Hlavní navigace

CZ: Inflaci řídí alkohol a cigarety

9. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Spotřebitelské ceny v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, a to především díky sezónně dražším dovoleným, potravinám a alkoholu.

Na druhou stranu pohonné hmoty a sezónní výprodeje růst inflace tentokrát zbrzdily.

Ve srovnání s loňským rokem jsou ceny aktuálně o půl procenta vyšší. Je to více, než očekával trh a nejspíše především v důsledku rychlejšího zdražování alkoholu a cigaret. Za těmito „požitky“ výrazně zaostávají další části spotřebitelského koše. Ať už jde o oblečení, náklady na bydlení, rekreace nebo další služby.

Inflace se tedy probouzí, což nepochybně potěší centrální banku, která předpokládala půlprocentní nárůst cen, avšak nejde zdaleka o zvyšování cen. Obecně rostou i nadále především ceny služeb spojených s bydlením, ať už jde o energie, teplo, vodné a stočné, zatímco ceny zboží rostou jen o jednu desetinu procenta.

Prostor pro růst cen v oblasti ubytování a stravování dodává zvýšená poptávka ze strany tuzemských i zahraničních návštěvníků. A to už trochu poptávkovou inflaci připomínat začíná. Zvlášť když tam připočteme zdražující lázeňské pobyty v ČR. Jde i o důsledek částečného přesměrování dovolených ze zahraničí směrem do ČR vyvolaný zejména obavami z bezpečnosti v některých turisticky atraktivních zemí.

A co čekat od inflace dále? V dalších měsících by se inflace mohla velmi mírně zvýšit a teprve v závěru roku by už mohla překonat hranici jednoho procenta. Brzdit v rozletu ji ovšem i nadále budou levnější pohonné hmoty, které po krátkodobém zdražení opět zamířily dolů.

skoleni_29_6

Druhou ještě významnější bariéru pro růst inflace představuje tvrdý konkurenční boj na poli spotřebního zboží, který se odehrává mezi kamennými a virtuálními obchody. Vzhledem k rostoucím preferencím spotřebitelů je zřejmé, že tato „bitva“ ještě není u konce.

Sázet se naproti tomu dá na vyšší mzdy, které vedou k růstu poptávky po běžných službách, kde by inflační vývoj mohl dále akcelerovat. A v rámci nich nelze zapomenout ani na nájemné, které v důsledku boomu realitního trhu vyvolaného masívní poptávkou, dále poroste.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).