Hlavní navigace

Daň dědická a darovací: Jak je to mimo rodinu?

16. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Když se rozhodnete pro dar mimo rodinu, stát už požaduje malé „výpalné“. Podobě musíte zaplatit daň, když dostanete dárek vy od cizí osoby či firmy. Ukážeme vám, jak na to.

Od ledna 2008 nemusí darovací a dědickou daň platit osoby v 1. a 2. skupině. Ovšem těch ostatních se to netýká a u musejí odvést státu, co mu patří, až na výjimky.

Přátelé i firmy

Aby stát mohl jasně definovat, kdo má platit kterou daň, rozdělil poplatníky do třech skupin podle vztahu k zesnulému nebo k dárci. Do námi popisované 3. skupiny patří ostatní lidé, kteří nejsou zařazeni do I. nebo II. skupiny. V praxi jde například o přátele, druha a družku, registrované partnery stejného pohlaví a další osoby spolu žijící po dobu kratší 1 roku. Do této skupiny patří i všechny právnické osoby.

Manželství je výše než partnerství

Právě z hlediska daní je vidět, že stát považuje manželství za vyšší základ společnosti než registrované partnerství osob stejného pohlaví (ve smyslu zákona č. 115/2006 Sb.). Partnerství totiž není v daňové oblasti postaveno na roveň manželství a registrovaní homosexuální partneři patří do 2. nebo 3. daňové skupiny. Pouze délkou registrovaného vztahu mohou tito partneři ovlivnit, zda se dostanou ze třetí do druhé skupiny (a tedy nebudou platit daň).

Jen malé částky projdou bez daně

Sazba darovací daně je od 7 do 40 %, dědická daň má sazbu 3,5–20 %. Platí pravidlo, že sazby daní jsou progresivně klouzavé a dědická daň je vždy poloviční oproti dani darovací. Ovšem pozor, od dědické a darovací daně jste osvobozeni jen do 20 000 Kč.

Jak se vyhnout dědické a darovací dani

V případě movitých věcí neplatíte daň, jestliže jejich hodnota nepřekročí 20 000 Kč. To se týká i zůstatků na běžných účtech, vkladních knížkách, penzijním připojištění apod. Výjimkou jsou případy, kdy je věc součástí obchodního majetku zůstavitele nebo jde například o účet v bance určený pro podnikání. Ovšem, pokud dostanete darem či dědictvím nemovitost, dani se nevyhnete. V tomto případě je lepší simulovat úplatný převod nemovitosti, protože sazba daně z převodu nemovitosti je vždy 3 %, na rozdíl od proměnlivé sazby dědické a darovací daně.

dan_z_prijmu

Tip: spočítejte si daně!

  • <calculator id=„10“></cal­culator>
  • <calculator id=„9“></calcu­lator>

Shrnutí

Od daně dědické je osvobozeno nabytí majetku děděním, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině. Od daně darovací je osvobozeno bezúplatné nabytí majetku, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině. Daňové přiznání se nepodává.

Do I. skupiny patří příbuzní v řadě přímé a manželé, do II. skupiny patří příbuzní v řadě pobočné – sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety, a dále zeťové a snachy, děti a rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s dárcem nebo zůstavitelem žily nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti.

Anketa

Dostali jste někdy dar od někoho mimo rodinu?

Autor článku

Jsem právníkem. Věnuji se zejména pracovnímu a občanskému právu a souvisejícím oborům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).