Hlavní navigace

Data o HDP srazila českou korunu

Jiří Škop

České koruně se po zveřejnění dat o HDP nedařilo. Dobře si nevedl ani polský zlotý, maďarská měna si naopak polepšila.

Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Zprávy a události

Americký průmyslový index z okolí New Yorku se v květnu propadl z 3,05 bodu na –1,43 bodu (trh +4,00 bodu). V březnu došlo k odlivu dlouhodobých prostředků z americké ekonomiky v rozsahu 13,5 mld. USD (trh čekal příliv ve výši 35 mld. USD). Průmyslová produkce se v dubnu snížila o 0,5 % meziměsíčně (trh –0,2 %). Využití kapacit se tak snížilo ze 78,3 % na 77,8 % (trh 78,3 %).

HDP v EMU za první čtvrtletí letošního roku pokleslo o 0,2 % mezikvartálně (trh –0,1 %). Ze tří největších zemí rostla pouze německá ekonomika, kde se HDP zvýšil o 0,1 %. Francouzská ekonomika se dostala do recese (-0,2 %), italský HDP pak byl nižší o 0,5 % (stejně jako španělský).

České ekonomice se v prvním čtvrtletí nedařilo, když HDP poklesl o 0,8 % mezikvartálně (trh –0,1 %). Ostatní země v regionu dopadly lépe, když polský HDP se zvýšil o 0,1 %, slovenský o 0,3 % a maďarský dokonce o 0,7 %. Český běžný účet za březen skončil v deficitu 35,8 mld. CZK (trh +9,5 mld. CZK). Polské spotřebitelské ceny byly v dubnu vyšší o 0,8 % meziročně (trh +0,7 %). Ještě v březnu byly vyšší o 1,0 % y/y.

Euro si ve středu připisovalo vůči dolaru další ztráty

Evropské společné měně se nedařilo ani ve středu, když oslabila z úrovní nad 1,2900 USD/EUR na dnešních ranních 1,2877. Nejzajímavějšími včera zveřejněnými údaji byla data o HDP za první čtvrtletí letošního roku. Eurozóna jako celek poklesla o 0,2 % mezikvartálně, což dalo podporu poslednímu snížení sazeb ze strany ECB a podpořilo růst očekávání na další akci. Ze tří největších zemí rostla pouze německá ekonomika, kde se HDP zvýšil o 0,1 %. Francouzská ekonomika se dostala do recese (-0,2 %), italský HDP pak byl nižší o 0,5 % (stejně jako španělský).

Na druhou stranu včera zveřejněná data nebyla nijak příznivá ani z americké ekonomiky. Průmyslová produkce se v březnu propadla o 0,5 %. Využití kapacit v průmyslu se tak snížilo ze 78,3 % na 77,8 %. Jen pro představu, průměrné využití kapacit od roku 1967 dosahuje 80,7 %. Zklamal také  i předstihový průmyslový indikátor z okolí New Yorku.

Dnes bude zveřejněna v EMU i v USA spotřebitelská inflace za duben. Dle našich kolegů z SG by měla americká inflace decelerovat z 1,5 % y/y na 1,1 %, jádrová složka pak z 1,9 % y/y na 1,7 %. V EMU patrně nastal v dubnu výraznější propad z 1,7 % y/y na 1,2 %. Jádrová inflace by pak měla poklesnout z 1,5 % na 1,0 %. Z těchto čísel je více jak patrné, že dezinflační tendence nenastávají pouze v české ekonomice, ale i v těch největších ekonomikách. V USA budou ještě zveřejněny nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které by měly zůstat pod 330 tis., data z trhu nemovitostí (nově započaté stavby a stavební povolení) a další průmyslový index (nyní z okolí Philadelphie,očekává se zlepšení z 1,3 bodu na 2,5 bodu).

Česká koruna v reakci na zveřejněná data o HDP oslabila

České koruně se vůči euru ve středu nedařilo, když oslabila z brzkých ranních úrovní okolo 25,90 CZK/EUR nad hladinu 26,00. Důvodem bylo zveřejnění údajů o HDP za první čtvrtletí letošního roku. Nedařilo se také polskému zlotému, naopak si polepšila maďarská měna, kde HDP příjemně překvapil.

Dle předběžného odhadu ČSÚ se česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku stále nacházela v recesi. To samo o sobě není nijak překvapivé, když jsme pokles HDP také čekali. Překvapivá byla ovšem velikost samotného propadu, jelikož se HDP snížil mezikvartálně o 0,8 %. Celkový údaj je samozřejmě protiinflační i pro samotnou centrální banku. Komentáře z ČSÚ ukazují na to, že volatilitu způsobilo předzásobení tabákovými výrobky v posledním čtvrtletí loňského roku, což mělo sice pozitivní dopad do HDP v posledním čtvrtletí 2012, ale negativní dopad do HDP za první čtvrtletí letošního roku. Samozřejmě tato volatilita pro posouzení deflačních tendencí v ekonomice není pro centrální banku nijak zásadní. Zajímavější je další komentář z ČSÚ: „Vývoj výdajů na konečnou spotřebu domácností, vládních a neziskových institucí v minulém čtvrtletí již nebyl hlavní příčinou hospodářského poklesu. Nízká inflace podporovala stabilizaci poptávky domácností zejména po spotřebním zboží netrvanlivého charakteru.“ Jinak řečeno, struktura HDP by zas tak protiinflační být nemusela, což centrální banku může uklidnit.

Koruna vůči euru zareagovala na zveřejněná data oslabením mírně nad hladinu 26,00 CZK/EUR. My stále vidíme korunu na 26,10 CZK/EUR na konci letošního roku. Tyto úrovně by mohly vyhovovat i samotné centrální bance, jelikož kurzová složka by byla uvolněná o přibližně 4 %. Neutrální rovnovážný kurz odhadujeme okolo úrovně 25,00 CZK/EUR.

Pro českou měnu nebyl příznivý ani běžný účet platební bilance za březen. Běžný účet v březnu překvapil vysokým schodkem 35,8 mld. CZK, když konsenzus trhu předpokládal naopak přebytek 9,5 mld. CZK. V meziročním vyjádření se běžný účet zhoršil o výrazných 38,7 mld. CZK. Březnové negativní překvapení se koncentrovalo do bilance výnosů, která skončila v hlubokém pasivu 59,4 mld. CZK. To představuje prudké meziroční zhoršení o 38,8 mld. CZK. Důvodem je odliv dividend, který se letos koncentroval právě do březnové statistiky běžného účtu. Zatímco během loňského února a března byly schodky bilance výnosů distribuovány relativně rovnoměrně, letos v únoru jsme se dočkali jen mírného deficitu a v březnu přišla náhlá korekce směrem dolů.

Dnes se z domácí ekonomiky dočkáme ještě produkčních cen za duben, dopad na trhy se z této statistiky čekat nedá. Ceny průmyslových výrobců by měly být nižší o 0,1 % m/m. Důvodem je pokles cen ropy v korunovém vyjádření, které by měly tlačit dolů zejména ceny rafinovaných ropných výrobků. Opačným směrem by měla působit zejména slabší koruna. Meziroční dynamika produkčních cen by měla v dubnu zpomalit z 1,0 % v březnu na 0,9 % v dubnu. V Polsku však bude zveřejněna jádrová inflace za duben, která by měla dále decelerovat z 1,0 % y/y na 0,9 %. Již zveřejněná celková inflace poklesla v dubnu z 1,0 % na 0,8 %. Dynamiku cen určitě pozorně sledují centrální bankéři, kteří v květnu snížili svojí klíčovou sazbu o 25 bb na 3,00 %.

Česká výnosová swapová křivka se ve středu příliš nezměnila. Na dluhopisovém trhu pak proběhly úspěšné aukce dluhopisu s pevným kuponem 4,20%/36 a dluhopisu s variabilním kuponem VAR/17. U dluhopisu s pevným kuponem bylo poptáváno 3,8 mld. CZK, z čehož se prodalo 1,8 mld. Ještě výraznější poptávce se pak těšil dluhopis s variabilním kuponem. Průměrný výnos u dluhopisu s pevným kuponem poklesl z 3,066 % na 2,758 % (oproti předchozí aukci ze začátku února).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).