Myslite to ze po vas zustane neco co vase deti nechteji protoze uz bydli po svem a zaplati z toho nehoraznou dedickou dan ?///
tak takového dědice neznám..který by se zřekl dědictví..leda takového ,u kterého si spočítá,že ho NEHORÁZNÁ notářká provize, a stát na daních a nesmyslných povinnostech jako je PENB,ZNALECKÝ POSUDEK,ETC...dohromady oškubou víc než je hodnota nabytého majetku ;)
Zajímavé, právě pán před vámi si stěžoval, jak drahé je pořád kupovat / prodávat nemovitosti ;-) A dražší – to je otázka na konkrétní situaci. Pokud jste třeba mladý pár, který v horizontu pár let chce mít děti, tak kupovat budete asi něco i s místem na děti, zatímco do pronájmu byste šli takového, který je menší – „tak akorát“ k tomu, že jste zatím jen dva. A ten může být levnější, než držet zbytečně velký byt / dům i pro děti, které v něm možná časem budou.
to vůbec není otázka konkrétní situace, to platí obecně – jestli mám dva stejné byty, pak jsou i stejné náklady na ně, ale ten co je pronajatý musí navíc vytvářet i zisk, samozřejmě u konkrétního případu vstupují do hry další faktory a většinou tak dochází ke srovnávání bytu na hypotéku a pronájmu
Ano, ale v tom vlastním mám zase utopené peníze. To mně docela fascinuje jak jsou češi dobře zmasírovaní realitkama a developerama, že zadlužit se na desítky let dopředu nebo si utopit ohromné peníze v nemovitosti považují za zcela v pořádku, jen, proboha, aby bydleli ve vlastním a neplatili nájem někomu jinému…
No třeba proto, aby neplatil ty 3%, když mu to tak strašně vadí a musí se pořád stěhovat. Ono s koupí nemovitosti je mnohem víc nákladů. Provize realtice (pokud se nám nepovede sehnat nemovitost bez ní), časové náklady na výběr vhodné nemovitosti, rizika právního a technického stavu nové nemitosti, komplikace s tím, že potřebuji jednu nemovitost prodat a za peníze z ní koupit jinou nemovitost ale tak, abych měl pořád kde bydlet…
Z vlastni zkusenosti: stat se s nejakym vymahanim vubec nenamaha. Posle prodavajicimu par dopisu (ano, treba s modrym ci jiym pruhem) a kdyz se nic nestane, jednoduse se obrati na kupujicicho. Zadne hledani pres centralni registr obyvatel, financni urady, urady prace, nic. Kupujici zaplati (nikam neutece, jeho nova adrese je uradu dost dobre znama :-) ) a pak si muze zkusit na vlastni naklady vzit pravnika, detektivni kancelar a pokusit se tu dan vysoudit na prodavajicim.
Problém není v tom „přestěhovat se do menšího“, ale sehnat ho. Už za komančů se mlelo o tom, že je málo menších bytů, že důchodci bydlí v nadměrných metrech, chtěli jim vypálit vyšší daně za obývání nadměrné plochy, ale přitom se přišlo na to, že i důchodce by se rád přestěhoval do menšího a levnějšího, ale ty malé a levné prostě nejsou. A platit za malý byt víc než za velký, no teda sorry, tak zůstanu v tom velkém a stěhovat se nebudu (a Vy asi taky ne). Dneska se staví byty větší (na ty lidi nemají peníze, páč větší a nové byty jsou přiměřeně drahé) a byty menší, a je stejný problém: na co by měl jít důchodce do menšího bytu, když v něm bude platit vyšší nájem?
Takže řečičky o přestěhování se do menšího jsou pořád jen řečičky.
My máme bytů dost, ale řada z nich je v katastrofálním stavu. Důchoce by mohl bydlet i na vesnici, protože nemusí dojíždět do do práce a nemá malé děti, aby musel mít v dosahu školku a školu. Problém je v tom, že byty na vesnici jsou většinou v dezolátním stavu a v zimě by tam důchodce leda tak zmrznul. Topení elektřinou je drahé, plyn tam většinou není (a znám obce, které nemají ani obecní vodovod, natož pak kanalizaci) a na topení uhlím vypálili zelení teroristi ekologickou daň, nehledě na to, že topení dřívím a uhlím potřebuje fyzickou sílu, kterou už důchodce mít nemusí. Míst v domovech důchodců je málo a jsme zase tam, kde jsme byli předtím.
„Důchoce by mohl bydlet i na vesnici, protože nemusí dojíždět do do práce a nemá malé děti, aby musel mít v dosahu školku a školu“
On takovy duchodce potrebuje zase jine sluzby – doktora, postu, nakup a provozovat za timto ucelem vlastni vozidlo leze do penez a leckdy mu to nedovoli zdravotni stav. A Doprava je v nekterych vesnicich bohuzel takova jaka je …
Malá prodejna v obci obvykle je, doktor tam jezdí většinou 1× týdně, autobus jezdí tak 2× denně. Naštěstí už bylo zrušeno nevolnictví typu „odkliď sníh z cizího chodníku“, což staší člověk fakt fyzicky nezvládal (a hraběcí rady typu „tak si na ten úklid zjednej“ neberu, protože proč si má majitel nemovitosti jednat na úklid cizího majetku. Ostatně letos bylo dobře vidět, jak jsou všichni na zimu připraveni).
Je ještě něco, co by důchodce k bydlení mimo město urgentně potřeboval (kromě kina, divadla, galerie, Národního muzea a hospody) ?
Děkuji Vám za skvělý typ – takže pronajmu svůj RD v obci kde není infrastruktura ani zaměstnání v okolí 15 km za cca 6.000 (víc mi nikdo nedá a možná budu hodně dlouho shánět nájemníky,mezitím mi práce uteče) abych se nastěhoval i s rodinou do pronajatého 2+1 za 7.000 bez energií kvůli zaměstnání s výdělkem 17.000 čistého. Z pronájmu svého RD jsem povinen zaplatit daň z příjmu – kde jsou ty výhody a pozitiva šikovné instituce ,které se říká „pronájem“. Pro svobodné možná, pro rodiny s dětmi pozitiva nulová.
Koukám, že jste právě objevil „výhody“ toho „bydlet ve vlastním a neplatit na cízí“ :-D
Řekněme, že byste v současnosti ten domek nevlastnil, ale pronajímal si ho za těch 6k měsíčně a měl plat 10k měsíčně. Pak byste se mohl přestěhovat někam, kde je práce, do pěkného bytu za řekněme 10k měsíčně a brát 17k – čistý získ 4k za měsíc. Ale pokud jste uvázaný k nemovitosti, tak to je samozřejmě komplikovanější.
To jste mě ale vůbec nepochopil a vlastně ani v provopočátku „Heffyho“ s jeho příspěvkem, že není jednoduché stěhovat se za prací v případě že vlastníte nemovitost – protože pak by takové stěhování přineslo pouze náklady a výdaje a žádný profit – tak proč by to lidé (vlastníci nemovitostí) měli podstupovat, když stát jen kouká na čem urvat a ještě jeho „zástupci“ dokážou jen remcat jak jsou lidi líní se kvůli práci stěhovat.
Vy tu celou dobu vycházíte ze situace, že nejste vlastníkem nemovitosti a navíc bezdětný – ano pak máte v každém směru při stěhování za prací zelenou a chápu váš pohled na výhody pronájmů.
A k tomu si prihodte opicarny kolem trvaleho bydliste. Ani k volba pak nezajdete. Kdyz stat vyhlasi povinou vymenu ridicku musite si na to vzit dva dny volna (podani zadosti a vyzvednuti). No a nebo mate moznost si furt prehazovat trvale bydliste. Coz se majitelum nelibi a vy s tim mate mesicni litani po vsech certech.
Vzdycky kdyz nejakemu polittikovi kanou slzy, ze nemame pruznou pracovni silu mam sto chuti mu ji zatlacit zpatky pomoci okovaneho kyje.