Zvýšit pro osvč základnu z 50 na 100% a současně snížit minimální soc.pojištění z 29,2 na 6,5%.... je lepší míchat vodu doleva nebo doprava? Připadám si jak u slevových balíčků mobilních operátorů a ne ve státě se stabilním daňovým a zákonným prostředí.
Jako osvč nemám problém platit SP ze 100% základu, a to ve výši (zaměstnavatel+zaměstnanec), ale chci SP odpočitatelné od základu daně, chci od OSSZ refundaci 4-5 týdnů dovolené ročně (propočet odvozený z výše zaplaceného pojistného) a samozřejmě chci za daných podmínek stejný důchod jako zaměstnanec.
Stát by osvč neměl obtěžovat s příspěvkem na politiku zaměstnanosti - osvč také nikoho se svým zaměstnáváním nikoho neobtěžují.
Dovolenou neplatí OSSZ, ale zaměstnavatel, obvykle z peněz, které předtím vydělal zaměstnanec (nemá asi moc smysl zaměstnat někoho, na koho se doplácí).
Jediný rozdíl je právě v té formě (ne)zdanění peněz na dovolenou, pro firmu je to provozní náklad, pro OSVČ úspora (aby měla "příjem" i o dovolené), kterou může vytvářet až ze zdaněných peněz - ale je otázka, zda a jak se ve výsledku liší (z pohledu fyzické osoby) a) mít měsíční dovolenou 20 tisíc a odvést z toho 32 % a b) vydělat 20 tisíc, odvést 32 % a zbytek použít na "výplatu" po dobu dovolené.
Myslím si, že hlavní věc je přestat srovnávat hrušky a jablka, neboli zaměstnance a podnikatele. Obojí se diametrálně liší už v tom základním pojmu. Zaměstnanec, znamená, že jej někdo zaměstnává - dává mu práci. Osoba samostatně výdělečně činná je o tom, že si tu práci musí shánět sám. Hlavní rozdíl je tedy v právech a povinnostech. Zaměstnanec má jedinou povinnost a to chodit včas do práce a tu vykonávat dle pokynů a nařízení. Vše ostatní (dovolená, placená nemocenská, zákoník práce, pracovní prostředky a pomůcky, nářadí a strojní vybavení, stravenky, pojištění, rekreaci, odstupné, plat i v případě překážek v práci ze strany zaměstnavatele, výpočet důchodu z pojistného, které za něj platí zaměstnavatel ....¨) patří mezi jeho práva. Toto vše OSVČ nezná.
Proto bych prosil neporovnávat a neskákat odborářským bossům na jejich špek. Nikde jinde ve světe jsem toto nezažil.
Ja bych rad, aby to bylo presne naopak. Jak je to ve svobodnejsich zemich, napr. v USA. Tedy, ze se rozlisuje na lidi a firmy. Clovek, bud obcan nebo cizinec z danovym domicilem, plati dan s prijmu. Na danovem priznani se proste vyplni prijmy, ze zamestanani, z podnikani, z kapitalovych vynosu, dividendy, atd. To se secte, odectou se uznatelne naklady a v tabulce se vyhleda prislusna dan. Vubec nechapu, proc by melo stat zajimat, jakym zpusobem lide svych prijmu dosahuji a podle toho je ruzne danit. Stejne je to samozrejme u zdravotni dane (v USA prispevek na Madicare a Medicaid) a duchodoveho pojisteni.
O tom, co ma zamestnanec delat nebo nedelat mate navic trochu zmatenou predstavu. Ja si treba muzu chodit do prace, kdy chci a co delam, to je taky moje vec.
Co se tyce Vasich zkusenosti ze sveta, mohl byste byt konktretnejsi na ktere zeme se Vase pracovni zkusenosti vztahuji?