Vlákno názorů k článku Čtyři mýty, které budou vaši peněženku na dovolené mrzet od Lubik - Mám dotaz, konkrétně k mýtu třetímu. Nemohu totiž...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 7. 2011 14:33

    Lubik (neregistrovaný)

    Mám dotaz, konkrétně k mýtu třetímu. Nemohu totiž porovnávat jen rozdíl bankomat směnárna. Vychází-li lépe směnárna, musím porovnávat i kurz v tuzemsku a pochybuji, že zahraniční směnárny nabízejí podstatně výhodnější než v Česku.Je to však moje spekulace, má s tím někdo zkušenosti? Jiná otázka je, musím-li zapojit třetí měnu, tj. za koruny nakoupit např. Eura a ty potom změnit za tamní měnu, možná se při tom něco ušetří, ale je to zase méně pohodlné, než vybrat v tamním bankomatu.

  • 8. 7. 2011 14:56

    Patrik Chrz

    Ano, pokud není možné měnu daného státu zakoupit zde ve směnárně, tak je to pak složitější.
    1. jsou země s centrálně určeným kurzem, tam je pak jedno
    2. často mají turistické služby ceny přímo v USD nebo EUR. Z mé zkušenosti např. v Dominikánské republice jsou ceny výletů udávané v USD a při platbě v místní měně vycházejí dráže, naopak v restauracích a obchodech je výhodnější platit místní měnou. Akceptace plateb kartou je relativně malá (za výlety ano, v obchodech v menších městech výjimečně a často za poplatek až 10 %).
    Na Maledivách, to šlo tak daleko, že jakákoliv jiná měna, než USD byla na "mém" ostrově turistům měněna na USD, místní měnu jsem za 3 týdny pobytu vůbec neviděl :).
    3. pokud jedu jako turista, musím počítat s tím, že pravděpodobně narazím na směnárnu s horším až "nekřesťanským" kurzem (jako u nás cizinci mění ve směnárnách Interchange a Chequepoint na Václavském a Staroměstském náměstí).
    O to důležitější je vybrat si "tu správnou kartu", neb jak uvádím i v diskusi rozdíly mezi jednotlivými kartami (=bankami) mohou být značné.
    4. na druhou stranu při výběru z bankomatu/platbě kartou nemusím předem ani rámcově vědět, jaký kurz mě bude naúčtován a doma se pak můžu dočkat nepříjemného překvapení - tohle se týká zemí, které nemají volně směnitelnou měnu. Při platbě hotovostí vím, na čem jsem :).

  • 9. 12. 2015 0:33

    ja123456 (neregistrovaný)

    Zkušenost z Jižní Ameriky - Do Brazílie se vyplatilo vyměnit tady dolary v dobré směnárně a tam dolary na realy v dobré směnárně (ale tam se blbě shání, hlavně mimo pracovní dny, jede se tam hlavně na bankomaty, ale běžně vám v bance poradí, kde je směnárna, kde si máte vyměnit). Úspora tohoto řešení prti platbě kartou cca 8%. Do Argentiny jsme měnili u nás na USD v Brazílii na realy a následně na pesa, úspora proti kartě cca 25%. A nejlepší na placení/měnění byla Paraguai v obchodech berou skoro všude dolary, realy i pesa, přepočítávají výhodným kursem a poctivě zaokrouhlují (ne pokaždé nahoru ve svůj prospěch). A směnáren je tam všude spousta rozdíl nákup/prodej na Amerických měnách většinou pod 1%, euro se nevymění všude a rozdíl 2% a víc (můžete srovnat s běžnými cca 20% na letištích, 50% v Benátkách a často přes 100% v pochybných směnárnách-pastích na turisty v centru Prahy). A ještě k radě brát si hodně malých bankovek - obecně dobré, ale například v Izraeli mají pro 100USD bankovky ve směnárnách obvykle výrazně lepší kurzy než pro menší. Ale jinde jsem na tuto "anomálii" nenarazil.

  • 9. 12. 2015 14:11

    Patrik Chrz

    Tak to je náhoda, v Brazílii jsem byl ještě před pár hodinami. Jen mezipřistání na pár hodin cestou z Argentiny (Ushuaia).
    Na letišti poplatek 18 USD za směnu, bankomat si účtuje 19,99 RS (cca 6 USD) za výběr. Měli jsme jen pár hodin, moc jsme toho nestihli. Navíc na letišti byly bankomaty, nějakého kartelu bank (mimo jiné Citi, Santander a HSBC) a ty braly jen Mastercard.
    V Argentině je problém s oficiálním kurzem. Ten je 9,65 za USD, obchody berou za 10, ale třeba v Uhuaie dávali 13-13,50 pesos za dolar. Nejlépe je vyměnit v Buenos Aires na ulici Florida od veksláků, ti nám dávali 14,10-14,50 podle velikosti bankovek, nejlepší jsou stovky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).