Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku "Daně jsou vysoké." A jsou vyšší než ve středověku? od Jan - Pěkný článek. Stál by za zmínku i opačný...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 20. 9. 2012 8:25

    Jan (neregistrovaný) 91.228.45.---

    Pěkný článek. Stál by za zmínku i opačný případ. Znehodnocení měny ve Španělsku, dovozem uloupeného zlata v 16. století. Najednou meli hodně zlata a připadali si bohatí. Ovšem objem ostatních statků se nezměnil a cena zlata se propadla. Dovezené zlato prostě nebylo "kryté", protože hodnota pěněz je v tom, co za ně lze koupit.

  • 20. 9. 2012 9:02

    avathar (neregistrovaný) 195.113.197.---

    No tak hlavně se kvůli tomu zlatu nevyplatilo pracovat a podnikat - každý majitel velkého statku vydělal výpravou do ameriky násobně víc, než prací a správou statků v zemědělství - než to vyrobit, bylo to jednoduší koupit za americké zlato ze zahraničí. A když nakonec došlo, už nebyl nikdo, kdo by vyráběl postaru = zase dramaticky zchudli. Navíc, pětina pro krále skončila bez užitku proválčená v zahraničí (itálie, francie, dnešní nizozemí). A do toho si zkazili ceny nadbytkem oběživa - tedy opravdu asi platí, že indiánské zlato přineslo dobyvatelům v konečném důsledku jenom neštěstí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).