Hlavní navigace

Co se děje v USA?

16. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejší data z USA byla smíšená, dle nás však v čistém potvrdila, že FED v nejbližších měsících (možná už v září) skutečně k exitu ze své ultra-volné měnové politiky přistoupí

Včerejší data z USA byla smíšená, dle nás však v čistém potvrdila, že FED v nejbližších měsících (možná už v září) skutečně k exitu ze své ultra-volné měnové politiky přistoupí. Trh to takto vidí také, dolar po datech posílil z 1,33 na 1,32 ale hlavně americké 10Y bondy se dostaly nejvýše (2,8%) od srpna 2011 (německé pak nejvýše – 1,9% – od dubna 2012). Co se tedy stalo?

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti klesly na nejnižší úroveň za 6 let, 4W průměr pak nejníže od listopadu 2007 (332 tis.), což ukazuje, že trh práce je – min. na straně propouštění – v normálu (průměr za 2000–2006 je 357 tis.). Inflace vzrostla o 0,2% m/m na 2%, nejvyšší růst od února 2013, jádrová inflace (bez jídla a energií) na 1,6% – to vše by mělo uklidnit část lidí ve vedení FEDu, kteří se báli nízké inflace. Trh to dále utvrdilo v tom, že FED skutečně k exitu přistoupí.

Nic s tímto přesvědčením včera neudělali ani slabší data za filadelfský FED a průmyslovou produkci. Index filadelfského FEDu (který měří aktivitu v průmyslu ve středoatl. regionu) klesl v srpnu na 9,3 z 19,8 v červenci, hlavně díky poklesu nových objednávek a poklesu zaměstnanosti (oboje je však stále v expanzi). Číslo nad 0 znamená expanzi a vzhledem k volatilitě z toho moc nevyvozujeme, ovšem pozitivní zprávou to určitě není. Průmyslová produkce sice m/m stagnovala (čekalo se 0,3% m/m), ani to však nedokázalo přehlušit tržní dopady inflace+trhu práce.

Večer se však ale už dolar znovu vrátil nad 1,33 poté, co před slabším rokem varovalo CISCO a Walmart.

legislativni_zmeny_21

Dnes další důležitá data z USA, zejména z trhu s residenčním bydlením, posléze Michiganský index důvěry. Jakékoliv zlepšení u obou umocní očekávání, že FED je na konci své extra volné MP.

Prezident Zeman vyhlásí předčasné parlamentní volby na konec října, konkrétně na 25.-26.10.2013 za předpokladu, že se Sněmovna 20.8. rozpustí. K tomu snad jen: hodně štěstí, Česká republiko!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).