bu´d je vyplatí lidem, aby si sami spořili na překlenutí nezaměstnanosti – a nebo je zaplatí státu, aby jim to dal stát. z tohoto úhlu pohledu je podpora v nezaměstnanosti absurdním reliktem minulosti. každý by si měl dácvat část mzdy stranou, aby přežil pár měsíců když nenadále přijde o práci. kdo okamžitě všechno prožere, asi bude mít obecně více problémů a nějaké podpora ho už nevytrhne.
„Absurdní relikt minulosti“? Och, ač jsem docela pamětník, tak nevím nic o tom, že by byla před převratem, tedy před rokem 1989, vyplácena nějaká podpora v nezaměstnanosti. Všichni byli zaměstnaní a pokud nebyli, tak je zaměstnal stát prostřednictvím kriminálů. Takže, jakou že to máte minulost na mysli? A ještě otázku navrch: Ve kterém státě Evropy neexistuje institut podpory v nezaměstnanosti?
Jen jsem chtěl nadnést otázku, zdali si myslíte, že podpora v nezaměstnanosti se vyplácí z nějakých jiných peněz – než z těch, které jste tam sami zaplatili. Jakože je třeba hodný stát sebere „bohatým“? Nebo že si je někdo vymyslí?
Je moudré. když se stát stará o zdravotní pojištění, část důchodů, invalidy a zdravotně postižené, nebo o sociální minumum – protože máte nenulovou pravděpodobnost, že budete trvale odkázán na dotaci, která je komerčně nepojistitelná.
Ale podpora v nezaměstnanosti? Dostanete pár korun po jednotky měsíců. Na co??? Připomíná mi to stesky nemajetných, kteří si „ze zoufalství musí pučit“ na lednici, a splácejí úvěr s 30–100% navýšením – když se jich zeptám proč si tu měsíční splátku nedávali stranou předem, dokud nic nepotřebovali, že by to bylo levnější a nemusli mít drahé dluhy – tak mi říkají že jsem asociál. Podpora v nezaměstnanosti funguje úplně stejně. V systému nevznikne víc peněz, než se do něj naleje. Z vašeho.
Trochu mi Váš poslední odstavec připomíná stav naší státní kasy – a to už po drahnou dobu let – a teď světe div se , ačkoliv jsme ještě před 2 lety byli panem taky slibotechnou Topolánkem ubezpečováni ,že krize je jen taková chřipečka a nemáme se čeho obávat :-/. A to tam nahoře sedí jeden chytřejší ekonom vedle druhého.Tak se pak nedivte, že nemajetní ekonomicky nedovzdělaní vytloukají klín klínem.
jakapak almuzna? kdyz odbourame ty nesmyslne polatky tak pokud je vase mzda 21 000, tak by vam zbylo + 1365 +5250 co plati zamestnavatel.
a jeste rekne, ze z toho nejste schopna nasetrit nejake penize na pripad nouze (ztrata zemsenani) a castku cca 4000 ukladat napr. do zajistenych fondu, kde mate jistotu ze o vklad neprijdete a jeste vam ho nesezere inflace.
V pripade, ze praci neztratite, tak budete mit stabilni mzdu 21 000, tak cca za 40 let prace nasetrite pokud se vam nezmeni vyse platu cca 2 300 000. Dalsi cast z tech penez, by se mela platit normalne do spolecneho jako „solidarni prispevek“ na invalidy atd. Z cehoz plyne, ze netreba „duchody“ ale presunout zodpovednost sam na sabe.
Ale jelikoz se da predpokladat rust platu, tak ta castka se bude pohybovat realne mezi 3,5–4,5 mil.
Pod tohle se můžu jenom podepsat. Pořád nám sttát něco bere a uvědoměle přerozděluje. Áť přestane vybírat všelijaký přiblblí odvody a občane ulož si. A pokud máš v hlavě řezanku a myslíš si, že ta lednice bude fungovat navěky, ona tě naučí jak myslet dopředu a odložit si dokud máš. Ve škole mě kdysi učili, že v tom je rozdíl mezi slimákem a člověkem. Člověk myslí dopředu. Podle toho co tu čtu a jak se stát chová, jsme národ slimáků..
Jenze tohle funguje jenom smerem k jednotlivici, nikdy ne k narodu. Stat se musi prizpusobovat vetsine (tedy tem co maji vetsi fyzickou silu), do doby kdy jeden pan s deseti pohunky, byl schopen v zeleznem brneni vymlatit celou vesnici se stat prizpusobovl slechte. Od doby kdyz vetsi silu ma v rukou proletariat, musi se prizpusobovat jemu. A pokud proletariat neumi, nebo nehodla sporit je nutne se tomu prizpusobit. Protoze jinak vezme proletariat do ruky pusky a udela si puc, obere ty co sporili a pozavira je do gulagu (jak uz se tu stalo).
„Pokud je vaše mzda 21.000“… To je právě ten kámen úrazu. V porovnání se svým okolím mám dost dobrý plat, ale přesto se pohybuju hluboko pod hranicí 21.000 Kč. Lépe placená práce tu v (hodně) širokém okolí není (pokud nejste zrovna top manažer či ředitel) a všichni se do Prahy přestěhovat nemůžeme… Brát 21 tisíc Kč měsíčně, tak budu juchat od rána do večera.
Za prvé, jak by to vypadalo, kdyby Praha měla 7 milionů obyvatel, Brno mělo miliony 3 a zbytek republiky by byly jenom pole, louky lesy??
Za druhé, život není jenom o práci. Řada lidí má třeba svůj domov, který je představován rodinným domkem se zahradou, kde pěstují stromy, které tam zasadil už jejich děda, mají třeba psa, někdy i další zvířata.. Mají děti, které chodí na základní školu a odpoledne se s nimi třeba učí, vysvětlují jim látku a vozí je autem do různých zájmových kroužků. A očekávají, že se stát postará o to, aby práce byla všude, nejenom v Praze.
Pokud by se přes pracovní týden odstěhovali do Prahy na ubytovnu, co by měli z dětí? Co by to bylo za život?
Není to můj případ, ale kdybych měl rodinný dům se zahradou, děti, psa atd. tak se raději maximálně uskromním a neodejdu odtud, natož do nějaké králíkárny nebo na ubytovnu jenom proto, abych mohl někde pracovat… Práci je třeba tlačit do všech regionů. Ne aby se lidi stěhovali jen kvůli práci ze svých domovů.
Ano, pokud se nekdo rozhodne ze bude mit jine priority a jine radosti, tak je to jeho rozhodnuti. Ten komu jde o prachy a ma jako prioritu prachy se musi taky teto pririte prizpusobit. A ten kdo ma dum, ma dost majetku na to aby mohl mit prijem podprumerny a pritom si zil dobre. Zivot je otazkou priorit, kdo se na duchod zajisti nizkymi naklady, nepotrebuje podporu, protoze si rychleji naposri.
Zajímalo by mě, kde berete náhled, že každý zaměstnanec má HM 21000,–?
Tady na Hodonínsku jsou mzdy cca 10 až 15000,–, a to už má velmi kvalifikovaný dělník s letitou praxí u dobrého zaměstnavatele nebo např. mzdová účetní ve věku kolem 50 let s nutností stále se vzdělávat a s vysokou odpovědností.Bohužel je zde naprostá nemožnost zaměstnání sehnat, i když každý by je bral i za mzdu 10000,–.
V minulosti jste byl buď dítě, nebo jste studoval, nebo jste byl v důchodu (byť třebas invalidním), nebo jste pracoval, nebo jste byl ve výkonu testu (například za trestný čin přiživnictví). Proč by stát měl něco jako „podporu v nezaměstnanosti“, když zde žádná nezaměstnanost nebyla a ani (v důsledku platné legislativy) nemohla být? Za první republiky také podpora v nezaměstnanosti nebyla, byť existovala dávka, která tak mohla být vnímána (ovšem nárok na ní měli i někteří zaměstnantní a naopak na ni neměla nárok řada nezaměstnaných). No a za dob monarchi? Podpora v nezaměstnanosti? Kdeže :-) A v předchozí známe historii? Neví se o tom. Takže pokud je stávající situace reliktem nějaké minulosti, pak to asi bude z dob před příchodem slovanů…
No vidíš.
A v Nečas-Kalouskově podobě „reformy“ budeš sice platit, ale protiplnění už nedostaneš.
Nu což. Když se to osvědčilo ve zdravotnictví, kdy byly zavedeny poplatky a daň snížena nebyla, nebo u dávek v nemoci, kde bylo výrazně sníženo plnění při malém snížení odvodů, tak proč znova neprovést stejné i zde.
A daňový poplatník? Jak říkáš, jezevče, ten si má sám uspořit a z toho žít (a platit DPH, co se dobře vybírá). Jenže z čeho, když mu „pravicová“ (ty uvozovky zdůrazňuji) vrchnost bere a nic nevrací? Autor článku správně konstatuje: leda daňovým podvodem.