uplne vsichni, kdo vlastni jakoukoli nemovitost, i kdyby to bylo soukrome parkoviste pred panelakem. Takze jestli mate byt a jste v katastru uveden jako vlastnik, pak musite zaplatit dan z nemovitosti. Bude to par stovek, ale je s tim zbytecne prace. Doporucuji vzit si vypis z katastru, kupni smlouvu a zajit na financni urad. Nejdrive si tam zavolejte, oni vam reknou jmeno vaseho urednika a vy pak vite, kam jit.
Děkuji za vysvětlení.
Takže jestli správně chápu, loni jsem koupil byt. Teďka do 31.1. musím poslat daňové přiznání.
A příští rok a v dalších letech už přiznání podávat nemusím? Jenom budu platit každý rok v lednu tu daň, která mi teďka vyjde? (Vyšlo mi podle toho návodu v článku, že mám zaplatit 294 Kč.)
S daňovým přiznáním jste to pochopil dobře. Pokud si k bytu nepřikoupíte např. kus pole nebo dvorek, nové daňové přiznání podávat nebudete.
S penězi jste to pochopil špatně. Nebudete platit 294 Kč, ale tolik, kolik si ODS a jejich soukmenovci v rámci "snižování daní" vzpomenou. Např. já platil ještě v roce 2008 44,- Kč, vloni už 320,- Kč.
Chápete situaci (ohledně podání, nepodání) správně. Doporučuji přečíst si Pokyny k vyplnění přiznání k dani z nemovitostí od zdaňovacího období roku 2011, Stranu 1 - odstavec Daňové přiznání se nepodává. Dovoluji si citovat:
Daňové přiznání se nepodává, pokud je poplatník podal či mu byla daň vyměřena z moci úřední v některém z předchozích zdaňovacích období a nedošlo ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně. V takovém případě se vyměří daň k 31. lednu běžného zdaňovacího období ve výši poslední známé daně.
Dojde-li však ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně včetně změny v osobě poplatníka (tj. zejména ke změně výměry nebo ceny nemovitosti, změně druhu pozemku, změně v užívání stavby nebo k nástavbě o další nadzemní podlaží či zvýšení půdorysu stavby přistavěním), je poplatník povinen daň přiznat do 31. ledna zdaňovacího období.
V těchto případech lze daň přiznat rovnocenně buď podáním řádného daňového přiznání nebo podáním dílčího daňového přiznání.
V těchto případech lze daň přiznat rovnocenně buď podáním řádného daňového přiznání nebo podáním dílčího daňového přiznání.
V dílčím daňovém přiznání poplatník uvede jen nastalé změny a výpočet celkové výše daně se zahrnutím těchto změn. Při výpočtu celkové výše daně zohledněte též změnu výše daně z důvodu případné změny průměrné ceny zemědělské půdy, změny koeficientů obce a místního koeficientu nebo skončení osvobození u stávajících nemovitostí, které na listech podávaného dílčího daňového přiznání nevykazujete.
Dojde-li ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím pouze ke změně sazeb daně, ke změně průměrné ceny půdy přiřazené ke stávajícím jednotlivým katastrálním územím, ke změně koeficientu podle § 6 odst. 4, podle § 11 odst. 3 a 4 nebo podle § 12 zákona nebo k zániku osvobození od daně, jestliže tak obec stanoví obecně závaznou vyhláškou podle § 4 odst. 1 písm. v) zákona nebo uplynutím zákonem stanovené lhůty a předmět daně není ani částečně osvobozen od daně z jiného důvodu, není poplatník povinen podat daňové přiznání nebo dílčí daňové přiznání ani sdělit tyto změny správci daně. Správce daně vyměří daň ve výši poslední známé daně, upravené o uvedené změny, a výsledek vyměření poplatníkovi sdělí platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem.