Hlavní navigace

Názor k článku "Daně jsou vysoké." A jsou vyšší než ve středověku? od Honzas - Přeskočila jste tvz. raabizační vesnice (podle dvorního rady...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 25. 9. 2012 12:33

    Honzas (neregistrovaný) 193.179.105.---

    Přeskočila jste tvz. raabizační vesnice (podle dvorního rady F.A.Raaba). Těch po pozemkové reformě (1775) vzniklo kolem 200. Dokonce bych řekl, že rámci 1 století je to historický rekord :-)

    Natalitu venkova s městem srovnat nelze. K tomu nejsou žádné statistiky. Pravdou ale je, že na venkově byla, vzhledem k snadnější dostupnosti potravy, větší míra přežití. Navíc i nezaopatřené děti se umísťovaly do domácnosti jako v podstatě "otroci", snadněji. Aspoň nevím, že by někde na venkově operovaly dětské gangy, jako tomu bylo v městech.

    Řemeslník není člověk znající řemesla, ale člověk v řemesle vyučený :-) Po roce 1800 se k nám zejména z průmyslové Anglie rozšířilo textinictví. Směřovalo k surovinám, t.j. na venkov. Když o cca 20 let později tento obor nízkou cenou ovládly stroje, odcházeli tito dělnici s rodinama z vesnic a směřovali za prací do měst. Ale ve své podstatě to nebyli zemědělci. Ti svou půdu obvykle neopoušteli.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).