Co kdyby všichni krom pánů podnikatelů a politiků dělali zadarmo, když už chtějí ožebračit lidi a nechat je pochcípat hlady. Nemám slov, příjdu o příplatky za přesčasy, noční, víkendy chci začít střílet politiky, když mám chcípat hlady a dělat zadarmo tak ať oni za toto rozhodnutí nesou odpovědnost svým životem. Tohle už přesahuje všechno, stát lidem sešktrá kde co nemůžu si dovolit marodit, teď příjdu o příplatky, když mě vyhodí dostanu prd. Hlavně že v raichu dělají za 2000 EUR, na pracáku můžou být klidně 10 let a berou podporu jak plat, holt kapitalismus vypadá jinak než ta zlodějna u nás. Lidi utečte z téhle země a při odchodu udělejte dobrý skutek a zabijte nějakýho politika.
Nezlobte se, ale právě ty kdejaké příplatky za noční práci a práci o svátcích jsou největší nesmysl, který tu ještě po komunismu přetrvává. Pokud budu chtít jako majitel továrny využít stroje na maximum, tak nemůžu zaměstnávat dělníky jen na ranní směnu a ještě na zkrácený úvazek. Mým cílem by mělo být, aby ve fabrice nebo mašin 10, ale jen 2, ale ty pojedou prakticky nonstop. Taky nebudou mít životnost 50 let, což bylo běžné stáří mašin v socialistických fabrikách, ale do 5 let je prostě provozně zruinuju tak, že skončí ve šrotu a můžu koupit nové a modernější, protože mi ty staré za dobu svého používání na nové mašiny vydělaly. S tím taky souvisí pracovní doba. Proboha, k čemu jsou nějaké příplatky za noční práci? Vždyť jen jen o jiné rozvržení pracovní doby! Znám rozvedenou matku s dětmi, která pracuje zásadně na noční. Děti jdou večer spát a u nich doma spí babička. Matka ráno přijde z práce, odvede děti do školky/školy a jde se vyspat. Po poledni se probudí, vyzvedne děti a celé odpoledne se jim věnuje. Pak jde do práce. Krom toho noční jsou 12-hodinové směny, takže jich má v měsíci méně, než kdyby pracovala na klasické 8-hodinové denní směny.
Člověče, probuďte se a chvilku počítejte, co je pro lidi výhodnější. Když Vám zaměstnavatel nebude platit přesčasy, tak je prostě dělat nebudete. Když bude muset být práce hotová, tak si později buď vyberete náhradní volno nebo se na tu práci najme ještě další člověk.
Je tam ale riziko toho, ze nocni delat nebudu chtit a zamestnavatel me proto vykope z prace (ber nebo bez). Pracuji pro zamestnavatele, ktery nastesti prescasy a nocni odmenuje nad ramec zakona..Bohuzel rada ceskych zamestnavatelu proste udela to, ze se budou ridit podle zakona a nenabidnou nic vic. Navic pracovni doba pres noc ma podle me negativni vliv na zdravi, radsi budu pravidelne delat denni do duchodu, jak nocni 10 let a pak zdravotne odpadnu.....bude zajimave, jak na ty zmeny zareaguji zamestnavatele.
Je to vzdy o balancovani toho, co je dobre a spatne mit dane zakonem. Snad to bude vice motivovat lidi se vzdelavat a dostat se do situace, kdy budou pro zamestnavatele nepostradatelni, coz jim umozni vyjednat si lepsi podminky.
Dobrý den,
neuražte se, ale já v tom nevidím vůbec žádný problém. Zaměstnavatel Vás prostě vykopne, vy si budete moci najít práci, kterou budete chtít dělat a uvolníte místo někomu, kdo preferuje noční. Ve finále jsou všichni spokojení. Práce není přece vztah na celý život. A kdyby se náhodou nenašel někdo, kdo by Vás rád nahradil, zaměstnavatel bude muset zvážit zvýšení mzdy pro noční směnu. Přijde mi to příjemně přirozené.
To co tu říkáte, má svou logiku, přesto práce v noci a spánek ve dne není pro lidský organismus úplně fyziologické nastavení, proto byly ty příplatky za práci v noci zavedeny - a ta matka samoživitelka takto zvolila zřejmě i s ohledem právě na ty příplatkům - pokud o ně přijde, určitě bude zvažovat, zda se jí to vlastně vyplatí dřít se v noci a spát pár hodin přes den.... A o příplatcích za práci přes čas ani nemluvě - to už bude běžný zaměstnanec témeř v pozici nevolníka - už takhle má spousta zaměstnavatelů pocit že zaměstnanci nemají nárok na žádný svůj soukromý život a odpočinek :-(
Jsem zaměstnanec, ale stejně uvažuji i jak je na tom zaměstnavatel.
Je práce v noci efektivnější než práce ve dne? Není, ba naopak efektivita noční práce je nižší - tak proč by měl platit víc?
Je práce přesčas efektivnější než práce v rámci pracovní doby? Pochybuji, tak proč by měl platit víc?
A o co tu asi jde hlavně - zaměstnavatel bude muset přijmout nové lidi, protože kdo bude dělat přesčas? Nikdo, ale tu práci bude potřeba odvést = ´vzniknou nová pracovní místa. A o to jde vládě - mají to ve volebním programu.
Máte pravdu, přemýšlíte jako převážná většina zaměstnavatelů, kteří nevidí žádný rozdíl mezi stroji a zaměstnanci a považují vše dohromady za své "výrobní prostředky". Pokud se podnikatel rozhodne, že jeho provoz pojede na 3 směny, musí prostě počítat s faktem že na rozdíl od stroje, který bez problémů snese 24 hodinovou šichtu, zaměstnanec nemá na zádech tlačítko on-off a tudíž nelze vypnout / zapnout dle momentální potřeby zaměstnavatele a jeho výkon také není řízen elektronickou jednotko. Je tedy logické, že musí při práci v noci a přesčas počítat s menší výkonností zaměstnance. A Vaše domněnka, že zaměsnavatel bude muset přijmout nové lidi na práci přesčas je už hotové sci-fi.... ano přime nové lidi, ale za ty, co mu práci přesčas (třeba i z objektivních důvodů - péče o děti, zdravotní omezení apod.) odmítnou - a nabere takové, kteří z nouze největší radši vezmou práci nevolníka....
Jen naokraj - zrovna u nás v domě by právě ti spící přes den po noční byli v pohodě - v tu dobu "slušní" nájemníci v práci a těch pár "neslušných" přes den vyspávalo... Problém byl občas spíš usnout v normální dobu večer :-( Teď už je nějakou dobu naštěstí klid, což je přirozeně ideální stav, nicméně ani v době, kdy jsme tam pár "týpků" měli, by nebyl navržený obrácený režim spánku nevýhodou, spíš naopak...
Jak krasně jsou zde někteří mimo realitu.V našem městečku je par fabriček ta o cca 500 zaměstancich největší,znam situaci jaka panuje a scifi co tady pán předestřel - paní co rady chodí na noční,jo existuje jedna ze sta ale,ve skutečnosti všichni chodí na směny a v sobotu a v neděli protože berou o us.aných 3000 víc.Nic vic za tim není třeba hledat,mzda je potom žebrácká a nikoliv na zdechnutí.No a ejjhle o to přijdou a velmi pravděpodobně ve všech těchto fabričkach - takže ani nebudou kam mit jít a kde ty směny nebude nutne dělat za stejne peníze jako od 6h - 14h což by v ten moment všichni nejraděj učinili,on je rozdil oproti směnemu kolotoči uplně brutalní,mimo jine na zdraví.No a to je ůčel celé změny - nikoliv blábol blba z ministerstva zaměstnanec si vyjedná víc,ůčel je prostě pracujicí sestřihnout ještě víc.Ano už se na to třesou zaměstnavatelé aby dali víc než je nutné.Naštěstí zakladní principy fungují - sniž kupní silu na minimum a dominový efekt smete i ty co si myslí jak na všechno vyzráli.
Pominu, co si myslím o vládních změnách.Nechci sem psát sprostá slova.Ale moc nechápu výhodu situce té ženy,pracující na noční. Vezmu to ze svého pohledu. 12 hod směna,30 min cesta do práce a 30 min z práce, vypakovat a odvést děti do školky- minimálně hodina, spánek 6-7 hodin, zbývá tak 3 hodiny na úklid,vaření,a zábavu s dětmi -nic moc, co? Navíc mě moc nepasuje-pokud vstává po poledni tak se moc nevyspí (tak max.4 hod).To bych dlouhodobě nevydržela.
A jsou lidé, kterým směnný provoz způsobuje zdravot.potíže.Sama jsem směnovala 3 měsíce.Výsledek- nespavost,únava,deprese,bolesti hlavy,kloubů,žaludeční problémy,snížená imunita, prostě mátoha.Pak jsem naštestí našla jinou práci a ještě skoro rok jsem se dávala dohromady
Me zase zpusobuje zdravotni potize nesmyslne ranni vstavani. Vstanu tedy vetsinou kolem jedenacte a pracuji v prubehu dne dle pozadavku a nalady, cca do tri rano. Toto bych si ovsem jako zamestnanec-nevolnik dovolit nemohl. Proto vsechny "zakoniky prace" ktere se snazi OSVC naskatulkovat do "svarcsystemu" (ne, nechodim na zadne pracoviste apod.) a nahnat do nevolnicke roboty sleduji s velkym odporem.
No, ona by si to paní Jarmila měla nejdřív tak půl roku vyzkoušet dělat na noční a starat se o tři děti a pak zvážit, jestli je příplatek za noční práci pouze přežitek. Připadá mi, že si myslí, že je to v noci lala. Pokud člověk nechce odrbávat děti, tak musí odrbat sebe a to se časem projeví přesně tak, jak píšete Vy.
Příplatky za noční práci byly proto, že ji málokdo chtěl dělat. Pokud si dobře pamatuju, tak ranní směna byla 8,5 hodiny, odpolední 8 hodin a noční 7,5 hodiny, to vše za stejné peníze, noční ještě s příplatky. Svou roli taky hrála možnost dojíždění. když jsme kdysi ve fabrice chtěli zreorganizovat směny, narazili jsme na to, že linkový autobus svážel v liché týdny na ranní směnu lidi z jedné trasy, v sudé z jiné trasy. Kdybychom směny zreorganizovali jinak, lidi by museli jezdit vlastními auty a nedostali by se do práce, protože ne každý člověk bohužel má nebo může mít řidičák, popř. vlastní auto. Dneska jezdí desítky lidí vlastními auty, protože jim nic jiného nezbývá, když už jsme jim dopravu osekali. Tito lidé zase preferují práci ve 12-hodinových směnách, protože ušetří čas na cestu do/z práce, náklady na cestu do/z práce a mají díky tomu i více volného času.