Vlákno názorů k článku Co přinesou volby? Konec superhrubé mzdy a progresivní daň od Obyvatel - Problem neni v tom, jakou dan zavest. Problem je...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 4. 2010 1:44

    Obyvatel (neregistrovaný)

    Problem neni v tom, jakou dan zavest. Problem je v tom, ze vetsina z nas vidi, jak se ty penize vyuzivaji. A to nezmeni ani 1% dan :-)

  • 28. 4. 2010 7:07

    Patrik Chrz

    Peníze vybrané na daních se vždy využívají neefektivně (a vždy tomu tak bude). Vychází to už z principu, že o nich rozhoduje někdo, kdo je nevydělal a rozděluje je někomu úplně cizímu.
    Efektivní je pouze, když peníze používá ten, kdo je vydělal a pro sebe. Bohužel státní rozpočty všech evropských zemí mají tendenci růst a běžně se přerozděluje přes 50 % HDP. Značná část prostředků se pak ztrácí v onom „soukolí rozdělování“. Pro politiky je to samozřejmě výhodné – oni potřebují moc a tu získají nejlépe, když mohou rozdělovat peníze a snadno se toho nevzdají.

  • 28. 4. 2010 8:18

    benzin (neregistrovaný)

    Navic do karet statu liidi moc nevidi a muzou prebirat informace jenom z medii, ktere jsou cato vykonstruovane a smyslene. Ale i kdyby lidi do toho videli vic tak by moc nezmohli. Staci se podivat jak snadno si lidi nechaji vytunelovat vlastni obev, podnik, bytove druzstvo a to maji sanci vedet o situaci z prvni ruky.

  • 28. 4. 2010 10:23

    Rejpal (neregistrovaný)

    Nesouhlasil bych s Vámi zcela. Jsem pro jasně transparentní až liberální systém, ale vsunul bych do něj jednu zásadní věc, která mi ve volebních programech všech stran chybí: a tou je sražení principu sociální soudržnosti ze státu na rodinu.
    Chybí mi v ČR strana, která by měla v programu sdružení platby sociálního „pojištění“ a daně z příjmu, bez stropů (princip vnější sociální solidarity), ale za všechny členy společné domácnosti dohromady (včetně dětí a osob v důchodovém věku). Domnívám se, že tento systém „vnitřní sociální solidarity“ se v principu za tisíce let osvědčil a jeho „tvorba“ je vysloveně dobrovolná (já, jako důchodce, sám rozhodnu, zda bude má závislost na dětech nebo na státu tím, že se odstěhuji). Tím bychom měli vyřešenu i propopulační politiku tak, aby její zneužívání (plození dětí jako výdělečná činnost bez toho, aby se zabývali osudem takto narozených dětí) bylo značně omezeno (záporná daň by byla možná, její výplata by však byla vázána na systematické kroky doložení).
    Jinak s Vámi plně souhlasím – kde není přerozdělování, není korupce, byť se asi shodneme na tom, že anarchie typu „Carpe Diem“ není to pravé. Míra přerozdělování ve prospěch těch, kteří se sami nemohou o sebe starat, podpora starých a nemocných stejně jako dětí ze sociálně handicapovaných rodin je samozřejmě nezbytná. Osobně bych se velmi rád zbavil socialistické snahy o sociální rovnost na základě potřeb a dostal se k rovnosti příležitostí (ale skutečné, ne jen symbolické). To vidím jako zásadní současný problém.
    Situace, kdy téměř polovina domácností této země je příjemcem nějaké státní dávky je naprosto nepřijatelná a je nutno ji co nejdříve změnit. S tím souvisí i míra přerozdělování, která je přímo úměrná míře korupce, což je jasný důsledek socialistické snahy rovnosti na základě potřeb a drastické nerovnosti příležitostí).

  • 28. 4. 2010 12:04

    Kybernet (neregistrovaný)

    Pocty lidi ve spolecne domacnosti by se falsovaly, stejne jako se to dela ted. Takze by bylo treba najmout dalsi uredniky, kteri by nam kontrolovali soukromi atd. Ne, tudy asi cesta taky nepujde…

  • 28. 4. 2010 17:05

    Standa (neregistrovaný)

    A také najmout úředníky, kteří budou kontrolovat neúplatnost těchto úředníků.

    A pak také zvýšit daň, aby bylo bylo z čeho zaplatit 10000 nových úředníků Úřadu pro kontrolu vnitřní sociální solidarity a 100 nových úředníků v Úřadu pro boj s korupcí při kontrole vnitřní sociální solidarity.

    A pak najmout další úředníky na finanční úřady, protože lidé by se ještě více snažili vyšším daním vyhnout.

    Tudy cesta s korupcí nevede.

  • 29. 4. 2010 10:56

    Robert (neregistrovaný)

    Konečně tu v diskusi čtu zase něco rozumného.

    Já s vámi souhlasím. Bohužel, jak se zdá podle reakcí pod vaším příspěvkem, většina našich spoluobčaů je ji odlišného názoru.

    Podle mne jde u těchto lidí o stejné myšlenkové vyšinutí, které umožnilo nastolení vlády komunismu a následně utvoření státu s příliš sociálními principy.
    Prostě radši nechám zavřít/zapíchnout souseda a jeho rodinu, když na tom něco trhnu já nebo ta moje rodinka (které bych ale jen ze svého nic nedal).
    Vždy když se nad tím zamyslím tak jen doufám, že jsou to prostě idioti a nedělají to příliš promyšleně.

    P.S.
    Váš předřečník, Patrik, má podle mne naprostou pravdu, ale vy také. Vůbec bych tyhle dvě věci nemýchal dohromady, ostatně to pak v příspěvku dále rozvádíte.

    P.P.S.
    Pokoušet se svrhnout socialistický stát, tedy zrušit současný sociální princip na kterém stát „funguje“ zakazuje tuším přímo ústava. Takže takovou stranu asi hned tak neuvidíme.
    Také by mi stačilo dobrovolné přesunutí sociálních příspěvků ze státu na bedra rodiny, výměnou za daňovou úlevu, osvobození od daně… Kolik rozkrádacích mezičlánků by bylo vynecháno, obrovská finanční úspora, a také návrat „smyslu pro hodnoty“!

    Bohužel, podobně smýšlejících je nás málo. V mém okolí prakticky nikdo.

  • 1. 5. 2010 19:57

    Jarmila (neregistrovaný)

    Jak chcete obnovit sociální mezigenerační soudržnost, když ji 20 let úspěšně rozbíjíme? Když se mladí odstěhují do Tramtárie a ještě je podpoříme stylem „jejich tempo je vražedné, jejich revírem je Kaufland“, je mezigenerační solidarita v jeteli.

  • 28. 4. 2010 16:46

    krakonoš (neregistrovaný)

    A peníze, získané daňovými úniky a špatným daňovým systémem se využívají v šedé ekonomice a tvoří hlavní a velmi silný motor korupce! Pokud by max. čistá mzda byla 120 – 150 tisíc Kč, s tím, že cokoli nad bude zdaněno 100%, nemuseli bychom řešit schodky rozpočtu a korupce by sama od sebe zmizela, protože by mohl korumpovat kdekdo a tím by korupce úplně ztratila smysl.

  • 28. 4. 2010 8:23

    Michal Kára (neregistrovaný)

    Ale změní – těch peněz k rozkradení bude mnohem méně ;-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).