nižšímu odlivu dividend do zahraničí. Za tímto zlepšením stojí paradoxně slabost domácí ekonomiky, která generuje nižší poptávku po importech (faktor zlepšující bilanci zahraničního obchodu) a zároveň zmenšuje zisky firem. 

Bilance služeb i běžné převody by měly meziročně zaznamenat zhoršení. Schodek na běžném účtu by měl být profinancován přebytky na (1) finančním účtu zejména prostřednictvím reinvestovaných zisků nebo přílivem nových přímých zahraničních investic a na (2) kapitálovém účtu díky přílivu peněz z evropských fondů (i když platby z fondů EU jsou velmi nejisté kvůli problémům s jejich čerpáním). Celkově data ukazují, že Českou republiku nesužují problémy s vnější nerovnováhou.

Našli jste v článku chybu?