Hlavní navigace

Názor k článku "Daně jsou vysoké." A jsou vyšší než ve středověku? od avathar - je nesmysl porovnávat středověk a dnešní moderní dobu.,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 20. 9. 2012 9:17

    avathar (neregistrovaný) 195.113.197.---

    je nesmysl porovnávat středověk a dnešní moderní dobu., spíš bych srovnal období před první světovou válkou a dnešek, to už díky průmyslové revoluci jakž takž porovnávat jde. tak třeba dělníci v továrnách platili daň z příjmu 5%. Důchodové pojištění zavedl Bismark, čili existovalo, ale většina těch co ho platili se ho nedožila, takže byl přebytek :) Z jednoho platu dokázal muž uživit sebe, manželku a třeba 7 dětí. Dneska musí pracovat oba a rodiny s víc jak 3 dětma jsou velká vzácnost. Jak si dneska lidi stěžujou na dávkařující menšinu, tak si stěžovalo v té době městské, vzdělané obyvatelstvo (německy hovořící) na venkovany (česky hovořící) proudící do měst - tedy na spodinu společnosti. Díky tomu, že měli v průměru 5 dětí a nízké IQ, brzy se stali majoritou - tj. dnešním "českým" národem. O zbytek se postarala válka, emigrace a komunisti.
    Rakousko - Uhersko, žalář národů, policejní stát s cenzurou odshora dolů - měl na svoji obrovskou rozlohu a 60 milionů obyvatel ---- 600 policistů, z toho polovina byla ve Vídni. Armáda za Marie Terezie měla 110 tisíc mužů a většina nákladů šla na "provoz" lidí a ne na předraženou techniku, která je nakonec úplně k ničemu kvůli korupci. Státní aparát byl obrovský, zhruba na 1/10 dnešního stavu a bídně placený v drtivé většině. Stát žil z cel nikoliv z daní za lidskou práci, ta tedy byla levná a proto se vyplatilo si na všechno najmout lidi - kdo si dneska může dovolit "služku"? Tehdy si sřední třída mohla dovolit platit několik takových lidí nejen na práce v domácnosti. Daně se zvedly až s první světovou, po válce se ale už nikdy na původní výši nevrátily, naopak se vždycky vymyslelo něco, aby se musely zvýšit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).