Vlákno názorů k článku Daňová reforma v roce 2012: zdražení i úspory pro běžné lidi (výpočty) od Queryman - Zvýšit pro osvč základnu z 50 na 100%...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 3. 2011 20:08

    Queryman (neregistrovaný)

    Zvýšit pro osvč základnu z 50 na 100% a současně snížit minimální soc.pojištění z 29,2 na 6,5%.... je lepší míchat vodu doleva nebo doprava? Připadám si jak u slevových balíčků mobilních operátorů a ne ve státě se stabilním daňovým a zákonným prostředí.

    Jako osvč nemám problém platit SP ze 100% základu, a to ve výši (zaměstnavatel+za­městnanec), ale chci SP odpočitatelné od základu daně, chci od OSSZ refundaci 4-5 týdnů dovolené ročně (propočet odvozený z výše zaplaceného pojistného) a samozřejmě chci za daných podmínek stejný důchod jako zaměstnanec.
    Stát by osvč neměl obtěžovat s příspěvkem na politiku zaměstnanosti - osvč také nikoho se svým zaměstnáváním nikoho neobtěžují.

  • 21. 3. 2011 20:30

    Tomáš (neregistrovaný)

    Dovolenou neplatí OSSZ, ale zaměstnavatel, obvykle z peněz, které předtím vydělal zaměstnanec (nemá asi moc smysl zaměstnat někoho, na koho se doplácí).

    Jediný rozdíl je právě v té formě (ne)zdanění peněz na dovolenou, pro firmu je to provozní náklad, pro OSVČ úspora (aby měla "příjem" i o dovolené), kterou může vytvářet až ze zdaněných peněz - ale je otázka, zda a jak se ve výsledku liší (z pohledu fyzické osoby) a) mít měsíční dovolenou 20 tisíc a odvést z toho 32 % a b) vydělat 20 tisíc, odvést 32 % a zbytek použít na "výplatu" po dobu dovolené.

  • 22. 3. 2011 6:39

    Fany (neregistrovaný)

    Myslím si, že hlavní věc je přestat srovnávat hrušky a jablka, neboli zaměstnance a podnikatele. Obojí se diametrálně liší už v tom základním pojmu. Zaměstnanec, znamená, že jej někdo zaměstnává - dává mu práci. Osoba samostatně výdělečně činná je o tom, že si tu práci musí shánět sám. Hlavní rozdíl je tedy v právech a povinnostech. Zaměstnanec má jedinou povinnost a to chodit včas do práce a tu vykonávat dle pokynů a nařízení. Vše ostatní (dovolená, placená nemocenská, zákoník práce, pracovní prostředky a pomůcky, nářadí a strojní vybavení, stravenky, pojištění, rekreaci, odstupné, plat i v případě překážek v práci ze strany zaměstnavatele, výpočet důchodu z pojistného, které za něj platí zaměstnavatel ....¨) patří mezi jeho práva. Toto vše OSVČ nezná.

    Proto bych prosil neporovnávat a neskákat odborářským bossům na jejich špek. Nikde jinde ve světe jsem toto nezažil.

  • 22. 3. 2011 17:16

    jk (neregistrovaný)

    Ja bych rad, aby to bylo presne naopak. Jak je to ve svobodnejsich zemich, napr. v USA. Tedy, ze se rozlisuje na lidi a firmy. Clovek, bud obcan nebo cizinec z danovym domicilem, plati dan s prijmu. Na danovem priznani se proste vyplni prijmy, ze zamestanani, z podnikani, z kapitalovych vynosu, dividendy, atd. To se secte, odectou se uznatelne naklady a v tabulce se vyhleda prislusna dan. Vubec nechapu, proc by melo stat zajimat, jakym zpusobem lide svych prijmu dosahuji a podle toho je ruzne danit. Stejne je to samozrejme u zdravotni dane (v USA prispevek na Madicare a Medicaid) a duchodoveho pojisteni.

    O tom, co ma zamestnanec delat nebo nedelat mate navic trochu zmatenou predstavu. Ja si treba muzu chodit do prace, kdy chci a co delam, to je taky moje vec.

    Co se tyce Vasich zkusenosti ze sveta, mohl byste byt konktretnejsi na ktere zeme se Vase pracovni zkusenosti vztahuji?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).