Mnohokrát zdaněné pořízení si vlastního bydlení. Za vydělané peníze,ze kterých zaplatím daň z příjmu si pořídím pozemek.Musím zaplatit daň z nabytí pozemku. Za vydělané peníze,ze kterých zase zaplatím daň z příjmu si pořídím stavební materiál a mohu si postavit dům sám. Za to daň neplatím. Ale,když si ho nechám postavit,opět je tam nějaká daň. Utratil jsem spoustu vlastnoručně vydělaných peněz ze kterých jsem musel zaplatit daň. No a když mám dům postavený a je pro vlastní bydlení,tak z něho musím opět zaplatit každý rok daň. Je to tak trochu postavené na hlavu.
zatímco daň Z PŘEVODU (nabytí) nemovitosti chápe většina lidí jako svinstvo - daň z VLASTNICTVÍ nemovitosti je vnímána jako jedna z nejspravedlivějších daní. stát vám především zaručuje adresu, tedy že máte bydliště v UIR-ADR, najde váš pošťák a všichni co vás potřebují najít. vede k vám cesta, za jejíž použití obvykle nemusíte platit - a která je napojená na ostatní veřejné komunikace, takže se dostanete do práce a všude kam potřebujete. ta cesta je osvětlená, někdo jí opravuje a udržuje, a v zimě uklízí. zdroj pro tyto náklady je primárně daň z držby nemovitosti.
V řadě zemí bývaly doby, kdy naopak daň z nemovitosti byla prakticky jedinou vybíranou daní, v tomto kontextu je dost komické, kolik lidí žije v představě, že to je nějaká "nová lumpárna" :-)
Obecně mě zrovna tato daň také moc neuráží a jsem ochotný ji akceptovat o poznání více než jiné daně, důvody mám podobné jako vy (s mínusy počítám).
Za svinstvo u nemovitostí pokládám jednak daň z převodu a problém by byla i daň dědická. U té je ale zrovna ČR dost v pohodě, mezi přímými příbuznými obvykle nulová. Za to můžeme být rádi, nejde totiž o samozřejmost, třeba v UK je tatodaň leckdy téměř likvidační.