Do dneška jsem nepochopil ten nesmysl přehodit daň na kupujícího. Posranci to vysvětlovali lepším výběrem. To je totální nesmysl. Zaprvé kupující byl i dříve ručitel. A navíc prodávající má najednou v ruce kupu peněz a je pro něj "jednodušší" peníze zaplatit než kupující co vydal za nemovitost poslední kačku a na daň mu nikdo nepůjčí.
Daň je nesmyslná ale přehozením na kupujícího její nesmyslnost a absurdnost ještě stoupla.
Přesně tak, celá tahle daň nemá vůbec žádný smysl, natož aby se kupující vydal ze všech peněz za pořízení nemovitosti a pak (v mnoha případech to tak je) zjistil, že má platit ještě tuhle zkurvenost. Ještě by se mohlo dodat, že není úplná prdel, to přiznání vyplnit... Obyčejný člověk nepolíbený formuláři vůbec neví co s tím. Buď vyplnit hromadu papírů nebo si nechat zpracovat znalecký posudek, za který vysolí další tisíce...
Tohle je opravdu jen podraz na lidi, kteří chtějí bydlet ve vlastním
I obyčejný člověk, formuláři občas i políbený, to vyplňuje jednou nebo 2x za život, přičemž se mezitím změní tolik předpisů i formulářů, že je z toho stejně paf. V realitce nabízeli, že to vyplní a chtěli za to 3.000,- Kč. Tak jsem šla na berňák, kde už jsou dneska docela i vstřícní úředníci, zatvářila se jako duševně nezpůsobilá a papír jsem podle pokynů příslušného úředníka, který je s tím v kontaktu denně a je na to i patřičně vyškolen, vyplnila za 5 minut. Zadarmo, a ještě si jsme k tomu s úředníkem zavtipkovali.
Stejny urednik pravdepodobne pomahal priznani vyplnit i lidem kteri dodnes splaci tucne penale, kdyz si mylne uplatnili osvobozeni na jednotky v rodinych domech, kdyz to jeste nebylo povoleno. Je sice hezke, ze vam pomohl, ale nemate zadnou jistotu ze vam pomohl spravne a kdyby udelal chybu, tak za to nenese zodpovednost. Stacilo dat 300 kc danovemu poradci a mela jste to stejne, mohla jste si zavtipkovat a jeste byste mela jistotu, ze kdyby nastal problem tak ho za vas danovy poradce vyresi a pripadne penale pokryje jeho pojistka.
Musí to být ovšem opravdový daňový poradce, který uvede své jméno a evidenční číslo osvědčení (má kulaté razítko), a podepíše ho, a který má uzavřenou pojistku. Pouze takový daňový poradce za svoji práci a tedy za jím vyplněné a podepsané daňové přiznání plně zodpovídá a řešení nesrovnalostí (a placení případných škod a penále) jde za ním. Takovýto daňový poradce má ovšem jiné ceny. Těch 300 Kč to bude stát u "poradce" bez evidenčního čísla osvědčení a z takového poradce v případě nesrovnalostí nic nedostanete.
Řekl bych, že to zbytečně dramatizujete. Jednak netuším, jak jste přišel na to, že těm lidem, kteří uplatnili osvobození od daně na bytové jednotky v rodinných domech někdo z berňáku poradil. Já bych řekl, že to prostě zkusili a ono to nevyšlo. Jinak je to tak, že když v přiznání uvedete něco špatně, tak vás berní úřad vyzve, abyste to doplnil, opravil atd. Sankce jsou až to poslední, k čemu sahá. Za sebe mohu říci, že jsem onen formulář vyplňoval poprvé v životě, t .j. pouze jednou, a podle manuálu, který k tomu byl k dispozici na berňáku (jedna stránka A4, pokud si dobře pamatuji), to byla poměrně jednoduchá věc se zapojením mozku tak na jednu hodinu s cestou tam i zpět. Maximálně. Proč bych měl za dávat peníze daňovému poradci? Hele, že vy jste daňový poradce a nemáte kšefty, tak takto naháníte klienty?
Asi máte s tím poradcem pravdu, ale dle mých zkušeností na FÚ poradili vždy perfektně. Taky jsem přišel k úřednici s tím, že těmto papírům nerozumím a asi ani rozumět nebudu a než abych je vyplnil špatně a jim přidělal další práci, jdu se raději zeptat. Od té chvíle jsme společně vyplnili formuláře za 3 minuty, zbytek dopsala za mě. Perfektní vstřícnost a ještě s hunorem. Po 10 let stejné a bez chyb....pro FÚ
Tusim to byvalo tak, ze platce byl prodavajici, ale rucitelem kupujici. Takze clovek mohl s nemovitosti ziskat i dluh, o kterem se nemel jak dozvedet, neb neslo legalne zjistit, zda druha strana zaplatila dan. V dnesni dobe by to mohlo skoncit exekuci, idealne primo na kupovanou nemovitost.
Mozna by stalo za to podminit prepis v katastru zaplacenim dane.
Daň je nesmyslná, v tom s vámi souhlasím. Protože ten, kdo si chce koupit nemovitost, musí si na ni vydělat, našetřit anebo a to ve většině případů vzít si hypotéku. Tu splácí ze svých zdaněných peněz. A jaký má význam, že se tato daň přehodila na toho, kdo kupuje? To je přece jasné. Tou nemovitostí ručíte za splacení všech svých závazků bance i státu. Když je nesplatíte, nemovitost vám dají tzv. "na buben", bude vydražena, z výsledku dražby se splatí dluh státu - to je ta daň, a dluh bance.
Právu vlastníka většinou odpovídá povinnost všech ostatních osob nezasahovat do jeho vlastnictví. Toto bohužel nevyhovuje některým politikům či lidem na radnicích, nebo úředníkům, aby mohli nepokrytě kšeftovat, údajně ve veřejném zájmu, s ukradenými pozemky dle svého uvážení. Zatímco jejich rodinní příslušníci užívají tyto zcizené pozemky, majitel pozemků musí státu odvádět daně. Patříme skutečně do Evropy a pak takový zákon je neslučitelný s demokratickými principy této společnosti? Vracíme se s návrhem zpět do dob minulých?
Pokud koupím nemovitost, nějakým způsobem ji zhodnotím (např. zrekonstruuji) a následně prodám za vyšší cenu, tak tam nepochybně dochází ke vzniku přidané hodnoty (tedy k přidání hodnoty může docházet), a můžeme tak být rádi, že daň není 21%, ale jen 4%.
Spíše v tomto ohledu je problematické to, že existuje zároveň i daň z nemovitosti, která se platí ročně. Stát tak daní vlastnictví jedné věci v zásadě 2x: jednou při nákupu, a nadále při vlastnictví, což už smysl příliš nedává, a z toho důvodu je pravice proti takovým daním. Navíc to komplikuje daňový systém, který tak vybírá dvě oddělené daně, které jsou v zásadě z jedné věci (z nemovitosti).
Daň z nemovitosti je v zásadě poměrně nízká, a nahrává tak vlastníkům nemovitostí, kteří s nimi chtějí spekulovat, nebo je pronajímat. V cizině je např. ve španělsku je poměrně standardní to, že se platí jiná daň z nemovitosti, ve které člověk bydlí (rodinný domek (byt) popř. související pozemek), a jiná daň z ostatních nemovitostí.
Bylo by tedy vhodné, aby se naši zákonodárci trochu zamysleli nad svým pojetím těchto daní, tuto daň zrušili a zavedli zvýšení daně z nemovitosti pro nemovitosti, ve kterých není trvalé bydliště vlastníka. Státní kasa by tím netrpěla (při vhodném nastavení spíše naopak), daňový systém by se zjednodušil a my bychom tu mohli vést flame o dani z nemovitosti, nikoliv o podivné daní z „nabytí nemovitých věcí“… :)
Proti spekulacím je ale jiné opatření: pokud nemovitost prodáte do 5 let od nabytí, musíte příjem zahrnout do daňového přiznání a platíte daň z příjmu. Neplatí se to v případě dědictví, kde se zohledňuje předchozí držba, a pak v případě, že získanou částku do roka použijete pro vlastní bydlení. Platí to nejen na domy a byty, ale i na pole a louky. Což je problém v okamžiku, kdy jste třeba majitel pole, kde se má kolem obce stavět obchvat, ale to pole vám daroval rodič třeba před rokem. O existenci této "pokuty" jste ani Vy, ani rodič, neměli potuchy. Když pole prodáte, protože je to pro dobro obce, platíte "pokutu", protože tu nelze odpustit. Takže třeba dochází k situacím, kdy se s rozumnou obcí dohodnete a ta počká, protože Vás nechce okrást (uvádím příklad, který se skutečně stal, mám ho z jedné diskuse).
Vy ručíte za to, že supermarket, ve které si koupíte jídlo, odvede řádně daně?
Stát je neschopný budižkničemu, který neumí k platbě donutit prodávajícího, tak udělal z kupujícího rukojmí, tedy ručitele, aby se mohl případně zahojit na něm. Z čistě silového hlediska to chápu, ale stát se pak nesmí divit, že v očích občanů má charisma Mafie.
Člověk chce bydlet ve vlastním, zadluží se až do důchodu (pokud se ho dožije a nějaký vůbec dostane) z toho mála, co vydělá a ještě musí znovu platit daň. Otázka času, kdy začneme platit za vzduch, že ho dýcháme. Za to vlastně taky budeme platit, když naše auta nebudou splňovat emise. Vše je proti lidem, ale senát prachy má a mít bude.
Tohle je přesný odraz společnosti, která si zvolila ty hyeny, které zasedají do poslaneckých lavic. Dokud se jedná o občany, skoro nikoho z nich to příliš nezajímá, jakmile se jedná o ně samotné, mohou se aktivitou přetrhnou. Viz zdražení jídla v poslanecké kantýně, několik platů při výkonu kumulovaných funkcí, zvyšování poslaneckých platů a pod.
Absolutní sranec... Já jakož to mladý z rodiny ne zrovna nejbohatší od matky živitelky mám mít na hypotéku 10% kupní ceny ještě nemám jistou hypotéku a ještě k tomu musím zaplatit daň :D no postrádá to všechno logiku ale někdo si musí namastit kapsu ... Tudíž mládež je dnes nuce žít v pronajmech za další přemrštěné ceny :D ideální svět vám povím
...mládež mládež...Novináři pořád tlačí, jak jsou byty nedostupné pro mládež. Ano, jsou. Ale hlavní problém, o kterém raději neinrformují, je v čem jednou budou žít čerství důchodci a důchodci vůbec. Dneska je v Praze pronájem garsonky někde i za 16.000, kdo to z důchodců je schopen platit? V USA, Británii a západních zemích začíná být zdravotní péče poměrně drahá. Známí platí babičce v USA domov důchodců a i ten obyčejný stojí kolem 3-4000 USD měsíčně. V čechách také začínají být soukromé domovy důchodců, kde chtějí kolem 30.000 měsíčně. V cizině to funguje tak, že aktivní život splácím hypotéku a pořídím si dům nebo byt a pak v něm chvilku žiji. Při odchodu do důchodu nemovitost slouží k základnímu přežití. V USA díky kontinuálnímu růstu cen nemovitostí mají ti dnešní důchodci z čeho léky a domovy důchodců splácet. Kdo koupil domek v roce 1970 za 30.000 USD, tak i ten papundeklový ze seriálů stojí dnes 600.000-1 mil. USD. A ty babičky jen podepíšou smlouvu, že domek přebírá realitka a vyplácí jim z toho každý měsíc rentu (mínus třeba dvacet třicet procent k dobru realitky). Dá se tak přežít i bez příjmů. Kdo ale u nás díky vysokým cenám bytů nekoupí nic, bude mít ohromné problémy v důchodovém věku.
Souhlasím. Člověk se chystá zadlužím, strká hlavu do oprátky a oni ho ještě dojí. Když máš prachy, jsi v pohodě. Nic se neděje, nejspíš neplatíš nic moc. Ale když obracíš každou korunu, ještě ti hodí klacky pod nohy.
Nechápu, co nedokážou pochopit na tom, že jsem se rozvedl, nemám kde bydlet a tak žádám o hypotéku, abych si pořídil bydlení. A těch cirátů kolem! Nestačí, že ručím střechou nad hlavou a mám pravidelný příjem. Co na tom sakra zkoumají?
Dobře, koupím novostavbu s DPH. Po pár letech ji prodám a kupující musí zaplatit daň z nabytí. Když koupím nové auto s DPH a po pár letech ho prodám, tak kupující žádnou daň z nabytí neplatí. Proč se u nemovitostí měří dvojím metrem, když už je v platnosti tato nesmyslná a nelogická daň?
Je to opravdu hnus. Člověk je vlastně trestaný za to, že chce bydlet ve vlastním. Nedávno jsem koupila byt a ještě dnes skřípu zubama když jsem musela zaplatit víc jak 40000Kč které zmizí někde v černé díře. Pro mě hodně velké peníze nehledě na to, že už teď platím dost vysoký úvěr. A co víc, když jsem si bydlení zaplatila už za jednou zdaněné peníze.
Jak očekávané!Proč rušit daň kupující má dost velkou hypotéku,tak že je fest za vodou proč ho ještě nepumpnout stát to přeci potřebuje kdo by potom platil těch přebytečných úředníků(omlouvá se státních úředníků) Koncesionářské poplatky to je také krásná dojička neposloucháté rozhlas a ani se nedivate na ČT ale je třeba to platit proč?
Čemu se divíte? Máte nízký důchod a šetříte si v Penzijním Fondu na přilepšenou? Když za 5let chcete své naspořené peníze vybrat, stát Vám je zdaní 14 ti procenty! Nestydí se ani ožebračovat důchodce i když na důchody nemá, protože to rozkradli! Špatně hospodaří, kradou , kamarádům prodávají byty a baráky za hubičku, blbostí prodělávají miliardy, tak někde nějaké peníze vzít musí, někdo je živit taky musí!
Co tu řešíte ???
V Německu je Daň z převodu nemovitosti : 5,00 %
'------------------------------------------------------------
Byt 3+1 Karlsruhe, Něměcko
Cena : 329.700€
Vícenáklady : 23.079€
Daň z převodu nemovitosti : 16,485 EUR tj. 5,00 %
Notářské poplatky : 4,945€ tj. 1,50 %
Právní popis : 1,648€ tj. 0,50 %
celkové náklady 352.779 EUR
No, vzhledem k tomu, že tahle daň se spousty lidí nedotkne a ostatní kupují nemovitosti jednou dvakrát za život, nechává mě existence téhle daně poměrně chladnou. Zajímavější by bylo snížení spotřební daně na potraviny, jak to proběhlo na Slovensku. To by pocítili všichni.
PS a co se týče prodeje nemovitostí mě víc šokují přemrštěné odměny realitek
Tak to samozřejmě již dávno je.
https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/prevod-nemovitosti-mezi-pribuznymi/
Ale při darování nemovitosti mezi přímými příbuznými přeci žádná daň není, při dědění taky ne (tam je ale notářský poplatek, který je ale proti dani z převodu nemovitosti asi čtvrtinový).
Naopak pokud to rodiče chtějí na děti dát jako převod s placením, tak pak mi přijde uplatnění stejných podmínek jako u kohokoli jiného jako celkem správné...
Ono čistě naokraj - na náš stát s oblibou nadáváme a mnohdy právem, ale zrovna v otázce převodu majetku mezi příbuznými je to u nás naopak nadstandardně výhodné a nenákladné. Extrémem je UK, kde je dědická daň až likvidační a darování se také brání, ale vyšší než u nás je i v mnoha dalších zemích.
Povinnost platit daň kupujícím je jen zdánlivě nesmyslná.
Jelikož za odvedení daně kupující ručil, mohlo se stát toto: prodávající si ji přpočetl ke kupní ceně, kupující zaplatil, prodávající daň neodvedl a kupující ji musel zaplatit a pak se dohadovat, jestli mu ji prodávající vrátí. Je to taková ochrana kupujícího.
Faktem ale je, že se tenkrát ceny nesnížily.
Změnou plátce daně z prodávajícího a na kupujícího (autor Kalousek, TOP-09)
- Trochu pomohla prodávajícímu, ubyla mu starost s přiznáním daně.
- Trochu zhoršila pozici kupujícího, povinnost podat přiznání daně převedla na něj.
Nezměnila jistotu kupujícího, ani prodávajícího. Kupující byl ručitelem, ale to bylo standardně ošetřeno ve smlouvě podmínkou uhrazení daně na konto finančního úřadu před uvolněním 97% zbytku kupní ceny, nejlépe z notářské, nebo bankovní úschovy. (Když kupující buď šetřil na právníkovi, nebo se spolehl na "kvalitní služby profesionálů" z realitek, a neřešil to ve smlouvě naprosto standardní situaci, co bude když prodávající nezaplatí).
- Jelikož daň nemá vliv na celkovou prodejní cenu, prodávající si pohoršil o 1% vyšší daně (teoreticky vyjma naprostých joudů, co se po koupi za milióny podivují, že mají ještě nějakou povinnost - ale ti peníze nemají, a banka jim nepůjčí)
Z hlediska státu:
- Zvýšila sazbu z 3% na 4% (původně zavedená Klausem ODS ve výši 5%, snížená ČSSD na 3%).
- Zhoršila vymahatelnost a hrozí zde finanční likvidace daňového poplatníka (byť by to byl ten jouda) nuceným prodejem nemovitosti. Dříve když nezaplatil prodávající, zaplatil kupující - byly zde dva, nyní je jen jeden.
Mě ten původní systém přišel lepší. Ale mám za to, že hlavním účelem změny plátce bylo odvést pozornost od zvýšení daně.
Máte tam pár nepřesností, i když na konečnou situaci to vliv nemá.
Kalousek sice navrhl, ale senát zamítl, už pak Rusnokova vláda předložila znovu toto zvýšení na 4% se zachováním prodávajíciho jako plátce daně. Až v srpnu 2016 sněmovna odhlasovala změnu plátce.
Nicméně tato daň je velmi špatná a braní mobilitě obyvatel. Ovšem nesmíme také zapomínat, že na rozdíl od jiných zemí, máme velmi nízkou daň z nemovitostí. Ale nebojme se, to se také změní co nevidět, a jistě nám pak zůstanou daně obě...
Dobrý den,
stále dokola omíláte jednu věc.
Kupující koupil nemovitost odečetl daně pro jistotu a rovnou poslal bernáku.
V tom nebyl žádný problém.Tak to prosím neřešte.
Nikdo nikoho nehonil.
Je to otázka domluvy.Vždy se dá dohodnout třeba půl napůlA tak to bylo i obráceně.
děkuji Anna
Díky nesvatá aliance ANO/KSČM/SPD. Právě jste mne stáli sto tisíc. Vlastně ne nepřekvapuje že bývalý donašeč se zčuchne s komouši a nácky. Jedna banda.
Má práce mne přivádí do denního kontaktu z mnoha mladými lidmi, potenciálními voliči. Buďte si jistí, že se udělám vše pro to aby vás nevolili.
Libí se mi, kolik lidí tady píše o nesmyslnosti daně. Celkem vás chápu: V podstatě každá daň, která se mě týká, je nesmyslná. Něco jsem vydělal, proč bych z toho měl zaplatit státu daň? Proč bych měl platit při nákupu nějaké DPH, když s nějakou přidanou hodnotou nemám co společného? Proč v ceně benzínu mám nějakou spotřební daň? To je přeci nesmysl, né? A tak bych mohl pokračovat. Ale, vážení, každý z nás chce jezdit po lepších silnicích, chce mít kvalitní zdravotnictví, nechce být v důchodu za chudáka, takže důchodci chtějí přidat, školství kritizujeme za podfinancování, učitelé, lékaři a další se neustále bouří, protože dostávají malé platy... Mohu vás ujistit, že valná část státního rozpočtu, tedy její příjmová část, je tvořena právě z výnosu daní. Takže, kdybychom všechny daně, které občané považují za nesmyslné, zrušili, tak by se nejspíš občanům neulevilo, ale poměrně dost přitížilo.
To mate pravdu, pekne ste to opisal z ucebnice ekonomie :)
Napriklad na Slovensku sa ziadna podobna dan pri prevode nehnutelnosti neplati a nevsimol som si, ze by sa tam jazdilo po horsich cestach nez v CR, dostupnost zdravotnictva by bola horsia atd atd...
Skutocna pricina je v tom, ze drtiva vacsina volicov ANO a CSSD si nikdy ziadnu nehnutelnost v zivote kupovat nebude, v ich mentalite domy ci byty nakupuju len ti bohati a ti nech si pekne zacaluju, ved co, maju dost!
Preto to Babisovci a oranzovi odpiskali, imho si to nechaju ako pripadnu zalohu pred volbami ked vyrobia dalsi pruser a budu potrebovat nabrat par volicov (videl by som to na znizenie na 2pct s clankami v MF o tom ako sa Schillerova moze roztrhnut aby pomohla mladym rodinam, hladala v rozpocte cestu ako tuto zmenu zalepit a vo finale ju so slzou v oku nasla).
Vyplácela jsem teď "ex"manžela z domu ve kterém bydlím 20 let, musela jsem si na to půjčit 1.600000kč a teď mám zaplatit ještě daň z nabytí 64000 Kč! Zdá se to snad někomu normální? Takže si budu muset půjčit abych zaplatila státu za svůj dům který jsem za ty roky zhodnotila! Ale za kolik jsem ho koupila to nikoho nezajímá, kolik peněz stálo to zhodnocení! Stát chce jen peníze!!!