Ten jejich formulář má jednu zásadní chybu (v nápovědě). Pokud pro danou obec neexistuje místní koeficient, zůstane pole prázdné ale přitom označené jako povinné a přístupné. Dělá to dojem jako by to číslo mě člověk vyplnit. Až na dotaz mi odpověděli, že pole se vyplňuje samo a prázdná hodnota je také správná hodnota. Takže pozor na to. Jinak v kombinaci s el. podpisem super věc.
A ještě něco - vyplňovat jsem musel v 6 ráno, během celého dne byla aplikace drasticky přetížená - jeden překlik trval řádově minuty.
Kdybyste si dal variantu vyplňování přes průvodce, tak nebudete skutečně muset vyplňovat žádné sazby ani koeficienty, doplní se automaticky, když zadáte všechny údaje (katastrální území atd...).
Jinak ten místní koeficient šel vyřešit také zadáním 1, což je výchozí hodnota, která daň nezvýší.
A s tím přetížením jste měl asi smůlu. Já tam za poslední týden chodím celkem pravidelně - dopoledne, odpoledne - a vždy vše fungovalo.
Každopádně díky za Vaši zkušenost. Mějte se. JH
Nepochopil jste. Já to vyplňoval průvodcem. Ale finální formulář prostě vypadá defektně pokud schází v chlívku povinná hodnota. Ten průvodce tam má doplnit tu jedničku nebo mají do nápovědy k políčku jasně napsat že prázdná hodnota není závada. Jinak formuláře mají celkem velké nároky na nastavení prohlížeče MSIE - to je další velký zápor..
Jen bych k tomu dodala, že u domku, zahrady, pole a podobných nemovitostí je opravdu třeba mít po ruce výpis z katastru. Na výpisu jsou totiž jak čísla jednotlivých pozemků (protože i pozemek, na kterém stojí rodinný domek, může být rozepsán na několik částí), tak výměry, ale hlavně je tam uvedeno, jako co je daný pozemek zapsán. Jestli jde o zahradu, pole, les, ostatní plochu..., protože pro každý účel bývá jiný koeficient. Je pak dosti značný rozdíl, jestli je příslušná plocha ohodnocena koeficientem 0,1 nebo 2.
uplne vsichni, kdo vlastni jakoukoli nemovitost, i kdyby to bylo soukrome parkoviste pred panelakem. Takze jestli mate byt a jste v katastru uveden jako vlastnik, pak musite zaplatit dan z nemovitosti. Bude to par stovek, ale je s tim zbytecne prace. Doporucuji vzit si vypis z katastru, kupni smlouvu a zajit na financni urad. Nejdrive si tam zavolejte, oni vam reknou jmeno vaseho urednika a vy pak vite, kam jit.
Děkuji za vysvětlení.
Takže jestli správně chápu, loni jsem koupil byt. Teďka do 31.1. musím poslat daňové přiznání.
A příští rok a v dalších letech už přiznání podávat nemusím? Jenom budu platit každý rok v lednu tu daň, která mi teďka vyjde? (Vyšlo mi podle toho návodu v článku, že mám zaplatit 294 Kč.)
S daňovým přiznáním jste to pochopil dobře. Pokud si k bytu nepřikoupíte např. kus pole nebo dvorek, nové daňové přiznání podávat nebudete.
S penězi jste to pochopil špatně. Nebudete platit 294 Kč, ale tolik, kolik si ODS a jejich soukmenovci v rámci "snižování daní" vzpomenou. Např. já platil ještě v roce 2008 44,- Kč, vloni už 320,- Kč.
Chápete situaci (ohledně podání, nepodání) správně. Doporučuji přečíst si Pokyny k vyplnění přiznání k dani z nemovitostí od zdaňovacího období roku 2011, Stranu 1 - odstavec Daňové přiznání se nepodává. Dovoluji si citovat:
Daňové přiznání se nepodává, pokud je poplatník podal či mu byla daň vyměřena z moci úřední v některém z předchozích zdaňovacích období a nedošlo ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně. V takovém případě se vyměří daň k 31. lednu běžného zdaňovacího období ve výši poslední známé daně.
Dojde-li však ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně včetně změny v osobě poplatníka (tj. zejména ke změně výměry nebo ceny nemovitosti, změně druhu pozemku, změně v užívání stavby nebo k nástavbě o další nadzemní podlaží či zvýšení půdorysu stavby přistavěním), je poplatník povinen daň přiznat do 31. ledna zdaňovacího období.
V těchto případech lze daň přiznat rovnocenně buď podáním řádného daňového přiznání nebo podáním dílčího daňového přiznání.
V těchto případech lze daň přiznat rovnocenně buď podáním řádného daňového přiznání nebo podáním dílčího daňového přiznání.
V dílčím daňovém přiznání poplatník uvede jen nastalé změny a výpočet celkové výše daně se zahrnutím těchto změn. Při výpočtu celkové výše daně zohledněte též změnu výše daně z důvodu případné změny průměrné ceny zemědělské půdy, změny koeficientů obce a místního koeficientu nebo skončení osvobození u stávajících nemovitostí, které na listech podávaného dílčího daňového přiznání nevykazujete.
Dojde-li ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím pouze ke změně sazeb daně, ke změně průměrné ceny půdy přiřazené ke stávajícím jednotlivým katastrálním územím, ke změně koeficientu podle § 6 odst. 4, podle § 11 odst. 3 a 4 nebo podle § 12 zákona nebo k zániku osvobození od daně, jestliže tak obec stanoví obecně závaznou vyhláškou podle § 4 odst. 1 písm. v) zákona nebo uplynutím zákonem stanovené lhůty a předmět daně není ani částečně osvobozen od daně z jiného důvodu, není poplatník povinen podat daňové přiznání nebo dílčí daňové přiznání ani sdělit tyto změny správci daně. Správce daně vyměří daň ve výši poslední známé daně, upravené o uvedené změny, a výsledek vyměření poplatníkovi sdělí platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem.
Vloni jsem prodal nemovistost ze které jsem zaplatil převodní daň.. Na daňovém přiznání zůstala i nadále zahrada, která je tak malá, že z ní daň z nemovitosti platit nebudu. Přesto jsem prý měl podal na tuto zahradu nové daňové přiznání a jelikož jsem tak neučinil, příjde mi výměr pokuty 500 Kč.
Je tohle prosím správné?