Pokud jsi byt zdědila v jednom roce a neprodala ho do konce stejného roku, tak ano. Daň za rok 2018 platí ten, kdo je 1. ledna 2018 majitelem nemovitosti.
Vyplníš a odevzdáš přiznání, přijde složenka (nebo na žádost e-mail s pokyny), zaplatíš daň. Zajdi v úřední den na finanční úřad dle svého bydliště, s vyplněním přiznání ti pomůžou. Ale jdi tam co nejdříve, na konci ledna jsou tam fronty.
Po prodeji bytu zajdeš na finanční úřad znovu a oznámíš, že už nejsi majitelem nemovitosti.
Mnohokrát zdaněné pořízení si vlastního bydlení. Za vydělané peníze,ze kterých zaplatím daň z příjmu si pořídím pozemek.Musím zaplatit daň z nabytí pozemku. Za vydělané peníze,ze kterých zase zaplatím daň z příjmu si pořídím stavební materiál a mohu si postavit dům sám. Za to daň neplatím. Ale,když si ho nechám postavit,opět je tam nějaká daň. Utratil jsem spoustu vlastnoručně vydělaných peněz ze kterých jsem musel zaplatit daň. No a když mám dům postavený a je pro vlastní bydlení,tak z něho musím opět zaplatit každý rok daň. Je to tak trochu postavené na hlavu.
zatímco daň Z PŘEVODU (nabytí) nemovitosti chápe většina lidí jako svinstvo - daň z VLASTNICTVÍ nemovitosti je vnímána jako jedna z nejspravedlivějších daní. stát vám především zaručuje adresu, tedy že máte bydliště v UIR-ADR, najde váš pošťák a všichni co vás potřebují najít. vede k vám cesta, za jejíž použití obvykle nemusíte platit - a která je napojená na ostatní veřejné komunikace, takže se dostanete do práce a všude kam potřebujete. ta cesta je osvětlená, někdo jí opravuje a udržuje, a v zimě uklízí. zdroj pro tyto náklady je primárně daň z držby nemovitosti.
V řadě zemí bývaly doby, kdy naopak daň z nemovitosti byla prakticky jedinou vybíranou daní, v tomto kontextu je dost komické, kolik lidí žije v představě, že to je nějaká "nová lumpárna" :-)
Obecně mě zrovna tato daň také moc neuráží a jsem ochotný ji akceptovat o poznání více než jiné daně, důvody mám podobné jako vy (s mínusy počítám).
Za svinstvo u nemovitostí pokládám jednak daň z převodu a problém by byla i daň dědická. U té je ale zrovna ČR dost v pohodě, mezi přímými příbuznými obvykle nulová. Za to můžeme být rádi, nejde totiž o samozřejmost, třeba v UK je tatodaň leckdy téměř likvidační.
To uz tu tusim minimalne jednou bylo, ze se pred volbama slibovalo zruseni dane z nemovitosti. Po volbach je dotycni ovsem pro jistotu zdvojnasobili. Ocekavat od voleb vysledek z programu strany je jako cekat, ze sazenim urcitych cisel ovlivnim vysledek tazenych cisel ve sportce.
Loni jsem zdědil část rodinného domu po matce, druhou část domu vlastní otec. Volal jsem na FÚ ohledně podání daň. přiznání z nem. věcí a bylo mi řečeno, že jej vlastně ani podávat nemusím, pokud bude dál celou daň z nemovitosti hradit otec (vždy platil za svůj i matčin podíl). Na tom jsem se s otcem domluvil, protože jinak bychom nové daňové přiznání museli podávat oba (on změnové, já dílčí). FÚ má přímý přístup do katastru a vlastníky nemovitosti vidí. FÚ však především zajímá, kdo z majitelů nemovitosti uhradí celkovou výši daně.
Tak to se mýlíte. Vy podat přiznání musíte, protože jste nemovitost nabyl. S ostatními spoluvlastníky - ve Vašem případě s otcem - se můžete domluvit, že daň bude platit on. Musí to ale dát vědět na FÚ, aby věděli, komu mají poslat složenku. Já jsem taky spoluvlastník, daň platím celou já a ostatní spoluvlastníci posílají peníze mně. Je to proto, abych měla jistotu, že daň byla zaplacena, kdyby náhodou někdo ze spoluvlastníků zapomněl.
Žádný, stačí jen dopisem příslušnému FÚ oznámit, že družstvo již žádnou nemovitost nevlastní. Daňové přiznání pak podává nový vlastník nemovitosti (či jednotliví vlastníci bytů, došlo-li prohlášením vlastníka k vytvoření jednotlivých bytových jednotek a jejich zapsání do katastru)
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mám podat daňové přiznání, jestliže jsem kupovala byt na přelomu prosince/ledna. Žádost o přepis na Katastrální úřad dorazila 19.12.2017, následovala 20 denní lhůta a samotný přepis proběhl až k 9.1.2018. Tzn. v Katastru nemovitostí jsem jako vlastník až od 9.1.2018.
Předem děkuji za radu.
Děkuji za zajímavý článek. Zrovna jsem ale narazila na tento článek - https://www.vimvic.cz/clanek/osvobozeni-od-dane-z-nemovitosti-jak-a-kdy - ve kterém se píše o osvobození od daně z nemovitosti a mám v tom tak trochu zmatek. Funguje to tedy tak, že když si koupím dům a nebudu ho několik let využívat, tak za něj neplatím?
Když chce stát, potažmo finanční správa, vybírat daně z nemovitých věcí, mohl by se alespoň laskavě obtěžovat zasílat poštovní poukázky s daňovými výměry VČAS! Už několik posledních let to posílají
NA POSLEDNÍ CHVÍLI. Když to chtějí mít k 31. květnu už na účtu, tak jestliže nám to bylo doručeno
dnes, tj. 23.5.2018 je vrchol ignorance a státní šikany. Kdyby částky meziročně nezvyšovali, tak by se to dalo zaplatit podle loňska. Takhle aby se člověk obával odjet ke konci května na dovolenou!
Je to jen další příklad státní totality, která týká prakticky většiny obyvatelstva.