Podle mne je to krásná marketingová kampaň spořitelen, které se nám snaží vsugerovat krizové scénáře příštích měsíců a let. Nyní se v plné nahotě ukazuje, že celý systém byl v posledních letech postaven čistě a jen na státní podpoře, protože podstatnou část úroku, který je nejčastěji 2% p.a., sežraly roční a vstupní poplatky. V případě spořících tarifů s úrokem 1% tak spořitelna dostala na poplatcích dokonce skoro veškeré vyplacené úroky (viz. kalkulačka vedle diskuze) Ale SS nabízí podobné podmínky úvěrování jako banky, které mají „normální“ zdroje financování.
Asi dojde k výraznému omezení významu SS a jeho použití jako bezpečného spořícího produktu, ale do jaké míry se tak stane, to závisí hlavně na stavebních spořitelnách. Mohou zvednou úroky ze stávajících 1,0 – 2,1% p.a. na nějakých 2,5 – 3,5% p.a. a i při všech plánovaných změnách by byl finanční výsledek pro klienty velmi podobný dnešnímu stavu. Samozřejmě, pro spořitelny by to znamenalo pokles úrokové marže. A pro klienty by znamenalo, že úroky by na rozdíl od dnešního zanedbatelného podílu na výnosu byly tím zásadním a státní příspěvek by byl opravdu jen „příspěvek“. To by mohlo navíc udržet v systému klienty s vyššími naspořenými částkami, kteří by na tom mohli dokonce vydělat, resp. je motivovat ukládat peníze rychleji a ve větší míře.
Nevím, jaké „normální“ zdroje financování mají banky, ale hypotéky jsou financovány hypotečními zástavními listy. Nejde tedy primárně o peníze bank, ale konzervativních střadatelů. V úvěrování jsou na tom prakticky stejně jako stavební spořitelny se svými spřátelenými klienty.
Stavební spořitelny, hned od začátku dávali co nejméně to šlo! Vám se možná dnes zdá 4,5% uročení + státní příspěvek 4500Kč (např. bonusová smlouva VSS-KB) hodně. Ale v období před rokem 2000 existovalo více dobře zhodnocených „vkladů“, např. banky nabízely vkladové listy s tisíckrát větším výnosem než dnešní termínované vklady…
.
Dnes jsou ovšem stavební spořitelny úplně jinde. Mohou vám nabídnout vlastní peníze, peníze které nemají s garancí státu (Přidělení, 60% cílové sumy stavebního spoření, odpovídající zákonu o SS) nic společného.
.
Tohle všechno zlikvidovat by byla škoda. I přesto, že stavební spořitelny ze svého nedávají nic co nemusí a peníze vám úročí, že škoda mluvit.
Pokud by tuhle funkci převzali banky, vlastnící tyto stavební spořitelny, čert vem všechny SS. Dnes tomu tak ale není, a získat od banky půjčku na bydlení, nebo hypotéku je problém!