Názory k článku Dali jste peníze do advokátní úschovy. Jak si je můžete sami pohlídat, aby nezmizely?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 7. 2023 8:59

    Oxx

    Asi to nechápu. To, že peníze můj advokát vybere a použije na něco jinýho, nebo je pošle bůhví kam se tedy dozvím bezprostředně. Tedy v průměru o 14 dní dřív než doteď. Kde je to zabezpečení?

  • 27. 7. 2023 12:47

    Jiří

    Pokrok je v tom, že budete bezprostředně informován, že jste okraden. Tedy pokud advokát ten účet nahlásí komoře. Člověk inteligentní dává své peníze do banky. Vinkulace ve prospěch třetí osoby, která předloží pravomocný zápis o převodu nemovitosti je sice poněkud dražší než advokátní úschova, ale za to daleko bezpečnější.

  • 30. 7. 2023 9:18

    aberan1

    Ani tohle není bezpečné, jediné bezpečné by bylo, kdyby komora za ty peníze ručila ale to se vyčůraným advokátům nechce. Když jsem kupoval nemovitost, tak jsem hledal banku, která tuhle službu poskytuje, nakonec až Komerční banka mi tuhle úschovu poskytla, ale to jen proto, že vedoucí tu ochotu měl, stálo to sice cca 5000,- Kč ale rozhodně se to vyplatilo, než to vrazit nějakému šmelinářovi od advokátů a potom 14 dní hrůzou nespat. Takže jsem účet u ostudné ČS, kde ani netušili, že by taková služba mohla existovat zrušil a přešel jsem ke KB, kde jsou levnější i ohledně poplatků. Nechápu proč tuhle službu neposkytují banky standardně.

  • 31. 7. 2023 9:38

    me vakérav

    Nějak moc nechápu, čemu to má pomoci. Jednak chci vědět, že je účet nějak chráněný ještě PŘED tím, než tam něco pošlu (vím já, že mi advokát nedává do smlouvy nějaký svůj soukromý účet? Na stránkách ČAK žádné účty nejsou). A jednak chci, aby ten advokát s tím nemohl udělat nic jiného než peníze poslat protistraně (nebo mně).

    Proč sakra neexistuje normální vícepodpisový účet? Ani by nebyl potřeba žádný advokát. Prodávající a kupující se sejdou, společně vytvoří účet. Oba do něj můžou koukat, ale peníze ven lze poslat jen s podpisy obou dvou. Takže typicky když proběhne převod nemovitosti, tak obě strany podepíšou transakci, kde se peníze převádějí k prodávajícímu. V případech, kdyby nespolupracuje kupující, nebo prodávající nepřevede nemovitost (tedy poměrně vzácné případy), pak to jde na soud. A transakci musí potvrdit soud a jedna ze stran.

    Advokát není vůbec potřeba. Tím pádem není potřeba ani důvěra v něj. Proč takovou službu banky už dávno nenabízí je mi záhadou.

  • 10. 8. 2023 15:08

    jn

    Já jsem advokátní úschovu zatím využil 2x. Jednou, když jsem prodával byt po rodičích, a podruhý, když jsme s manželkou kupovali domek. Znám to tak z pohledu prodávajícího i kupce a v obou případech proběhlo vše rychle a bez problémů. Je ale pravda, že kdybych takhle přišel o celoživotní úspory, asi se zbláznim. Bohužel, je to asi jako v každým oboru. Koukám, že advokátů je asi 14 tisíc, podvodníků za ty roky „jen“ pár. Holt jeden gauner dokáže zlikvidovat pověst ostatním, i když 99 % úschov proběhne v klidu. Těžký, no… Jako zajímavá možnost mi přijde dvoufaktorová advokátní úschova. Jestli jsem to pochopil správně, tak advokát dá klientovi přístupový údaje k účtu a ten se kdykoliv může přihlásit a zjistit, kolik na účtu je. A každou odchozí platbu z účtu musí odsouhlasit dvě na sobě nezávislý advokátní kanceláře. To mi přijde dobrý, že riziko zpronevěry padá, a přitom zůstává flexibilita a nižší cena, která je ve srovnání s notářskou a bankovní úschovou prostě fakt. Ale jak se říká, sto lidí, sto chutí. :-D

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).